Implantuojamų mikroschemų nereikėtų bijoti

Publikuota: 2017-01-07
RFID implantavimo procedūra užtrunka daugiausia 10 minučių, o jos kaina svyruoja nuo 80 iki 140 USD. 
„YouTube“ stop kadras.
RFID implantavimo procedūra užtrunka daugiausia 10 minučių, o jos kaina svyruoja nuo 80 iki 140 USD. „YouTube“ stop kadras.
„Verslo žinios“

Radijo dažnio identifikavimo technologija (RFID) buityje ir įvairiuose verslo sektoriuose plačiai naudojama ne vieną dešimtmetį, tačiau informacijos trūkumas lemia jos mistifikavimą. VŽ kalbinti mokslininkai sako, kad be reikalo, nes naudojama ji gana plačiai – nuo barų, kuriuose pilstomas alus, iki mados pramonės.

RFID (angl. Radio Frequency Identification) yra automatinis identifikacijos būdas, grįstas informacijos saugojimu ir nuotoliniu jos perdavimu.

„Bet kokia RFID sistema susideda iš dviejų dalių: žymeklio – informacijos kaupiklio, kurio vaidmenį atlieka integralinė schema arba lustas, ir tos informacijos nuskaitymo prietaiso – skaitytuvo. Kad ir kvailai skamba, bet kitaip nepavadinsi“, – šypsosi prof. doc. Paulius Miškinis, VGTU Fizikos katedros vedėjas. Jo teigimu, šiuo metu egzistuoja kur kas įdomesnių technologinių sprendimų.

Vaidas Batkauskas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Telekomunikacijų inžinerijos katedros docentas, primena, kad RFID technologija pasauliui pažįstama maždaug nuo 1950-ųjų, o populiarumo apogėjų pasiekė aštuntąjį dešimtmetį. Anot mokslininko, tai anaiptol nėra technologinė naujovė: „Randasi tik daugiau būdų, kur ir kaip ją pritaikyti. O jų daug – nuo prekybos iki medicinos.“

Minusų nedaug

Paprašytas įvardyti esminius RFID technologijų pliusus, prof. doc. Miškinis skaičiuoja: „Pirma, labai svarbu, kad žymeklyje sukauptą informaciją galima koreguoti ir perrašyti. Antra, nereikalingas skaitytuvo ir lusto tiesioginis kontaktas. Trečia, miniatiūriniame žymeklyje sukauptos informacijos kiekis gali siekti apie 0,5 megabaitų (MB). Vienu metu galima nuskaityti kelis žymeklius. Galiausiai juos ypač sunku padirbti.“

Anot pašnekovo, didžiausias RFID technologijos minusas yra tas, kad ji itin lengvai mechaniškai pažeidžiama ir neatlaiko elektromagnetinio triukšmo, tai yra fono, kylančio iš elektromagnetinių prietaisų. Nuo jo sutrinka televizorių, mobiliųjų telefonų, radijo imtuvų veikla. O sukelti jį gali kad ir Šiaurės pašvaistė.

„RFID labai sudėtinga ir brangu pasigaminti pačiam“, – priduria prof. doc. Miškinis. O daugiausia diskusijų kelia etikos ir saugumo klausimai. Žodžiu, žmonės jaudinasi, kad bus sekami ir be jų leidimo bus disponuojama asmeniniais duomenimis.

Tampi modeliu

Mokslinėje literatūroje išskiriamos dvi RFID žymų rūšys – aktyviosios (turinčios vidines baterijas ir atminties modulius, nuskaitomos iš didesnio atstumo) ir pasyviosios (gaunančios energiją iš elektromagnetinių bangų, nuskaitomos mažesniu atstumu). Šių pasaulyje daugiausia, nes kortelių lustai yra nedideli ir pigūs, įprastai parduodami lipnių etikečių pavidalu.

Anot doc. Batkausko, visi mes tokių šimtąsyk matėme drabužių, avalynės ir maisto parduotuvėse. Didmeninėje prekyboje jie prigijo, nes palengvina darbą vežėjams, sandėlininkams, pardavėjams. „Toks lipdukas vienai prekei kainuoja nuo kelių centų iki dolerio. Brangiausias mano matytas buvo skirtas klijuoti ant automobilio stiklo, kad paprasčiau būtų sumokėti kelių mokestį. Toks gali kainuoti iki penkių dolerių“, – aiškina telekomunikacijų specialistas.

RFID žyma gali ne tik saugoti informaciją apie prekę, bet ir ją įrašyti. Pavyzdžiui, 2012 m. britų mados namai „Burberry Group plc“ keliose savo parduotuvėse Londone įdiegė RFID technologiją, aktyvuojančią veidrodžius tuo metu, kai klientas, sakykime, patinkantį megztinį nusineša ir pakabina persirengimo kambaryje. Kol žmogus rengiasi, veidrodyje jis mato tuo pačiu drabužiu apsivilkusį modelį, žingsniuojantį podiumu, ir girdi pasakojimą apie gamyboje panaudotas medžiagas.

Įtiko verslo gigantams

Elektroninės prekybos milžinė „Amazon“, stambiausia pasaulyje drabužių gamybos grupė „Inditex“ ir didžiausias JAV mažmeninės prekybos parduotuvių tinklas „Walmart“ pervežamas ir sandėliuojamas prekes žymi RFID etiketėmis. Tai jiems leidžia realiuoju laiku stebėti visą produkcijos tiekimo grandinę, apsisaugoti nuo vagysčių, visada žinoti tikslų produktų kiekį.

Pasitelkiant RFID technologiją galima lengvai suskaičiuoti pilną sunkvežimį prekių, jų nepajudinant iš vietos. Tokiomis technologijomis naudojasi didieji Lietuvos vežėjai, pvz., UAB „Girteka Logistic“, UAB „Vlantana“.

Pasiutę žmonės

Lietuvos Respublikos Seimas 2012-aisiais nusprendė, kad nuo 2016 m. naminiai gyvūnai – šunys, katės ir šeškai – privalo būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, ženklinant atliekama neskausminga veterinarinė procedūra, kurios metu gyvūnams po oda tarp menčių įterpiamas mažas lustas, suteikiantis individualų tapatybės nustatymo numerį.

Registracijos tikslas yra mažinti beglobių gyvūnų skaičių ir apsaugoti visuomenę nuo jų platinamų ligų, ypač pasiutligės. Pasaulyje nuo jos kasmet miršta per 60.000 žmonių. Daugiausia Afrikoje ir Azijoje, praneša Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija.

Ateitis jau čia

Remiantis globalresearch.ca duomenimis, nuo šių metų pradžios Australijos ligoninėse pradedama RFID lustus implantuoti žmonėms. Tokią iniciatyvą rodo patys australai: šalies vyriausybės neseniai užsakytos ir atliktos apklausos duomenys rodo, kad šimtai tūkstančių respondentų sutinka ryžio dydžio mikroschemą įsodinti sau po oda, nes yra įsitikinę, kad tai gerokai palengvins jiems gyvenimą. Pvz., darbovietėse pakaks kilstelti ranką ir atsidarys durys, įsijungs šviesa.

Mikroschemos žmogui į kūną, įprastai delną, patenka greitai ir neskausmingai, procedūra užtrunka daugiausia 10 minučių, o jos kaina svyruoja nuo 80 iki 140 USD. Iš Kinijos RFID rinkinį – lustą, skausmą malšinančių vaistų ir švirkštą – galima atsisiųsti už mažiau nei 50 USD.

„Įsivaizduokite, ateinate į parduotuvę, nuo lentynos paimate pyragą ir ramiai sau išeinate, nes skeneris automatiškai nuskaito jums implantuotos kortelės numerį ir kartu – pinigus iš jūsų banko sąskaitos“, – pasakoja doc. Batkauskas. Savo kailiu mokslininkas išbandyti RFID nenorėtų ir juokauja, kad mieliau rinktųsi mikroschemą implantuoti į vestuvinį žiedą, nes jo niekada nenusiima. Tačiau patikina, kad technologijos nėra koks nors baubas, kurio reikėtų bijoti.

Prof. doc. Miškinis sutinka su kolega ir pateikia keletą pavyzdžių: „Jūs arba jūsų vaikas pasiklydote kalnuose, miške ar plūduriuojate jūroje laukdamas pagalbos. Jei turėsite implantuotą RFID žymeklį, būsite lengvai randamas, jo neturint galimybės išgyventi nelaimės atveju prilygsta stebuklui. Arba – dar geriau, specialiosios tarnybos persekioja teroristą ir užkerta kelią teroro atakai – sveikintina. Tačiau jei tos pačios slaptosios tarnybos, paliepus kokiai politinei jėgai, seka savo piliečius ir daro įtaką rinkimų rezultatams, tai jau blogai.“

Gėris ar blogis?

Nuo to laiko, kai Kevinas Warwickas, Redingo universiteto (Didžioji Britanija) kibernetikos profesorius, 1998 m. pirmasis istorijoje sau į ranką implantavo RFID žymą, technologijos žengė didelį žingsnį į priekį. Barai, kur susidaužęs alaus bokalu su kitu asmeniu, automatiškai tampi jo draugu „Facebook“ socialiniame tinkle, yra puikus to pavyzdys.

Kaip dažniausiai būna, viskas priklauso tik nuo to, kieno rankose yra naujosios technologijos ir ar sugeba visuomenė gana griežtai kontroliuoti naujų technologijų taikymą.

„Perfrazuojant žymaus matematiko Carlo Friedricho Gausso mintį – naujausios technologijos, naudojamos amoralaus žmogaus, yra kardas bepročio rankose“, – sako prof. doc. Miškinis.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rudens meno aukcionų koziriai – nuo K. Šimonio iki retųjų leidinių

Vilniuje veikiantys meno kūrinių aukcionai – „Vilniaus aukcionas“ ir „Ars Via“ – susikaupė rudens šuoliui ir...

Laisvalaikis
2019.09.23
Prasideda tarptautinis teatrų festivalis „Sirenos“ 1

Rugsėjo 25–spalio 13 d. Vilniuje vyks tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“. Šių metų programos bendrasis...

Laisvalaikis
2019.09.23
Seniausios pasaulyje kelionių agentūros griūtis sukėlė chaosą 5

Rugsėjo 23 d. žlugo 178 metus veikusi kelionių kompanija „Thomas Cook“. Skelbiama, jog „Thomas Cook“ pagalbos...

Laisvalaikis
2019.09.23
Lietuvoje filmuotam „Černobyliui“ – „Emmy“ apdovanojimų lietus 4

Lietuvoje filmuotas „Černobylis“ laimėjo prestižinį televizijos „Emmy“ apdovanojimą „Geriausio mini serialo“...

Laisvalaikis
2019.09.23
Filosofijos profesorius M. Ferraris: šiandien darbas yra informacijos kūrimas  Premium 2

Prieš daugiau nei dešimtį metų viename tarptautiniame filosofijos forume kilo diskusija, kuri lokali...

Verslo klasė
2019.09.22
Iliustruotoji istorija: Sicilijos operacija 1

1943 m. liepos 9 d. popietę 2.500 sąjungininkų karo laivų pajuda nuo Šiaurės Afrikos pakrantės. Laivais...

Laisvalaikis
2019.09.22
 Sigita Šimkutė: Naujokė Premium

Balti, dar naujumu dvelkiantys marškiniai, kruopščiai išlyginti ir susagstyti blizgiomis sagelėmis,...

Verslo klasė
2019.09.22
UŽ B. Brazdžionio archyvą internetiniame aukcione prašoma 2,5 mln. USD 3

Poeto, literatūros kritiko Bernardo Brazdžionio archyvo dalis, kurioje, kaip manoma yra jo ranka rašyti...

Laisvalaikis
2019.09.22
Startuolio „Randu.lt“ kūrėjai parduoda darbą Premium 7

Paulius Rudys ir Paulius Vanagas, startuolio „Randu.lt“ įkūrėjai, pasakoja, kad idėja kurti įrankį personalo...

Laisvalaikis
2019.09.22
„Liaudies aristokratas“ B. Johnsonas Premium 2

Jis turi unikalią galimybę tapti paskutiniuoju istorijoje Jungtinės Karalystės premjeru. Ir įsiamžinti...

Verslo klasė
2019.09.21
 Ernestas Parulskis: Mano rūšiavimas Premium 1

Kada tai prasidėjo? Ne visiems, ne pasauliui, o man? Turbūt nuo maišelio, padėto užkaboryje šalia įprasto...

Verslo klasė
2019.09.21
Klimato kaita degina sveikatą: apčiuopiami padariniai Premium 3

Nors apie klimato kaitą kalbama daug, vis dar atrodo, kad tai vyksta kur nors toli ir mūsų neliečia. Klystam.

Laisvalaikis
2019.09.21
 Kultūros ministerijoje apdovanoti nusipelnę kūrėjai 5

Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems kūrėjams įteikti garbės ženklai „Nešk savo šviesą ir...

Laisvalaikis
2019.09.20
VDU atidarytas Leonido Donskio kabinetas 3

Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU), atidarytas filosofo, visuomenės veikėjo, prof. Leonido Donskio...

Laisvalaikis
2019.09.20
D. Pocevičius: Vilniaus griovimo nesustabdysi Premium 8

Vilniaus tyrinėtojas Darius Pocevičius, dviejų unikalių knygų apie Lietuvos sostinę autorius, sako ilgainiui...

Laisvalaikis
2019.09.20
Konkurso finišas: aiškėja Nacionalinės koncertų salės vaizdas 25

Rugsėjo 19 d. pristatyta nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ ant Tauro kalno Vilniuje architektūrinė...

Laisvalaikis
2019.09.19
Rusų dramos teatras sezoną pradeda J. Vaitkaus premjera

Lietuvos rusų dramos teatras (LRDT) 74-ąjį sezoną rugsėjo 20 ir 21 dienomis pradės Jono Vaitkaus režisuoto...

Laisvalaikis
2019.09.18
Kultūros ir meno leidiniams meta gelbėjimosi ratą

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui priskirti periodinių kultūros ir meno leidinių kultūrinių...

Laisvalaikis
2019.09.18
Archeologai baigė kasinėjimus Gedimino kalne

Gedimino kalne Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai baigė tyrimus, per kuriuos rasta 20 iš 21...

Laisvalaikis
2019.09.18
Mokslininkai: antibiotikai gali tapti nebenaudingi 1

Didžiosios Britanijos mokslininkai per paskutinį dešimtmetį aptiko 19 naujų genetinių mechanizmų, dėl kurių...

Laisvalaikis
2019.09.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau