Niujorke gyvenantis Žilvinas KempinAS: esu sėkmingas menininkas

Publikuota: 2016-12-30

„Nuo 2000-ųjų suvokiau, kad esu sėkmingas menininkas. Nežinomas, bet sėkmingas. Tikrai, pirmiausia tampi sėkmingu, paskiau visi sužino apie tave. Bet pats sužinai pirmas“, – šypsosi beveik dvidešimtmetį Niujorke gyvenantis Žilvinas Kempinas, pasaulyje vienas žinomiausių dabarties lietuvių kūrėjų. Vilniaus šiuolaikinio meno galerijoje „Vartai“ atidaryta jo instaliacijų paroda buvo proga pasikalbėti – apie kūrybą, sėkmę ir Niujorką.

Žilvinas Kempinas parodų rengia nedaug, po kelias per metus. Tokias kaip ši – dar rečiau, nors eksponuojami joje tik septyni objektai. Menotyrininkai sako, kad pasitelkęs fizikos dėsnius jis žaidžia šviesos, oro, metalo ir net žiūrovo judėjimu erdvėje. Aš apžiūriu parodą, kartodama žodžius: laikas, gravitacija, šviesa, tamsa, judėjimas. Tokie pirmiausia ateina į galvą ir sukasi joje kaip įkyri melodija.

Lapkritį Ž. Kempino paroda vyko Birmingame (Didžioji Britanija), „Aikon“ galerijoje, į kurią, rašoma, rinkosi tūkstančiai žiūrovų. Pakeliui į Vilnių jis užsuko į Naująją Zelandiją – ten eksponavo darbus grupinėje parodoje. Jo darbus perka garsūs muziejai ir kolekcininkai. Jis atpažįstamas. Labiausiai – iš savo kinetinių objektų, kuria juos iš magnetinių juostelių.

Apie magnetines juosteles

Klausiu, ar tose garso ir vaizdo juostelėse, į kurias mano kartos žmonės rašydavo muziką ir kino filmus, yra koks nors turinys.

„Nieko nėra, jos tuščios. Bet tai netrukdo žmonėms įsivaizduoti, kad kas nors įrašyta“, – šypteli jis. Tikėtina, kad visai jauni, bet parodas jau lankantys žmonės gali nė nežinoti, kas yra tos magnetinės juostelės. Vyresniesiems tai emocija. Praėjęs laikas.

„Taip, tai mūsų kartos atributas. Jos funkcija buvo ką nors įrašyti, įamžinti, o ji pati, paradoksas, išnyksta iš vartosenos, – sako p. Žilvinas.

– Vėlgi, kaip jūs sakote, tos juostelės yra tarsi mano ženklas, ir aš žinau, kad niekas už mane to geriau nepadarys. Tai yra faktas, todėl aš noriu jas maksimaliai išnaudoti. Aišku, dirbu ir su kitomis medžiagomis, bet ši man įdomi iki šiol. Manau, anksčiau ar vėliau prie jos grįšiu, tada vėl nutolsiu...“

Apie interpretacijas

Svarstau, kad kvaila klausti menininko, ką jis norėjo savo darbu pasakyti.

„Tikrai, taip negalima, tai visiškai nelegalus klausimas, – juokiasi pašnekovas. – Ar tik ne Alfonsas Andriuškevičius bus pasakęs, kad šviesoforas turi aiškias reikšmes: raudona, geltona, žalia, bet mene yra truputį kitaip – abstrakčiau, ir patiems reikia tas reikšmes atsirinkti. Galbūt kiti menininkai turi konkretesnių tikslų ir kuria vadinamuosius pranešimus. Aš pasitelkiu intuiciją, turiu savo idėjų, tačiau neturiu tikslo jų afišuoti. Žinoma, yra suma dalykų, kurie vienaip ar kitaip išlenda darbuose, bet vienareikšmiškai negalėčiau pasakyti, kad jie reiškia tą arba kitą. Aš galiu interpretuoti savo darbus, nes esu perėjęs 10 metų akademinio pasirengimo interpretuoti meną, bet man nesinorėtų to daryti, nes taip užkirsčiau kelią kiekvieno individualiai interpretacijai.“

Apie dviračius

„Vartuose“ pristatomi naujausi ir ankstesni Lietuvoje dar nerodyti p. Žilvino kūriniai. Vieni naujųjų – piešiniai dviračiu. Menininkas pasakoja, kad ištepęs dažais dviračio padangas važinėjo ant popieriaus ir taip „liejo“ asketiškas akvareles, paskiau – ant paruoštos drobės. Taip radosi tapybos darbai.

„Pasivažinėjimai dviračiu yra mano darbo su linija tęsinys, – man buvo įdomu paženklinti savo paties judėjimą erdvėje, jo dinamiką, cikliškumą. Tai judesio įrašas. Pasirinkau ne pėdsakus, nes tai yra taškai, o liniją“, – sako menininkas.

Linijų jo darbuose apstu. Ir garsioji instaliacija tunelis „Tūba“, su kuria Ž. Kempinas 2009 m. atstovavo Lietuvai Venecijos bienalėje, buvo ne kas kita kaip iš įtemptų vaizdo juostelių – linijų – sukurtas 26 m ilgio perregimas tunelis, rodytas XVI a. renesansiniame Scuola Grande della Misericordia pastate.

„Joks nufotografuotas ar nufilmuotas vaizdas neperteikia jausmo, kylančio žengiant perregimu tuneliu iš lygiagrečiai ištemptų juostų“, – sakė tuomet kuratorė Laima Kreivytė.

Apie gravitaciją

Pašnekovas dažnai kartoja žodį „gravitacija“, tačiau sako, jog su niekuo ypatingu tai nėra susiję. Anot p. Žilvino, gravitacija tiesiog yra viena iš tų nematomų jėgų, kuriomis – oro cirkuliacija, elektra, šviesotamsa – jis naudojasi kurdamas instaliacijas: „Tai nelabai apčiuopiamos medžiagos, tarsi balansuojančios tarp materijos ir ne. Viena tokių man yra gravitacija.“

„Laikas, gravitacija, šviesa, judėjimas – tai tam tikri mūsų gyvenimo parametrai, ribos... Jie lemia mūsų kaip būtybių egzistavimą, o mes, menininkai, turime tai separuoti, ir kiekvienas pasirenkame savo paletę. Mano paletėje yra šie dalykai, kiti pasirenka kitokius“, – sako pašnekovas.

Apie šiuolaikinį meną

Kai tarsteliu, kad iki Venecijos bienalės ir 2012-aisiais gautos Nacionalinės kultūros ir meno premijos p. Žilvinas Lietuvoje nebuvo itin žinomas, jis vėl nusijuokia: „Kaip galiu gauti Nacionalinę premiją, jei esu nežinomas. Manau, kad visi, kurie jas gauna, yra gana žinomi.“

Lapsus linguae, – galvoje turėjau „nežinomi plačiajai visuomenei“, ne krūvelei šiuolaikinio meno žinovų. Lietuvoje apie jo kūrėjus vis dar kalbama gana rezervuotai: patys sau išsidirbinėja. Nors pasaulyje šiuolaikinis, arba modernusis, menas jau seniai priimtas, suvirškintas ir geidžiamas. Ir koks paradoksas – turime krūvą tame pasaulyje žinomų puikių lietuvių menininkų, vyresnių ir dar visai jaunų.

„Aš manau, viena priežasčių yra ta, kad esame maža populiacija. Gal truputį supaprastinu, bet taip yra. Nedaug žmonių čia gyvena, labai nedidelis procentas iš jų daro meną, toks pat nedidelis procentas domisi tuo menu ir jį suvokia. Kitose šalyse senesnė šiuolaikinio meno kultūra, pas mus viskas prasidėjo palyginti neseniai, Latvijoje, Estijoje dar prasčiau. Bet nenoriu šnekėti pesimistiškai – palyginti su esama padėtimi, Lietuvoje yra nepaprastai gero šiuolaikinio meno.

Susidaro uždaras ratas. Kitiems to meno tarsi ir nereikia. Gal reikia gražių, madingų drabužių, ir tai nieko blogo – jiems neprivadovausi, nepašviesi.

Vėlgi, mes darom, ką galim: aš darau savo parodas, „Vartų“ galerija jas pristato, kaip ir kitų lietuvių menininkų, kiek įmanoma plačiau. Bet galerija negali... atvilkti žmonių, kuriems tai neįdomu, taip niekada ir nebus. Bet susidomėjimas kyla, buriasi kolekcininkų grupės, jie kaskart ateina į parodas. Kuo daugiau jų bus, tuo įdomesnis šiuolaikinis menas taps ir kitiems“, – kalba p. Žilvinas.

Apie kolekcininkus

Anot p. Žilvino, kolekcininkai yra didelė šiuolaikinio meno veiklos dalis, nes jie sukelia „visą tą metabolizmą“ – galerijos be jų susidomėjimo neišsilaikytų.

„Ir menininkai negalėtų išsilaikyti. Lietuvoje gal ne taip, bet užsienyje tai labai susiję. Taip, aš kalbu tik apie šiuolaikinio meno kolekcininkus. Mano pasaulyje kitų nėra, nes jie nesidomi šiuolaikiniu menu“, – sako p. Žilvinas, kai paminiu kelias pavardes.

„Žinoma, juokauju, – tuoj pat priduria. – Vėlgi didesnė kolekcininkų įtaka, kokia dabar juntama pasaulyje, – ne visada geras dalykas. Nes vystosi tam tikros tendencijos, prasideda menininkų žaidimai – flirtavimas su kolekcininkų skoniu, net šaipymasis iš jų.“

Tikriausiai turite galvoje Damieną Hirstą?

„Taip, ir jį. Jis labai ciniškai elgiasi. Viena vertus, tie žmonės melžia kolekcininkus, kita vertus – jiems pataikauja, ir išeina tokia simbiozė, kad kartais baisu“, – sako p. Žilvinas.

Apie Kęstutį Zapkų

Menotyrininkė Laima Kreivytė yra sakiusi, kad 1993 m. iš Amerikos į Vilniaus dailės akademiją atvažiavęs menininkas Kęstutis Zapkus praskriejo akademijoje kaip kometa ir apvertė viską aukštyn kojom. Kaip tik tais metais p. Žilvinas mokėsi akademijoje, tad klausiu, ar toji kometa ir jam turėjo įtakos.

„Be abejo. Mes buvome jį pasikvietę dėstyti penktam kursui, jis pristatė mums šiuolaikinį meną. Sykį jis atsitempė savo mamos senovinį lagaminą, pilną iškarpų iš žurnalo „Art in America“, ir sako: pasirinkit per daug negalvodami, kas kam patinka. Kiekvienas išsirinkome po keletą iškarpų, galbūt net nežinodami kodėl, ir kiekvienas komentavome, kodėl patiko būtent tos. Tuomet jis, turėdamas didžiulį žinių bagažą, pradėjo terapiją – pasakojo kiekvienam apie patikusį menininką, svarstė, kodėl jis galėjo patikti, tai buvo savotiška psichoanalizė.

Taip, iš tikrųjų jis mus priartino prie šiuolaikinio meno, pamatėme, kad ten nėra nieko svetimo ir baugaus, nesuvokiamo, priešingai, yra sąsajų su kiekvieno mūsų gyvenimu, suvokimu. Tai mus ir padrąsino, ir suteikė žinių. Sykiu tai buvo didelis informacinis sprogimas – mes diskutavome tarpusavyje, aiškinomės, ir visa tai labai stipriai stimuliavo kūrybingumą.

Nes kai tau atsiveria lagaminas... ir apskritai, kai griuvus sovietų sienai atsiveria visas pasaulis ir gauni milžinišką kiekį informacijos tuo metu, kai esi labai imlus ir jau gana prasilavinęs, nes penktas kursas jau vis tiek – dideli grybai, tampi gana chuliganiškas, kad griebtum ir drąsiai dirbtum. Tai mus labai paskatino“, – kalba p. Žilvinas.

Apie sėkmingą menininką

Pirmąsyk į Niujorką p. Žilvinas išvyko 1997-aisiais. Nebuvo užsibrėžęs nuveikti ką nors konkretaus – važiavo norėdamas pirma pamatyt, pajaust miestą.

„Labai daug buvau girdėjęs apie Niujorką – ir iš Zapkaus, ir kiti zapkiukai jau buvo ten nuvažiavę: Aidas Bareikis su Julium, Sandra, Ieva Martinaitytė... Man tiesiog buvo smalsu. Kitas dalykas – norėjau keisti savo gyvenimą, buvau tam pasirengęs. Lietuvoje nebuvo neįdomu, bet čia mačiau visas galimas perspektyvas, o kas ten – nežinojau.

Po metų, kai ten jau gyvenau, įstojau į Hunterio koledžą. Sėkmė atėjo vėliau – nuo 2000-ųjų suvokiau, kad esu... sėkmingas menininkas. Nežinomas, bet sėkmingas. Taip. Pirmiausia tampi sėkmingu menininku, paskiau visi sužino apie tave. Bet pats sužinai pirmas“, – nusikvatoja p. Žilvinas.

Ir iš ko suvokėte, kad tapote sėkmingas?

„Tiesiog pajunti, kad yra dalykų, kurie tave veža, kuriais pats tiki, vadinasi, tai gali ir kitus patraukti. Kūryboje, mene yra tam tikri dėsniai. Kokie? Nenoriu per daug konkretizuoti, bet kai pamatai, kad tie dėsniai atsikartoja naujomis formomis, supranti, kad tai yra kai kas naujo ir kad tai yra tikra. Ir kad gali ta kryptimi judėti tolyn“, – kalba pašnekovas.

Negaliu neprikąsti liežuvio: matyt, neužtenka žinoti, kad esi sėkmingas. Reikėjo tapti žinomam ir kaip nors tai turėjo atsitikti. Kaip?

„Tiesiog mini pedalus, kol pagaliau tai atsitinka“, – skėsteli rankomis.

Prisimenu ne taip seniai vieną jauną ir ambicingą ekonomistą, kuris dirbo Londone, Amsterdame, pasakojus, kad grįžo į Lietuvą, nes užuot ten buvęs vienu iš tūkstančių, pasirinko čia būti vienu iš šimtų ar dešimčių. Niujorke tokių kaip p. Žilvinas – irgi ne vienetai. Prašau jo papasakoti, ir be juokų, ar buvo sunku įsitvirtinti.

„Kai atvažiavau į Niujorką, man pasirodė, kad kas antras žmogus yra menininkas. Dauguma jų... kitaip mąstė, gal todėl. Kalbant rimtai, taip, buvo sunku, bet niekam nereikalingas lengvas grobis ar lengva sėkmė. Tai ne loterija. Tu turi užsidirbti, užsitarnauti, kitaip tariant, tokie sunkumai ar iššūkiai turi tau patikti. Jeigu nepatinka, tuomet darai ką nors kita. Vėlgi, jeigu kalbame apie abstrakčią sėkmę, aš nežinau... Bet, kalbant apie meną, apie menininko sėkmę, tiesiog eini savo keliu, tokiu, kokį jį susikuri, – per daug aplink nesidairydamas, kur lengviau. Eini ten, kur tau įdomu.

Aš išvykau, nes man svarbu buvo pamatyti, kad aš nieko nekartoju, nekopijuoju. Kartais kildavo idėjų, minčių, kurias norėdavau realizuoti, bet pamatydavau, kad panašūs dalykai jau sukurti. Ne tik man, daug kam taip atsitinka – kažkokie susidubliavimai. Išvažiavau smalsumo vedamas, tai buvo viena priežasčių. Kita vertus, kaip minėjau, norėjau pakeisti savo gyvenimą – Lietuvoje jau buvau pragyvenęs beveik 30 metų, norėjau pamatyti kitą pasaulio pusę, perlipti į visai kitus bėgius.

Kai atvykau į Niujorką, buvo labai sunku. Žinote, kaip visa tai pakėliau? Žiūrėjau į viską kaip į filmą, o aš buvau jo herojus. Turėjau savo identitetą, man nebuvo sunku dirbti bet kokį darbą. Tačiau tai buvo filmas, kurį tiesiog žiūrėjau tarsi iš šalies ir mėgavausi juo. Bet iš tiesų tai gali daryti, kai esi jaunesnis. Vyresnio amžiaus žmogų tai per daug vargintų, be to, vėliau esi suvaržytas kitų dalykų, susaistytas kitomis patirtimis. Tokią prabangą sau gali leisti jaunesnis“, – kalba p. Žilvinas.

Kelių serijų buvo tas filmas?

„Nemažai serijų, buvo linksma. Žiūrėjau jį, kol tapau profesionaliu menininku“, – nusijuokia pašnekovas.

Apie naivumą

Jam pačiam, iki tampant tokiu, su savo darbais belstis, rodytis, siūlytis neteko.

„Laimė, neteko, – linkteli menininkas. – Man tiesiog padėjo sėkmė, tokia, kokią aš pats tarsi išprovokavau. Mokydamasis koledže žinojau, kad vienintelė galimybė būti pamatytam viešumoje yra dalyvauti „Open studio“, jos rengiamos du kartus per semestrą: tuomet atviros durys visiems, ir kas nori, gali ateiti ir pažiūrėti. Naiviai įsivaizdavau, kad kas nors ateis iš miesto, pamatys mano darbus ir mane pakvies. Visiškai naivu, bet, juokingiausia, – taip ir atsitiko.“

Ar tuomet jau buvote supratęs, kad esate sėkmingas menininkas?

„Taip, jau buvau, galbūt dėl to taip ir įvyko, tie dalykai traukia vienas kitą. Mano darbus pamatė vienas kuratorius, visiškai atsitiktinai. Tiesą sakant, jis net nebuvo kuratorius. Paklausė, ar norėčiau dalyvauti parodoje, pasakiau – taip. Jis pakvietė kitą kuratorių, tas – trečią. Trečiasis pamatė mano diplominį darbą paskutinę dieną, paskutinę valandą, užėjo pas mane į studiją, jam patiko ir kitas darbas. Pakvietė rodyti darbų į vieną galeriją, dabar tai MoMA filialas. Tiesa, frustracijų buvo, nes tai užtruko dar kelis mėnesius“, – pasakoja p. Kempinas.

Apie Niujorką

Į Vilnių p. Žilvinas atskrido iš Naujosios Zelandijos, jo kūriniai buvo eksponuojami grupinėje kinetinių darbų parodoje „Lin Line“ meno centre.

„Į atidarymą atvažiuoti negalėjau, veikiau kažką kita, bet paskiau jie vis dėlto pasikvietė mane į diskusijas. Dabar to meno centro direktorius yra Simone’as Reesas, kuris dirbo Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, kuravo Venecijos bienalę, kitaip tariant, jis mane tarsi pažinojo, dėl to jam buvo lengva komunikuoti ir malonu mane pakviesti. Man taip pat. Žodžiu, paskutinę parodos dieną pristačiau savo darbus ir pasilikau kelioms dienoms pažiūrėti šalies – pasivažinėjau dviračiu“, – pasakoja p. Žilvinas.

Vėl tas dviratis. Taip, nusijuokia pašnekovas, jam patinka važiuoti dviračiu, ir Niujorke juo važinėja.

Kai paklausiu, ką Niujorke jis veikia, kai nekuria, koks yra JO Niujorkas, p. Žilvinas svarsto: „Hm... Dažniausia tai namai–studija, studija–namai.“

Kam nors gali pasirodyti, kad taip gyventi Niujorke nuobodu, jeigu nepasakytum – nusikaltimas.

„Taip išeina, nes ne tiek daug ir būnu Niujorke. Aš nemažai keliauju, gal kitais metais stengsiuosi labiau likti savame mieste, namuose ir darbuotis studijoje. Žinoma, pažiūriu parodas. Bet man tas miestas jau labai pažįstamas, nebeliko anksčiau buvusios distancijos. Tai yra mano namai, vieta, kur aš ilgiausiai gyvenau per visą savo gyvenimą“, – kalba menininkas. Paskiau visai netikėtai priduria: „Vėlgi aš nebuvau čia nežinomas. Turėjau parodų, kūriau scenografiją Oskaro Koršunovo spektakliams. Tai paskatino mane toliau studijuoti, nes nenorėjau atsakinėti interviu į klausimus apie šį ir tą, nes aš pats nežinojau atsakymų, man reikėjo juos susiieškoti, išsiaiškinti. Tai va, išvažiavau jų ieškoti į Niujorką.

O kai išvažiuoji, nebegali grįžti, nes nesinori grįžti tuščiomis rankomis kaip turistui, norisi ką nors padaryti.

Kitas dalykas – čia gyvena mano tėvai, sesuo, draugai, daug žmonių, aš net nesijaučiu išvažiavęs iš Lietuvos, tiesą sakant, turiu labai stiprų ryšį su Lietuva dėl daug priežasčių. Aš ten tik gyvenu. Nors tas gyvenimas dviejose laiko juostose, kartais trijose ar net keturiose man yra trupučiuką šizofreniškas.“

Turime baigti pokalbį. Jo filmuoti atvyko LRT komanda.

Žilvinas Kempinas

Gimė 1969 m. Plungėje, nuo 1998 m. gyvena Niujorke.

Studijavo Vilniaus dailės akademijoje, vėliau Hunterio koledže Niujorke.

2009 m. atstovavo Lietuvai 53-iojoje Venecijos bienalėje.

2007 m. laimėjo Calderio prizą ir rezidenciją Calderio studijoje.

Personalines parodas surengė tokiose institucijose kaip Leme (San Paulas), Yvon Lambert (Niujorkas), Baltic Contemporary Art Centre, Gateshead (Jungtinė Karalystė), Spencer Brownstone Gallery (Niujorkas), Kunsthalle Wien (Viena), Šiuolaikinio meno centre (Vilnius), Palais de Tokyo (Paryžius), P.S.1 Šiuolaikinio meno centre (Niujorkas) ir t. t.

Svarbiausios grupinės parodos: MoMA (Niujorkas); 53-ioji Venecijos bienalė, 6-oji Liverpulio bienalė (Jungtinė Karalystė); Transmediale.10 (Berlynas); Yvon Lambert (Paryžius, Niujorkas) Lunds Konsthall (Lundas, Švedija); Nam June Paik Art Center (Jonginas, Korėja), Manifesta 7, Bolzano (Italija); SFMOMA (San Fransiskas, JAV); MUDAM (Liuksemburgas) ir t. t.

2012 m. Žilvinas Kempinas tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu už minimalistinės šiuolaikinio meno kalbos įtaigą ir jos tarptautinį rezonansą.

Šaltinis: www.galerijavartai.lt

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovaus J. Veklenko 3

Po šeštadienio vakarą vykusio finalo paaiškėjo, koks atlikėjas atstovaus Lietuvai šių metų „Eurovizijos“...

Laisvalaikis
2019.02.23
Vilniaus centre 2021-aisiais įsikurs STEAM mokslo centras

Sostinės centre, vietoje Vilniaus universiteto (VU) Planetariumo, po dvejų metų turėtų atsirasti jaunimo...

Laisvalaikis
2019.02.23
Į Marsą turėtų skristi ir komikas

NASA aiškinasi, ar kelionių į Marsą komandoje turėtų būti ir linksmintojas – asmuo su puikiu humoro jausmu,...

Laisvalaikis
2019.02.23
Švietimas: Mažiukams reikia vienytis Premium 1

Garliavoje po vienu stogu įsikūrusios dvi mokyklos, kurioms vadovauja du direktoriai, dar turintys...

Verslo klasė
2019.02.23
Prabangos rinka žarsto pelną ir laukia lūžio Premium

Neseniai apie rekordinį 2018-ųjų pelną pranešęs didžiausias pasaulyje prekybos koncernas „LVMH Moet Hennessy...

Laisvalaikis
2019.02.23
Investuotojas Marius Jakulis Jason: apie antrąją karjerą Lietuvoje Premium 8

„Aš nepasidaviau, nes negalėjau grįžti į Ameriką pralaimėjęs. Baimė, kad nepasiseks, pirmus trejus metus buvo...

Laisvalaikis
2019.02.22
Katalikų bažnyčia mėgina vaduotis iš seksualinio išnaudojimo liūno 1

Vasario 21 d., ketvirtadienį, Vatikane prasideda neeilinis Romos katalikų bažnyčios viršūnių suvažiavimas, į...

Laisvalaikis
2019.02.21
Prof. M. Dahlenas neigia mitus: kūrybiškumas gimsta „dėžėje“, o ne iš jos išlipus Premium

Micaelas Dahlenas, Verslo administravimo, rinkodaros strategijos ir vartotojų elgsenos profesorius Stokholmo...

Laisvalaikis
2019.02.21
Lietuviškas startuolis „Coart“ investuotojams atveria brangaus meno rinką 2

Lietuviškas startuolis „Coart“ paskelbė pasirengęs suteikti galimybę milijonams smulkiųjų investuotojų kartu...

Laisvalaikis
2019.02.21
Kodėl „pelėdų“ gyvenimo kokybė prastesnė nei „vyturių“

Didžiosios Britanijos mokslininkai paskelbė atlikę tyrimą, įrodantį, jog anksti besikeliančių ir tų, kurie...

Laisvalaikis
2019.02.20
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Naujų knygų lentynos turinį trumpai apibūdinčiau taip: dienoraščiai. Tačiau neturėtų jų kratytis tie, kurie...

Laisvalaikis
2019.02.18
Žmonijos ateities variantų beieškant: kas svarbu Premium

2003 m. man buvo 29-eri, ir aš išleidau savo pirmąjį stambesnį kūrinį – futuristinį detektyvą „Genomas 3000“,...

Verslo klasė
2019.02.17
Kaip pavogti šimtą milijonų skaitant vogtus pranešimus žiniasklaidai? 3

Komunikacija yra labai vertinga. Laiku pavogta ji gali būti dar vertingesnė. Kūrybiškiausia visuomenės dalis...

Verslo klasė
2019.02.16
Politologas Antanas Kulakauskas: vienybės nebuvo nei tada, nei dabar 9

Kalendoriaus langelyje – vėl Vasario 16-oji. Apie tai, kur buvome ir kur esame, sulaukę 101-ųjų moderniosios...

Laisvalaikis
2019.02.16
Rotušėje Butkams įteiktos Vilniaus garbės piliečių regalijos 3

Vilniaus miesto rotušėje modernaus meno muziejaus MO įkūrėjams Viktorui ir Danguolei Butkams penktadienį...

Laisvalaikis
2019.02.15
Kariuomenės vadas: okupacijos nepripažinę partizanai leido egzistuoti Lietuvos valstybei  10

Sovietmečio okupacijos nepripažinę ir prieš ją kovoję Lietuvos partizanai, kol buvo gyvi, leido egzistuoti...

Verslo aplinka
2019.02.15
12 metų LEGO dirbanti D. Staneikaitė-Naldal – apie karjerą, inovacijas ir buriamą legomanų armiją Premium 3

Man visada atrodo šiek tiek magiškai, kai vizitinėje kortelėje perskaitau, kad žmogus kompanijoje yra...

Laisvalaikis
2019.02.15
„Login“ organizatoriai diskriminavo vyrus 6

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nusprendė, kad technologijų ir inovacijų festivalio „Login“ nemokamų...

Rinkodara
2019.02.15
700–jam Vilniaus gimtadieniui – jubiliejinis logotipas

700-ojo Vilniaus gimtadienio, kurį miestas švęs 2023 m., logotipo koncepcijos konkurse varžėsi 75 dalyviai.

Rinkodara
2019.02.15
Kokius tiltus architektai siūlo Vilniui 6

Paskelbusi pėsčiųjų tilto per Nerį prie „Litexpo“ architektūrinės idėjos konkursą, Vilniaus miesto...

Laisvalaikis
2019.02.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau