Nauja „Vilniaus vandenų“ strateginė kryptis: tarp svarbiausių prioritetų – aplinkosauga

Publikuota: 2020-07-29
„Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius, Marius Švaikauskas.
svg svg
„Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius, Marius Švaikauskas.

Dėl sumažintos paslaugų kainos vartotojams sumažėjusios „Vilniaus vandenų“ pajamos nesutrukdė bendrovei planuoti rekordinių investicijų ir siekti ambicingų planų. Pasak dvejus metus bendrovei vadovaujančio generalinio direktoriaus Mariaus Švaikausko, įmonės strategines kryptis papildo dar viena – daugiau dėmesio skirs aplinkosaugai ir kovai su teršėjais.

Mažino kainą ir kėlė kokybės kartelę

Per dvejus metus vidutiniškai 13 proc. paslaugų kainą sumažinusi bendrovė „Vilniaus vandenys“ šiuo metu yra pigiausias vandens tiekėjas ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalių sostinėse. Dėl šios priežasties bendrovės pajamos, 2016 m. siekusios 42 milijonus eurų, 2019 m. nukrito iki 33 mln. eurų.

nuotrauka::1 left

Nepaisant to, įmonė dar labiau kilstelėjo kokybės kartelę ir, siekdama tausoti aplinką bei gerinti klientų patirtį, planuoja rekordines investicijas į tinklų modernizavimą ir plėtrą, vandenviečių remontą, vandens gėrimo įrenginių diegimą.

„Per artimiausius trejus metus žadame įgyvendinti patį ambicingiausią įmonės istorijoje investicijų planą – į infrastruktūros plėtrą ir modernizavimą, veiklos skaitmenizavimą investuosime daugiau nei 108 mln. eurų. Paprastai tokioms investicijoms įgyvendinti prireikdavo ne kelerių metų, o dešimtmečių“, – sako M. Švaikauskas.

Tai, kad įmonė pasirinko teisingą kryptį, rodo vartotojų pasitikėjimo rodiklis. Praėjusiais metais bendrovės „Vilniaus vandenys“ klientų pasitenkinimo teikiamomis paslaugomis ir aptarnavimu indeksas, lyginant su 2018 m., išaugo 2 procentiniais punktais ir lenkia ne tik šalies, bet ir pasaulinio masto – Europos ir JAV – vidurkį.

„Toks įvertinimas mums – ženklas, kad net su mažesnėmis pajamomis, dirbdami be pelno padarome ir suteikiame vartotojams kur kas daugiau, todėl apie pelną nekalbame kaip apie vienintelį sėkmės ekvivalentą“, – tvirtina vadovas.

Tarp svarbiausių prioritetų – aplinkosauga

Pastaruoju metu įmonė daug dėmesio skyrė veiklos efektyvinimui: racionalizuotas turto ir sąnaudų valdymas, nuosekliai mažinami patiriami nuostoliai vandens ir nuotekų tinkluose, skaitmenizuojami kai kurie veiklos etapai.

„Efektyvios veiklos rodiklis  sunkiai pasiekiamas, jei negalvojame apie darnią ir tvarią veiklą. Tiekti vandenį ar valyti nuotekas šiandien jau nebeužtenka. Juntame augantį akcininko ir visuomenės lūkestį – vertindami mus kaip paslaugų tiekėją ir vandentvarkos įmonių lyderį, jie vis dažniau vertina ir tai, kokios kokybės paslaugas teikiame, kiek atsakingai, darniai su aplinka veikiame“, – pažymi vadovas.

Įmonės prioritetų priešakyje – nauja strateginė kryptis: aplinką tausojanti veikla. Ji apjungia įmonės dešimtmečio tikslus: nuoseklų nuotekų išvalymo rodiklių gerinimą, infrastruktūros ir įrangos modernizavimą, darnią vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtrą, išmanų veiklos skaitmenizavimą bei ateities technologijų – dumblo perdirbimo, žalios energijos gavybos bei panaudojimo veikloje – diegimą.

Daugiau dėmesio bendrovė skiria ir nuotekų taršos kontrolei bei teršėjų išaiškinimui. „Paskutinis „Ecso“ atvejis, kai mūsų specialistams atlikus neplanines patikras ir nustačius taršą plastiku, sustabdėme nuotekų priėmimą iš šios įmonės, buvo tik pirmoji kregždė. Po šio įvykio dar labiau sugriežtinome įmonių išleidžiamų nuotekų kontrolę – pasiryžome žingsnis po žingsnio tirti visas pas mus atitekančias nuotekas, kad įvardytume tikruosius teršėjus“, – pasakoja M. Švaikauskas.

„Vilniaus vandenys“ planuoja stiprinti ir didžiausių šalies įmonių, išleidžiančių nuotekas į bendrovės valymo įrenginius, kontrolę. Esant poreikiui, kovoje su teršėjais bus pasitelkta aplinkosaugininkų ir kriminalistų pagalba.

Investuos rekordinę sumą

Užsibrėžtiems planams įgyvendinti bus naudojamos įmonės sukauptos lėšos, ES struktūrinių fondų parama ir skolinti piniginiai ištekliai. Spartindami kokybinį pokytį, „Vilniaus vandenys“ planuoja pasiskolinti per 40 mln. eurų. „Prieš kelerius metus tokios galimybės nebūtume turėję, tačiau stabili veikla, procesų skaidrumas, modernus įmonės valdymas ir aiški augimo vizija mums padėjo pelnyti šalies ir tarptautinės finansų bendruomenės pasitikėjimą“, – sako vadovas.

Iki 2022 m. pabaigos į infrastruktūros plėtrą, atnaujinimą bei veiklos skaitmeninimą „Vilniaus vandenys“ planuoja investuoti rekordinę sumą – net 108,7 mln. eurų. Didžiausius investicijų srautus bendrovė skirs vandens ir nuotekų tinklų infrastruktūros atnaujinimui. Per 40 mln. eurų planuojama skirti Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijai. Tai ženkliai pagerintų teršalų filtravimo rodiklius, užtikrintų, kad plečiantis miestui, valykla būtų pajėgi išvalyti didesnį nuotekų kiekį. 

Už investicines lėšas taip pat bus modernizuojami, renovuojami ir plečiami tinklai, mieste naikinamos vadinamos baltosios sritys, kuriose, dėl pačių vartotojų nenoro jungtis, dar nėra centralizuotų nuotekų sistemų.

Pokyčiai – ir vandens tiekimo srityje

Siekiant gerinti vandens kokybę ir užtikrinti nepertraukiamą jo tiekimą, šiemet bendrovė planuoja dar daugiau dėmesio skirti vandentiekio linijoms tiesti ir renovuoti. „Praėjusiais metais nutiesėme 24 kilometrus vandentiekio tinklų, dar 4,6 kilometrus – renovavome. Palyginimui, 2017 m. nebuvo nutiesta nė vieno kilometro, o 2018 m. – tik 6 kilometrai vandentiekio. Šiais metais dirbame dar aktyviau: metų pabaigoje būsime nutiesę beveik 35 kilometrus vandentiekio tinklų“, – kalba M. Švaikauskas.

Įmonė modernių sprendimų pasirengusi pasiūlyti ir miestui. Dar praėjusiais metais įvairiose sostinės vietose įrengta 11 stacionarių ir 6 mobiliosios vandens gertuvės, tiekiančios miestiečiams švarų vandenį iš požeminių gręžinių. Bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe, vandens gėrimo įrenginiai mokslo metų pradžioje turėtų būti pastatyti 50-yje miesto mokyklų.

Augina klientų skaičių ir gerina jų patirtį

Šiandien įmonė rūpinasi beveik 263 tūkst. klientų, kurių skaičius per metus išaugo daugiau nei 6 tūkst. Vartotojų patirtį gerinti turėtų artimiausiuose bendrovės planuose numatyti veiklos skaitmenizavimo projektai: nuotolinis rodmenų nuskaitymas, išmaniųjų vandens apskaitos prietaisų diegimas, informacinių sistemų ir elektroninių aptarnavimo kanalų vystymas.

nuotrauka::2 right

„Šiemet su partneriais „Navitus LT“ ir „Bitė Lietuva“ pirmieji regione pradėjome diegti išmanųjį vandentiekio tinklą. Iki 2021 m. Vilniaus regione planuojame atnaujinti 8 tūkst. įvadinių šalto vandens skaitiklių, juose įrengiant išmaniuosius valdiklius, automatiškai perduodančius informaciją į valdymo centrą. Tai leis greičiau pastebėti ir likviduoti avarijas, sumažinti vandens nuostolius ir atsakingiau naudoti gamtos išteklius“, – dėsto vadovas.

Pamokos, kurias bendrovė išmoko

Dvejus metus įmonei vadovaujantis M. Švaikauskas sako, kad per šį laikotarpį jam ir komandai teko ne vienas iššūkis. Pirmiausiai – karantinas, kurio metu buvo svarbu užtikrinti nepertraukiamą vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą vilniečiams. „Šiuo laikotarpiu stengėmės prisidėti ir prie prasmingų miesto iniciatyvų – dalinomės turimais generatoriais, skyrėme laisvų automobilių savanoriams, vežėme vandenį Vilniaus infekcinei ligoninei“, – nuveiktus darbus prisimena generalinis direktorius.

Bendrovė prisidėjo ir prie karantino padarinių šalyje švelninimo bei ekonomikos skatinimo: įmonė spartino statybos darbus, taip įnešdama kiek daugiau stabilumo ir optimizmo į lėtėjantį statybų sektorių.

Pastaroji pamoka, kai Tuščiaulių kaime, vykdydami planinius remonto darbus, žuvo 3 darbuotojai, bendrovei buvo ypač skaudi. „Kaip vadovas, jaučiu moralinę atsakomybę už šį įvykį. Kartu su komanda iškart po nelaimės ėmėmės veiksmų, kad žuvusiųjų artimieji iš bendrovės sulauktų visokeriopo palaikymo ir pagalbos. Tai – mažiausia, ką šioje situacijoje galėjome padaryti“, – sako M. Švaikauskas ir priduria, kad paramos žuvusiųjų artimieji iš bendrovės sulauks ir ateityje.

Skaudus įvykis bendrovę paskatino dar daugiau dėmesio skirti darbų saugai: peržiūrimi darbo procesai, saugos procedūros, didinamos investicijos šiai sričiai. Pasak vadovo, dabar svarbiausia išsiaiškinti tragedijos priežastis ir padaryti viską, kad ateityje tai nepasikartotų.

[infogram id="b19434c5-a932-417b-a7fe-8d3988bcbc2a" prefix="NCJ" format="interactive" title="TR:VV"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Du astronautai grįžta į Žemę su „SpaceX“ 

Pirmieji per beveik dešimtmetį JAV erdvėlaiviu į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) atskridę astronautai...

Ar pavyks išspausti daugiau mokesčių iš tarptautinių korporacijų Premium

„Savoy“ viešbutis jau 131 metus priima turtingus ir įtakingus klientus. Tačiau, nepaisant art deco dizaino ir...

Finansai
08:01
„Apple“ – brangiausia pasaulio kompanija Premium 1

Technologinio progreso vedama korporacija simboliniu žingsniu pranoko verslą, skaičiuojantį džiūstančius...

Rinkos
2020.08.01
D. Trumpas JAV rinkoje ketina uždrausti kinų „TikTok“

JAV prezidentas Donaldas Trumas ketina jau netrukus uždrausti kinų kontroliuojamą socialinį tinką „TikTok“...

Rinkos
2020.08.01
Teisininkai: valdžios noras gauti užsienyje esančių lietuvių duomenis pažeidžia privatumą 4

Kai kurie teisininkai sako, kad Vyriausybės siekis įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius teikti užsienyje...

Technologijos
2020.07.31
Vaistinėms atlygins už du kartus pacientams išduotus kompensuojamus vaistus

Vaistinių išlaidos už du kartus pacientams išduotus tuos pačius kompensuojamus vaistus bus atlyginta, sako...

Paslaugos
2020.07.31
UPS antrojo ketvirčio pelnas pranoko lūkesčius

Didžiausia pasaulyje greitojo siuntų pristatymo bendrovė „United Parcel Service“ (UPS), turinti padalinį ir...

Paslaugos
2020.07.31
„Nokia“ sulėtėjimą pajuto, bet tapo pelninga

Dėl COVID–19 pandemijos ir sulėtėjimo Kinijos ryšio rinkoje Suomijos bendrovė „Nokia“ skaičiuoja praėjusį...

Technologijos
2020.07.31
Volstritas neišgirdo Vašingtono priekaištų augantiems technologijų titanams Premium

Keturios didžiausios JAV technologijų kompanijos – „Apple“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Google“ – paskelbė...

Technologijos
2020.07.31
„Bitė Lietuva“ pasirinko naujus komunikacijos partnerius

Telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ skelbto ryšių su visuomene konkurso laimėtoja tapo agentūra...

Rinkodara
2020.07.31
Vilniuje atidaryta 13 mln. Eur kainavusi senamiesčio erdvė Premium 1

Vilniaus senamiesčio centre atidarytas Senatorių pasažas per Vainų, arba Pociejų, rūmų komplekso kiemą...

Laisvalaikis
2020.07.31
Po lengvatinių „Invegos“ paskolų dalybų – atlyginimų šuolis iki 16.000 Eur Premium 5

Lietuvos verslo sutelktinio finansavimo platforma „Finbee verslui“, paplušėjusi su lengvatinių valstybinių...

Rinkos
2020.07.31
Dar vienas IoT bandymas Vilniuje – tūrio jutikliai konteineriuose Premium 2

Pakuočių atliekų tvarkymo VšĮ „Gamtos ateitis“, bendradarbiaudama su UAB „Satvos projektai“ ir „0G Baltics“...

Technologijos
2020.07.31
Kas bendro tarp Kuršių marių taršos ir Seimo rinkimų Premium

„Pagrindinė Lietuvos problema yra ta, kad visi tyrimai labai fragmentuoti, bendros vizijos nėra ir bet kuri...

Laisvalaikis
2020.07.31
ES paskelbė sankcijų Rusijos ir Kinijos „kibernetiniams įsilaužėliams“

Europos Sąjunga ketvirtadienį pirmąkart paskelbė sankcijų numanomiems kompiuteriniams įsilaužėliams – šių...

Technologijos
2020.07.31
JAV Kongrese pikti kaltinimai technologijų milžinėms

JAV Kongrese šiąnakt apklausti didžiausių technologijų kompanijų vadovai atlaikė sunkų apšaudymą, nors ir...

Technologijos
2020.07.30
Mėnesio sandoris: milijardinis lošimų kūrėjos „Evolution Gaming Group“ pirkinys Premium 1

Švedijos internetinių lošimų kūrimo lyderė „Evolution Gaming Group“, valdanti bei tiekianti didžiausiems...

Rinkos
2020.07.30
Estijoje diskusijos dėl kiniškos įrangos naudojimo 5G tinkluose 2

Sami Seppanenas, Suomijos kapitalo Estijos telekomunikacijų bendrovės „Elisa Eesti“ vadovas, nepatenkintas...

Technologijos
2020.07.30
Fondai dar turi 800 mln. Eur laisvų lėšų, ieško pažengusių įmonių Premium

Lietuvoje startuolių jau priskaičiuojama apie 1.000, ir nors dėl tikslaus skaičiaus galima ginčytis, pirmo...

Technologijos
2020.07.30
Konkurencijos taryba ima nagrinėti „Mezon“ pardavimo sandorį 

„Bitė Lietuva“, paskelbusi pranešimą apie koncentraciją, oficialiai paprašė Konkurencijos tarybos (KT)...

Technologijos
2020.07.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus