Gulint akmeniu vanduo nepratekės

Publikuota: 2020-12-16
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Užklupus bet kokiai krizei, stipriau nukentėjusių gretose pirmiausia atsiduria smulkieji verslininkai. Ne išimtis – ir COVID-19 sukelta pandemija bei veiksmų, kurių priversta imtis valdžia, padariniai. Pirmojo karantino banga kai kuriuos smulkiuosius išguldė galutinai, kiti, lankstesni, įgijo naujos patirties ir ne tik tikisi be didesnių sukrėtimų išgyventi dabartinį karantiną, bet ir kuria planus ateičiai.

VŽ kalbinti smulkaus ir vidutinio verslo atstovai sako, kad nors problemų – per akis, o karantinas greitai baigtis nežada, jų padėtis nepalyginamai geresnė, nei buvo šį pavasarį.

Pavasarinio karantino į kampą įspeisti vieni mažieji aludariai ėmėsi kurti e. parduotuves, tačiau šios buvo skirtos labiau patiems nusiraminti – pajamų jos generavo nedaug. Kiti puolė ieškoti naujų pardavimo kanalų. UAB „Joalda“ – vienas iš pavyzdžių. Jos vadovų žvilgsnis nukrypo į prekybos tinklus.

„Apie tai, kad reikėtų bandyti kalbėtis su prekybos tinklais, anksčiau net negalvojau, nes mums visiškai užteko barų ir renginių. Be to, juk mes mažiukai – atrodė, kas su tokiais leisis į kalbas. Tačiau dabar kitos išeities nebebuvo, todėl teko išdrįsti“, – po pirmojo karantino VŽ pasakojo Darius Rimkevičius, bendrovės „Joalda“ direktorius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jam pavyko padaryti tai, kas, atrodė beveik neįmanoma, – per porą mėnesių mažųjų aludarių produkcija atsidūrė „Lidl“. Tad šį karantiną įmonė pasitinka jausdamasi kur kas tvirčiau – dabar didžiausi jos pardavimai vyksta būtent šio tinklo parduotuvėse.

„Jei pavasarį nebūtume su šiuo tinklu pasirašę sutarties, manau, antrojo smūgio nebūtume atlaikę“, – sako verslininkas.

Taip karantinas bendrovei išėjo į naudą, nes ji pasuko į mažmeninės prekybos kanalą, be to, pradėjo nedideliais kiekiais eksportuoti gėrimus į Angliją, Airiją. Pasak įmonės vadovo, jei ne karantinas, vargu ar būtų išdrįsę prekybos tinklui „Lituanika“ siūlyti savo produkciją. Vadovas tikisi, kad šio karantino metu nereikės žmonių išleisti į prastovas, nes turi užtektinai užsakymų.

Smulkieji prekybininkai dėl skirtingų veiklų sustabdymo jaučiasi labiau diskriminuojami. Priešingai nei maitinimo įstaigos, jie dirbti galėjo ir spalį, ir lapkritį, o dabar svarsto, kad tada jau buvo galima valdyti situaciją ir užverti parduotuvių duris. Dabar, smulkiesiems nedirbant, jų asortimento – ne maisto prekių – pirkėjai plūsta į didžiųjų prekybos tinklų parduotuves.

Jolita Girijotienė, UAB „Aika“, valdančios dovanų ir suvenyrų parduotuves „Skruzdėlynas“, „Aika dovanos“ ir e. parduotuvę „Aika.lt“, vadovė, pasakoja, kad šiemet, uždarius fizines parduotuves, „Aika“ investuoja į e. parduotuvę, tačiau pirkėjų srautas dar per mažas, o pardavimai internetu sudaro kelis procentus visos apyvartos. Verslininkė tikisi, kad žmonės atkreips dėmesį į mažus prekybininkus, ieškos prekių ir dovanų internete, neis į dideles parduotuves, kur dirbs ne tik maisto skyriai, ir nerizikuos savo sveikata. Kol kas tik neaišku, ar pavyks sumažinti dideles nuomos išlaidas, – patalpų nuomotojai ragina laukti Vyriausybės sprendimų, o ši apie nuomos kompensacijos galimybę tik užsimena.

J. Girijotienė sako, kad iš ankstesnės valstybės pagalbos priemonių nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui padėjo subsidijos darbuotojų, esančių prastovose, atlyginimams, taip pat nors ir sunkiai, bet vis dėlto gauta kompensacija už patalpų nuomą.

„Tos priemonės – nuomos, prastovų subsidijos – dabar irgi būtų reali pagalba. Dėl paskolų – nedrįsčiau jos imti antrą kartą, tačiau jei būtų atidėti mokėjimai, pailginti paskolų nukentėjusiam verslui terminai, tai padėtų. Žinoma, ir subsidija pagal pernai sumokėtą gyventojų pajamų mokestį būtų parama“, – apie kuriamas priemonės apribotam verslui svarsto verslininkė.

Grožio ir sveikatinimo sektorius neveikia jau nuo lapkričio – vos tik paskelbus antrąjį karantiną. Vis dėlto kai kurie šio verslo atstovai, nors jų veikla visiškai paralyžiuota, dabar yra nusiteikę kur kas pozityviau nei per pirmąjį karantiną. Nes pamatė, kad, jam pasibaigus, ne tik sugrįžo nuolatiniai klientai, bet ir atsirado nemažai naujų.

Maitinimo įstaigos, kurių durys klientams buvo užvertos dar iki karantino sugriežtinimo, sukasi, kaip kas išmano. Štai Jaunius Mališauskas, Prienų picerijos „Tango Pizza & Grill“ savininkas, sako, kad antrasis karantinas maitinimo įstaigos veiklos neturėtų paveikti – ji toliau gamins maistą išsinešti ir pristatys į namus. Nepaisydama neapibrėžtumo kupinų metų, bendrovė šiemet sumažėjusias darbo apsukas ir laisvesnį grafiką išnaudojo investicijoms ir atsinaujinimui. Pavyzdžiui, klientai maistą į namus užsisako e. parduotuvėje – picerijos interneto svetainėje galima ir užsakyti, ir atsiskaityti. Verslininkas skaičiuoja, kad šiemet padėjo subsidijos darbuotojų, esančių prastovose, atlyginimui, po pirmojo karantino gauta nuomos kompensacija.

Atrodytų, karantinas – puiki proga duris lankytojams užvėrusiems restoranams ir kavinėms imtis paruošto maisto pristatymo į namus (ar biurus) paslaugos. Tačiau kai kurios maitinimo įstaigos žengė tik pusę žingsnio: pamėginus kreiptis į kelis Vilniuje dirbančius restoranus ar kavines, tenka išgirsti kone vienodus atsakymus: „Paruoštus patiekalus turite atsiimti patys“, „Per toli, nevežame“ arba „Mes vežame tik 5 kilometrų spinduliu“ ir pan. Nes, matyt, jeigu gyvenate nors 300 metrų už šio spindulio ribų, patiekalai gali atkeliauti atšalę? Tiesa, jie atvežami (jei išvis atvežami) atšalę ir iš gerokai arčiau esančių maitinimo įstaigų. Kodėl demonstruojamas toks nelankstumas, kodėl, pavyzdžiui, negalima įsigyti šilumą išlaikančių priemonių? Juk karantinas – jau ne naujiena, pamokoms išmokti laiko buvo. Taip ir peršasi išvada – užsakymai tokioms įmonėms nereikalingi, kaip ir pajamos. Geriau nieko neveikti. Nuostolius apmokės valstybė?

VŽ puikiai supranta, kad niekam nėra lengva šiuo periodu. Tačiau optimizmo įžiebia pavyzdys verslių žmonių, kurie, užuot rypavę, ieško sprendimų. Norisi priminti vieno pašnekovo išmintį: reikia rūpintis dėl to, ką gali pakeisti, o jei ne – prisitaikyti prie situacijos.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Gazelė“
Kodėl šparagai naudingesnis verslas negu auginti braškes Premium

Smidrų, dažniau vadinamų šparagais, augintojų skaičius kasmet auga. Darbo su šia daržove į valias, tačiau...

Gazelė
2022.05.20
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 6

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
„Invega“ paskolos itin daug susidomėjimo iš vežėjų nesulaukė Premium

Pirmadienį baigėsi terminas teikti paraiškas „Invega“ teikiamoms lengvatinėms paskoloms apyvartinėms lėšoms...

Logistika
2022.05.19
Užderėjo startuolių sandorių: ko reikia Lietuvai, kad galėtų pasileisti plaukus Premium

Rekordiniais 2021 m. lietuviški startuoliai pritraukė daugiau nei 430 mln. Eur investicijų, tačiau šie metai...

Inovacijos
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
2022.05.18
„Atvažiuojamasis“ verslas Palangoje: kai kurie vietas vaikams rezervavo dar pernai Premium

Vasaros sezoną pajūryje pradeda ne tik vietinis verslas, bet ir atvykstantieji, kurie, pritrūkę paslaugų...

Gazelė
2022.05.18
Abipusė meilė „eBay“: kaip 12.500 pardavėjų iš Lietuvos parduoda 147 mln. pirkėjų Premium 5

E. prekybos platformoje „eBay“ yra per 12.500 aktyvių pardavėjų iš Lietuvos, o kas 10 sekundžių iš jų...

Gazelė
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 18

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
Prasidėjo skaidrumo savaitė „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ 2

Renkantis produktą ar paslaugą, vis stipresnę įtaką daro dar vienas kriterijus – vertinama, ar įmonė dirba...

Gazelė
2022.05.16
Išbandyti patarimai, kaip įmonei pritraukti užsienio talentų

Aukštos kvalifikacijos specialistų stygius Lietuvoje pastebimas įvairiuose sektoriuose, tad įmonės vis...

Vadyba
2022.05.15
Teismas pritaria, kad Gariūnų žemės nuomą galima nutraukti, turgavietės valdytojos ginklų nesudeda Premium 2

Dar vienas nepalankus teismo sprendimas valstybinės svarbos statuso netekusioms Vilniaus Gariūnų turgavietės...

Statyba ir NT
2022.05.14
Šeimos verslas: iš patarimų išauga naujų idėjų, o pirmųjų guzų galima susirinkti ir savarankiškai Premium

Šeimos verslo klasika – ilgainiui į vairininko vietą stoja jaunoji karta, o vaikams įsiliejus į tėvų įmones,...

Gazelė
2022.05.12
Seimas: restoranai neprivalo klientams duoti vandens iš čiaupo 2

Restoranai, kavinės ir barai ir toliau neprivalės pageidaujantiems klientams nei veltui, nei už atlygį duoti...

Verslo aplinka
2022.05.12
Neakivaizdžioji konkurencija bankų sektoriuje: ne turtas svarbiausia Premium 1

Specializuoti bankai ir rinkos naujokai sparčiai didina savo turtą, tačiau pagal šį rodiklį vis dar sudaro...

Rinkos
2022.05.12
Persiorientuojant į Vakarus, vežėjams neužteks vien atnaujinti automobilių parką Premium

Užsidarius Rytų rinkai, nežinomybėje atsidūrė vežėjai, dirbę tik Rusijos ir Baltarusijos kryptimis. Išeitis...

Logistika
2022.05.12
Kitoks turgus: Paupyje pasiekė 7,5 mln. Eur apyvartą, Benedikto turgus planuoja plėtrą Premium

Įprastoms turgavietėms atsigaunant po pandemijos klesti ir visiškai kitokių koncepcijų objektai, kurie irgi...

Prekyba
2022.05.12
Mažesnis atlygis dirbant iš namų – ar tokia taktika gali ateiti ir į Lietuvą? Premium 26

Viena Londono advokatų kontora pasiūlė darbuotojams galimybę nuolat dirbti iš namų, tačiau šis patogumas...

Vadyba
2022.05.11
Savininkas ar vadovas Ukrainoje, o deklaracijas teikti reikia: ką pataria institucijos Premium

Dalis iš 1.800 Lietuvoje veikiančių Ukrainos piliečių valdomų ar vadovaujamų įmonių susiduria su iššūkiais...

Gazelė
2022.05.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku