Jurga Vilpišauskaitė: švarūs Tokijo pirštai

Publikuota: 2018-06-23
Lygi eilė prie traukinio. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
Lygi eilė prie traukinio. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
 

Tokijo metro. Traukinių ir autobusų kostiumuoti žmonės laukia sustoję lygia eile. Jie išsirikiuoja ant išdažytų pėdučių ir tikrina atvykimo laiką telefono programėlėse. Spitriai susėdę laisvose vietose, jie paneria galvas ir įninka žaisti žaidimų. Šešiasdešimtmetis vyras, pasikabinęs ant kuprinės mažą pandą, pasitaiso chirurginę kaukę.

– Kaukes dėvime, nes daug žmonių Japonijoje alergiški žydintiems medžiams. O jei ne, jie turbūt peršalę. O jei dar ne, matyt, saugosi, kad neperšaltų, – man vėliau paaiškina Tokijo gyventojas Takeshi, nes traukiniuose žmonės tyli.

Onsen

Viešojoje pirtyje „onsen“ pasitinka užrašas „Be tatuiruočių – klientai su tatuiruotėmis neįleidžiami“. Paveikslėlyje vyrui ant nugaros nupieštas žalias didžiulis drakonas užbrauktas raudonu dryžiu.

– Tai dėl Japonijos mafijos „Jakudzos“. Šiai taisyklei jau seniai laikas keistis, bet, deja. Į pirtį su tavimi aš eiti negalėsiu, – sako tatuiruotę turinti japonė Nana.

Palikusios drabužius, moterys užeina į prausyklą, nešinos kukliu rankšluostėliu. Jos prisėda ant miniatiūrinių plastikinių kėdučių, paleidžia vandens srovę ir žiūrėdamos į save veidrodyje ima muiluotis. Procesą pabaigia šliūkšteldamos ant galvos dubenį vandens ir prisidengusios taupia skiaute mažais žingsneliais tipena į pirtį. Pirties kambariuose plokščiaekraniai televizoriai rodo reklamą, o kubile šalia durų baltuoja druska. Įsitrynusios ja odą, jos tyliai pasėdi keletą minučių ir ištipena į lauką, kur skirtingų temperatūrų vanduo baseinuose kyla garais į viršų. Atsigulusios ant akmenimis grįstų grindų ir padėjusios galvą ant akmeninės pagalvės, žiūri į didelį laikrodį, kol užmiega.

nuotrauka::1

Salės darbuotoja iš chalato kišenės išsitraukia termometrą ir merkia į geoterminį vandenį. Viename baseinų ji užfiksuoja temperatūrą ir dingsta. Rankšluosčiai dengia japonių galvas, bet vandens neliečia, kad neišpurvintų.

– Einu į „onsen“ kiekvieną savaitę. Pirtis man padėjo ištverti sunkius momentus gyvenime, – linksi Junko, rūkui nesisklaidant rezidenciniame Tokijo rajone.

Išmirkę karštųjų versmių vandenyse, japonai išsitiesia patogiuose foteliuose salėje ir žiūri komiksus. Kai kurios pirtys veikia visą parą.

Vonia

Japonų namų vonios visada pripildytos vandens. Jei kiltų žemės drebėjimas, namie būtų geriamojo vandens atsargų. Prieš eidami praustis, jie nuspaudžia keturis mygtukus. Kai vanduo sušyla iki 40 laipsnių, iš kažkur pasigirsta moters balsas ir sugroja muzika. Prieš lipdami, japonai išsimuiluoja ir nusiprausia ant grindų. Nes gultis į vonią reikia švariems. Ir į patalpą eiti su kitomis, tik voniai skirtomis šlepetėmis.

Rankšluoščiai

Kavinėse ir restoranuose prieš valgį ant stalo padedami medžiaginiai rankšluostėliai. Valgydami iš miniatiūrinių indų, užsigerdami ryžių vynu sake iš mažyčių stikliukų, japonai retkarčiais patrina pirštus į baltą šluostę. Eidami į tualetą, jie iš rankinių išsitraukia savo rankšluostį ir nešasi kartu. Popierinių servetėlių čia nėra. Kaip ir šiukšlių dėžių. Ne tik tualetuose, bet ir Tokijo gatvėse bei stotyse.

Kompaktiškas valgymas

Po darbo atėję pavalgyti japonai sulanksto megztinius ir paltus į dėžę, esančią po kėde. Pakabinę rankines tarp kojų ir susirangę ant baro kėdžių, kalbasi apie darbą, o, įsidėję pirmą naujo patiekalo kąsnį, išleidžia pasitenkinimo garsą. Imdami pagaliukais plonyčius patiekalus, jie ilgai kramtydami linksi. Vyrai valandų valandas kabina vos įžiūrimus patiekalus ir mirko į įvairius padažus. Vėliau padeda pagaliukus ant miniatiūrinių medinių padėkliukų ir perrikiuoja indelius kita tvarka priešais save. Įpylę sakės kaimynui, palaukia, kol kaimynas įpila jam.

nuotrauka::2 right

Paduodamas grąžą ir čekį, darbuotojas žemai nusilenkia. Kiekvieną banknotą jis garbiai ištiesia klientui. Nusilenkęs klientas pagarbiai priima pinigus. Ant stalo atsiranda rankomis išdrožtų dantų krapštukų.

– Jūs iš Lietuvos? – atitipenęs mediniais sandalais manęs klausia užeigos savininkas ilga žila barzda. – Neseniai pas mus buvo užėjęs Jonas Mekas. Mes užrakinome barą ir šventėme iki ryto. Štai mūsų vizitinė kortelė, – paduoda atšviestą lapą su išpieštu gatvių planu, išbraukytą hieroglifais.

Batai

– Kodėl japonai avi maždaug trimis dydžiais didesnius batus? – klausiu per vakarienę vyriškio, imdama žalią tuną pagaliukais. Netrukus rankose laikome savo batus ir juos lyginame. Vyriškio bato priekis ilgas, siaurėjančiai užsirietęs.

– Mes batus perkame kreipdami dėmesį į pėdos plotį, o ne ilgį.

– Bet čia dar tilptų dešimt pirštų, – susimąstau.

– Tiesa. Batų priekis mums ne taip svarbu, – santūriai juokiasi japonas.

Batai paliekami ir prie persirengimo kabinų, ir įėjus į namus. Tik atsiradus traukiniams Japonijoje, gyventojai juos palikdavo stoties perone.

nuotrauka::3 right

Garsai

„Shinkansen“ traukinys smailiu snapu atvyksta į centrinę Tokijo stotį. Rankose, kaip ir visi aplinkui, laikau obento pusryčių dėžutę, kurią nusipirkau perono kioske. Iš dvidešimties skirtingų rūšių gėrimų automato iškrenta butelis karštos kavos. Susėdame mums skirtose vietose ir atidarome simpatiškas pakuotes. Valgome ryškių spalvų maistą tylėdami. Traukinyje keleiviai nekalba ir telefonų garsai išjungti. O žmonės instrumentais mokosi groti paplūdimyje.

Eidamos gatve, su Junko nusijuokiame. Į mus atsisukusi garbaus amžiaus japonė sako:

– Matau, kad gerai leidžiate laiką.

– Atleiskite, – nutylame.

Tyla

– Japonijoje turime posakį „skaityti orą“. Iš neilgų frazių ir didelių tarpų tarp jų bandome atspėti, ko žmogus nori, – man aiškina Junko.

Nešiodamasi šiukšles kuprinėje, imu skaityti orą ir aš.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Knygos: Ginklai, mikrobai ir plienas kviečio draugijoje Premium

Kviečio įtaka žmonijos vystymuisi yra nepaneigiama, tačiau gerokai pervertinta. Atahualpa ir Francisco...

Verslo klasė
2019.07.20
Aukščiausia elektros lyga: XXI a. lenktynių formato aktyvistai sunkiai laužia tradicijų ledus Premium

Elektra varomų automobilių „Formulės E“ lenktynės – nuo 2014 m. plėtojamas projektas, kurį siekiama paversti...

Verslo klasė
2019.07.14
P. Jurkevičius: noriu prezidento, pietaujančio prie balta staltiese uždengto stalo! Premium

Žiniasklaidos iškeltas klausimas – reikia, o gal nelabai Daukanto aikštės rūmuose restorano arba kavinės,...

Verslo klasė
2019.07.13
A. Puklevičius: krizė skambina du kartus Premium 8

Neseniai teko prisėsti kompanijoje, kur keli iš pažiūros protingi žmonės, visi turintys aukštąjį...

Verslo klasė
2019.07.13
Medijų ateitis: nykstančios ribos Premium 3

Maždaug kokiais 2010 m. institucinė žiniasklaida pasijuto besanti beveik ištikta komos. Na gal porą metų...

Verslo klasė
2019.07.07
Kinas: Nuostabi antirusiška propaganda Premium 16

Vienu aspektu man „Černobylis“ („Chernobyl“) sukėlė stiprų nusivylimą. Nesuprantu, kodėl visi taip aistringai...

Verslo klasė
2019.07.07
Sigita Šimkutė: Ko nori moterys Premium 3

Biure buvo tuščia kaip niekada. Galėjai girdėti, kaip klankteli besisukanti ventiliatoriaus galva, pasiekusi...

Verslo klasė
2019.07.07
Ateities šeima – neišnaudota aukso gysla Premium 7

„Šeimos bilietu gali pasinaudoti viena šeima – abu tėvai, atvykę kartu su vienu arba keliais savo vaikais iki...

Verslo klasė
2019.07.07
Donatas Katkus: Manifestas? Premium

Kadaise bet kokia meno grupė – dailės, literatūros, muzikos – skelbdavo savo bendros estetikos manifestus.

Verslo klasė
2019.07.06
Kaip 1969-aisiais pasiekėme Mėnulį?  Premium 17

Žinią apie žmonių nusileidimą Mėnulyje Amerikoje supo audringi dešimtmečiai: šeštasis protestų ir rasinės...

Verslo klasė
2019.07.06
Bankai prieš anglis Premium 6

„Tauron“, vienas didžiausių Lenkijos energetikos koncernų, pereina prie žaliosios energijos. Tai nustebino...

Verslo klasė
2019.07.06
Knygos: 21 pamoka XXI amžiui, kurioms nepasiruošei Premium

Nejaukiai nudelbti akis ir apsimesti mirusiu būdavo gana pusėtina taktika, norint išvengti mokytojo dėmesio...

Verslo klasė
2019.06.30
Technika: nesisuka, bet verčia suktis. Kas? Premium 2

Ką darote su senučiuku, pavyzdžiui, kokio dešimtmečio senumo nešiojamuoju kompiuteriu? Taip taip, tuo pačiu,...

Verslo klasė
2019.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau