Stabilumo rinkoje trūksta, tačiau rankų nenuleis – toliau investuos į tvarumą

Reklama publikuota: 2020-11-10

„Verslo žinios“ jau antrą kartą „Lietuvos verslo lyderių 500-uke“ išrikiavo išskirtinius, lyderiams būdingus kriterijus atitinkančius šalies verslo dalyvius. Daugiau nei du veiklos dešimtmečius skaičiuojanti porolono gamykla „Vita Baltic International“ vėl jame, tik šįkart – užtikrintai tarp TOP 100 Lietuvos didžiausių bei užimanti aukščiausią poziciją iš reitinguotų Alytaus regiono verslų. Plačiau apie kelis pastaruosius bendrovės veiklos metus, šiandien pandemijos sukaustytą rinką ir sudėtingą verslui laikotarpį bei ateities planus pasakoja „Vita Baltic International“ generalinis direktorius Renatas Degulis.

Žingsniu priekyje

– Reitingo „Lietuvos verslo lyderiai 500“ bendrovės įvertintos pagal nemažai kriterijų: jų dydį, augimo, veiklos efektyvumo, naudos darbuotojams, skaidrumo ir indėlio ugdant verslo visuomenę rodiklius. Panašu, kad jums visus šiuo parametrus pateisinti pavyko ir, lyginant su pirmuoju 500-uku, netgi pakilti į aukštesnę sąrašo vietą. O kokie buvo praėję metai? Gal pasidalintumėte įmonės pasiekimais, projektais, investicijomis?

– Norėdami aiškiau suvokti 2019 m. pasiekimus, galime juos palyginti su 2018 m.: 2019-aisiais pardavėme 24,66 tūkst. tonų porolono, aptarnavome 557 įmones, bendrovės apyvarta siekė 60,78 mln. eurų, o 2018-aisiais pardavėme 23,26 tūkst. tonų porolono, aptarnavome 529 įmones ir pasiekėme 64,24 mln. eurų apyvartą. Taigi, nors 2019-ais metais dirbome su daugiau klientų bei pagaminome didesnį kiekį porolono, apyvarta buvo mažesnė. Taip nutiko todėl, kad 2019-aisiais žaliava, iš kurios gaminame poliuretano putas, pigo, o mūsų galutinio produkto kaina yra priklausoma nuo jos kainos, kuri nuolat kinta. Pavyzdžiui, kalbant apie šiuos metus, jų pradžioje reikiamos žaliavos kaina buvo viena mažiausių per 10 metų, tačiau antroje metų pusėje pradėjo smarkiai augti, o ir artimiausiu metu jos stabilizavimosi galimybės nenusimato.

Kalbant apie aktualiausius 2019–2020-jų projektus ir investicijas, į gamybinę bazę investavome maždaug 1 mln. eurų – pastatytas naujas sandėlis porolono brandinimui, nupirkti ir pastatyti du nauji įrengimai: staklių įrenginys, leidžiantis ženkliai padidinti pjaunamų porolono lapų kiekį, ir pakavimo veiksmus automatizuojantis įrenginys „Dolphin“. „Dolphin“ naudoja vakuumo technologiją pakuojant gaminius, juos suspaudžiant smarkiau nei įprastai, o tai leidžia pagamintą produkciją transportuoti toliau ir didesniais kiekiais. Šis investicijų projektas susidėjo iš trijų etapų, iš kurių du jau yra įgyvendinti, o trečiasis dar kol kas tyrimų stadijoje, todėl galime teigti, jog ir 2021-aisiais toliau investuosime ir projektą užbaigsime.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

– Vadovaujate tarptautiniam verslui, eksportuojančiam gaminius į 28 pasaulio šalis. Kokias esmines bendroves stiprybes išskirtumėte? Ar žengiate koja kojon su globaliomis šios gamybinės šakos tendencijomis?

– Kalbant apie mūsų verslo stiprybes, norėčiau išskirti keturias pagrindines vertybes, kuriomis remiamės visoje savo veikloje, tai – saugumas, tvarumas, inovatyvumas ir žmoniškumas. Būtent šių vertybių junginys ir leidžia mums išsiskirti rinkoje – netgi drįsčiau teigti, jog žengiame ne koja kojon, o stengiamės visada būti bent žingsniu priekyje, veikti taip, kad kiti stengtųsi mus pavyti. Skiriame didelį dėmesį inovacijoms, investicijoms į technologinius procesus ir tai mums pavyksta. Pavyzdžiui, 2019-aisiais atidarėme atnaujintą Inovacijų centrą, į kurį investavome daugiau nei 100 tūkst. eurų – buvo nupirkti nauji įrenginiai, atnaujintos patalpos. Ši įmonės laboratorija, siekdama sukurti aukščiausios kokybės, tvarų poroloną minkštųjų baldų gamintojams, dirba ne tik su bendrovės gamykla, bet ir kitais „Vita Group“ fabrikais Lenkijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Rumunijoje ir kt. Būtent ilgamečiai specialistai, dabar sudarantys naujojo Inovacijų centro branduolį, praeityje ir sukūrė degumui atsparias, aukšto elastingumo, viskoelastines ir kitas porolono rūšis.

Šiuo metu taip pat itin intensyviai dirbame ir su biopolioliais. Įprastiniai polioliai, naudojami gaminant poliuretaną, gaunami cheminiu būdu iš naftos. Mes ieškome „žaliosios“ alternatyvos – poliuretano putų gamybos technologijos, kuri leistų pakeisti dabartiniu metu naudojamą poliolį, gaunamą iš naftos produktų, į poliolį, išgaunamą iš biomasės (augalinių aliejų). Tai ne tik leistų sukurti tvaresnį produktą, bet ir suteiktų galimybę patenkinti vis labiau augančius ekologijos, „žalio“ produkto rinkos poreikius. Pirmąjį savo „žaliąjį“ gaminį – pagalvę su ricinos aliejumi – jau turime. Tai inovatyvi, lieta biopoliolinė poliuretano pagalvė, kuria tikrai didžiuojamės. Dabar siekiame šias technologijas pritaikyti ne tik pagalvių, bet ir porolono blokų gamyboje.

Tvarūs ne dėl akių

– Pozicionuojate save kaip tvarų verslą. Kokius pažangius sprendimus taikote, siekiant taupyti energiją, tausoti aplinką?

– Tvarumas – viena pagrindinių įmonės vertybių, todėl stengiamės, jog tai atsispindėtų ne tik galutiniame produkte, bet ir visuose gamybos etapuose. Iš esmės, tvarumas neatsiejamas nuo inovacijų: pradedant visose bendrovės patalpose sumontuotais LED šviestuvais, kurie taupo elektrą bei išlaidas, ir baigiant atsinaujinančiais ištekliais, tokiais kaip ricinos aliejus, kuriuos naudojame savo produktuose.

Kalbant plačiau, derėtų paminėti tokius sprendimus kaip mažiau taršaus kuro vartojimas, tam tikrų cheminių medžiagų, pavojingų žmogui ir gamtai, keitimas saugesnėmis bei įvesti atliekų tvarkymo principai. Šiuo metu intensyviai ieškome sprendimo, kaip tikslingai panaudoti porolono atraižas tokiose srityse kaip kelių, civilinė bei pramonine statyba. Taipogi vis dar vystome technologiją, kuri suteiks galimybę gaminti cilindro formos poroloną, sutaupantį iki 15 proc. žaliavos gaminant porolono ruošinius tekstilės pramonei.

Vienas iš svarbesnių sprendimų, leidžiančių mums sukurti tvaresnį galutinį produktą – gamyboje naudojami aktyviosios anglies filtrai. Užterštas oras iš gamybinės linijos keliauja šiais filtrais, juose išvalomas, o jau išvalytas išleidžiamas į atmosferą. Nors dėl šio filtro mūsų galutinis produktas pabrangsta, tai leidžia mums sukurti tvaresnį gaminį ir ženkliai prisidėti prie gamtos saugojimo.

– Tvarumo apibrėžimas apima ir verslo indėlio į visuomenės gerovę aspektą.

– Svarbu pažymėti, kad socialinė atsakomybė mums nėra tik įvaizdžio dalis, o labiau mūsų verslo organizacinės kultūros dalis. Būdami regiono lyderiais jaučiame didelę atsakomybę, todėl socialinei pagalbai skiriame nemažai resursų. Alytaus bendruomenės stiprinimas – tai nuosekli, daug metų trunkanti mūsų veikla, kuria siekiame ne tik atliepti bendruomenės poreikius, bet ir sukurti tvarius rezultatus. Džiaugiamės ir savo socialinės veiklos įvertinamu – kasmet vykstančiuose Alytaus savivaldybės organizuojamuose įmonių rinkimuose dažnai esame minimi kaip socialiai atsakingiausia įmonė.

Labai dažnai nevalstybines organizacijas ar pavienius asmenis paremiame įmonėje specialiai jiems pagal pateiktus išmatavimus pagamintais produktais (pagalvėmis, čiužiniais) ir tai stengiamės daryti nuolat. Išskirtiniai, daug metų trunkantys ryšiai mus sieja ir su Alytaus miesto teatru, taip pat remiame ir regiono futbolo komandą. Tuo pačiu kiekvienais metais Kalėdų laikotarpiu miestui stengiamės sukurti šventę – ne tik prisidėti prie jo puošimo, bet ir, pavyzdžiui, aplankyti miesto mokyklas, nudžiuginant mokinukus knygomis bei siautulingu Kalėdų senio pasirodymu, o vaikams su raidos sutrikimais padovanojant planšetes, suteikiančias daugiau galimybių tobulėti ir žengti pirmyn. Visą šią veiklą praktikuojame todėl, kad mums iš tiesų rūpi.

Prioritetas – komanda

– Pandemijos sąlygota krizė: su kokiais iššūkiais susidūrėte ir kaip pavyko juos įveikti? Turite išties nemažą darbuotojų komandą – per pusantro šimto žmonių. Kaip į situaciją reagavo darbuotojai ir kokių sprendimų, orientuotų būtent į juos, jų saugumą, ėmėtės?

– Karantino metu priėmėme daug sprendimų, kurie buvo orientuoti būtent į darbuotojus. Darėme viską, kad jie nerimo ir chaoso metu jaustųsi kaip įmanoma saugesni, kadangi saugumas – esminė mūsų vertybė.

Taigi nusprendėme išlaikyti visas darbo vietas ir apie tai pranešėme. Nors buvo tikrai sunkių laikotarpių, kai darbo apimtys buvo sumažėjusios, tačiau savo įsipareigojimų laikėmės. Taip pat, dėl karantino užsidarius aplink gamyklą esančioms maisto gaminimo įstaigoms, darbuotojai neturėjo kur pavalgyti, todėl pradėjome užsakinėti jiems maistą įmonės sąskaita. Nors karantinas pasibaigė, šią tradiciją vis dar tęsiame. Žinoma, visur, kur tik įmanoma, stengėmės taupyti, minimalizuoti išlaidas, bet ne darbuotojų sąskaita. Visa tai suteikė žmonėms galimybę atsipalaiduoti ir darbe jaustis saugiai.

Kaip ir didžioji dauguma įmonių, pačioje pradžioje susidūrėme su iššūkiu, kaip organizuoti procesus, jog būtų kuo mažesnė užsikrėtimo rizika. Labai daug darbo susitikimų persikėlė į virtualią erdvę, darbuotojus suskirstėme į pamainas, tarp kurių susidaro valandos laiko tarpas, kurio metu vykdoma darbo vietų dezinfekcija ir sumažinama galimybė užsikrėsti visiems darbuotojams. Taip pat kiekvieną sekmadienį atliekame papildomus gamyklos bei visų patalpų dezinfekcijos darbus. Darome viską, ką galime, kad apsaugotume bendrovės kolektyvą.

Itin didelį dėmesį skiriame ir vidinei komunikacijai – stengiamės kuo aiškiau visiems darbuotojams paaiškinti įmonės veiklos pokyčius, galimas grėsmės, akcentuoti higienos taisykles. Pastebėjome, kad informacijos kartojimas sukuria savotišką discipliną, kuri duoda teigiamų rezultatų.

– Kokiomis nuotaikomis bendrovė gyvena šiandien? Pandeminė situacija vis dar jaukia verslo aplinką, kaip situaciją vertinate jūs, ar esate pasiruošę galimoms tolesnėms nenumatytoms krizėms?

– Visą pandemijos laikotarpį vertinčiau išskiriant tris etapus: jos paskelbimo, karantino įvedimo ir dabartinės situacijos. Sunkiausia padėtis buvo pirmojo karantino laikotarpiu, kai maždaug du mėnesius gamybos apimtys buvo smuktelėjusios net 40 proc., tačiau situaciją suvaldyti sugebėjome. Šiandien toliau stabiliai veikti itin trukdo cheminių medžiagų, reikalingų poliuretano putų gamybai, stygius. Labiausiai trūksta Tolueno Diizocianato (TDI), kadangi du iš trijų didžiausių Europos TDI gamintojų dėl techninių kliūčių apribojo savo veiklą, remdamiesi nenugalimos jėgos (pranc. force majore) aplinkybėmis neapibrėžtam laikotarpiui. Cheminių medžiagų (poliolių, TDI ir kt.) importas iš Jungtinių Amerikos Valstijų taip pat nėra sklandus jau nuo rugpjūčio mėnesio, kada dėl gamtinių stichijų daugelis šios šalies gamyklų, gaminančių poliuretano putų gamybai reikalingas medžiagas, sustojo arba smarkiai sulėtino savo tempus. Prie visų šių stygiaus aplinkybių galime priskirti ir itin išaugusį poliuretano putų gamybai skirtų cheminių medžiagų poreikį Kinijoje, kas iškreipia rinkas.

Kalbant apie ateities perspektyvas ir pasiruošimą galimoms ateities krizėms, tikriausiai niekada negalima teigti, jog esame pasiruošę viskam, tačiau mes turime tai, kas padeda išlikti net ir sudėtingomis sąlygomis – atsakingus darbuotojus. Tai savarankiški, sąžiningai atsakomybę už sprendimus prisiimantys darbuotojai, gebantys veikti kaip vieninga komanda. Kaip sakoma, komanda yra stipri tiek, kiek stiprus yra pats silpniausias jos narys, taigi stengiamės didinti savo narių sąmoningumą, atsakomybę, atskaitomybę prieš komandą. Komandinis darbas ir mūsų vertybės – saugumas, tvarumas, inovatyvumas bei žmoniškumas – yra mūsų atspirties taškai ir esant krizinėms situacijoms, ir planuojant augimą, inovacijas bei tobulinant veiklos procesus.

1997 m. veiklą pradėjusi Alytaus bendrovė „Vita Baltic International“ verslo atstovams žinoma kaip įvairios paskirties porolono ruošinių iš putų poliuretano (PPU) gamintoja. Šiandien įmonės gamybinis pajėgumas siekia daugiau nei 2 tūkst. t per mėnesį. 2010-aisiais bendrovės viskoelastinis putų poliuretanas pelnė ir metų gaminio aukso medalį bei inovacijų prizą. UAB „Vita Baltic International“ priklauso įmonių grupei „Vita Group“, vienai didžiausių pasaulyje poliuretano gamintojų, veikiančiai trylikoje šalių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Italija ir Ispanija planuoja naują dujų jungtį priklausomybei nuo Rusijos mažinti

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi pareiškė, kad su Ispanijos kolega aptarė idėją nutiesti dujotiekį...

Pramonė
2022.04.01
G. Nausėda: Europai grįžti prie rusiškų dujų po karo būtų didžiausia klaida

Nuo rusiškų dujų itin priklausomos Europos Sąjungos valstybės turi planų, kaip jų atsisakyti „per itin trumpą...

Verslo aplinka
2022.04.01
V. Dombrovskis: ES aiškiai apsisprendė mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų

Europos Sąjunga (ES) planuoja iki šių metų pabaigos dviem trečdaliais sumažinti savo priklausomybę nuo...

Verslo aplinka
2022.04.01
„Vilniaus baldų“ šešių mėnesių grynasis pelnas siekė 6,808 mln. Eur

Baldų AB „Vilniaus baldai“, kurios finansiniai metai prasideda rugsėjo 1 d. ir baigiasi rugpjūčio 31 d.,...

Pramonė
2022.04.01
Lietuvos vaidmuo bręstant pasaulinei maisto krizei: galimybė, realybė ir grėsmė Premium 3

Lietuva yra viena didžiausių grūdų eksportuotojų Europoje – esame 5 vietoje. Reaguojant į kylančias maisto...

Pramonė
2022.04.01
Kovą pradėti ir baigti NT projektai Premium

Vilniuje pradėtos biurų pastato statybos, Misionierių vienuolyno statinių ansamblio rekonstrukcija. Sostinėje...

Statyba ir NT
2022.03.31
Metalo laužo kainos – rekordinėse aukštumose 1

Toomas Kollamaa, metalo laužo perdirbimo bendrovės „Kuusakoski“ valdybos narys ir pardavimų direktorius,...

Pramonė
2022.03.31
JAV ketina atverti strateginį rezervą ir paduoti į rinką rekordinį kiekį naftos

Baltųjų Rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad kiek vėliau šiandien JAV prezidentas...

Pramonė
2022.03.31
SkGD saugumo dedamoji Lietuvos dujų vartotojams mažės beveik 60%

Visi Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalo naudotojai nuo gegužės už paslaugas mokės vienodą...

Pramonė
2022.03.31
„Orlen Lietuva“ pasiruošusi atsisakyti rusiškos naftos, uždirbo 78 mln. Eur pelno

Michalas Rudnickis, Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdomos Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovės...

Pramonė
2022.03.31
Kremlius nuo penktadienio reikalaus už dujas mokėti rubliais, grasina kontraktų nutraukimu 7

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo nurodoma, kad už dujų sandorius su šalies...

Pramonė
2022.03.31
„Lifosos“ sprendimas dėl darbuotojų prastovų po balandžio 10 d.

Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų netiesioginiam savininkui Andrejui Melničenkai veiklą balandžio 10-ąją...

Pramonė
2022.03.31
Japonija palaiko sankcijas Rusijai, bet iš bendro naftos ir dujų projekto nesitraukia

Japonija neketina stabdyti savo dalyvavimo bendrame su Rusija naftos ir dujų projekte, nors ir prisijungė...

Pramonė
2022.03.31
ES pasiruošusi organizuoti greitojo tiekimo prekybos kelius į Ukrainą 1

Europos Komisija (EK) yra pasiruošusi suformuoti specialius prekybos kelius tarp Lenkijos ir Ukrainos, kurie...

Logistika
2022.03.31
Seimas leido prie buitinių priskirti nuotekas, susidarančias naudojant vandenį verslo darbuotojų poreikiams

Nuo šių metų gegužės griežtinamas nuotekų su pavojingais teršalais išleidimas į aplinką. Seimas priėmė tai...

Pramonė
2022.03.31
Rusija mokėjimus už dujas kreipia į „Gazprombank“ 2

Rusijos planas keisti atsiskaitymų už dujas valiutą, regis, bus vykdomas šalies viduje. Europos dujų pirkėjų...

Rinkos
2022.03.31
V. Zelenskis ragina Nyderlandus boikotuoti rusišką energiją 1

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ketvirtadienį sakydamas dar vieną kalbą užsienio valstybių...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Hella“ ir „Continental“ nekeičia planų Lietuvoje

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančios Vokietijos automobilių komponentų gamintojos „Hella“ ir...

Pramonė
2022.03.31
Premjerė: Klaipėdos SkGD terminalo nepakanka visoms Baltijos šalims 12

Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalo nepakanka patenkinti visų Baltijos šalių dujų...

Pramonė
2022.03.31
„Gren“ įsigijo „Energia Verde“ Latvijoje

Baltijos šalyse šilumos energiją gaminanti bendrovė „Gren“ užbaigė įsigijimo sandorį, pagal kurį iš „BaltCap...

Rinkos
2022.03.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku