„Rimi“ perka „Iki“: sandorio užkulisiai

Švedijos bendrovei ICA Gruppen penktadienį paskelbus apie UAB Palink, valdančios prekybos tinklą Iki, įsigijimą, analitikai svarsto, kad prekybos tinklas buvo įsigytas palyginti pigiai, o biržoje naujiena buvo įvertinta ICA Gruppen akcijų prieaugiu.
Šiandien paskelbta, kad UAB Rimi Lietuva, priklausanti ICA Gruppen, pasirašė susitarimą įsigyti Palink. Sandorį dar turi patvirtinti konkurenciją reguliuojančios institucijos. Patvirtinimą tikimasi gauti ne vėliau nei 2017 m. ketvirtąjį ketvirtį.
Paskelbta, kad sandorio vertė 213 mln. Eur, tačiau reikia turėti omenyje, kad tai yra kaina, kuria sandoryje buvo įvertinta Palink (angl. enterprise value), o realiai pinigų sandoryje gali suvaikščioti mažiau arba daugiau. Prie galutinės sandorio vertės bus pridėta Palink turimų grynųjų pinigų vertė ir eliminuotos finansinės skolos.
Creditinfo pateikiamais Registrų centro duomenimis, 2015 m. pabaigoje bendrovės skolos kredito įstaigoms siekė 24,25 mln. Eur, o grynieji pinigai 11,25 mln. Eur.
VŽ žiniomis, ICA Gruppen ir aljanso Coopernic, kuriam priklauso Palink, derybos dėl galimo sandorio vyko maždaug vienerius metus.
ICA Gruppen skelbia, kad už Palink bus mokama apie 6,1 metinio pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą bei amortizaciją (EBITDA).
Palyginimui, VŽ anksčiau kalbinti finansų ekspertai teigė, kad už Palink gali būti paklota apie 10 EBITDA, o konkurentai svarstė, kad kaina gali sudaryti net iki 15 EBITDA. Pati ICA Gruppen Stokholmo biržoje yra vertinama maždaug 10 metinių pelnų.
Vertinant pagal 2015 m. rezultatus, už Palink mokami 7 EBITDA, o pagal paskutinių 12 mėn. rodiklius 6 EBITDA. Toks mažas Palink įvertinimas sandoryje kiek nustebino akivaizdu, kad sandoris sudaromas mokant žemesnę kainų intervalo, apie kurį buvo galima diskutuoti, dalį. Tai stebina žinant, kad iš sinergijos pirkėjas tikisi gausi apie 0,5 EBITDA finansinės naudos, komentuoja Mindaugas Matulaitis, DNB banko Įmonių finansų direktorius.
Pasak jo, mažą Palink įvertinimą galėjo nulemti tai, aljansui Coopernic Lietuva nėra prioritetinė rinka, rinka yra maža ir nelabai auganti.
Be to, yra tokie faktoriai, kaip Lidl atėjimas, ir neaiškumas dėl alkoholio prekybos ateities Lietuvoje. Panašu, kad didesnis alkoholio prekybos ribojimas yra politikų darbotvarkėje ir tai neprideda patrauklumo mažmenininkams, sako p. Matulaitis.
Nebuvo konkurso
Svarstoma, kad mažesnę kainą galėjo nulemti ir tai, kad rinkoje nebuvo vykdomas aktyvus Palink pardavimo konkursas.
Neoficialiomis žiniomis, sandorį inicijavo ICA Gruppen, o ne Coopernic. Aljansas neturėjo išorinių finansinių konsultantų, kurie konsultuotų dėl sandorio.
Kai nėra konkurso, nėra ir konkurencijos tarp pirkėjų. Stipri konkurencija tarp potencialių pirkėjų sandorio vertę galėtų padidinti 1-2 EBITDA, sako p. Matulaitis.
Pirkėjui šiame sandoryje atstovavo Švedijos SEB Corporate Finance ir Lietuvos Summa Advisers (finansiniai patarėjai) bei Švedijos Gernandt & Danielsson ir Lietuvos Valiunas Ellex (teisiniai patarėjai). UAB Palink sandoryje atstovavo Lietuvos advokatų kontora Sorainen.
Paskelbus žinią apie įsigijimą, ICA Gruppen akcijos šiandien brango 11.37 val. Lietuvos lauku Stokholmo biržoje buvo pabrangusios kiek daugiau nei 1%.
Analitikai pažymi, jog ICA Gruppen akcijų brangimas taip pat signalizuoja, kad verslas buvo įsigytas už patrauklią kainą, nes paprastai tų bendrovių, kurios paskelbia apie įsigijimą, akcijos biržoje krenta.
VŽ lapkričio 25 d. pirmosios paskelbė, kad Švedijos bendrovė ICA Gruppen domisi galimybe įsigyti Lietuvos įmonę Palink, valdančią prekybos tinklą Iki ir analizuoja galimus pokyčius prekybos tinklų rinkoje ir pasekmes tiekėjams po sandorio. Tą pačią dieną švedai šią žinią patvirtino oficialiai.
Palink priklauso Europos prekybos tinklų aljansui Coopernic. Jis buvo suformuotas dar 2005 m., bet apie jį viešai paskelbta 2006 m. vasarį. Aljanso iniciatorė buvo Prancūzijos mažmenininkė E.Leclerc, kuri šiuo metu aljansui priklauso kartu su belgų Colruyt, italų Conad, šveicarų Coop Switzerland ir vokiečių Rewe Group. Pernai bendros aljanso narių pajamos sudarė 125 mlrd. Eur.
Iki savininkės akcijas šiuo metu valdo būtent Rewe Group, CoopSwitzerland, Colruyt Group, Unilec, Conad ir UAB BaltischesHaus. Pastarąją bendrovę valdo Iki prekybos tinklo įkūrėjai broliai Ortizai. Jie savają dalį taip pat parduos. Tiesa, Baltisches Haus turi nemažai NT, kuris nuomojamas Iki. Šį turtą Ortizai pasilieka.
ICA Gruppen yra dar 1938 m. įkurta Švedijos mažmeninės prekybos grupė, kuriai taip pat priklauso bankas, NT verslas ir vaistinių tinklas. Švedijoje tinklui priklauso daugiau nei 1.300 parduotuvių, o Baltijos šalyse daugiau nei 260 (iš jų daugiau nei 50 Lietuvoje).
infogr.am::42e078d4-a919-4d64-9acb-1edcf84354be
Registrų centro duomenimis, 2015 m. Palink pardavimo pajamos siekė 596,7 mln. Eur ir, palyginti su 2014 m., kai apyvarta sudarė 597,5 Eur, liko beveik nepakitusios (0,1%). Pelnas prieš mokesčius šiuo laikotarpiu paaugo nuo 7,2 mln. iki 10,9 mln. Eur.
Bendrovės Rimi Lietuva pajamos pernai sudarė 288,3 mln. Eur 15,7% daugiau, nei 2014-aisiais, kai jos sudarė 249,2 mln. Eur. Įmonės pelnas šiuo periodu susitraukė maždaug perpus, nuo 1,09 mln. iki 0,435 mln. Eur.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti