Prezidentė vetavo žiniasklaidos nerimą sukėlusį įstatymą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieš beveik dvi savaites Seimo netikėtai priimtas Civilinio kodekso (CK) pataisas, kurios, žiniasklaidos ir dalies teisininkų teigimu, apriboja teisę kritikuoti viešuosius asmenis, tarp jų ir politikus.
Pirmadienį prezidentė pasirašė dekretą, kuriuo grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Civilinio kodekso pataisas dėl viešų asmenų įžeidimo, informuoja prezidentūra.
Pasak prezidentūros, šios pataisos smarkiai apribojo žodžio laisvę, blogino žiniasklaidos padėtį, kenkė šalies tarptautinei reputacijai, įteisino cenzūrą ir atvėrė kelią visų piliečių persekiojimui už kritiką.
Pataisos suteikia galimybę persekioti ne tik žurnalistus, bet kiekvieną Lietuvos žmogų vien už tai, kad jis turi kritinę nuomonę apie viešuosius asmenis, apie politikus. Šiomis pataisomis sukuriame sąlygas ne tik cenzūrai, bet ir mūsų piliečių persekiojimui, todėl jos, be jokios abejonės, grąžintinos Seimui, pirmadienį Kaune sakė p. Grybauskaitė.
Valstybės vadovė atkreipė dėmesį, kad kritikos sulaukusios CK pataisos Seimo posėdyje atsirado labai netikėtai, todėl Seimo nariai vieningai balsavo už jų priėmimą neįsigilinę ir neturėdami visos informacijos apie priimamojo įstatymo pasekmes.
Gruodžio 8 d. Seimo plenariniame posėdyje dalyvavę beveik visi parlamentarai balsavo už CK pataisas, kurios leidžia ir viešiesiems asmenims per teismus reikalauti atlyginti žalą dėl garbės ir orumo įžeidimo. Žurnalistai ir teisininkai po šio įstatymo priėmimo ėmė skambinti pavojaus varpais, ragindami prezidentę jį vetuoti.
Pirmadienį ryte p. Grybauskaitė susitiko su teisininkais, žiniasklaidos savivaldos institucijų atstovais bei žurnalistais ir išklausė jų argumentų, kas kelia nerimą dėl priimtų CK pataisų.
Žurnalistams ir teisininkams skambinant pavojaus varpais dėl grėsmių žodžio laisvei, pirmadienio rytą juos priėmė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė išklausė, kas kelia nerimą dėl Baiminamasi, kad tokios pataisos gali paskatinti persekioti už kritiką
Į prezidentę su prašymu vetuoti šias pataisas kreipėsi beveik 100 žurnalistų ir redaktorių, Žurnalistų sąjunga, Visuomenės informavimo etikos komisija ir grupė Seimo narių. Savo nuomonę dėl įstatymo žalos visuomenei ir grėsmės laisvam žodžiui pareiškė Žurnalistų sąjunga, Žurnalistų etikos inspektorius.
Jau praėjusią savaitę p. Grybauskaitė neigiamai atsiliepė apie Seime patvirtintas CK pataisas. Vizito Ukrainoje metu ji sakė, kad iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad konstitucinė nuostata dėl kritikos galimybių ribojimo jau yra pažeidžiama ir yra rimtų požymių, kad yra pažeidžiama žodžio laisvė.
Teisininkų teigimu, šios pataisos yra perteklinės, nes dabar galiojantys įstatymai visiems asmenims užtikrina visas galimybes gintis nuo patyčių, melo, įžeidimo, šmeižto ar nepagrįsto persekiojimo. Lietuvos teisėje yra įtvirtinta administracinė atsakomybė ir civilinė garbės ir orumo gynimo tvarka, o už šmeižtą numatyta ir baudžiamoji atsakomybė. Todėl, anot teisininkų, priimti pakeitimai yra neproporcingi, atveria kelia teisiniam žmonių persekiojimui už kritišką, bet kokia formą pareikštą nuomonę.
Dekretas dėl prezidentės veto turėtų būti pasirašytas ir Seimui pristatytas artimiausiu metu. Atmesti veto parlamentarai gali tik jeigu už atmetimą balsuoja 71 ar daugiau parlamentarų. Bet dauguma Seimo narių tiek iš valdančiosios koalicijos, tiek ir iš opozicijos leido suprasti ketinantys pritarti prezidentės veto.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti