Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti?

Reklama publikuota: 2022-05-23
Registrų centro Turto vertinimo valstybės reikmėms skyriaus vadovė Lina Kanišauskienė.
svg svg
Registrų centro Turto vertinimo valstybės reikmėms skyriaus vadovė Lina Kanišauskienė.

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) sumokėti mokestį už jiems priklausančius statinius. Tai, nepriklausomai nuo turto vertės, turi padaryti ir komercinės paskirties statinius ar patalpas turintys fiziniai ir juridiniai asmenys. Registrų centras paaiškina, kaip lengvai ir greitai sužinoti savo valdomo NT mokestinę vertę.

Nekilnojamojo turto (statinių) mokestį numato Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas. Nors Registrų centras NT vidutines rinkos vertes nustato kasmet, tačiau mokestinei vertei jos prilyginamos ne rečiau kaip kas 5 metus. Pavyzdžiui, šiuo metu komerciniams statiniams (kaip ir gyvenamiesiems namams bei butams) aktualios mokestinės vertės nustatytos 2021 m., taigi, pildant deklaraciją už 2022 metus, bus mokamas mokestis pagal pernai sausį atnaujintas vidutines rinkos vertes, kurios taikomos NT mokesčiams apskaičiuoti. 

Mokesčių tarifai – pagal savivaldybes 

Nekilnojamojo turto mokestis yra skaičiuojamas nuo patvirtintos vidutinės rinkos vertės mokesčiams apskaičiuoti, pritaikant kiekvienos savivaldybės nustatytus mokesčio tarifus. Savivaldybės tarifus nustato ir skelbia kasmet, statiniams jis gali svyruoti nuo 0,5 proc. iki 3 proc. 

Komercinio nekilnojamojo turto mokestis yra skaičiuojamas nuo visų mokesčio mokėtojui priklausančių, įsigyjamų nekilnojamojo turto objektų (gyventojams už komercinės paskirties, o juridiniams asmenims už visą nuosavybės teise priklausantį, įsigyjamą ar perimtą iš fizinio asmens nekilnojamąjį turtą (arba jo dalį)), bendros mokestinės vertės. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Bendraturčiai mokestį moka proporcingai jiems tenkančiai ar jų įsigyjamai nekilnojamojo turto daliai. Jei vienoje savivaldybėje mokesčio mokėtojas turi keletą nekilnojamojo turto objektų ir jiems yra taikomas tas pats mokesčio tarifas, tuomet jų vertės yra sudedamos ir nuo gautos sumos skaičiuojamas mokėtinas NT mokestis. 

Detalesnę informaciją apie atsakomybę mokėti NT mokestį bei mokesčio tarifus kiekvienoje savivaldybėje rasite VMI puslapyje.  

Mokestinė vertė – viešoje paieškoje 

Viso NT, taip pat ir komercinio naudojimo (išskyrus inžinerinius, gamybos, pramonės, sandėliavimo, specialios ir kitos paskirties statinius) nekilnojamojo turto mokestinė vertė apskaičiuojama masinio vertinimo būdu atskirai kiekvienam turto objektui. Ją sužinoti galite pasinaudodami Registrų centro Mokestinės vertės paieška – tereikia įvesti turto objekto unikalų numerį. Taip pat NT vertę galite sužinoti portale www.regia.lt dešiniajame meniu viršuje suradus parinktį „Vertės“, pasirinkus „Mokestinė vertė“ ir įvedus unikalų objekto numerį. Jeigu nežinote savo turimo NT unikalaus numerio, jį pagal adresą galite pasitikrinti Registrų centro viešoje paieškoje

Registrų centro Turto vertinimo valstybės reikmėms skyriaus vadovė Lina Kanišauskienė atkreipia dėmesį, kad šiose paieškose skelbiama tik aktuali masinio vertinimo būdu vertinamo turto mokestinė vertė. 

„Jeigu norima turtą įvertinti atkuriamosios vertės (kaštų) metodu, objekto savininkas turėtų kreiptis į Registrų centrą dėl vertės apskaičiavimo šiuo būdu bei išrašo gavimo – atkuriamosios vertės (kaštų) metodu apskaičiuota mokestinė vertė taip pat galioja ne ilgiau nei penkerius metus. Fiziniam asmeniui kreipiantis dėl mokestinės vertės išrašo vieną kartą per mokestinį laikotarpį šie išrašai parengiami ir įteikiami nemokamai“, – komentuoja L. Kanišauskienė. 

Tuo tarpu jeigu savininkas nori sužinoti ankstesnių metų mokestines vertes, jis turėtų kreiptis į Registrų centrą dėl pažymos – ją, apmokėjus paslaugą, galima užsisakyti klientų aptarnavimo padalinyje, el. paštu bei paštu. 

Pastebėtina, kad mokestinių verčių paieškoje rasite ne visų statinių vertes – atkuriamųjų kaštų (kaštų) metodu nustatomi tam tikrų statinių (pavyzdžiui, inžinerinių statinių, specialios, kitos paskirties, gamybos, pramonės, sandėliavimo patalpų ir pastatų) vidutinę rinkos vertę savininkas gali deklaruoti kaip mokestinę vertę – tokiu atveju vidutinė rinkos vertė turėtų būti nustatyta ne seniau nei prieš penkis metus. 

Vertės sparčiai didėja 

Pasak L. Kanišauskienės, nekilnojamojo turto rinkos kainos per pastarąjį dešimtmetį kilo, o tai turėjo įtakos ir mokestinių verčių bei mokesčių augimui. Pavyzdžiui, lyginant statinių 2016-2020 m. mokestines vertes su naujausio vertinimo mokesčiams, vykusio 2021 metais, matomas žymus verčių padidėjimas, todėl atitinkamai padidėja ir turto mokesčiai. 

„Nekilnojamojo turto masinio vertinimo sistema reaguoja į nekilnojamojo turto rinkos pokyčius ir dinamiką, statistiniais metodais apdorodama informaciją ir duomenis, turimus Registrų centro sandorių duomenų bazėje. Visi duomenys, reikalingi masiniam vertinimui, kaupiami ir atnaujinami kasmet. Masinio vertinimo modeliai, reikalingi vidutinėms rinkos vertėms apskaičiuoti, sudaromi atsižvelgiant į NT rinkos konjunktūros sąlygas, naujausius rinkos sandorių duomenis ir atitinka teritorijų, kuriose yra vertinamas turtas, nekilnojamojo turto rinką, vidutinės rinkos vertės mokesčiams nustatymo metu“, – aiškina ji. 

Nesutinkant su esamu – individualus vertinimas 

Jeigu mokesčio mokėtojas nesutinka su masinio vertinimo būdu nustatyta mokestine verte, galima atlikti individualų nekilnojamojo turto vertinimą. Norint, kad individualaus vertinimo metu nustatyta vertė būtų prilyginta mokestinei vertei, savininkas gali vieną kartą per tris mėnesius nuo mokestinio laikotarpio pradžios, t. y. kasmet nuo sausio 1 d. iki kovo 31 d. Registrų centrui pateikti prašymą nekilnojamojo turto mokestine verte laikyti vertę, nustatytą atlikus individualų vertinimą. Kartu su prašymu pateikiama ir individualaus vertinimo ataskaita. 

Tokį prašymą Registrų centras išnagrinėja ir sprendimą priima ne vėliau kaip per 3 mėnesius (tuo mokestiniu laikotarpiu, kai įsigalioja nauji Vyriausybės nustatyta tvarka patvirtinti masinio vertinimo dokumentai – per 4 mėnesius). Atkreiptinas dėmesys, kad mokestinė vertė yra tikslinama tuo atveju, jeigu prašymas ir ataskaita atitinka nustatytus reikalavimus – nekilnojamojo turto vertė skiriasi daugiau kaip 20 proc. nuo Registrų centro nustatytos NT mokestinės vertės, individualus vertinimas atliktas ne anksčiau nei prieš tris mėnesius iki prašymo pateikimo, apskaičiuota ir pateikta viso NT rinkos vertė bei vertinimas atliktas bei ataskaita parengta remiantis tai reglamentuojančiais teisės aktais. 

Jei prašymas tenkinamas, individualaus vertinimo būdu nustatyta nekilnojamojo turto rinkos vertė šio nekilnojamojo turto mokestine verte (nuo to mokestinio laikotarpio, kurį pateiktas prašymas, pradžios) laikoma nuo einamojo mokestinio laikotarpio pradžios iki kito vidutinių rinkos verčių mokesčiams apskaičiuoti patvirtinimo, arba iki NT vidutinės rinkos vertės perskaičiavimo pakeitus jo kadastro duomenis, turinčius įtakos masiniam vertinimui, arba kito individualaus vertinimo patvirtinimo.    

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Naudos gavėjų duomenų teikimas: trys aktualūs klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Verslas ir organizacijos vis aktyviau teikia duomenis apie savo naudos gavėjus į naująją Registrų centro...

Svarbiausios paslaugos įmonėms ir organizacijoms – neišeinant iš namų Verslo tribūna

Daugelyje gyvenimo sričių įprasti popieriniai prašymai, sutartys ar kiti dokumentai sparčiai keliasi į...

Nuo slidinėjimo trasos iki geležinkelio bėgių – ką dažniausiai parduoda e. varžytynių ir aukcionų portale? Verslo tribūna

Per 200 valstybės ar savivaldybių valdomų įstaigų bei privataus verslo atstovų „iškeitė“ sudėtingus ir...

Įmonės registravimas internetu – populiariausios formos ir svarbiausi žingsniai Verslo tribūna 1

Pastaraisiais metais Lietuvoje mažoji bendrija tapo populiariausia naujai steigiamo juridinio asmens teisine...

E. varžytynių ir aukcionų portale – proveržio metai parduodant turtą aukcionuose Verslo tribūna 5

Praėjusiais metais įvyko simbolinis lūžis: 2013 m. startavęs kaip antstoliams skirtas turto pardavimo...

Duomenys apie naudos gavėjus bus prieinami ir visuomenei Verslo tribūna

Šiuo metu jau didžioji dalis juridinių asmenų turi galimybę teikti duomenis apie savo galutinius naudos...

Finansinių ataskaitų nepateikusioms įmonėms – priminimai Verslo tribūna

Kasmet juridiniai asmenys vasarą pasitinka Registrų centrui teikdami finansinės atskaitomybės dokumentus už...

Klientų verslo struktūras tikrins ir finansų įstaigos, ir notarai, ir auditoriai Verslo tribūna

Juridiniai asmenys, kurie bus nepateikę duomenų apie jų galutinius naudos gavėjus į Juridinių asmenų dalyvių...

Neatskleidus galutinių naudos gavėjų juridiniams asmenims gresia veiklos suvaržymai Verslo tribūna

Visi Lietuvoje esantys juridiniai asmenys, išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė arba...

Netikslūs kontaktiniai duomenys: kokias pasekmes gali sukelti įmonėms ir organizacijoms? Verslo tribūna

Duomenų tikslumas ir jų aktualumas yra esminė sąlyga visuomenei ir valstybės institucijoms priimti duomenų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna 1

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Finansinių ataskaitų teikimas: dažniausi klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Artėjant terminui, gegužę suaktyvėja juridinių asmenų finansinių ataskaitų teikimas – šiuo metu Registrų...

Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Teikiant duomenis apie naudos gavėją ir finansinius rezultatus – atskiri įgaliojimai Verslo tribūna

Gegužės mėnuo Juridiniams asmenims būna pažymėtas finansinės atskaitomybės dokumentų teikimu. Šiemet įmonės...

E. spaudas – verslo automatizacijos pagalbininkas Verslo tribūna

Jau daugiau kaip trečdalis Lietuvos gyventojų aktyviai naudojasi kvalifikuotu e. parašu, o daugiau kaip pusė...

Akcininkų sąrašai: kaip juos pateikti, atnaujinti ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna 1

Jau daugiau kaip dešimtmetį naujos uždarosios akcinės bendrovės Registrų centrui privalo teikti, o jau...

Vis daugiau gyventojų ir institucijų siuntai renkasi E. pristatymą Verslo tribūna 1

Valstybinių institucijų teikiama informacija ir pranešimai gyventojams dažnu atveju yra konfidencialūs, todėl...

Pagrindiniai įmonių finansinių ataskaitų duomenys prieinami nemokamai Verslo tribūna

Prievolė įmonėms kasmet pateikti metinę finansinę atskaitomybę leidžia suformuoti dideles finansinių duomenų...

Artėja finansinių ataskaitų pateikimo terminas: kodėl reikia jas teikti Verslo tribūna

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki finansinės atskaitomybės dokumentų pateikimo termino, informaciją apie...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku