„Telia“ ekspertas pasakė, kas būtų, jei nediegtume 5G

Reklama publikuota: 2021-11-25
„Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.
svg svg
„Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Lygiai prieš metus, 2020-ųjų lapkričio 10 dieną, „Telia“ Lietuvoje įjungė naujos kartos 5G ryšį ir leido jį testuoti visiems norintiems. Dabar jau ruošiamasi komerciniam šios technologijos startui. Kuo 5G svarbus žmonėms ir verslui, kada šis ryšys taps prieinamas visiems ir kas laukia senesnių 2G, 3G bei 4G – apie visa tai renginyje „Telia VIP Gyvai“ kalbėjo „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Kas yra 5G ir kam jo reikia?

Kiekviena mobiliojo ryšio technologijų karta atneša vis naujas galimybes žmonėms ir verslui. Prieš daugiau nei keturis dešimtmečius Japonijoje įjungtas pirmasis komercinis mobiliojo ryšio tinklas, dar analoginis 1G, leido žmonėms kalbėti be laidų. Po keliolikos metų 1G išstūmė skaitmeninė 2G technologija, leidusi ne tik kokybiškai ir saugiai skambinti, bet, vėliau, ir susirašinėti trumposiomis SMS žinutėmis.

Prasidėjus naujam tūkstantmečiui 3G suteikė vaizdo skambučių galimybę. Tačiau paaiškėjo, kad žmonėms svarbesnė buvo kita 3G naujovė – mobilusis internetas. Tiesa, jis nebuvo toks greitas, kad patenkintų visus žmonių ir verslo poreikius – tuo pasirūpino 4G, išlaisvinusi masišką mobiliųjų duomenų vartojimą.

Mobiliojo interneto ir prie tinklo prijungtų įrenginių skaičiui nuolat augant, į areną žengia 5G. Jis gali aptarnauti dar daugiau įrenginių, o itin platus dažnių diapazonas leidžia užtikrinti tiek milžinišką spartą ir talpą, tiek ryšio paslaugas pačiomis sudėtingiausiomis sąlygomis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Paskutiniai 3G metai

„Senųjų mobiliojo ryšio kartų – 2G, 3G – pagrindinis trūkumas yra tai, kad jos neefektyviai naudoja radijo dažnius. Jie yra brangiausias ir svarbiausias mūsų rinkos išteklius, todėl mūsų pareiga užtikrinti, kad radijo dažniai yra naudojami su moderniausia ir efektyviausia technologija“, – sakė A. Šemeškevičius.

Atrodytų, sprendimas akivaizdus – išjungti seniausią 2G technologiją ir jos dažnius perleisti 4G ar 5G. Problema ta, kad 2G tebėra aktyviai naudojamas: „Telia“ tinkle prie 2G ryšio jungiasi iki ketvirtadalio visų įrenginių. Tai ne tik senieji mygtukiniai telefonai, bet ir namų signalizacijos, automatiniai vartai, įvairūs jutikliai ir kiti daiktų interneto įrenginiai.

Kitas taikinys – 3G: prie jo jungiasi vos 5 proc. įrenginių „Telia“ tinkle, kurie persiunčia apie 1 proc. duomenų. „Dar 2019 metais perleidome vieną 3G dažnių juostą pažangesnei 4G technologijai, o 2022 metais planuojame 3G ryšį visiškai išjungti. Taip ne tik taupome kaštus, bet ir geriname spartą bei kokybę 4G technologijos, kuria žmonės ir įmonės realiai naudojasi“, – teigė A. Šemeškevičius.

Beje, 3G technologijos pamažu atsisako ir kiti Europos bei pasaulio mobiliojo ryšio operatoriai, taigi klausimas ne „ar“, o „kada“ su ja bus galutinai atsisveikinta.

4G – geriausia, ką jau turime

Taigi 3G likimas aiškus. Ką daryti tiems, kurie vis dar naudoja 3G palaikančius įrenginius? Paprasčiausias sprendimas – atnaujinti juos į tokius, kurie palaiko 4G ar, jei įmanoma, 5G ryšį. Žinoma, yra atvejų, kuomet tai gali pareikalauti didelių investicijų ar greitai tokį veiksmą atlikti sudėtinga – tuomet, išjungus 3G, šie įrenginiai jungsis prie 2G ryšio.

„Tačiau tokie atvejai pavieniai – remiantis mūsų tinklo duomenimis, prie 3G jungiasi daug įrenginių, kurie palaiko 4G. Tiesiog žmonės arba dėl nežinojimo, arba specialiai išjungia 4G. Pavyzdžiui, telefone nustato 3G ryšį ir taip „taupo“ mobiliuosius duomenis, naudodamiesi lėtesniu internetu“, – pastebėjo A. Šemeškevičius. 

Pasak jo, 4G ryšys yra geriausia, ką šiuo metu turi „Telia“, jis veikia visur, yra kokybiškas ir patikimas. Vidutinė sparta „Telia“ tinkle, Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, siekia 99 Mb/s, o su VoLTE technologija galime naudotis aukščiausios kokybės balso pokalbiais likdami prisijungę prie to paties 4G tinklo.

Tinklą jau pritaiko 5G ryšiui

Jei viskas taip gerai ir patikimai veikia, tuomet kam reikalingas 5G? A. Šemeškevičius gudriai šypteli: „Veikia šiandien, o kas bus rytoj?“ Ir parodo „Telia“ mobiliojo tinklo apkrovas: vien per praėjusius metus mobiliojo interneto vartojimas išaugo 74 proc., nuo 380 TB iki 660 TB atsisiunčiamų duomenų per dieną.

Jo teigimu, nediegiant 5G technologijos, mobilusis tinklas jau po kelerių metų pradėtų „braškėti“, duomenų perdavimo sparta ir ryšio kokybė prastėtų.

Todėl „Telia“ jau pradėjo viso mobiliojo ryšio tinklo atnaujinimą. Šiuo metu „Telia“ tinkle veikia virš 350 naujos kartos „Ericsson“ bazinių stočių, palaikančių visas mobiliojo ryšio kartas, įskaitant ir 5G. Beliko sulaukti dažnių.

Spalio pabaigoje Lietuvoje buvo paskelbtas pirmasis 5G ryšiui reikalingų dažnių iš 700 MHz dažnių ruožo aukcionas. Šis dažnis leis užtikrinti 5G ryšio padengimą, tiesa, ryšio sparta pagerės tik nežymiai. Gigabitinės spartos 5G ryšiui reikalingų 3500 MHz dažnių aukciono laukiama kitąmet.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Lietuvos verslas atvirai – apie klaidas, kurios tapo didžiausiomis pamokomis Verslo tribūna

Nuo kibernetinių atakų ar vidinių incidentų nėra apsaugota nei viena įmonė. Todėl verslo duomenis ir IT...

5G Lietuvoje: „Išbandėm ir pamatėm fantastišką greitį“ Verslo tribūna

Mobiliojo ryšio technologijos nuo A iki Z, arba tiksliau nuo 1G iki 5G – ką tai reiškia ir ką verslui duos...

Apmaudžių klaidų kaina – sustojęs verslas ir penkiaženkliai nuostoliai Verslo tribūna 1

Skūpus moka du kartus, o tinginys du kartus dirba – šią liaudies patarlę galima pritaikyti ir technologijų...

„Telia“ ekspertas pasakė, kas būtų, jei nediegtume 5G Verslo tribūna

Lygiai prieš metus, 2020-ųjų lapkričio 10 dieną, „Telia“ Lietuvoje įjungė naujos kartos 5G ryšį ir leido jį...

Esmė ne debesyje, o kad verslas veiktų Verslo tribūna

Resursų pateikimo greitis bei lankstumas valdant jų poreikį ir kaštus – šių dedamųjų debesijoje dažniausiai...

IT vadovų dilema: investuoti į svajonę ar pinigus nešančią senolę? Verslo tribūna 1

„Ateitis ateina pati, progresas – ne.“ Šis danų rašytojo Poulo Henningseno posakis puikiai iliustruoja...

Ekspertai įvardijo, kaip Lietuva gali spręsti IRT specialistų stygiaus problemą Verslo tribūna

Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje šiandien trūksta daugiau nei 10 tūkst.

TOP pavojai verslui internete ir kaip juos suvaldyti: nuo keturių akių iki tvirto užnugario Verslo tribūna

Pasaulis keičiasi, technologijos tobulėja, deja, kartu į priekį žengia ir kibernetiniai nusikaltėliai. Nuo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku