VŽ paaiškina: kas yra „blockchain“

Blockchain vadinama reikšmingiausia IT inovacija nuo interneto atsiradimo laikų. Kalbama, kad ši sistema iš esmės pakeis finansų sektorių. Tačiau nedaugelis iš tiesų suvokia, kas tai per sistema.
Paaiškinti, kaip veikia blockchain itin sudėtinga. Net kai kurie bankai pripažįsta, kad ne visai supranta, kaip ji veikia.
Juokaujama, kad blockchain ekspertai yra retesni už didžiąsias pandas, nes rimtų blockchain inžinierių visame pasaulyje skaičiuojama vos apie 100.
Nors suprasti, kaip veikia blockchain nelengva, tačiau suvokti, ką blockhain daro kiek paprasčiau.
Pradžia nuo bitkoinų
Oficialiai blockchain apibrėžiama, kaip decentralizuota vieša transakcijų saugojimo sistema.
Ši technologija pirmiausia buvo panaudota bitkoinams. Blockchain sistema leidžia kiekvieną bitkoinų sandorį išsaugoti pačiame tinkle.
Tai reiškia, kad sandorių nefiksuoja joks tarpininkas. Nėra jokios trečiosios šalies, pavyzdžiui, finansinės institucijos, kuri saugotų bitkoinų sandorių įrašus.
Kiekvienas blokas kuriame skaitmeninių įrašų pavidalu užfiksuoti naujausi sandoriai jungiasi prie kito bloko chronologine tvarka ir taip sudaro blokų grandinę.
Tad blockchain, bitkoinų atveju, yra lyg visų banko operacijų istorija.
Prie jos priėjimą gauna kiekvienas bitkoinų sistemos dalyvis. Sistemos naudotojai taip pat sprendžia, ar sandoris yra legitimus, ar ne.
Begalinis pritaikomumas
Nors blockchain daugiausia siejama su bitkoinais, jos principą galima pritaikyti praktiškai visose srityse, kurios susiduria su transakcijomis ar įrašų dalinimusi.
Decentralizuotu būdu registruojant sandorius ir saugant apie juos informaciją nebelieka poreikio turėti išlaikyti, klausyti, atsiskaityti centrinių rinkos priežiūros institucijų.
Blockchain sistema leidžia kompiuterių tinklui pasiekti sutarimą dėl įvykusio sandorio be tarpininko.
Tad sistema pritaikoma visur, kur tik reikia užfiksuoti kažkokį informacijos ar turto apsimainymą tarp dviejų šalių.
Blockchain gali fiksuoti ne tik valiutos, bet ir vertybinių popierių ar žemės įsigijimo sandorius. Sistema taip pat gali saugoti santuokų, sveikatos įrašus ir t.t.
Nors bitkoinų atveju yra matoma visa blokų grandinė visa sandorių istorija ekspertų teigimu, yra įmanoma padaryti taip, kad tam tikri dalyviai matytų tik dalį jiems aktualios blokų grandinės.
Saugiau, greičiau, pigiau
Kadangi blockchain pirmiausia buvo pritaikyta bitkoinams, daugiausia kalbama apie tai, kaip galima pritaikyti šią technologiją finansų sektoriuje.
Blockchain pritaikomumas finansų rinkoje yra didelis, nes ši technologija išsprendė dvigubo pinigų išleidimo problemą, kuri atsirado kartu su e. prekyba, e. bankininkyste ir t.t.
Bitkoinai įrodė, kad yra įmanoma vykdyti sandorius virtualioje erdvėje be tarpininko, kuris užtikrintų, kad sandoriai nėra klastojami. Pavyzdžiui, kad kas nors nebandė su savo turimais pinigais atsiskaityti daugiau nei vieną kartą.
Tai reiškia, kad per blockchain galima pinigus perversti iš karto ir be tarpininkavimo mokesčio.
Taip pat blockchain garantuoja didesnį sandorių saugumą nei tarpininkas. Tikimybė, kad blockchain galima nulaužti yra labai maža.
Sujungiant blokus į grandinę užtikrinama, kad informacija nebuvo pakeista ar suklastota. Jei būtų bandoma informaciją suklastoti, tą pamatytų sistemos dalyviai. Blokchcain saugumo įrodymas į bitkoinų blockchain sistemą nė karto nebuvo įsilaužta.
Gausybė iššūkių
Blockchain sistemos galimybes bando daugybė finansinių institucijų. Pavyzdžiui, Nasdaq siekia pritaikyti blockchain vertybinių popierių prekyboje.
Tačiau iki žadamo perversmo dar ilgas kelias. Pirmiausia blockchain turi įveikti galybę iššūkių.
Vienas jų, pavyzdžiui, yra 51% atakos galimybė. Blockchain sistemoje sandoris laikomas įsigaliojusiu, kai jį patvirtina dauguma sistemos dalyvių. Tad egzistuoja kad ir nedidelė rizika, jog didesnė dalis vartotojų gali susitarti dėl blokų grandinės kontrolės perėmimo.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti