VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Publikuota: 2020-10-30
svg svg

Apie renginius su kiekviena diena kalbame vis atsargiau – parako statinė, ant kurios sėdime, gali sprogti bet kada. Bet kuriuo atveju, kultūra dar nepasiduoda – neatšaukti „Gaidos“, „Vilnius Mama jazz“, „Scanoramos“ festivaliai. Kad ir 20-čiai žiūrovų, vyksta premjeros. VŽ atkreipia dėmesį į keletą jų, ypač – į parodas, kurių erdvės šiuo metu yra vienos saugiausių kultūros vietų.

Spalio 30 d. 19 val. Vilniuje, Kongresų rūmuose, – aktualiosios muzikos festivalio „Gaida“ koncertas.

Ši koncertą festivalio rengėjai vadina išskirtiniu, mat pirmą kartą Lietuvoje gros pasaulinio garso pianistė Tamara Stefanovich, Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguos viena labiausiai intriguojančių moterų dirigenčių pasaulio scenoje Anu Tali, o kviestinė festivalio kompozitorė Jennifer Walshe kaip dainininkė ir improvizatorė dalyvaus atliekant jos kūrinį „The Site of an Investigation“ balsui ir simfoniniam orkestrui.

Vokietijoje gyvenanti serbų kilmės pianistė T. Stefanovich vadinama „bebaime, stulbinančia, išskirtine“, „jos meistriškumas įveikiant techninius iššūkius yra neabejotinas“, o „kiekvieną atliekamą kūrinį paįvairinanti vaizduotė teikia nuolatinio džiaugsmo“ („The Guardian“).

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Koncerte, kurio paantraštė „Žvilgsnis į moteris“, skambės vien moterų kompozitorių kūriniai.

Spalio 30 ir 31 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – „Madam Baterflai“ spektakliai.

Naujiena ir razina melomanams yra tai, jog Pinkertono partiją spektaklyje pirmą kartą atliks savo sceninės veiklos 20-metį minintis tenoras Edgaras Montvidas.

Britų kino ir teatro režisieriaus Anthony Minghellos (1954–2008) sukurtas „Madam Baterflai“ pastatymas tapo jo režisūriniu debiutu operos scenoje, už kurį menininkas pelnė Laurence‘o Olivier premiją. Jo subtili, romantiška ir kartu fatališkų mirties ženklų kupina „Madam Baterflai“ rodoma ne tik LNOBT, bet ir Anglijos nacionalinės operos bei Niujorko „Metropolitan“ operos scenose.

nuotrauka::1

Šįsyk LNOBT „Madam Baterflai“ spektakliuose išvysime dviejų tenorų debiutus: Pinkertono partiją Lietuvoje pirmą kartą atliks E. Montvidas, Goro – Mindaugas Jankauskas

Spalio 30 d. 19 val. OKT/Vilniaus miesto teatre – premjera „Irano konferencija“ pagal Ivano Vyrypajevo pjesę.

„Iššūkiai ir baimė yra mano nuolatiniai palydovai, bet noras sukurti kažką gražaus ir prasmingo yra didesnis“, — paklaustas, ar nebuvo baisu pakviesti vaidinti tokio aukšto kalibro aktorius, sako režisierius, Oskaro Koršunovo mokinys Artiom Rybakov. Taigi, spektaklyje vaidina Juozas Budraitis, Algirdas Dainavičius, Darius Gumauskas, Darius Meškauskas, Arūnas Sakalauskas, Toma Vaškevičiūtė, Airida Gintautaitė ir kiti.

„Irano konferencija“ – filosofinė pjesė. Jos veiksmas vyksta simpoziume Kopenhagoje, kur susirenka devyni įvairių sričių specialistai aptarti Artimųjų Rytų ir šių dienų Irano problemas: mirties bausmes, kankinimus ir kitus asmens teisių bei laisvių pažeidimus. Jie skaito pranešimus, tačiau diskusija greitai pereina nuo sociopolitinių aspektų prie pokalbių apie etinius skirtumus, dvasingumą, asmenines traumas ir dilemas, susijusias su šių dienų visuomenės krizėmis.

VŽ atkreipia dėmesį, jog dėl COVID-19 pandemijos apribojus žiūrovų skaičių, į premjerinį spektaklį bilietų nebėra, tačiau, reikia tikėtis, tai ne paskutinis premjerinis „Irano konferencijos“ spektaklis.

Spalio 30 ir 31 d. Vilniaus Užupyje – moliūgų instaliacija „HELLOMoliūgai“.

Norintieji pasigrožėti švieselėmis nusėta Vilnelės pakrante, kviečiami išskaptuoti moliūgą ir spalio 30 bei 31 d. pavakarę atnešti jį į moliūgų taką.

Kadangi Jono Meko Skersvėjis, kuriame ir kilo ši tradicija, po rekonstrukcijos lankytojams atsivers tik ateinančią vasarą, ekspozicijos trasą svetingai perima iniciatyvos draugai – Užupio pasienio postas, Tibeto skveras ir Užupio meno inkubatorius.

nuotrauka::2

Būtent šie taškai į vieną grandinę sujungs parodos objektus – išskaptuotus moliūgus, kuriuos lankytojai atsineš su savimi arba galės pagaminti vietoje, moliūgų dirbtuvių metu. Šeštadienį 11–15 val. tokios dirbtuvės vyks suvenyrų krautuvėlėje „Užupio 1 postas“ (Užupio g. 1) kartu su dailininke Anastasija Berioza.

Po dirbtuvių iš anksto užsiregistravusieji dalyviai kviečiami paklausyti pasakos „Siaubas rijo ašarą“, sužinoti, kur galima paragauti specialiai tai dienai paruošto moliūgų alaus, o 18 val. sudalyvauti ekskursijoje po vaiduoklių istorijų kupiną Vilnių.

Daugiau apie renginį čia.

Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologijos ekspozicijoje (Arsenalo g. 3) atidaryta archeolgijos paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“.

Paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“ skirta akmens amžiaus laikotarpiui ir yra padalyta į dvi dalis: vienoje jų pristatomas Lietuvos archeologų motina vadinamos, šimtemtį švenčiančios Rimutės Rimantienės gyvenimas ir darbai, kitoje – įstabiausi jos radiniai. Pasak parodos kuratorės archeologės Gabrielės Gudaitienės, be šių radinių pirmykščio žmogaus pasaulėvaizdį būtume priversti atkurti remdamiesi radiniais iš kaimyninių šalių, o dabar galime džiaugtis turėdami tokius etaloninius eksponatus.

Paroda „Ar galima šnekėtis man su jais?“ – pirmoji Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda, atidaryta tiesioginės transliacijos būdu. Visą vaizdo įrašą galima pažiūrėti čia.

Kitame Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje, Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1), veikia retrospektyvinė Petro Repšio kūrinių paroda.

Sunku patikėti, tačiau tai yra pirmoji menininko, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureato Petro Repšio darbų paroda, joje pristatomi jo grafikos, tapybos, skulptūros darbai, medaliai ir knygų iliustracijos. Pagrindinis parodos akcentas – naujausias menininko kūrinys, trisdešimt metų kurtas bareljefas „Lietuvos krikštas“, išlietas Lietuvos nacionalinio muziejaus pastangomis, – kaip dovana autoriui jo 80-ojo gimtadienio proga.

nuotrauka::3

Paroda „Petras Repšys: darbai“ visą menininko kūrybos laikotarpį apžvelgia per penkias pagrindines temas: „Mano tėvynė“, „Baltų praeities gyvybė“, „Lietuvos krikštas“, „Vilnius“ ir „Vaizdai seka žodžius, žodžiai – vaizdus“.

Parodos lankytojai pirmą kartą išvys visą dailininko grafikos darbų ciklą „Legenda apie Šv. Onos bažnyčią“, kurį jis sukūrė pasitelkęs autorinę kongrevo techniką: cinko plokštėje kaltu ir plaktuku išgautą gilų raižinį atspausdamas ant šlapio popieriaus. Kiek neįprasta forma eksponuojami ir pernai dailininko prarasti kūriniai: iš dirbtuvių pavogti 59 medaliai ir 30 plakečių, vienpusių ne apvalios formos metalo plastiko kūrinių.

Dailininko kūrybos procesą iliustruoja parodai sukurtas Algio Kuzmicko dokumentinis filmas.

Vilniaus fotografijos galerijoje (Didžioji g. 19 (Stiklių g. 4)) atidaryta Vytauto Pletkaus darbų paroda „Placebai: kičo terapija“.

Ankstesniuose savo cikluose „Pakraščiai“, „Teritorijos“, „Neperspektyvūs projektai“ keliavęs tarsi pamėklės dabartyje įstrigusio būtojo laiko koridoriais, dabar fotomenininkas žengia pirmyn ir įdėmų žvilgsnį nukreipia nebe į „būtąją“, bet „esamąją“ dabartį, kurią atranda balansuojančią ant skurdo ir kičo ribos. Nesurežisuotose, tačiau dėmesingai sukonstruotose fotografijų kompozicijose – margaspalvės mugių, švenčių instaliacijos, plastikinės gamyklinės ir išradingos rankų darbų skulptūros, slogiai komiški kasdienybės fragmentai.

Netikėta banalumo, beskonybės ir, retsykiais, originalumo derme pribloškiančiose kičinėse kasdienės ir šventiškos aplinkos detalėse fotomenininkas įžvelgia ne vien tuščiavidurį kultūros bei meno simuliakrą, bet ir kičo kaip vaisto galimybę. Iš pirmo žvilgsnio beverčiai, primityvūs niekučiai neretai jų savininkus veikia kaip placebai, palengvinantys tiek materialinio, tiek dvasinio skurdo simptomus, parodą pristato Milda Kiaušaitė.

Vilniuje, Radvilų rūmuose, veikia paroda „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ iš Vladimiro Tarasovo Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui dovanotos kolekcijos.

Parodoje pristatomi būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus, instaliacijų kūrėjo V. Tarasovo apie penkis dešimtmečius kauptos kolekcijos, kurią sudaro

lietuvių „tyliųjų modernistų“ ir rusų, ukrainiečių, latvių bei estų sovietmečio neoficialiojo meno atstovų darbai.

„Man atrodo, tas rinkinys labai gerai atspindi XX a. antrosios pusės, Brežnevo laikų, menininkų, inteligentų mąstyseną kaip protestą: „Jūs, t. y. valdžia, gyvenate už Kremliaus sienų, o mes gyvenam kitaip. Taip ir gyvenom – už oficiozo ribų“, – VŽ sakė V. Tarasovas.

Vilniuje, galerijoje „Cechas Vilnius“ (Vytenio g. 6) iki lapkričio 2 d. veikia Malvinos Stankutės tapybos darbų parodą „1xN žmogus“.

Šis savaitgalis – „paskutinės minutės“ galimybė apžiūrėti su tapybos darbais debiutuojančios autorės parodą. M. Stankutė, beveik dešimtmetį dirbanti su mados ir prekių ženklų dizainu, debiutuoja su keliomis dešimtimis 20 abstrakčių monochrominių portretų, kurių kiekvienas sukurtas „vienu įkvėpimu“.

„Mano meninis suvokimas pradėjo formuotis nuo mažų dienų stebint abstrakčios tapybos procesą? tėčio Viginto Stankaus (1962–2018) dirbtuvėse – neatsiejama bei svarbia dalimi tapo pažintis su Rytu? filosofija, vėliau ir „wabi-sabi“ kryptimi, kuria jis vadovavosi“, – sako menininkė.

Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16) atidaryta paroda „Tarp dangaus ir jūros II. Kuršių nerija sovietmečio Lietuvos dailininkų kūriniuose“.

Jeigu negali nuvažiuoti prie jūros, jūra atvažiuos pas tave. Parodos, kurioje pirmą kartą taip išsamiai pristatomas Kuršių nerijoje sovietmečiu sukurtas dailės paveldas, pavidalu. Joje eksponuojama kone 100 kūrinių, sukurtų 30-ties menininkų: A. Žmuidzinavičiaus, A. Gudaičio, L. Katino, V. Ciplijausko, A. Petrulio, R. Kalpoko ir kitų dailininkų darbus, nemaža dalis kūrinių eksponuojami pirmą kartą.

nuotrauka::4

Parodoje pamatysime, kaip negausiai po karo į neriją sugrįžusius senuosius jos gyventojus kuršininkus keičia naujosios sovietų valdžios į ištuštėjusį pusiasalį plėtoti žuvies pramonę verbuoti naujakuriai. Kaip jiems sekėsi gyventi ir dirbti kuriamuose žvejų kolūkiuose. Kaip senuosius kuršininkų burinius laivus – kurėnus keičia sovietmečio penkmečio planams įgyvendinti labiau tikę motoriniai laiveliai: traleriai, dorės ir botai. Be abejo, ir tai, kaip nuo 6-ojo dešimtmečio kūrėsi Neringos kurortas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Turkish Airlines“ didina skrydžių kiekį tarp Vilniaus ir Stambulo 2

Turkijos oro bendrovė „Turkish Airlines“ nuo spalio suplanavo penkis papildomus skrydžius iš Vilniaus oro...

Logistika
2022.08.16
Ką daryti, kai slogios mintys neleidžia užmigti Premium

Net ir vasarą, kuri, regis, svaigina savo lengvumu ir atostogų nuotaikomis, visi yra patyrę naktų, kai...

Laisvalaikis
2022.08.15
Naujo sezono „Volkswagen T-Roc“: daugiau dėmesio detalėms Premium 3

„Golfas“ kaip miesto visureigis nesiskundė paklausa, tačiau buvo peikiamas dėl netikėtai nemalonių savybių.

Automobiliai
2022.08.14
Į ekskursiją – po karo niokojamą Ukrainą Premium

Atrodytų, jog vargu ar kas dabar įtrauktų Ukrainą į savo trokštamų kelionių sąrašus, norėdamas patirti, ką...

Laisvalaikis
2022.08.14
Birštone atidaroma vasaros rogučių trasa 1

Į aktyvių veiklų sąrašą Birštone nuo šiol bus galima įtraukti ir pasivažinėjimą vasaros rogutėmis. 

Laisvalaikis
2022.08.13
Ventės ragą ir Nidą sujungs dar vienas keltas

Rugpjūčio 12 d., penktadienį, Kuršių mariomis pradeda kursuoti naujas keltas, plukdysiantis keleivius...

Laisvalaikis
2022.08.12
VŽ rekomenduoja: renginiai ilgąjį savaitgalį 1

Ilgąjį Žolinių savaitgalį aktyvus kultūrinis vyksmas keliasi į pajūrį, Kaune tęsiasi „Kaunas – Europos...

Laisvalaikis
2022.08.12
Vilniuje – nauji teniso, skvošo, badmintono aikštynai

Po rekonstrukcijos rugsėjį bus atverti „SEB arenos“ teniso, skvošo ir badmintono aikštynai, į jų plėtrą...

Laisvalaikis
2022.08.11
Buvęs Petro Cvirkos skveras Vilniuje pritaikomas renginiams

Su kūrybinių dirbtuvių dalyviais sutarus buvusį Petro Cvirkos skverą pritaikyti renginiams, jame pradėta...

Laisvalaikis
2022.08.10
Verslui remiant kuriamas lietuviškas serialas apie karą Ukrainoje

Siekdamas padėti kolegoms ukrainiečiams, žinomas aktorius Andrius Paulavičius ryžosi prodiusuoti pirmąjį...

Rinkodara
2022.08.10
S. Williams po „US Open“ turnyro pasuks kita kryptimi

Viena iš daugiausiai pasaulyje uždirbančių sportininkių Serena Williams paskelbė, kad po šių metų atvirojo...

Laisvalaikis
2022.08.09
Vilniuje – mėsainių festivalis „Vilnius Burger Fest“

Rugpjūčio 10 d., trečiadienį, Vilniaus Tymo turguje rengiama aštuntoji vasaros šventė gurmaniškų mėsainių...

Laisvalaikis
2022.08.09
Išrinktos 2023-ųjų mažosios Lietuvos kultūros sostinės

Mažosiomis kitų metų Lietuvos kultūros sostinėmis tapo Kauno rajone esanti Kulautuva, Biržų rajone esanti...

Laisvalaikis
2022.08.09
Kinas po tiltu: „Mano babuška“ ir kiti

Vilniuje, po Liubarto tiltu veikiančiame vasaros kino teatre, tęsiasi patiltės seansų ciklas „Gilios upės...

Laisvalaikis
2022.08.08
Neringos meras: netvarkomoms krantinėms gresia griūtis 6

Susidėvėjusių marių krantinių tvarkymas Nidoje, Pervalkoje ir Preiloje yra pernelyg didelė finansinė našta...

Statyba ir NT
2022.08.07
Paskelbtas Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono ir sporto halės koncesijos konkursas

Kauno miesto savivaldybė paskelbė baigiamų rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno stadiono bei sporto halės...

Statyba ir NT
2022.08.07
Atnaujinant skrydžių oro balionais tvarką, baiminamasi oreivystės žlugimo Vilniuje

Valstybės valdomai skrydžių valdymo bendrovei „Oro navigacija“ rengiantis atnaujinti skrydžių oro balionais...

Laisvalaikis
2022.08.07
Į ekranus trumpam sugrįžta „Skardinis būgnelis“

1959 m. išleistas „Skardinis būgnelis“ – vienas svarbiausių XX a. romanų, kuriame „Nobelio“ premijos...

Laisvalaikis
2022.08.06
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio meniu: daugybė renginių Kaune – Europos kultūros sostinėje, atsisveikinimas su opera, „Nida jazz...

Laisvalaikis
2022.08.05
Gyventojai kurį laiką stumbrų nelankys: pradedama Pašilių stumbryno rekonstrukcija

Uždaromas Panevėžio rajone esantis Pašilių stumbrynas, penktadienį pranešė Valstybinių miškų urėdija.

Laisvalaikis
2022.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku