Kaip išlaikyti darbuotojus dešimtmetį ir ilgiau: „Norfos“ patirtis

Publikuota: 2019-11-21
Honorata Leščevskaja prekybos tinkle „Norfa“ dirba nuo 1999 m.
Honorata Leščevskaja prekybos tinkle „Norfa“ dirba nuo 1999 m.

Iš 30 darbuotojų – bent trečdalis dirbančių jau kone porą dešimtmečių, o didžioji kolektyvo dalis kartu – nuo 2013 m. Tokia yra Kalvarijų gatvėje esančios prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvės statistika, paneigianti vyraujančią nuomonę apie darbo jėgos krizę prekybos centruose.

„Mes turime parduotuvių, kur darbuotojų trūksta, bet tikrai yra ir tokių, kuriose laukia eilė dirbti norinčių žmonių. Visame prekybos tinkle sistema vienoda, tačiau labai svarbu tai, kaip parduotuvės direktorius elgiasi su darbuotojais. Bendra taisyklė – jei vadovas geras, jis sugeba suburti kolektyvą, kuris nenorės niekur išeiti“, – tikina Dainius Dundulis,  „Norfos“ įmonių grupės įkūrėjas ir savininkas.

Vienas tokių pavyzdžių – sostinės Kalvarijų g. esanti „Norfa Hypermarket“, kuriai vadovauja Ilona Dasienė. „Norfos“ prekybos tinkle ji – nuo 2000 m., tačiau savo komandoje nėra didžiausia senbuvė: pora jos pardavėjų karjerą pradėjo pačioje pirmojoje „Norfos“ parduotuvėje Lakūnų g.

Svarbiausia – atlygis, bet dirbama ne vien dėl jo

„Kai man pasiūlė vadovauti parduotuvei, sunkiai kalbėjau. O tada pasakiau, kad jei reikia, tai reikia. Paprašiau vieno – jeigu man nepavyks, pasakykite iš karto, ir aš be problemų grįšiu ten, kur buvau, – pasakoja p. Ilona, karjerą „Norfoje“ pradėjusi nuo kasininkės, vėliau tapusi vadybininke, o 2005 m. jau vadovavusi parduotuvei. – Man iki šiol smagiausia – būti tarp žmonių, kartu su darbuotojais tartis, spręsti. Su savo žmonėmis esame komanda kaip kumštis – kartu ir verkiame, ir juokiamės.“

Kai 2016 m. buvo uždaryta Verkių g. „Norfa“, p. Ilona kartu su visu kolektyvu perėjo į parduotuvę Minsko pl. Ten neužsibuvo – duris atvėrus naujam prekybos centrui Kalvarijų g., čia atėjo ne tik vadovė, bet ir visi darbuotojai, nors kai kuriems tai reiškė gerą gabalą kelio iki darbo vietos. Ponia Ilona neslepia, kad labai džiaugiasi tvirta komanda, kurios vien bendradarbiais jau net nepavadinsi. Kaip tokią suburti? Ji pasakoja nemėgstanti pakelto tono ir susireikšminimo – darbuotojus laiko ne pavaldiniais, o kolegomis, bendrauja draugiškai, stengdamasi prisitaikyti prie kiekvieno individualių savybių. Vis dėlto savo nuopelnų nesuabsoliutina – kolektyvas ir vadovas be galo svarbu, tačiau žmogus ilgai neužsibus ten, kur jausis neįvertintas finansiškai. O „Norfos“ atlygio sistema, susieta su darbo efektyvumu – viena labiausiai motyvuojančių.

„Kai atėjau čia, įspūdį padarė labai malonūs bendradarbiai ir šiltas bendravimas tarpusavyje. Visa tai labiausiai priklauso nuo direktorės – nejaučiame jokios įtampos, visada išklauso, pataria, padeda. Aš gyvenu visai netoli Minsko pl., tad likti dirbti ten būtų buvę labai patogu. Tačiau nedvejodama perėjau čia paskui vadovę“, – sako penkerius metus dirbanti salės darbuotoja Ingrida Dailydienė. Mergina atvira – labai stipriai motyvuoja ir tai, kad atlyginimas priklauso nuo įdėtų pastangų: jei dirbsi, tai tikrai užsidirbsi.

Darbuotojų randa nesunkiai

Ilona vadovauja 30-čiai žmonių – dauguma jų su „Norfa“ gyvenimą sieja kur ilgiau nei dešimt metų. Čia dirba ir Honorata Leščevskaja – viena tinklo senbuvių, kurios istorija prasidėjo dar 1999 m. Ar niekada nekilo mintis, kad kitur žolė žalesnė?

„Tikrai ne. Aš toks žmogus, kad jeigu man gerai, tikrai nesiblaškau. O čia – labai gerai“, – nedaugžodžiauja Honorata. Ji buvo viena iš poros dešimčių darbuotojų, kurie už ilgametį darbą praėjusiais metais bendrovės jubiliejiniame renginyje buvo apdovanoti vertingomis dovanomis – neslepia, kad maloni staigmena be galo nustebino. Tačiau pagrindinės priežastys, dėl kurių moteris kasdien traukia į Kalvarijų gatvę iš vieno miegamųjų rajonų – bičiuliškas bendravimas su kolegėmis ir tikrai gera alga. „Geriau pavažiuosiu toliau, bet būsiu su savais“, – šypsosi p. Honorata.

Trejus metus netrukus švęsiančios parduotuvės apyvarta tebeauga, pirkėjų srautas didėja, tad plečiasi ir kolektyvas. Vedėja sako, kad nesusidurianti su sunkumais ieškant žmonių – padeda ir tai, kad „Norfa“ rinkoje aukštai vertinama dėl geros darbo sistemos, ir tai, kad ne vienas potencialus darbuotojas jau yra iš čia dirbančių pažįstamų girdėjęs apie puikią darbinę atmosferą kolektyvo viduje. Apie tai p. Ilona sako išgirstanti net iš pirkėjų – ji stengiasi nepraleisti progos sužinoti žmonių nuomonės apie parduotuvę, nes jų įžvalgos labai praverčia tobulinant darbo procesus.

O kas padeda šitiek metų išlaikyti motyvaciją jai pačiai? Atsakymą, žinoma, nuspėti nesunku – apie savo žmonių atsidavimą, kurį vertina labiausiai, p. Ilona gali kalbėti ilgai. Tačiau ne mažiau reikšminga, kad stiprų palaikymą iš savo vadovų ji jaučia ir pati, tad tiesiog stengiasi suteikti tą patį ir savo komandai.

„Išskirčiau bendravimą su vadovybe. Žinau, kad jei kokia problema, niekada neišgirsiu jokio kaltinimo, tik patarimą ar pagalbos siūlymą. Tas jausmas, kad nesi paliktas vienas tvarkytis su situacijomis, kad turi kam paskambinti ir tikrai sulaukti kolegiškos pagalbos, reiškia tikrai daug“, – sako viena geriausių Vilniaus prekybos centrų „Norfa“ vadovių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Atlyginimai „Norfos“ prekybos tinkle – vieni didžiausių Verslo tribūna 3

Šių metų spalį vidutinio darbo užmokesčio mediana „Norfos mažmenoje“ pasiekė 1.039 Eur ir kilstelėjo šį...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau