Jurga Vilpišauskaitė: švarūs Tokijo pirštai

Publikuota: 2018-06-23
Lygi eilė prie traukinio. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
Lygi eilė prie traukinio. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
 

Tokijo metro. Traukinių ir autobusų kostiumuoti žmonės laukia sustoję lygia eile. Jie išsirikiuoja ant išdažytų pėdučių ir tikrina atvykimo laiką telefono programėlėse. Spitriai susėdę laisvose vietose, jie paneria galvas ir įninka žaisti žaidimų. Šešiasdešimtmetis vyras, pasikabinęs ant kuprinės mažą pandą, pasitaiso chirurginę kaukę.

– Kaukes dėvime, nes daug žmonių Japonijoje alergiški žydintiems medžiams. O jei ne, jie turbūt peršalę. O jei dar ne, matyt, saugosi, kad neperšaltų, – man vėliau paaiškina Tokijo gyventojas Takeshi, nes traukiniuose žmonės tyli.

Onsen

Viešojoje pirtyje „onsen“ pasitinka užrašas „Be tatuiruočių – klientai su tatuiruotėmis neįleidžiami“. Paveikslėlyje vyrui ant nugaros nupieštas žalias didžiulis drakonas užbrauktas raudonu dryžiu.

– Tai dėl Japonijos mafijos „Jakudzos“. Šiai taisyklei jau seniai laikas keistis, bet, deja. Į pirtį su tavimi aš eiti negalėsiu, – sako tatuiruotę turinti japonė Nana.

Palikusios drabužius, moterys užeina į prausyklą, nešinos kukliu rankšluostėliu. Jos prisėda ant miniatiūrinių plastikinių kėdučių, paleidžia vandens srovę ir žiūrėdamos į save veidrodyje ima muiluotis. Procesą pabaigia šliūkšteldamos ant galvos dubenį vandens ir prisidengusios taupia skiaute mažais žingsneliais tipena į pirtį. Pirties kambariuose plokščiaekraniai televizoriai rodo reklamą, o kubile šalia durų baltuoja druska. Įsitrynusios ja odą, jos tyliai pasėdi keletą minučių ir ištipena į lauką, kur skirtingų temperatūrų vanduo baseinuose kyla garais į viršų. Atsigulusios ant akmenimis grįstų grindų ir padėjusios galvą ant akmeninės pagalvės, žiūri į didelį laikrodį, kol užmiega.

nuotrauka::1

Salės darbuotoja iš chalato kišenės išsitraukia termometrą ir merkia į geoterminį vandenį. Viename baseinų ji užfiksuoja temperatūrą ir dingsta. Rankšluosčiai dengia japonių galvas, bet vandens neliečia, kad neišpurvintų.

– Einu į „onsen“ kiekvieną savaitę. Pirtis man padėjo ištverti sunkius momentus gyvenime, – linksi Junko, rūkui nesisklaidant rezidenciniame Tokijo rajone.

Išmirkę karštųjų versmių vandenyse, japonai išsitiesia patogiuose foteliuose salėje ir žiūri komiksus. Kai kurios pirtys veikia visą parą.

Vonia

Japonų namų vonios visada pripildytos vandens. Jei kiltų žemės drebėjimas, namie būtų geriamojo vandens atsargų. Prieš eidami praustis, jie nuspaudžia keturis mygtukus. Kai vanduo sušyla iki 40 laipsnių, iš kažkur pasigirsta moters balsas ir sugroja muzika. Prieš lipdami, japonai išsimuiluoja ir nusiprausia ant grindų. Nes gultis į vonią reikia švariems. Ir į patalpą eiti su kitomis, tik voniai skirtomis šlepetėmis.

Rankšluoščiai

Kavinėse ir restoranuose prieš valgį ant stalo padedami medžiaginiai rankšluostėliai. Valgydami iš miniatiūrinių indų, užsigerdami ryžių vynu sake iš mažyčių stikliukų, japonai retkarčiais patrina pirštus į baltą šluostę. Eidami į tualetą, jie iš rankinių išsitraukia savo rankšluostį ir nešasi kartu. Popierinių servetėlių čia nėra. Kaip ir šiukšlių dėžių. Ne tik tualetuose, bet ir Tokijo gatvėse bei stotyse.

Kompaktiškas valgymas

Po darbo atėję pavalgyti japonai sulanksto megztinius ir paltus į dėžę, esančią po kėde. Pakabinę rankines tarp kojų ir susirangę ant baro kėdžių, kalbasi apie darbą, o, įsidėję pirmą naujo patiekalo kąsnį, išleidžia pasitenkinimo garsą. Imdami pagaliukais plonyčius patiekalus, jie ilgai kramtydami linksi. Vyrai valandų valandas kabina vos įžiūrimus patiekalus ir mirko į įvairius padažus. Vėliau padeda pagaliukus ant miniatiūrinių medinių padėkliukų ir perrikiuoja indelius kita tvarka priešais save. Įpylę sakės kaimynui, palaukia, kol kaimynas įpila jam.

nuotrauka::2 right

Paduodamas grąžą ir čekį, darbuotojas žemai nusilenkia. Kiekvieną banknotą jis garbiai ištiesia klientui. Nusilenkęs klientas pagarbiai priima pinigus. Ant stalo atsiranda rankomis išdrožtų dantų krapštukų.

– Jūs iš Lietuvos? – atitipenęs mediniais sandalais manęs klausia užeigos savininkas ilga žila barzda. – Neseniai pas mus buvo užėjęs Jonas Mekas. Mes užrakinome barą ir šventėme iki ryto. Štai mūsų vizitinė kortelė, – paduoda atšviestą lapą su išpieštu gatvių planu, išbraukytą hieroglifais.

Batai

– Kodėl japonai avi maždaug trimis dydžiais didesnius batus? – klausiu per vakarienę vyriškio, imdama žalią tuną pagaliukais. Netrukus rankose laikome savo batus ir juos lyginame. Vyriškio bato priekis ilgas, siaurėjančiai užsirietęs.

– Mes batus perkame kreipdami dėmesį į pėdos plotį, o ne ilgį.

– Bet čia dar tilptų dešimt pirštų, – susimąstau.

– Tiesa. Batų priekis mums ne taip svarbu, – santūriai juokiasi japonas.

Batai paliekami ir prie persirengimo kabinų, ir įėjus į namus. Tik atsiradus traukiniams Japonijoje, gyventojai juos palikdavo stoties perone.

nuotrauka::3 right

Garsai

„Shinkansen“ traukinys smailiu snapu atvyksta į centrinę Tokijo stotį. Rankose, kaip ir visi aplinkui, laikau obento pusryčių dėžutę, kurią nusipirkau perono kioske. Iš dvidešimties skirtingų rūšių gėrimų automato iškrenta butelis karštos kavos. Susėdame mums skirtose vietose ir atidarome simpatiškas pakuotes. Valgome ryškių spalvų maistą tylėdami. Traukinyje keleiviai nekalba ir telefonų garsai išjungti. O žmonės instrumentais mokosi groti paplūdimyje.

Eidamos gatve, su Junko nusijuokiame. Į mus atsisukusi garbaus amžiaus japonė sako:

– Matau, kad gerai leidžiate laiką.

– Atleiskite, – nutylame.

Tyla

– Japonijoje turime posakį „skaityti orą“. Iš neilgų frazių ir didelių tarpų tarp jų bandome atspėti, ko žmogus nori, – man aiškina Junko.

Nešiodamasi šiukšles kuprinėje, imu skaityti orą ir aš.

Prenumeruodami žurnalą sutaupote iki 30% nei pirkdami kas mėnesį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Klimato išdaigos Lietuvoje prieš 100 metų Premium 1

Mes jau pratę, kad vasarop pasipila žemdirbių ar palangiškių dejonės apie ypač prastą sezoną. O kraštą...

Verslo klasė
2018.08.15
Sigita Šimkutė: stalčiukas vyrams Premium

Kai ji eina, net pietryčių vėjas atsisuka pažiūrėti į jos žemę šluojančius, tyliai šiugždančius sijonus.

Verslo klasė
2018.08.12
Muzika: Martynas Švėgžda von Bekker. Lietuvos XXI a. raiška smuikui Premium

Martyno Švėgždos karjeros pradžia Vilniuje buvo neįtikimai efektinga: publiką sužavėjo jo asmenybės charizma...

Verslo klasė
2018.08.12
Knygos: kaip tapti puikiu vadovu Premium 4

2018 m. kovo pradžioje pasirodė Elenos L. Botelho ir Kim Powellsu bendraautoriumi Tahliu Razu parašyta knyga...

Verslo klasė
2018.08.11
Hipnotizuotoja – Mirga Gražinytė-Tyla 3

Dirigentų profesija ypatinga: jie dvi valandas stovi į tave atsukę nugarą, bet akių atitraukti negali. It...

Verslo klasė
2018.08.05
Bandome techniką: „Xiaomi“ „Mi Max 2“ baterija laiko žavingai ilgai 3

Kiek kartų per dieną kraunate savo išmanųjį? Vieną? Ar jau du? Ar galite patikėti, kad išmaniojo baterija...

Verslo klasė
2018.08.05
Virtuvė: kiniškai, su stipriu lietuvišku akcentu Premium 2

Niekada nebuvau Kinijoje ir tik teoriškai žinau, kad joje daugybė virtuvių, kurios smarkiai skiriasi viena...

Verslo klasė
2018.08.04
Jurga Vilpišauskaitė: Katsushikos gatvėje dieną tuščia

Vyriausybiniame pastate netoli Kosugės metro stoties Tokijuje gyvena Japonijos valstybės tarnautojai. Už...

Verslo klasė
2018.08.04
Savavaldžių automobilių plėtros avarijos nesustabdys Premium 6

Žmonės pradėjo bijoti savavaldžių automobilių, dar jiems net nepasirodžius rinkoje. JAV atliktos apklausos...

Verslo klasė
2018.07.29
Blogi, geri ir puikūs vadovai: karinė lyderystės patirtis Premium

Rinkimai man visada įdomūs ne tik dėl to, kas yra išrenkamas, bet ir kodėl pasirenkamas būtent TAS...

Verslo klasė
2018.07.28
Timas Marshallas: Nacionalinės valstybės tik populiarėja Premium

Timas Marshallas (59-erių) – britų žurnalistas, diplomatijos ekspertas, dirbęs „Sky News“, BBC. Jis dirbo...

Verslo klasė
2018.07.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau