„Telia“: įvairovė darbe yra mąstymas, ne tik lytis ar tautybė

Darbe žmonės linkę samdyti panašius į save, tačiau atlikti tyrimai rodo priešingai įvairovė kolektyve daro daugiau teigiamos įtakos komandai ir visai organizacijai. Todėl inovatyviems verslams būtina ne tik lyčių, tautybių, rasės ar amžiaus, bet ir mąstymo įvairovė, sako Amelia Šestilo, Telia Lietuvoje Įvairovės ir įtraukties vadovė. Visgi lygybė darbovietėje yra ne būsena, o nuolatinis procesas, kol tai tampa organizacijos kultūros dalimi.
Darbuotojams nereikia apsimesti kažkuo kitu, kad priimtume jų skirtumus ar panašumus, jei tokių yra. Patogiai likite savimi, tai yra svarbiausia žinutė, kurią kasdien norime priminti, kurdami psichologinį saugumą organizacijoje, sako A. Šestilo.
Pasak jos, svarbu ne tik palaikyti skirtingų lyčių, amžiaus, tautybės ar turimų negalių darbuotojus, tai jau daro daugelis įmonių, bet tuo pačiu pasirūpinti, kad skirtingiems žmonėms iš tiesų būtų suteiktos vienodos galimybės ir sąlygos. O tai jau atveria daug iššūkių ir klausimų ne tik apie lygybę, bet ir apie žmonių įtraukimą, sąmoningumą ar net nesąmoningo šališkumo apraiškas.
Nuo renginių iki sprendimų
Telia tiek Lietuvoje, tiek visos grupės mastu lygybei ir įvairovei skiria daug dėmesio: nuosekliai stebi darbuotojų lyties, amžiaus, atlyginimų statistiką. Taip siekiama didinti visų darbuotojų suvokimą, kelti klausimus, inicijuoti projektus, kurie padėtų komandai kasdieniuose darbuose vengti šališkumo ar diskriminacijos.
Vienas iš būdų tai padaryti yra per renginius nuo tarptautinės moters ar neįgaliųjų dienos minėjimo, iki pačių darbuotojų iniciatyvų. Štai, šiemet iš skirtingų šalių į Lietuvą atvykę Telia darbuotojai šventė globalaus kaimo dieną ir dalinosi savo šalių tradicijomis, maistu, istorijomis.
Turime vidinį įvairovės ir įtraukties centrą, jame žmonės savanoriškai organizuoja veiklas ir renginius įvairiausiomis temomis: nuo sporto, iki darbuotojų lygybės. Jie labai padeda įsitraukimui ir yra tarsi valdybos balsas mums, kuriantiems įvairovės strategijas, tikslus, pasakoja A. Šestilo.
Sąmoningumui taip pat labai reikalingos žinios, tad Telia vykdo ir mokymus. Jie itin aktualūs vadovams ir atrankų specialistams, nes būtent visų jų kasdieniai veiksmai ir sprendimai lemia, kokie nauji darbuotojai ateis į įmonę ir kiek iš tiesų įvairi bus komanda.
Išlikti nešališkais
Įdarbinimo procese vadovai dažnai remiasi savo patirtimi ir suvokimu. Psichologija sako, kad žmonės linkę samdyti panašius į save. Taip paprasčiau. Tačiau studijos aiškiai rodo, kad skirtingos komandos turi daugiau teigiamos įtakos pačiai komandai ir verslui. Ir kai sakau skirtingos, kalbu ne tik apie lytį, negalias arba odos spalvą. Žmogus gali fiziškai būti labai panašus, bet pasižymėti visai kitokia mąstysena. Mums, kaip technologijų įmonei, tokia įvairovė yra labai svarbi. Juk, jei visi galvos panašiai, kaip gali gimti inovatyvūs sprendimai klientams, kurie iš tiesų yra nepaprastai skirtingi?, sako A. Šestilo.
Pasak jos, atrankos procesuose svarbi ir komunikacija ar net pasirinkti žodžiai reklamose. Nes ir kalba gali būti šališka. Turime tam tikrus įrankius, technologijas, kurios mums padeda kurti lytims neutralius reklaminius ar rinkodaros teiginius ir išsireikšti taip, kad iš tiesų galėtume pritraukti labai įvairius žmones, priduria ji.
Žinoma, visada išlieka tikimybė, kad ir apmokyti žmonės nesąmoningai priims šališką sprendimą. Pasak įvairovės specialistės, nesąmoningas šališkumas yra nuolatinis iššūkis, kurį valdyti gali padėti tik nuoseklios diskusijos, kalbėjimas, savo veiksmų vertinimas.
Mano noras, kad pakalbinus kiekvieną kolegą darbe apie įvairovę, jis turėtų ką pasakyti. Kiekvienas tai priima individualiai ir kiekvieno priėjimas ar įnašas į šį procesą skiriasi, bet svarbu, kad žmonės suprastų, kas yra įvairovė ir kaip ji veikia, sako A. Šestilo ir pažymi, kad jei net nepatogiomis temomis kabėtis darbe yra patogu ir saugu, tai jau labai didelis žingsnis į priekį.
Mažais žingsniais
Jei į komandą jau pavyksta pritraukti labai įvairių žmonių, toliau laukiantis darbas visuomenei gali būti mažiau matomas, tačiau yra nepaprastai svarbus visi žmonės darbe turi gauti lygias galimybes. Net ir maži žingsniai organizacijos viduje gali būti reikšmingi. Pavyzdžiui, netylant aistroms dėl partnerystės įstatymo ir tos pačios lyties porų santykių įteisinimo, Telia ieškojo būdų, kaip padėti LGBT atstovams bent darbe jaustis saugiau.
Vienas iš žingsnių, kuriuos padarėme, tai susitarimas su draudimo įmone, kad mūsų darbuotojai, norėdami su nuolaida išplėsti savo turimą draudimą šeimos nariams, galėtų įrašyti kokį nori asmenį, nepriklausomai nuo to, koks teisinis statusas juos sieja ar nesieja. Paprastai tokiuose draudimo pasiūlymuose prašoma įrašyti šeimos narį ar sutuoktinį. Tai mažas žingsnis, bet jis prisideda prie didelio bendro tikslo, kad visi mūsų darbuotojai turėtų vienodas galimybes, pasakoja A. Šestilo.
Vienodos galimybės taip pat labai aktualios skirtingų lyčių darbuotojams. Technologijų sektoriuje būtent lyčių nelygybė yra bene ryškiausiai matoma ir ji apima ne tik įdarbinimo, bet ir karjeros siekimo procesus, atlygio atotrūkį. Spręsdama šį iššūkį Telia Lietuvoje jau nuėjo ir nemažą kelią.
Pusė vadovų moterys
Telia Company, kurioje dirba apie 20.000 darbuotojų, moterys šiandien užima 38% vadovaujančių pozicijų. Tai vis dar didelis skirtumas tokiai didelei organizacijai. Lietuva pagal šį rodiklį yra viena iš lyderiaujančių šalių. Jei 2019 m. Telia Lietuvoje moterys užėmė 38,5% vadovaujančių pozicijų, 2021 m. jų dalis jau siekia 51%. Bet tai nėra toks rodiklis, kurį pasieki ir gali pamiršti. Reikia nuolat dirbti, kad pavyktų balansą išlaikyti. Be to, toliau reikia dirbti su atlyginimų atotrūkiu, sako A. Šestilo.
Lygiaverčio atlygio (angl. Fair Pay) apdovanojimuose Telia šiemet jau buvo įvertinta kaip viena iš 5 sąžiningiausią atlyginimą mokančių didelių įmonių Lietuvoje. Tačiau net ir užtikrinant vienodus atlyginimus, lyčių atotrūkio priežasčių gali būti įvairių. Viena jų kad technologijų sektoriuje vyrai užima ir aukštesnes pozicijas, taip pat daugiau jų yra technologinėse specialybėse, o moterys dažniau renkasi administracinį darbą. Norint tai išspręsti, į technologines specialybes ir darbus būtina tiesiog pritraukti daugiau moterų.
Lietuvoje, kaip ir kitose Telia šalyse, turime lyčių atskyrimo rinką: moterims įprasta daryti viena, vyrams kita. Kadangi esame didelė įmonė, mes atspindime visuomenę. Bet nelaukiant, kol visuomenė pasikeis, galime patys daryti žingsnius viduje. Juk vyrai ir moterys kompanijoje iš tiesų gali dirbti viską, būtent tai mums, kaip darbdaviui, reiškia lygias galimybes ir šia kryptimi daug dirbame, sako A. Šestilo.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti