Eksporto kredito garantijos atveria naujas rinkas

Publikuota: 2018-05-03
Eksporto kredito garantijos teikiamos už eksporto sandorius į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo rizika, o neteikiamos, pvz., į ES valstybes (be Graikijos), Australiją, Japoniją, JAV, Kanadą, Norvegiją, Šveicariją.
Eksporto kredito garantijos teikiamos už eksporto sandorius į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo rizika, o neteikiamos, pvz., į ES valstybes (be Graikijos), Australiją, Japoniją, JAV, Kanadą, Norvegiją, Šveicariją.

Eksporto kredito garantijos atveria naujas rinkas

Išplėsti eksporto geografiją ir jį padidinti 20% – tokius rezultatus planuoja „MTL Carton“, pirmoji bendrovė, gavusi eksporto kredito garantiją eksportui į Baltarusiją ir jau pateikusi UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) dar keletą naujų paraiškų.

UAB „Miko ir Tado leidyklos spaustuvė“, klientams labiau žinoma kaip „MTL Carton“ ir „BoldCup“, didesnę dalį savo produkcijos – kartonines pakuotes maisto ir kitiems gaminiams, popierinius puodelius, dėžutes maistui išsinešti ir pan. – eksportuoja į Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat Baltarusiją, Moldovą, Rusiją, Ukrainą.

Didina lietuviškos produkcijos eksportą

„Ir iki šiol eksportavome ne į ES šalis, tačiau jose yra didesnė neatsiskaitymo rizika, pvz., Baltarusijos klientui iki šiol puodelius tiekėme tik po išankstinio apmokėjimo, o dabar, gavę 30.000 EUR eksporto garantiją, planuojame gerokai padidinti tiekiamos produkcijos kiekius, nes klientui galime drąsiai suteikti mokėjimo atidėjimą“, – pasakoja Aušra Vengrytė, „MTL Carton“ rinkodaros vadovė.

Anot jos, eksporto kredito garantijos – efektyvi priemonė skatinti lietuviškos produkcijos eksportą į nedraudžiamas rinkas. Todėl bendrovė jau kreipėsi į „Invegą“ dėl naujų 30.000–50.000 EUR eksporto kredito garantijų kartono pakuotei, kuri bus eksportuojama į Baltarusiją, Moldovą, Rusiją ir Ukrainą. Bendrovės skaičiavimais, ši priemonė „MTL Carton“ eksportą į minėtas šalis turėtų padidinti 20%.

„Verslui taip pat svarbu, kad prašymus eksporto kredito garantijai gauti paprasta pateikti, o „Invega“ sprendimą priima labai operatyviai“, – teigia p. Vengrytė.

Mažina riziką, skatina eksportą

Eksporto kredito garantijas, kuriomis siekiama stiprinti šalies verslo galimybes plėstis į užsienį, Ūkio ministerija kartu su „Invega“ pradėjo teikti š. m. vasarį. Tokia garantija teikiama tik už lietuviškos kilmės prekių eksportą į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo ir pirkėjų nemokumo rizika. Tai sudaro galimybes Lietuvos eksportuotojams parduoti prekes rizikingų šalių pirkėjams su atidėtu mokėjimu, padengiant iki 90% dėl pirkėjo nemokumo patirtų nuostolių.

nuotrauka::2 right

„Dėl eksporto kredito garantijų į „Invegą“ gali kreiptis labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, veiklą vykdančios ne trumpiau nei vienerius metus, kurių metinės pajamos pagal paskutinių metų patvirtintą metinę finansinę atskaitomybę viršija 100.000 EUR, – aiškina Aušrinė Černienė, „Invegos“ Verslo finansavimo vertinimo skyriaus vadovė. – Eksporto kredito garantijos teikiamos tik už Lietuvoje sukurtos produkcijos eksporto sandorius su atidėtu mokėjimo terminu ir tik į tas šalis, kur yra didelė pirkėjų neatsiskaitymo rizika. Šiai dienai prie neparduotinos rizikos valstybių priskiriamos visos pasaulio valstybės, išskyrus ES valstybes nares be Graikijos, taip pat išskyrus Islandiją, Norvegiją, Šveicariją, Japoniją, Jungtines Amerikos Valstijas, Kanadą, Australiją ir Naująją Zelandiją. Garantijos neteikiamos eksportuojant prekes į Iraką, Iraną, Kongą, Siriją, Šiaurės Korėją bei kitas padidintos rizikos šalis, kurių visą sąrašą galima rasti tinklapyje www.invega.lt

Eksporto kredito garantiją norintis gauti eksportuotojas turi pateikti prašymą „Invegai“. Eksportuotojo patirti nuostoliai dėl pirkėjo nesumokėto viso ar dalies atidėto mokėjimo padengiami tuomet, kai pirkėjas neatsiskaito eksportuojamų prekių pirkimo–pardavimo sutartyje numatytais terminais arba bankrutuoja. Garantuojamos ir politinė, ir komercinė pirkėjų neatsiskaitymo rizikos.

„Invegos“ teikiamomis eksporto kredito garantijomis dalijamės finansine našta su verslu, sumažindami galimus eksportuotojo nuostolius iki 10%. Tikimės, kad ši priemonė padės šalies eksportuotojams didinti išvežamų prekių apimtis, lengviau įveikti nežinomų rinkų barjerus ir surasti naujų partnerių bei padidins lietuviškos kilmės prekių konkurencingumą pasaulinėje rinkoje“, – sako p. Černienė.

Padengiama iki 90% galimų nuostolių

Garantijos suma vienam eksportuotojui siekia 1 mln. EUR, o vienam eksportuotojo pasirinktam pirkėjui – iki 500.000 EUR. Garantijos suma tam pačiam pirkėjui visų pareiškėjų atžvilgiu negali viršyti 2 mln. EUR. „Invegos“ garantijos dydis – iki 90% atidėtųjų mokėjimų sumos.

Garantijos atlyginimo dydis apskaičiuojamas remiantis eksporto kredito garantijų atlyginimo skaičiavimo metodika ir priklauso nuo šalies, į kurią eksportuojama, rizikos grupės, nuo pirkėjų mokumo ir jų neatsiskaitymo rizikos, rizikos tipo, t. y., ar draudžiamasi tik nuo komercinės, ar nuo politinės ir komercinės rizikos kartu, atidėtųjų mokėjimų limito (apimties) ir jų terminų.

Priemonės įgyvendinimo pradžiai planuojama skirti iki 7 mln. EUR valstybės lėšų garantijų išmokoms – eksportuotojų patirtiems nuostoliams padengti.

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2017 m. lietuviškos kilmės prekių eksportas į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo rizika, sudarė daugiau kaip 2,7 mlrd. EUR. Svarbiausi užsienio prekybos partneriai eksportuojant lietuviškos kilmės prekes į minėtas šalis buvo Ukraina (tik lietuviškos kilmės prekių eksportas sudarė 0,6 mlrd. EUR), Rusija ir Turkija (lietuviškos kilmės prekių eksportas sudarė po 0,3 mlrd. EUR). Pernai daugiausia lietuviškos kilmės prekių buvo eksportuota į Europos Sąjungą (10,8 mlrd. EUR).

nuotrauka::1

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau