„Vilniaus vandenis“ vaduoja iš tėvonijų

Publikuota: 2016-06-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Vilniaus vandenys“ per nepilną pusmetį peržiūrėjo dvi dešimtis sutarčių, kurios prie ankstesnės vadovybės pasirašytos dažnu atveju konkurse dalyvaujant vienam tiekėjui. Pirkimo kaštams pagal atskiras sutartis sumažėjus iki penktadalio, kasmet bus taupoma daugiau nei po 1 mln. Eur.

Aidas Ignatavičius, „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius, kalbėdamasis su VŽ akcentavo, jog pertvarkius įmonę, kad ji dirbtų efektyviau ir skaidriau, tarp jo strateginių ilgalaikių tikslų yra atverti bendrovę didesnei konkurencijai, siekti daugiau paslaugų pirkti iš rinkos, o į konkursus pritraukti ne mažiau trijų penkių potencialių tiekėjų. Ponas Ignatavičius įmonės vadovo poste nuo šių metų pradžios pakeitė Valentiną Miltienį.

Teigiate, kad daug paslaugų įmonėje perkate iš trečiųjų šalių. Tos sutartys jus tenkina?

Įmonėje sukūrėme tokį Pirkimo investicijų komitetą, o vienas jo uždavinių buvo peržiūrėti galiojančias sutartis. Tokių iki birželio peržiūrėjome apie 20. Labiausiai į akis krito tai, kad bendrovėje buvo labai ribotas partnerių ratas. Dažnai viešųjų pirkimų konkursuose dalyvaudavo tiktai vienas paslaugų tiekėjas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Iki birželio 1 d. peržiūrėjome praktiškai visas, apie dvi dešimtis sutarčių su paslaugų tiekėjais. Mums pavyko persiderėti ir priklausomai nuo sutarties sumažinti teikiamų paslaugų kainas nuo 7% iki 20%. Mano skaičiavimais, kasmet dėl to sutaupysime po 1,2 mln. Eur.

Gal išskirtumėte, kurios sutartys jums kėlė ypatingą rūpestį, su kokiais tiekėjais jos buvo sudarytos?

Nenorėčiau išskirinėti konkrečių sutarčių. Mano tikslas buvo nusiderėti ir persiderėti geresnėmis sąlygomis. Tas įvyko, o ateityje mūsų ilgalaikis tikslas yra padaryti taip, kad kuo daugiau paslaugų teikėjų galėtų dalyvauti mūsų konkursuose ir kad gautume pačia geriausią kainą.

Tai ką vis tik radote atėjęs vadovauti „Vilniaus vandenims“?

Dar iki priimant sprendimą dirbti įmonėje, kai kalbėjomes su bendrovės valdyba, buvo akcentuoti trys dalykai, ką reikia sutvarkyti šioje įmonėje. Pasiekti, kad įmonė veiktų efektyviau, taptų skaidresnė ir būtų orientuota į klientą.

Įmonės vadovu pradėjau darbuotis š. m. sausio 11 d., tai jau pirmą dieną krito į akis tai, kad turbūt kokius du dešimtmečius šioje įmonėje, jei ir buvo šnekama apie veiklos efektyvumą, nebuvo imtasi jokių konkrečių veiksmų. Įmonėje buvo tam tikri padaliniai, jie kaip ir veikė, tačiau paslaugas pirkome iš trečių šalių. Buvo planų pirkti automobilių plovyklas, dažymo įrangą, kas, mano vertinimu, tikrai nebuvo susiję su įmonės pagrindine veikla, todėl tas paslaugas buvo galima nusipirkti iš išorės. Ir tikrai pigiau nei jas gauti pačioje įmonėje.

Ar galite patvirtinti, kad kai kurie tiekėjai buvo susiję su buvusiais vadovaujančias pareigas užėmusiais darbuotojais? Žiniasklaidoje skelbta, kad dumblo kompostavimo darbus „Vilniaus vandenims“ atlieka su buvusio įmonės statybos direktoriaus Vytautas Valančiausko šeima susijusi „Biastra Plius“. Tai tiesa?

Tokio tyrimo neatlikome. Manau, kad tokį tyrimą turėtų atlikti ne ši įmonės vadovybė, yra kitos struktūros, kurios turi tokius dalykus žiūrėti, stebėti ir priiminėti atitinkamus sprendimus. Sutartis dėl dumblo kompostavimo yra pasirašyta su bendrove „Biastra Plius“. Tai yra vieni iš partnerių, su kuriais buvo peržiūrėtos bendradarbiavimo sąlygos ir pagerintos „Vilniaus vandenų“ naudai.

Ar iš tų sutarčių dėl jų sudarymo aplinkybių yra kurios nors perduotos tirti teisėsaugos insitucijoms?

Ne, nėra jokių sutarčių atiduota. Mano tikslas buvo peržiūrėti sutartis, sumažinti išlaidas ir padidinti būsimų tiekėjų ratą.

Teko girdėti apie konkretų atvejį, kai 30-35 mln. Eur pirkimo sąmatoje apie 10 mln. Eur atsidūrė nenumatytų sąnaudų eilutėje. Ką tai reiškia?

Mes kalbame apie atvejį, susijusį su Vilniaus miesto nuotekų valykla. Kaip ir minėjau, mūsų pagrindinė užduotis buvo padaryti, kad jokių nenumatytų sąnaudų nebūtų. Tai, apie ką jūs kalbate, nebuvo reali sutartis, tai buvo preliminari sąmata. Pamačius tokią didelę sumą, buvo detaliai žiūrima į jos pagrindines eilutes. Iš tiesų nuo pradinės pateiktos vertės suma yra ženkliai sumažėjusi, tačiau galutinę kainą mes sužinosime tada, kada įvyks viešųjų pirkimų konkursas.

Kol kas Vilniaus miesto nuotekų valyklos pirkimų konkursas nėra paskelbtas. Dabar yra derinama techninė specifikacija. O rodiklis bus tai, kiek tiekėjų dalyvaus šiame konkurse.

Koks yra jūsų lūkestis dėl tiekėjų skaičiaus?

Mano patirtis energetikos sektoriuje rodo, kad ten konkursuose dalyvaudavo 4-5, o kartais ir 8 potencialūs tiekėjai. Manau, kad šioje rinkoje tiekėjų pasiūla yra pakankama. Reikalingos tokios sąlygos, kad jie jaustų konkurenciją ir kad visi gali varžytis dėl užsakymų.

Kokias paslaugas numatote įsigyti rinkoje?

Viena sritis jau aiški. Tai bendrovės transporto ūkio aptarnavimas. Dėl kitų kol kas konkrečiai pasakyti negaliu. Sėsime ir pradėsime vertinti tas funkcijas, kurios yra įmonėje, kaip mes jas galime atlikti efektyviau, o kurias funkcijas galėtume perkelti į išorę.

Pastarosiomis savaitėmis į viešumą iškilo skandalingi politinių partijų finansavimo atvejai. Grįžtant prie Vilniaus miesto nuotekų valyklos sąmatos sudarymo aplinkybių, tos reikšmingos nenumatytų sąnaudų eilutės, ar „Vilniaus vandenys“ galėjo dalyvauti Lietuvoje nelegaliose politinių partijų ar atskirų politikų rėmimo schemose?

Tai kelia visokių minčių, bet aš tokios informacijos neturiu. Man yra labai sudėtinga tai komentuoti. Aš kaip įmonės vadovas esu pasamdytas tam, kad šios bendrovės veikla taptų efektyvi ir skaidri. Ir tikrai turiu tuos du tikslus pasiekti, o kas buvo iki tol, kokių ten minčių buvo man sunku pasakyti.

„Vilniaus vandenys“, regis, tapo nesibaigiančių skolų užskaitų tarp Prancūzijos „Veolia“ valdomos „Vilniaus energijos“ ir Vilniaus miesto savivaldybės įkaite. To pasekmė – per 2014-2015 m. patirtas beveik 16 mln. Eur nuostolis. Kaip dorojatės su skolininkais?

 Šiuo metu bylinėjamės teismuose su „Vilniaus energija“ dėl šios skolos padengimo. Deja, esame labai sunerimę. Yra labai didelė rizika, kad „Vilniaus energija“, kurios nuomos sutartis su Vilniaus savivaldybe baigiasi 2017 m. pirmoje pusėje, tos skolos gali nesugrąžinti. Todėl iki to laiko turime imtis aktyvių veiksmų, kad tą skolą išieškotume.

Kiek teko dar iki teismų susitikti ir kalbėtis su „Vilniaus energijos“ žmonėmis, jie sako, kad Vilniaus miesto savivaldybė nemoka „Vilniaus energijai“, tada ši įmonė nemoka mums. Kaip tai galima susieti, man nesuprantama.

O pradelstos pačių „Vilniaus vandenų“ skolos tiekėjams 2015 m. pabaigoje siekė 2,2 mln. Eur, iš jų apie 700.000 Eur buvo pradelsta daugiau nei 60 dienų. Atėjus man į įmonę tai nustebino, nes, mano vertinimu, pats pinigų srautas infrastruktūros įmonėse, kokia yra „Vilniaus vandenys“, yra pakankamai stabilus arba toks turėtų būti.

Manau, kad auditoriams atsisakius pareikšti nuomonę už 2014 m. turėjo būti signalas ankstesnei vadovybei ir valdybai, kad su finansine atskaitomybe įmonėje kažkas yra ne taip. O pagrindinė problema ta, kad „Vilniaus energija“ įmonei dar nuo 2009 m. nemoka už karšto vandens paruošimą.

Kaip auditoriai įvertino įmonės finansinę atskaitomybę?

„Vilniaus vandenų“ pajamos 2015 m. didėjo 11%, iki 39,8 mln. Eur, o įmonės EBITDA pernai siekė 11,2 mln. Eur, tačiau dėl nuo 2009 m. besikaupusios „Vilniaus energijos“ skolos įmonei, kuri 2015 m. pabaigoje siekė 19,7 mln. Eur, „Vilniaus vandenys“ pernai patyrė grynąjį 7,3 mln. Eur nuostolį.

Audituotais duomenimis, 2014 m. vietoj anksčiau skelbto 60.000 Eur grynojo pelno apskaitytas dar 8,4 mln. Eur nuostolis.

Audito bendrovės „Deloitte Lietuva“ nuomone, ankstesnių įmonės vadovų parengtoje finansinėje ataskaitoje nebuvo tinkamai įvertinta įmonės turimų skolų įtaka įmonės rezultatams, netinkama verte apskaityta dalis turto, kt. Įmonės finansinėje ataskaitoje dėl „Vilniaus energijos“ skolos suformavus atidėjimus 2014-2015 m., atitinkamai 8,7 mln. Eur ir 9 mln. Eur sumai, auditorių nuomone, „Vilniaus vandenų“ finansinės ataskaitos teisingai atspindi bendrovės 2015 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę, veiklos finansinius rezultatus ir pinigų srautus.

Esate sulaukęs priekaištų, kad į performuotą „Vilniaus vandenų“ komandą atėjo nemažai jūsų buvusių kolegų iš kompanijų, kuriose darbavotės anksčiau. Pavyzdžiui, 5 specialistai yra dirbę AB LESTO, kuriai anksčiau vadovavote. Dar du – iš valstybės valdomos AB Lietuvos paštas.

Per savo karjerą dirbau įvairiose įmonėse. Nesuprantu tokio įsivaizdavimo, kad tik vadovas pasirenka darbuotojus. Manau, kad ne tik vadovas, bet ir darbuotojai renkasi vadovą. Specialistai, turėdami omenyje, kad tai yra Vilniaus savivaldybės įmonė, vis tik rimtai vertina, ar nori čia dirbti, ar ne. Vadovų komandoje mes turime labai įvairių sričių specialistų. Žmonės yra ne tik iš energetikos, telekomunikacijų sektoriaus, prisijungė ir iš „Lietuvos pašto“, bet taip pat nemažai vadovaujančias pozicijas (žemesnės grandies – VŽ) užima ilgamečiai „Vilniaus vandenų“ darbuotojai.

Labai džiaugiuosi, kad žmonės nori ateiti, kad mato pokyčius, juos vertina teigiamai ir prisijungia prie vadovų komandos.

Kaip ir planavome, nuo birželio 1 d. įsigaliojo nauja struktūra, įmonėje etatų sumažėjo 200, iki 745. Kasmet atlyginimų sąskaita bus sutaupyta apie 3 mln. Eur. Į dalį iš keliasdešimties darbo vietų yra paskelbtos atrankos, o likusias dar vertiname, ar iš tiesų ten yra reikalingi darbuotojai, ypač atliekantys pagalbines funkcijas, kurias galima nusipirkti rinkoje.

Kokia padėtis su šiuo „Vilniaus vandenų“ būstinės pastatų Vilniaus senamiestyje, Dominikonų gatvėje? Gal jis jau turi naują savininką?

Kitą savaitę paskelbsime techninę specifikaciją. Norime atsirinkti profesionalų konsultantą, kuris mus konsultuotų dėl šio 2.000 kv. m. pastato pardavimo. Aišku yra tai, kad pastatą parduosime per viešą aukcioną, todėl tikimės pačios geriausios kainos. Greito sandorio nesitikime. Jei per metus pavyks pasirašyti pirkimo-pardavimo sutartį, tai bus labai gerai.

Taip pat turime galvoti apie mūsų naujo biuro vietą. Sumažėjo darbuotojų, jau turime laisvų patalpų, pavyzdžiui, Savanorių prospekte. Įvertinsime, ar ten galėtume turėti savo biurą. Taip pat esame atviri patalpų nuomos pasiūlymams. Apie naujo biurų pastato statybas negalvojame. Mums tikrai nereikalinga vieta sostinės centre, nereikia A klasės, užtenka B klasės biuro.

Pokalbio pradžioje užsiminėte apie įmonės valdybos iškeltus tikslus, kada juos tikitės pasiekti?

Trumpalaikiai tikslai, kokie buvo numatyti iki birželio 1 d. yra pasiekti: atlikta įmonės restruktūrizacija, suformuota vadovų komanda, peržiūrėtos galiojančios sutartys su paslaugų teikėjais ir patvirtinta įmonės finansinė atskaitomybė.

Dabar svarbiausia tapti vieninga, darbinga vadovų komanda. Turėsime sukurti, patvirtinti valdyboje ir viešai pristatyti ilgalaikę įmonės strategiją. Galiausiai, kaip jau minėjau, sieksiu, kad mūsų pirkimuose dalyvautų kuo daugiau potencialių tiekėjų ir kad mūsų konkursai vyktų skaidriai.

infogr.am::e827a970-cd81-496c-a728-bf257027b451

FOTOGALERIJA „Vilniaus vandenų“ biuras Dominikonų gatvėje (32 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Eltos“ direktore paskirta D. Juozaitytė, vyr. redaktoriumi – V. Bruveris 1

Naujienų agentūros „Elta“ direktore paskirta Daiva Juozaitytė, pastaruosius aštuonerius metus dirbusi „Delfi“...

Vadyba
2022.07.01
M. Skuodis: leidinių pristatymo kainas reikia didinti, kartu keisti žiniasklaidos rėmimo modelį

Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos...

Rinkodara
2022.06.23
Pernai Lietuvoje kas aštunta žiniasklaidos priemonė buvo valdoma politikų 2

68 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai pernai Lietuvoje valdė 129 arba kas aštuntą...

Rinkodara
2022.06.23
Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą turėtų pakeisti naujas Medijų rėmimo fondas

Kultūros ministerijos siūlomas steigti Medijų rėmimo fondas galės skirti paramą ne tik leidiniams, bet ir...

Rinkodara
2022.06.20
Lietuvos pašto viražai: kartais augančios pristatymo kainos – šantažas leidėjams Premium

Lietuvos paštas (LP) antrus metus iš eilės kelia leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose. Pernai...

Rinkodara
2022.06.20
„Google“ Rusijos padalinys pateikė teismui bankroto pareiškimą 1

JAV technologijų milžinės „Google“ antrinė įmonė Rusijoje Maskvoje arbitražo teismui pateikė bankroto...

Inovacijos
2022.06.17
Architektai darbų turi metams į priekį, bet ramybės nėra Premium

Architektų biurai užsakymų gauna tiek, kad nors vežimu vežk, o ir į vežimą ne visada telpa. Vis dėlto...

Statyba ir NT
2022.06.16
Tautinių bendrijų žiniasklaidai stiprinti skirta 500.000 Eur

Lietuvos informacinei erdvei ir tautinių bendrijų žiniasklaidai stiprinti skirta 500.000 Eur, trečiadienį...

Rinkodara
2022.06.15
Į LRT tarybą Seimas siūlo D. Jastramskį, R. Gudauską, L. Matjošaitytę ir J. Pabrėžą

Seimo Kultūros komitetas trečiadienį pritarė keturių naujų LRT tarybos narių kandidatūroms.

Rinkodara
2022.06.15
D. Radzevičius: žiniasklaida nemoka daryti verslo Premium 5

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius VŽ podkaste negaili kritikos žiniasklaidos...

Rinkodara
2022.06.15
„Disney+“ įžengė į Lietuvą 10

„Walt Disney Company“ priklausantis transliuotojas „Disney+“ pradeda transliacijas Lietuvoje. Standartinė...

Rinkodara
2022.06.14
Nepriklausoma Rusijos televizija „Dožd“ transliuos iš Rygos

Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba (NEPLP) pirmadienį nutarė suteikti licenciją...

Rinkodara
2022.06.06
„Bitės“ pelnas dvigubėjo, bet „Mezon“ kol kas nuostolingas Premium

UAB „Bitė Lietuva“ vertina, kad, nepaisant tebesitęsiančios pandemijos, pavyko pasiekti gerų rezultatų –...

Inovacijos
2022.06.03
Planeta Vilnius ieško Ryšių su žiniasklaida specialisto (-ės)! Verslo tribūna

Jei puikiai supranti žiniasklaidos pasaulį, žinai, kodėl žurnalistams svarbu atsakymus gauti greitai ir...

Rinkodara
2022.06.02
„Delfi“ perka Lietuvos naujienų agentūrą „Elta“

UAB „Delfi“, kurios 100% akcijų priklauso estų žiniasklaidos bendrovei „Ekspress Grupp“, perka naujienų...

Rinkodara
2022.05.31
Rusai prarado prieigą prie „Netflix“

„Netflix“ abonentai Rusijoje prarado prieigą prie srautinės televizijos, Vakarų bendrovei pasitraukus iš...

Verslo aplinka
2022.05.30
Geriausios reputacijos influenceriai „YouTube“ tinkle Premium 4

Visuomenės vertinimu, geriausią reputaciją socialiniame tinkle „YouTube“ turinčių nuomonės formuotojų...

Rinkodara
2022.05.29
„Lietuvos ryto“ grupės finansai: metus lydėjo ir nuostoliai, ir dividendai Premium

Žiniasklaidos grupės „Lietuvos rytas“ valdomų bendrovių konsoliduotos pajamos 2021 m. simboliškai sumenko, o...

Rinkodara
2022.05.24
Teismas neleido stabdyti prieigos prie „Russia Today“ portalų

Teismas gegužę neleido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai stabdyti prieigos prie Rusijos valstybinės...

Rinkodara
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 6

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku