Jonavos rajone audinių ūkyje nugaišo 1.200 žvėrelių, įvesta ekstremalioji padėtis

Publikuota: 2020-12-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Dėl praėjusią savaitę Jonavos rajono bendrovės „Danmink“ audinių ūkyje nustatyto koronaviruso, šioje savivaldybėje pirmadienį įvesta ekstremalioji situacija. 

Tarnybų duomenimis, nuo praėjusios savaitės, kai ūkyje buvo užfiksuotas koronavirusas, jame jau nugaišo daugiau nei 1.200 užsikrėtusių audinių. Siekiant sustabdyti viruso plitimą planuojama užmigdyt 40.000 žvėrelių. Ekstremali situacija leis numatyti kompensacijas už audinių naikinimą.

Anot Jonavos savivaldybės administracijos patarėjo civilinės mobilizacijos klausimais Vytauto Kaminsko, šis sprendimas priimtas siekiant užtikrinti tinkamas atvejo suvaldymo sąlygas. 

„Kada įvykio negalima iškart likviduoti per labai trumpą laiką, jis išsitęsia ir laike, ir reikalingas tam tikrų skirtingų institucijų pasitelkimas. Tai tam, kad būtų sudarytos tam tikros teisinės sąlygos ir prielaidos, įvedama savivaldybės lygio ekstremalioji situacija“, – antradienį BNS sakė įsakymą dėl ekstremaliosios situacijos formavęs V. Kaminskas. 

Anot jo, kol kas nėra aiškios praktikos, kaip suvaldyti koronaviruso plitimą audinių ūkiuose, šis atvejis yra pirmasis Lietuvoje, tad stengiamasi surinkti kiek įmanoma daugiau informacijos apie virusą ir jo plitimą tarp gyvūnų.

„Yra ir moksliniai tyrimai daromi, tai ir Europos Sąjungoje bus mokslinė bazė“, – teigė V. Kaminskas. 

Jis užtikrino, kad ekstremalioji padėtis gyventojų nepalies, jos priemonės nukreiptos tik konkrečiai į ūkį, kuriame užfiksuotas virusas. 

„Kadangi pagal pobūdį tai yra ekstremalioji situacija žemės ūkio srityje, į gyventojų gyvenamąją sritį ji nenukreipta“, – sakė savivaldybės darbuotojas. 

Šios ekstremaliosios situacijos operacijų vadove savivaldybės komisija paskyrė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Jonavos skyriaus vadovę Dianą Dainą Šutovienę.

Pasak jos, kol kas su tarp audinių paplitusiu koronavirusu tvarkosi pats ūkis, tačiau šis sprendimas leis, esant reikalui, pasinaudoti ir savivaldybės resursais bei užtikrins galimybę sulaukti kompensacijų. 

„Atsižvelgiant į tai, kad galbūt bus kreiptasi dėl kompensavimo, tos kompensacijos, aišku, įsijungia mechanizmas, tik tada, kai yra paskelbiama ekstremali situacija, tai taip ir buvo nutarta –  vis dėlto sušaukti šitą posėdį ir paskelbti ekstremalią situaciją“, –  antradienį BNS sakė D. Šutovienė.

Virusas paplitęs visame ūkyje

VMVT inspektorės teigimu, nuo praėjusios savaitės, kai ūkyje buvo užfiksuotas koronavirusas, jame jau nugaišo daugiau nei 1.200 užsikrėtusių audinių, dar 600 buvo užmigdyta. 

Anot D. Šutovienės, šiuo metu ūkiui yra pritaikyti bet kokio judėjimo apribojimai, taip pat dezinfekuojamos ūkio patalpos ir technika. 

„Apribojimai apima bet kokį gaišusių, gyvų gyvūnų judėjimą, šalutinių gyvūnų produktų, transporto ir vaistų. Apima visus judėjimus iš ir į ūkį, išskyrus, su atskiru leidimu, kur yra numatyta, kažkoks pašarų įvežimas ar šalutinių gyvūnų produktų išvežimas“, – pasakojo ekstremaliosios situacijos vadovė. 

Taip pat siekiant nustatyti viruso paplitimą ūkyje buvo atlikti taškiniai tyrimai, kuriais ištirti skirtingose vietose laikomi gyvūnai – visi šie tyrimai buvo teigiami. 

„Taškinis tyrimas yra paimtas dėl to, kad nustatyti, kokiu paplitimu virusas yra išplitęs ūkyje. Ūkio teritorija yra didžiulė, yra suskirstyta į sekcijas ir į stogines. Buvo atrinkta pagal tam tikra patikimumą mėginiai, kad nustatyti, kurios sekcijos yra daugiau paveiktos, kurios – mažiau, kur pirmiausia reikia migdyti tas audines dėl to, kad liga neišplistų“, – teigė D. Šutovienė. 

„Visi teigiami, bet ne visos sekcijos yra vienodai užkrėstos. Kai kurios sekcijos, ypatingai ten, kur yra suaugę gyvūnai, teigiamų čia nebuvo nustatyta“, – pridūrė ji. 

Tuose narveliuose, kuriuose nustatomas virusas, laikomos audinės yra užmigdomos, taip pat gaišinamos ir laikomos aplinkiniuose narveliuose. 

„Pagal numatytą planą pirmiausiai migdomos tos, kurios labiausiai paveiktos“, – sakė specialistė. 

Planuojama užmigdyti apie 40.000 audinių

Skaičiuojama, kad nustačius koronavirusą ūkyje buvo kiek daugiau nei 59.000 audinių, maždaug 40.000 jų planuojama užmigdyti, likusias tikimasi išsaugoti. 

„Ūkis bandys išlaikyti savo veislinį branduolį, tas vyresnes branduoles ir jei išeis apsaugoti jas, tai galbūt bus galima tam ūkiui gyvuoti toliau“, – teigė D. Šutovienė. 

Anot jos, audinių migdymą ūkis ketina pradėti vykdyti nuo trečiadienio, per dieną ketinama užmigdyti apie 4.000-4.500 audinių. 

„Ūkis susiduria su darbo jėgos trūkumu, nes dalis darbuotojų serga, dalis karantinuojasi ir jie planuoja nuo rytojaus (trečiadienio) pradėti intensyvų migdymą, nes paprasčiausiai neturi darbo jėgos tam atlikti“, – sakė ekstremaliosios situacijos vadovė. 

D. Šutovienės turimais duomenimis, šiuo metu koronavirusas diagnozuotas keturiems ūkio darbuotojams, dar keli yra saviizoliacijoje, tad ūkiui trūksta maždaug pusės darbus atlikti galinčių ir mokančių darbuotojų. 

Praėjusią savaitę pranešta, kad koronavirusas nustatytas Jonavos rajone esančiame bendrovei „Danmink“ priklausančiame audinių ūkyje auginamiems gyvūnams. Tame pačiame ūkyje laikomi ir bendrovei „Vilkijos ūkis“ priklausančios audinės. Pastaroji bendrovė yra pagrindinė „Danmink“ akcininkė.  

Koronavirusas praėjusios savaitės paaigoje patvirtintas ir dar vieno ūkio Radviliškio rajone dviems darbuotojoms. Bendrovės „Šiaurės lapė“ direktorė BNS teigė, jog šiame padalinyje laikytos visos 50.000 audinių užmigdytos jau penktadienį, ji patikino, kad tai atlikta ne dėl koronaviruso plitimo, o dėl įprasto proceso – žvėreliams sulaukus reikiamos brandos.

Danijos valdžia lapkričio pradžioje pranešė, kad koronavirusas audinėse mutavo, o tai kelia rizikų, jog pakitęs virusas gali būti visiškai ar iš dalies atsparus šiuo metu kuriamoms vakcinoms, taip paverčiant jas neveiksmingomis arba veiksmingomis tik iš dalies.

Lietuvoje auginamos audinės nuo koronaviruso tirtos prevenciškai, kai Danijos, o vėliau ir Ispanijos, Italijos, JAV, Nyderlandų, Švedijos ir Graikijos audinių fermose nustatyta šio viruso protrūkių.

Danijos valdžia lapkričio pradžioje pranešė, kad koronavirusas audinėse mutavo, o tai kelia rizikų, jog pakitęs virusas gali būti visiškai ar iš dalies atsparus šiuo metu kuriamoms vakcinoms, taip paverčiant jas neveiksmingomis arba veiksmingomis tik iš dalies.

Lietuvos audinių augintojai kiekvieną savaitę turi tarnybai pateikti duomenis apie nugaišusias audines. Be to, Lietuvoje lapkričio viduryje įsigaliojo draudimas įvežti gyvas audines iš šalių, kur nustatyta viruso protrūkių.

VMVT duomenimis, šiuo metu 86 Lietuvos ūkiuose laikoma daugiau kaip 1,6 mln. audinių. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Eksportą pakirtusį paukščių gripą „Kauno grūdai“ vadina Lenkijos dovanėle Premium

Dėl Lietuvą pasiekusio ir „KG Group“ paukštynų produkcijos eksportą į trečiąsias šalis sustabdžiusio paukščių...

Pramonė
2021.01.14
Žemės ūkio verslui skirta dar 45 mln. Eur lengvatinių paskolų

Pernai parama pasiekė ir žemės ūkio bendroves bei ūkininkus, nukentėjusius nuo pandemijos: 672 subjektams...

Gazelė
2021.01.14
Taivanas formaliai uždraudė paukščių importą iš Lietuvos

Taivanas uždraudė paukščių importą iš Lietuvos ir išbraukė Lietuvą iš šalių, kuriose nėra paukščių gripo,...

Pramonė
2021.01.12
Dėl „Sviesto sviestuoto“ žodį tarė teisininkai: trūksta argumentų Premium 20

Netikėtai įsiplieskęs skandalas dėl to, ar prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“ klaidina vartotojus, sulaukė...

Gazelė
2021.01.12
Škotai prašo lankstesnio požiūrio į prekybos su ES reguliavimą

Dalis Jungtinės Karalystės eksporto į Europos Sąjungą stoja, verslo organizacijos įspėja jau pajutusios, kad...

Pramonė
2021.01.11
Žemės ūkio informacijos centrui grįžo vadovauti S. Puodžiukas

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovu paskirtas anksčiau jam 16 metų vadovavęs Sigitas...

Pramonė
2021.01.11
Europoje plintantis paukščių gripas pasiekė Lietuvą - fiksuotas Kauno ūkyje

Europoje plintantis paukščių gripas pasiekė Lietuvą – jis nustatytas ištyrus 4 nugaišusias gulbes, taip pat...

Pramonė
2021.01.08
2019 m. „nurašyta“ milžinė „Kraft Heinz“, padedant ir pandemijai, atsitiesė Premium 1

Dar neseniai viena didžiausių pasaulio maisto pramonės bendrovių „Kraft Heinz“ buvo minima kaip pavyzdys to,...

Pramonė
2021.01.08
Dėl „Sviesto sviestuoto“ legalizavimo Lietuva kreipsis į Europos Komisiją Premium 21

Kritikos dėl reikalavimo panaikinti vartotojus galimai klaidinantį „Sviestas sviestuotas“ prekės ženklą...

Pramonė
2021.01.06
G. Jukna palieka „Arimex“ 6

Iš UAB „Arimex“ vadovo ir valdybos nario pareigų traukiasi Gražvydas Jukna, apie tai jis pranešė savo...

Vadyba
2021.01.04
GMO: sąmokslo teorija ar mokslo pažanga? Premium 4

Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priešininkai kalba apie keliamą pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.

Pramonė
2021.01.01
Prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“ uždraustas: vadinkitės kad ir „kremu kremuotu“ Premium 27

Šešerius metus veikiantis prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“, panašu, skaičiuoja paskutines dienas, nes jo...

Gazelė
2020.12.31
„Agrokoncerno“ grupės pelnas pernai augo devynis kartus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausanti viena didžiausių...

Pramonė
2020.12.31
Pradėtas tyrimas dėl V. Uspaskicho stebuklingo vandens 2

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją,...

Pramonė
2020.12.29
Maisto eksportas į JK po Naujųjų – pokyčiai vyks 3-imis etapais Premium

Naujametiniams fejerverkams pažymėjus ir oficialų Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimą iš bendros ES rinkos...

Pramonė
2020.12.29
Pandemija agroverslo netalžė, likimas - šypsojosi Premium

Kitiems sektoriams skelbiant apie prastovas, stojančią gamybą ar mažėjančias pajamas, pandemija ūkininkų ir...

Pramonė
2020.12.24
Savidraudos fondo išmokos ūkininkams augo triskart - iki 8,5 mln. Eur 1

Per šių metų derliaus sezoną tarptautinio savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“  filialas „VH Lietuva“ mūsų...

Pramonė
2020.12.22
Naujasis žemės ūkio ministras: „Nebūsime paskutiniai Europos pagonys“ Premium 1

Naujasis žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ketina tiesti tiltą tarp Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų,...

Pramonė
2020.12.17
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras kol kas lieka be vadovo

Žemės ūkio ministras neskirs Evaldo Gusto Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovu, kol kas...

Pramonė
2020.12.17
Aludarių rezultatai – skirtingi: vienas išplaukė ant eksporto bangos Premium

Maitinimo sektoriaus dėl karantino šiemet netekusių šalies aludarių mažmeniniai pardavimai auga, bet tai...

Pramonė
2020.12.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus