2023-07-17 15:56

Apyvartą 60% išauginusi „Forveda“ statys gamyklą

Bendrovės nuotr.
Bendrovės nuotr.
Komercinius, elektra ir degalais varomus mikroautobusus gaminanti įmonė „Forveda“, per praėjusius metus padidinusi pardavimo pajamas 60%, planuoja statyti didesnę gamyklą ir pasiekti 50% didesnį darbo našumą. Vienas labiausiai atpažįstamų jos gaminių – geltoni mokykliniai autobusiukai.

Šalia Vilniaus Avižieniuose įsikūrusi įmonė praėjusiais metais 80% projektų įgyvendino užsieniui, o likusi jų dalis apėmė Lietuvą. Geltoni mokykliniai mikroautobusai – tai vienas ryškiausiai gatvėse atpažįstamų „Forvedos“ projektų, o paskutiniu metu daugėja elektrinių mikroautobusų gamyba Norvegijos keleivių pervežimo kompanijoms.  

Neseniai lietuviai mikroautobusais aprūpino didžiausią kaimyninės Latvijos keleivių vežėją. Įmonė mato kylantį keleivinio transporto poreikį mūsų šalyje ir kaimyninėse Latvijoje bei Estijoje. Šiose valstybėse, kaip ir visoje Europoje, tam įtakos turi ir alternatyvių degalų naudojimo skatinimas.

„Stebime ryškėjančią tendenciją, kad mūsų segmento produktas Europos miestuose tampa patrauklesnis. Taip yra todėl, kad, siekiant optimizacijos ir efektyvumo, rajoninis transportas keičiasi, pereinama į mažesnius, 16–22 sėdimų vietų miesto ir tarpmiestinio tipo mikroautobusus. Pagrindiniams Norvegijos sostinės, Oslo, vežėjams tiekiame elektrinius mikroautobusus, gauname vis daugiau užklausų dėl elektrinių mikroautobusų gamybos iš kitų šalių. Vis didesnį susidomėjimą jaučiame ir Lietuvoje, kur elektrinio transporto poreikis taip pat įgauna pagreitį“, – pranešime cituojamas Artūras Liudkevičius, UAB „Forveda“ vadovas ir bendraturtis.

Artūras Liudkevičius, UAB „Forveda“ vadovas ir bendraturtis. Bendrovės nuotr.
Artūras Liudkevičius, UAB „Forveda“ vadovas ir bendraturtis. Bendrovės nuotr.

2021 metais įmonės pardavimo pajamos siekė beveik 3 mln. Eur, o per 2022 metus jos padidėjo 60% – iki 4,7 mln. Eur.

Darbuotojų skaičius praėjusiais metais irgi žymiai ūgtelėjo – nuo 25 iki 57. Dar vienas pokytis – nuo 5 fizinių asmenų iki 2 sumažėjo akcininkų skaičius. Tai leido performuoti įmonės struktūrą, peržiūrėti kainodarą ir pan.

Iki 2022 metų įmonė aktyviai dirbo daugiausiai su vieno tipo važiuoklės – „Iveco Daily“ – perdirbimu. Tačiau dar 2021 metų pabaigoje pasirašė sutartį su kitu tarptautiniu koncernu ir ėmė kurti transportą  „Mersedes Benz Sprinter“ pagrindu. Būtent tai praėjusiais metais įmonei leido stipriau augti, diversifikuoti produktus ir mažinti priklausomybę nuo nuo vieno tiekėjo, taip sukuriant sąlygas nestabdomam gamybos procesui. 

Per metus daugiau nei 200 mikroautobusų perdaranti „Forveda“, be minėtų gamintojų mikroautobusų, naudoja dar ir „Renault“, „Fiat“ bei „Volkswagen“ automobilius.

„Šiemet ketiname pristatyti naują produktą, kuris atitiks miesto autobuso kriterijus. Specialus žemagrindis draugiškas gamtai elektrinis mažasis autobusas bus pritaikytas patogiai vežti keleivius neįgaliųjų vežimėliuose, taip pat mamas ir tėčius su vaikų vežimėliais. Tokio produkto poreikis visoje Europoje tik didėja dėl Žaliojo kurso įgyvendinimo. Džiaugiamės, kad prisidėsime ne tik prie kasdienio miesto keleivio poreikio, bet ir paliksime indėlį mažinant taršą“, – artimiausiais planais dalinasi A. Liudkevičius. 

Įgiję patirties įgyvendinti įvairius ir skirtingos apimties projektus akcininkai nusprendė statyti didesnę gamyklą. 

„Plėstis nusprendėme ir dėl to, kad gauname vis daugiau užsakymų",  – neslepia vadovas.

Kitas Vilniaus mažųjų autobusų gamintojas „Altas Auto“ 2023 m. planuoja didinti apyvartą daugiau nei 30% ir peržengti 50 mln. Eur ribą. Pernai elektriniai autobusai sudarė 14% produktų portfelio, šiemet jų užsakymų dalis išaugo iki 30%.

Per 2022 m. „Altas Auto“ apyvarta padidėjo 55% iki 38 mln. Eur. Tam įtakos turėjo kylantys elektrinių autobusų pardavimai, kurių sudėtingumas ir pelningumas ženkliai lenkia tradicinių autobusų maržas.

Metų pradžioje įmonė buvo priėmusi užsakymų pagaminti per 600 vienetų autobusų.

52795
130817
52791