Patarimai mažosios bendrijos nariui ir vadovui: civilinė paslaugų sutartis

Verslui talkinantys apskaitos specialistai pastebi, kad mažoji bendrija (MB), populiari veiklos forma, kurią paprasta įsteigti elektroniniu būdu, pradėjusi veiklą neretai susiduria su klausimu: kaip įforminti vadovo veiklą.
Geriausia tam sudaryti civilinę paslaugų sutartį tokį būdą siūlo Laimis Jančiūnas, apskaitos įmonės buhalterės.lt vadovas. Šia sutartimi MB nariai ir būsimas vadovas susitaria, kaip bus teikiamos vadovavimo paslaugos.
Pagal civilinę paslaugų sutartį MB vadovu gali dirbti jos narys ar kitas asmuo. Jei yra tik vienas MB narys, jis šią sutartį gali sudaryti su savimi, pažymi L. Jančiūnas.
Jis atkreipia dėmesį, kad civilinei paslaugų sutarčiai Darbo kodeksas negalioja ir sutarties forma yra laisva. Pavyzdžiui, sutartyje galima numatyti, kad atlygis vadovui mokamas tik veikiant pelningai, kad vadovas gali dirbti bet kuriuo metu ir kitus dalykus. Pavyzdžiui, pastaroji sąlyga kad vadovas gali dirbti bet kuriuo metu, leidžia pirkti paslaugas ar prekes, pavyzdžiui, kurą, ir savaitgaliais.
Buhalterės.lt atkreipia dėmesį į svarbiausius klausimus, kurių kyla dažniausioje situacijoje kai vadovas yra MB narys.
Kokią sumą už vadovavimą nurodyti sutartyje
Dažnai paslaugų sutartyje nurodoma suma, kuri bus mokama vadovui kas mėnesį. Tačiau pasitaiko, kai tokios išsimokėti nepavyksta arba kai kuriais mėnesiais norima išsimokėti daugiau.
Išeitis sutartyje nurodyti ne mėnesinį, o metinį atlygį. Tokiu atveju galima išsimokėti lėšas, kai tik yra galimybė. Pagal šią sutartį mokėjimo laikas nėra ribojamas: galite sau mokėti nors ir kiekvieną dieną arba kartą per metus. Taip pat nėra draudžiama priskaičiuoti sumas už vadovavimą, bet išsimokėti vėliau, pavyzdžiui, po kelių mėnesių, pataria buhalterės.lt vadovas.
Ar išrašyti sąskaitas už paslaugas
MB narys neprivalo, tačiau gali išrašyti sąskaitas už vadovavimo paslaugas. L. Jančiūnas rekomenduotų išrašyti sąskaitas, nes pajamos yra fiksuojamos pagal sutartį arba sąskaitų išrašymo datą, o ne pinigų išmokėjimą. O tai aktualu, kai artėjama prie pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojo ribos, gavus 45.000 Eur pajamų per metus.
Atsakingai planuojant galima tolygiai paskirstyti sumas 12 mėnesių, nurodo L. Jančiūnas.
Kiek galima išsimokėti
Pirmoji riba pasiekiama viršijus 45.000 Eur pajamų per paskutinius 12 mėnesių. Tada vadovas, kaip fizinis asmuo, privalo registruotis PVM mokėtoju.
Tai labiau psichologinis nei finansinis veiksnys. Vadovui atsiranda prievolė deklaruoti ir sumokėti PVM. Tačiau jo išrašyta PVM sąskaita faktūra už vadovavimą yra į MB sąnaudas įtraukiama išlaida, kuri mažina įmonės mokėtiną PVM ir pelno mokestį, pastebi L. Jančiūnas.
Antroji riba yra per kalendorinius metus viršijus 100.000 Eur. Tai maksimali suma, kurią galima išsimokėti pagal civilinę paslaugų sutartį.
Kokie mokesčiai taikomi
MB vadovui pagal civilinę paslaugų sutartį išmokamos lėšos apmokestinamos taikant 15% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą.
Civilinė paslaugų sutartis vienas paprasčiausių ir pigiausių būdų rūpintis įmonės veikla. Taikomas tik pajamų mokestis, kurį vadovas turi sumokėti iš asmeninės arba įmonės sąskaitos, paaiškina L. Jančiūnas.
Apskaičiuojant GPM ir sprendžiant, kokiu būdu sumokėti šį mokestį, galima naudotis specialiomis skaičiuoklėmis internete. buhalterės.lt interneto svetainėje galima rasti pelno mokesčio tarifo, GPM už MB vadovo civilinę sutartį skaičiuokles. Kilus klausimų rekomenduojama pasitarti su savo buhalteriu ar Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistais.
Kaip galima išsimokėti didesnę sumą
Daugelis vadovų galvoja, kad viską, ką gavo į MB sąskaitą, gali išsimokėti pagal civilinę paslaugų sutartį. Tačiau ši sutartis leidžia mokėti tik už vadovavimą už paslaugas, kurios reikalingos įmonės valdymui, o ne jos klientams. Už vadovavimą turėtų būti mokama pagal rinkos kainas.
Kita dalis gali būti mokama kaip pajamos iš pelno dividendai. Tokiu atveju mokesčiai sudaro 2030%, priklausomai nuo pelno mokesčio dydžio. Taip pat lėšas galima išsimokėti asmeniniams poreikiams kodu 02. Šiuo būdu mokesčiai siekia 4144% nuo išsimokamos sumos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Gazelė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti