„Vilniaus vandenys“ efektyvumo siekia ir skaitmenizuodami veiklą, ir išmaniai valdydami turtą

Siekiant užtikrinti efektyvią įmonės veiklą ir sklandžius procesus, svarbų vaidmenį atlieka turto valdymas, teigia didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė Vilniaus vandenys. Bendrovė su VŽ pasidalijo patirtimi vystant turto valdymo sistemą ir vis sparčiau skaitmenizuojant veiklą.
Veiklos efektyvumą didiname įvairiais būdais: pavyzdžiui, inventorizuodami ir prižiūrėdami visus gamybinius įrengimus, kalba bendrovės generalinis direktorius Marius Švaikauskas. Nuosekliai prižiūrint įrangą ir laiku keičiant pasenusią nauja, galima ne tik išvengti netikėtų gedimų, avarijų, bet ir nemažai sutaupyti.
Bendrovės Vilniaus vandenys infrastruktūros valdymas per pastaruosius trejus metus išgyveno nemažai pokyčių. Siekiant efektyviai ir tikslingai naudoti turtą, kuriuo disponuoja bendrovė, 2018 m. viešojo pirkimo būdu buvo pasirinktas patikimas diegėjas TP AIM UAB, IBM verslo partneris Lietuvoje, ir palaipsniui įdiegta turto valdymo sistema IBM Maximo. Ši sistema leidžia matyti ir valdyti turtą bei atsakyti į klausimus: kiek ir kokio turto turima, kokiose vietose, kas atsakingas už turto eksploataciją, priežiūrą, kokia turto būklė, kaip planuojami resursai eksploatuojant turtą, kiek užfiksuota gedimų ir kt.
nuotrauka::1 right
IBM Maximo turi turto (įrenginių, tinklų, statinių, transporto ir kt.) unifikuotą duomenų bazę, kuri leidžia paprastai pasiekti visas turimo turto technines charakteristikas, sužinoti jo būklę po paskutinių apžiūros darbų, hierarchiškai klasifikuoti turto ir trikdžių klases, planuoti techninės priežiūros, remonto darbus, sąnaudas darbų atlikimui, darbo jėgą ir daugybę kitų dalykų.
Didelės apimties duomenų ir procesų surinkimas, analizavimas ir sisteminimas reikalauja didelių įmonės darbuotojų resursų ir įsitraukimo, todėl bendrovei Vilniaus vandenys teko keisti kai kuriuos procesus, prisitaikyti prie naujų procesinių žingsnių. Vis tik dabar įmonė skaičiuoja naudą.
Nuo darbo inicijavimo iki pabaigos
Iki įvedant turto valdymo sistemą, visa su turtu susijusi informacija bendrovėje buvo valdoma skirtingai. Ją diegiant, sukurtos vieningos darbų valdymo taisyklės ir procesai nuo darbo inicijavimo iki užbaigimo (įskaitant sąnaudų, darbo jėgos, paslaugų planavimą ir jų gavimą). Pagal atitinkamas roles buvo suskirstyti darbo veiksmai, apibrėžtos darbų apimtys.
Nuo 2021 m. šios sistemos pagalba buvo pradėtos rengti reitingavimo metodikos, kurių tikslas nustatyti prioritetinius Vilniaus vandenų rekonstrukcijos objektus, įvertinant naujausius duomenis apie faktinę objektų būklę. Šis objektų reitingavimas yra atliekamas kasmet. Pagal bendrą balų vertę objektai yra rūšiuojami reitingavimo tvarka nuo didžiausios iki mažiausios vertės.
Su sistemos sukonfigūruotos ataskaitos pagalba lengvai galima sekti, kiek objektų yra apžiūrima/atliekamas remontas aktualiu laiku, kokia buvo paskirta darbo jėga, kiek laiko užtrunka pats darbas. Turint šią informaciją paprasta atlikti analizes ir įvertinti greitus pokyčius.
Siekiant ilgalaikių rezultatų, turto valdymo sistemą bendrovė ir toliau vystys. Anot bendrovės vadovo, toliau siekiama maksimaliai didinti valdomo turto efektyvumą ir eksploatacijos laiką bei geriau suderinti jį su bendra verslo strategija. Tai reikštų ir vieningą turto valdymo platformą, mažesnes išlaidas ir rizikas, verslo paslaugų procesų automatizavimą ir kita.
Ruošimasis ir minimos sistemos diegimas bendrovėje truko 3 metus ir atsiėjo beveik 500 000 eur.
Skaitmenizacija nestoja
Bendrovė Vilniaus vandenys skaitmenizaciją pasitelkia ir kitose srityse.
Vienas didžiausių šiuo metu bendrovės vykdomų projektų išmanaus vandentiekio diegimas, jo I projekto etapas 2020 m. pelnė Metų išmaniojo sprendimo apdovanojimą Lietuvos verslo konfederacijos organizuotuose kasmetiniuose Metų paslauga apdovanojimuose, kur įvertintos inovatyviausias ir konkurencingiausias paslaugas pristačiusios šalies bendrovės.
Viena pagrindinių išmaniojo tinklo dalių šiuolaikiniai vandens apskaitos įrenginiai. Jie vandens suvartojimo duomenis nuskaito ir perduoda nuotoliniu būdu. Sistema padeda tiksliau nustatyti neteisėtus prisijungimus prie vandens tiekimo tinklų ir operatyviau į juos reaguoti, lengviau identifikuoti sugedusius bendrovės klientų skaitiklius bei greičiau lokalizuoti avarijas magistraliniuose, kvartaliniuose ir vidaus tinkluose tinkluose, taupyti vandens išteklius.
Modernizuodami infrastruktūrą ir kasdienius darbo procesus siekiame ne tik efektyviau dirbti, bet ir palengvinti vartotojų kasdienybę. Štai, etapas po etapo kurdami išmanųjį vandentiekį artėjame prie akimirkos, kai fizinis skaitiklių rodmenų nurašymas taps istorija mūsų klientams nebereikės gaišti laiko ar jaudintis pamiršus deklaruoti suvartotą vandenį už juos šią informaciją nuotoliniu būdu surinksime mes patys, apie vieną inovatyviausių vykdomų projektų pasakoja Vilniaus vandenų generalinis direktorius Marius Švaikauskas.
Vandentvarkos bendrovė taip pat šiais metais užbaigė Vilniaus miesto vandentiekio tinklo hidraulinio modeliavimo kūrimą ir įdiegimą, leidžiantį sostinės vandens tiekimo infrastruktūrą perkelti į skaitmeninę erdvę. Taip pat bendrovė Vilniaus vandenys šiuo metu daug dėmesio skiria ir skaitmenizavimo projektams, susijusiems su finansinės ir valdymo apskaitos, klientų aptarnavimo ir jiems teikiamų paslaugų tobulinimu.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Paslaugos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti