Dvi Lietuvos mokyklos apdovanotos prestižiniu verslumo apdovanojimu – už ką jis teikiamas?

Publikuota: 2019-10-18

Kai mokinys parsiveža prizinę vietą iš matematikos ar chemijos olimpiados – jis turi akivaizdų savo pasiekimų įrodymą. Tačiau kaip įvertinti kelis kartus išaugusią drąsą, sklandžią kalbą, pasakytą stovint prieš šimtinę auditoriją, gebėjimą kasdien generuoti idėjas, kaip būtų galima patobulinti mokyklos gyvenimą? Kokia skale išmatuoti išaugusį pasididžiavimą savo mokymo įstaiga? Dalis Lietuvos mokytojų kasdien meta savo mokiniams verslumo ir kūrybiškumo iššūkių. Tokios mokyklos kasmet apdovanojamos „Junior Achievement“ verslumo apdovanojimu, kuris šiemet Helsinkyje įteiktas Alytaus Putinų gimnazijai ir Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centrui.

Mokyklų verslumo apdovanojimai (The Entrepreneural School Awards) ­– penktą kartą vykstantis renginys, kuriame išrenkamos daugiausia verslumo iniciatyvų turėjusios, specialius išteklius moksleivių verslumo veiklai skyrusios, į šią veiklą vietos bendruomenę įtraukusios mokyklos. Apdovanojimai vyksta Europos mastu, iš šalies gali būti nominuotos tik dvi mokyklos.

nuotrauka::1 left

„Mažais, bet užtikrintais žingsniais, drąsūs Lietuvos mokytojai ir mokyklų vadovai keičia jaunų žmonių gyvenimus. Veiklumas dar mokyklos suole padeda pažinti save, stiprina gebėjimus kurti santykį su bendruomene – mokytojais, tėvais, ir suprasti, kodėl šiandien turi mokytis išvestinių matematikos pamokose, sintezės apraiškų biologijos užsiėmimuose ar esė rašymo anglų kalbos pamokos metu. Per patirtį ir praktiką, kurią jauni žmonės įgyja verslumo ugdymo pamokose mes galime ugdyti XXI amžiaus kritinius gebėjimus, nuo kūrybiškumo iki kritinio mąstymo. Šie gebėjimai  būtini šiuolaikiniam, globaliai mąstančiam ir savo ateitį planuojančiam jaunuoliui“, – prieš apdovanojimus sakė „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.

Ji nuoširdžiai dėkojo ekonomikos ir verslumo mokytojams už pamokas, pertraukas ir savo laisvą laiką, skirtą mokiniams, o mokyklų vadovams – už palaikymą, padrąsinimą ir dėmesį mokytojams.  

Alytiškiai – visuose įmanomuose verslumo ir ekonomikos konkursuose

Alytaus Putinų gimnazijos ekonomikos ir verslumo mokytoja Jolita Noruvienė vardija gausybę verslumo veiklų, konkursų ir renginių, į kuriuos įtraukė šios mokyklos moksleivius, bet pabrėžia – svarbus sisteminis požiūris į verslumo mokymą, ir tęstinumas.

„Vos pradėjusi dirbti gimnazijoje, iškėliau sau iššūkį suorganizuoti „Karjeros savaitę“. Šiandien toks renginys jau yra tapęs tradicija. Kiekvieną dieną skirtingų profesijų atstovai veda pamokas skirtingoms klasėms, supažindina su savo profesija, karjeros galimybėmis arba pasidalina asmeninėmis sėkmės istorijomis“, – sakė J. Noruvienė.

Alytaus Putinų gimnazijoje viena po kitos kuriasi ir „Junior Achievement“ programos moksleivių mokomosios bendrovės. J. Noruvienė skaičiuoja, jog per pastaruosius penkerius metus jų sukurta apie 50. 

Gimnazistai dalyvavo „Investuotojų forumo“ ir „Baltosios bangos“ iniciatyvoje „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, taip pat kartu su SODRA organizuojamame konkurse „Nepamiršk parašiuto“. Šio konkurso pamokos ir protmūšiai vyko Putinų gimnazijoje, į ją kas mėnesį sugužėdavo moksleivių komandos iš visos Pietų Lietuvos: Varėnos, Simno, Butrimonių ir kitų miestelių mokyklų.

„Skatinau moksleivius dalyvauti Nacionaliniame ekonomikos žinių konkurse, dalyvavome Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) konkurse „Silpniausioji grandis“, taip pat konkurse „Meka“ – kur tikrinamos verslumo, ekonomikos ir matematinės moksleivių žinios“, – pasakojo J. Noruvienė.

Jos teigimu, gimnazijos išskirtinumas – organizuojamos verslumo stovyklos visų Alytaus miesto mokyklų moksleiviams. Šiemet įvyko 6-oji tokia stovykla, iš viso dalyvavo virš 30 moksleivių.

„Taip pat žaidžiame „Titaną“ („Junior Achievement“ sukurtą simuliacinį verslo žaidimą, – red. past.), šiuo metu turiu šiam respublikiniam žaidimui esu surinkusi 11 komandų, ypač agituoju dalyvauti pačius jauniausius gimnazistus. Tam, kad suprastų, kaip veikia pinigų srautai, kaip reikia investuoti. Jei nepabandys – neišmoks“, – sakė ekonomikos ir verslumo mokytoja.

Alytaus Putinų gimnazijoje vyksta ir ekonomikos protmūšiai.

„Kiek tik organizuojama su verslumu susijusių konkursų, kiek fiziškai vaikai suspėja dalyvauti –visur dalyvaujame“, – sakė pašnekovė.

Dvyliktokės jau rašo verslo planą ir neatsigina užsakymų

Ką visos šios veiklos suteikia vaikams? Pirmiausia, pasak mokytojos – komandinio darbo pojūtį ir įgūdžius, kaip bendradarbiauti, siekti bendrų tikslų.

„Matau, kaip moksleiviai keičiasi, kaip jie išmoksta dirbti komandoje, bendrauti. Įkūrus moksleivių mokomąją bendrovę jos idėjos pristatymams prireikia viešojo kalbėjimo. Matau mokinius, kurie net prieš savo klasę bijoję žodį ištarti, šiandien laisvai reiškia mintis ir sako, net prieš 100 žmonių kalbėti nebaisu. Pripažinkime – net ir mums, suaugusiems, tai būtų iššūkis“, – sakė J. Noruvienė.

Ji svarstė, kad vykdant moksleiviškos bendrovės veiklą, lavinami ne tik verslumo, bet ir savęs pažinimo, kritinio mąstymo gebėjimai.

„Tie moksleiviai, kurie dalyvauja moksleivių bendrovių veikloje, ateityje pasiekia geresnių rezultatų. Jie jau nebebūna pasyvūs klausytojai: nori keisti, veikti, sugalvoja begalę idėjų, kaip pagerinti tiesiog gimnazijos kasdienybę“ – džiaugėsi ekonomikos ir verslumo mokytoja.

Ji tuos pačius vaikus prisimena kaip tylius, ramius, neveiklius. Šiandien jie imasi lyderių ir vadovų vaidmens. Mokytoja prisimena dvi merginas, įkūrusias verslą pagal savo pomėgį  – fotografiją. „Meraki“ Photography įkūrėjos sulaukė komplimentų iš klientų – kai kurios merginos sakė, jog žvelgdamos į nuotrauką iš naujo pamilo save. Viena iš šios moksleivių bendrovės įkūrėjų tapo gimnazijos prezidente.

Visaginiečių pasiūlymas – pamėginkite ištrūkti iš „radiacijos kambario“

Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro direktorius dr. Vytautas Petkūnas sakė, jog apdovanojimą mokyklai pelnė mokinių ir mokytojos iniciatyva, entuziazmas, užsidegimas verslumo ugdymo idėja, virtusi sėkminga „Junior Achievement“ programos moksleivių bendrove.

„Mūsų, kaip mokyklos, noras buvo susieti verslumo mokymą su profesijos mokymu. Didžioji dalis mokinių mūsų mokykloje pasirinkę vizualinės reklamos gamintojo profesiją. Taigi, dauguma mokinių meniški, kūryba jiems yra saviraiškos priemonė“, – sakė dr. V.Petkūnas.

Profesinio mokymo centras turėjo dalį nenaudojamų techninių patalpų, kuriose anksčiau stūksojo stambūs įrengimai. Pasidomėję, kokios pramogos šiuo metu yra jaunų žmonių mėgstamos, Visagino moksleiviai kartu su mokytoja nusprendė įrengti šiose patalpose pabėgimo kambarius (patalpas, iš kurių gali ištrūkti tik išsprendęs tam tikrus galvosūkius – red. past.). Su šia idėja jie pasibeldė į direktoriaus duris.

„Mano požiūris į idėją buvo teigiamas. Supratau, kad vykdydami tokią veiklą jie tikrai galės išreikšti save, panaudoti savo kūrybines galias. Staiga pilko betono patalpos sužibėjo visom spalvom – viename pabėgimo kambaryje sukurti Hario Poterio tematikos galvosūkiai, o kitame – reikia išvengti radiacijos. Žinote, Visaginas, šalia buvo atominė elektrinė – taip ir gimė ta idėja. Tačiau radiacijos kambarys jau turi amžiaus cenzą, skirtas vyresniems mokiniams“, – sakė dr. V.Petkūnas.

Padedant technologijos ir verslo profesinio centro vadovybei, pabėgimo kambariai netrukus buvo užbaigti. Mokiniai daugelį vidaus rekvizito daiktų padarė patys, tačiau reikėjo įsigyti šiek tiek elektroninės įrangos.

„Moksleiviai įkūrė „Junior Achievement“ mokomąją bendrovę, netrukus gimė ir pavadinimas – „Jumanji“ (pagal vieno animacinio filmo, kurio herojai žaidė pavojingą stalo žaidimą, pavadinimą). Jie mokėsi visų verslo pradmenų, nuo A iki Ž ir kartu turėjo galimybę viską išbandyti praktiškai“, – sakė pašnekovas.

Pradėjus plūsti pirmiesiems lankytojams, reikėjo pasidalinti atsakomybėms ir nuspręsti, kaip kiekvienam bus atlyginama už jo darbą.

„Buvo metas, atrodo, pavasarį, kai į tuos kambarius ir patekti buvo sudėtingiau, trūko laisvų laikų. Moksleiviai važiuodavo iš aplinkinių miestų, miestelių ir, netgi iš kaimyninės Latvijos“, – pasakojo mokyklos direktorius.

Vasaros laikotarpiu pabėgimo kambarių veiklą teko nutraukti, nes moksleiviai išėjo vasaros atostogų. Šiuo metu verslas pamažu atgaivinamas.

Abiturientai norėjo dar šiek tiek pasimokyti

V.Petkūnas pastebėjo, jog įkūrus pabėgimo kambarius moksleiviai pradėjo labiau tapatintis su savo mokymo įstaiga ir ja didžiuotis.

„Tai buvo realizuota jų pačių idėja. Moksleiviai pasijuto komanda. Jie dalyvavo įvairiuose renginiuose, parodose, ten, kur profesinio mokymo centras pristatydavo mokymo paslaugas, jie irgi būdavo su „Jumanji“ marškinėliais. Tapo savo mokyklos ambasadoriais“,– pastebėjo dr. V.Petkūnas.

Visagino profesinės mokyklos moksleiviai taip pat dalyvavo įvairiose „Junior Achievement“  mokomųjų mokinių bendrovių mugėse.

„Tai pakeičia identifikaciją su savo mokymo įstaiga. „Čia – MANO mokykla. Čia – MANO vystoma idėja“. Ir tampa gaila pabaigti mokslus – sako, „dar visai pasimokyčiau“, – juokiasi profesinio mokymo centro direktorius.

Pašnekovas pripažįsta, kad Visagine nėra daug galimybių reklamos dizaineriams, gamintojams, todėl didelė dalis mokyklos abiturientų nutarė tęsti mokslus didesniame mieste, įstojo į kolegijas.

„Na, o likusieji  mokytis gavo palikimą – egzistuojantį verslą, tik dabar turėtų neužmigti ant „laurų“. Viliuosi, kad atsiras ir naujų spalvingų idėjų, kurios vėl taps verslumo ugdymo praktinėmis pamokomis. Ką galėčiau palinkėti kitų mokyklų vadovams? Atpažinti mokinio polinkį, talentą ir leisti jam skleistis. Taip, matematinės, fizikinės, gramatinės žinios labai svarbu, bet atpažinus polinkį, galite padėti moksleiviui labai lengvai atrasti savo gyvenimo kelią. Profesinio mokymo centre mūsų mokiniai net negalvojo mokytis verslumo. Tačiau kažkam ši veikla įdėjo pirmąją plytą į būsimos karjeros kelią,“ – pokalbį užbaigė Visagino technologijos ir verslo mokyklos vadovas.

Lietuvos Junior Achievement yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: mecenatas SEB bankas, strateginis poveikio investuotojas Moody‘s, strateginiai rėmėjai: „UPS“; „Coca-Cola HBC Lietuva“; „Narbutas“. Lietuvos Junior Achievement veiklą dalinai finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“ įgyvendinant projektą „Lietuvos Junior Achievement programų ir veiklos stiprinimas, efektyvumo didinimas“
 

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvės numatytos lapkričio 22-ąją

1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių palaikai, rasti tvarkant Gedimino kalno šlaitus, bus palaidoti senųjų...

Laisvalaikis
2019.10.22
Vilniaus valdžia: P. Cvirkos paminklo iškėlimo KPD sprendimai nesustabdys

Pasak Kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko, Vilniaus valdžios planai pertvarkyti Petro Cvirkos aikštę ir...

Laisvalaikis
2019.10.22
„Žalgirio“ areną užkariauja įmonių renginiai Verslo tribūna

Nors už lango dar karaliauja auksaspalvis ruduo, „Žalgirio“ arena Kaune jau rikiuoja užsakymus didžiosioms...

Verslo aplinka
2019.10.22
Seniausias pasaulio perlas eksponuojamas Abu Dabio „Luvre“

Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Abu Dabyje veikiančiame „Luvro“ muziejuje, šį mėnesį pradedamas eksponuoti...

Laisvalaikis
2019.10.21
VDU šuolis dar vienuose tarptautiniuose reitinguose Verslo tribūna

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir toliau kyla tarptautiniuose reitinguose. Šį kartą universitetas...

Vadyba
2019.10.21
Venecija, lietuvių „Aukso liūtas“ ir šveicarų pinigai Premium

Savo akimis sunku patikėti, kai ankstyvą šeštadienio rytą skubriu žingsniu išvingiavę atokaus Venecijos...

Laisvalaikis
2019.10.20
Skaičiai: du nauji arbatos regionai Premium

Vienas populiariausių gėrimų pasaulyje po vandens yra arbata. Tradicinėse rinkose ja mėgaujamasi itin dažnai.

Verslo klasė
2019.10.19
JK leiboristų partijos šešėlinis kancleris J. McDonnellis: pokyčiai neišvengiami Premium

Europai, o ir visam pasauliui laukiant, kada ir kaip pasibaigs „Brexit“, Johnas McDonnellis, Jungtinės...

Laisvalaikis
2019.10.18
Atveriami nauji Vilniaus katedros požemių maršrutai 1

Šį savaitgalį Vilniaus arkikatedroje bazilikoje lankytojams atveriami daugiau nei 100 metų nejudinti...

Laisvalaikis
2019.10.18
Dvi Lietuvos mokyklos apdovanotos prestižiniu verslumo apdovanojimu – už ką jis teikiamas? Verslo tribūna

Kai mokinys parsiveža prizinę vietą iš matematikos ar chemijos olimpiados – jis turi akivaizdų savo pasiekimų...

Laisvalaikis
2019.10.18
Pirmieji MO muziejaus metai: nuostolius vertina teigiamai 12

Pirmuosius veiklos metus spalio 18-ąją minintis privatus MO muziejus skelbia sulaukęs 200.000 lankytojų ir...

Laisvalaikis
2019.10.17
Renovuota Nacionalinė filharmonija parodė savo naująjį rūbą 2

Tarp viešųjų pirkimų konkursų Scilės ir Charibdės praplaukusi ir beveik 3 mln. Eur kainavusią renovaciją...

Laisvalaikis
2019.10.16
„Booker“ premijos komisija sulaužė taisykles

2019-ųjų „Man Booker“ pasidalijo dvi rašytojos – Margaret Atwood ir Bernardine Evaristo. Bene svarbiausia...

Laisvalaikis
2019.10.15
2019 m. Nobelio ekonomikos premija – už skurdo tyrimus 2

Švedijos karališkoji mokslų akademija 2019 m. Nobelio ekonomikos premiją skyrė JAV mokslininkams Abhijitui...

Laisvalaikis
2019.10.14
„Starship“: naujas kosmoso lenktynių etapas Premium 2

Paprastai pastaruoju metu daugiausia naujienų apie kosmosą pateikdavo Elonas Muskas ir jo įkurta bendrovė...

Verslo klasė
2019.10.13
Daujotų šeima atrado savo pragyvenimo kaime būdą: verslą veža šunų kinkiniai Premium

Istorijų apie karjerą mieste į ramų gyvenimą kaime iškeitusius miestiečius yra nemažai. 16 metų vienkiemyje...

Laisvalaikis
2019.10.11
Į Vyriausybės kultūros ir meno premijas pretenduoja 40 kūrėjų bei kultūros atstovų

Į Vyriausybės kultūros ir meno premijas pretenduoja 40 muzikos, teatro, dailės, literatūros, kitų kultūros ir...

Laisvalaikis
2019.10.10
Paskelbti 2018 m. ir 2019 m. Nobelio literatūros premijos laureatai

Paskelbti dviejų Nobelio literatūros premijos laureatai: 2018 m. premija skirta lenkei Olgai Takarczuk, 2019...

Laisvalaikis
2019.10.10
Valdovų rūmuose – Radvilų giminės turtai 2

Valdovų rūmuose Vilniuje atidaryta didžiulė tarptautinė paroda, skirta vienai turtingiausių ir įtakingiausių...

Laisvalaikis
2019.10.10
Nobelio chemijos premija – už ličio jonų baterijų tobulinimą

Šiandien Stokholme paskelbti Nobelio chemijos premijos laureatai. Prestižinė premija skirta trims...

Laisvalaikis
2019.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau