K. Rogoffas. Kodėl sankcijos Rusijai neduoda norimo rezultato?

  Publikuota: 2023-03-12
  AFP/„Scanpix“ nuotr.
  svg svg
  AFP/„Scanpix“ nuotr.
  Harvardo universiteto ekonomikos ir viešosios politikos profesorius

  JAV prezidentas Joe Bidenas yra vertas visų tų pagyrų, kurias pelnė už neseniai įvykusią kelionę į Ukrainą ir Lenkiją minint pirmąsias didelio masto Rusijos invazijos metines. Dešimt valandų trukusi Bideno kelionė traukiniu nuo Lenkijos sienos iki Kyjivo (nemenkas žygdarbis į devintą dešimtį įkopusiam vadovui) visiškai sugriovė Rusijos prezidento V. Putino šiai progai sudėliotus propagandos planus. Ukrainai, Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir jos NATO sąjungininkėms tai buvo puiki diena.

  Tačiau kai sakydamas kalbą Varšuvos karališkojoje pilyje Bidenas pareiškė, kad šiuo metu galiojančios Rusijai įvestos sankcijos yra „didžiausios per visą istoriją bet kuriai šaliai įvestos sankcijos“, jo pareiškimas, nors ir teisingas, kartu buvo klaidinantis. Sankcijos, kurias JAV taikė kitur, pavyzdžiui, Šiaurės Korėjoje ir Irane, buvo griežtesnės, nei dabar taikomos Rusijai, nes jos apėmė ir antrines sankcijas trečiosioms šalims, nenutraukusioms prekybos su šiais režimais. Rusijos atveju, apie tai tik pradedama kalbėti.

  Kol kas Rusija toliau parduoda naftą Indijai ir Kinijai bei perka šviežius vaisius ir daržoves iš Izraelio eksportuotojų. Maža to, daugybė prekybos operacijų vykdoma per vadinamuosius perkrovimus. Žinoma, įvedus sankcijas, Europos eksportas į Rusiją sumenko. Tačiau tuo pat metu prekybos apimtys tarp Rusijos ir tokių šalių kaip Turkija, Armėnija, Kazachstanas ir Kirgizija labai išaugo.

  Dėl to įvestos sankcijos tikrai nepaveikė Rusijos ekonomikos taip stipriai ar taip greitai kaip buvo tikėtasi. Pirmosiomis karo dienomis JAV nustebino net daug mačiusius tarptautinių finansų veteranus, kai greitai įšaldė 300 milijardų JAV dolerių vertės Rusijos oficialius valiutos rezervus. Kai „Apple Pay“ ir „Google Pay“ veikla Rusijoje buvo sustabdyta, daugelis tikėjosi, kad Maskvos metro sustos. Buvo tikėtasi, kad Rusijos BVP susitrauks ne mažiau kaip 10%, tačiau dabar Tarptautinis valiutos fondas skaičiuoja, kad 2022 m. Rusijos ekonomika sumenko tik kiek daugiau nei 2%, o šiais metais, prognozuojama, netgi šiek tiek paaugs.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Žinoma, yra daugybė priežasčių skeptiškai vertinti BVP skaičius, kurie Kremliui tėra propagandos įrankis, siekiant įtikinti Europos šalis ir jų sąjungininkes, kad joms pačioms sankcijos yra skausmingesnės nei Rusijai. Vis tik nekyla abejonių, kad šiuo metu galiojančiomis sankcijomis nepavyko taip stipriai pakenkti Rusijos ekonomikai, kaip kad tikėjosi Vakarų lyderiai.

  Tačiau Putino režimui nuversti vien tik ekonominių sankcijų tikrai negalėjo pakakti. Juk pagaliau vienintelė priežastis, kodėl XX amžiaus 9-ajame dešimtmetyje sankcijomis pavyko pasiekti tikslo Pietų Afrikoje buvo ta, kad prieš Pietų Afrikos apartheidą susivienijo beveik visas pasaulis. Vis tik akivaizdu, kad tai buvo išimtis iš taisyklės.

  Vieta, kur sankcijos išties atliko svarbų vaidmenį, – tai mūšio laukas. Nors Vakarų įvestos sankcijos Rusijos ekonomikai nepakenkė tiek, kiek daugelis tikėjosi, tačiau su karinėmis technologijomis ir komponentais susiję draudimai apribojo Rusijos galimybes papildyti didelio tikslumo raketų atsargas. Nors kai kurie kompiuterių lustai, naudojami ir civilinėje, ir karinėje įrangoje, tikrai vienaip ar kitaip pasiekė Rusiją, nėra abejonių, kad ši šalis susidūrė su sunkumais mėgindama gauti specialių jai reikalingų lustų.

  Tačiau to nepakanka. Šios sankcijos neužkirto kelio Rusijai rasti pakankamai lustų, kad galėtų užminuoti didelę Ukrainos dalį išmaniosiomis minomis. Kai kuriais skaičiavimais, 30% Ukrainos dabar yra užminuota, ypač šiaurės rytinė dalis. Šie įrenginiai, kurie yra draudžiami nuo 1997 metų, kai buvo pasirašyta Minų uždraudimo sutartis (Rusija nėra jos šalis), gali daug metų trukdyti Ukrainai atsigauti. Ir Rusijai pavyko tai padaryti Kinijai atvirai netiekiant savo karinių technologijų – neseniai Bideno administracija paviešino esant tokią riziką.

  Galbūt Bidenas suklydo apibūdindamas ES ir JAV vadovaujant įvestas sankcijas kaip pačias plačiausias kada nors įvestas bet kokiai šaliai, tačiau jo pareiškimas nebuvo visiškai be pagrindo. Finansinės sankcijos yra ir labai plačios, ir kompleksinės – kai kurios netgi nukreiptos į patį Putiną. Tačiau sankcijos buvo suformuluotos taip, kad Rusija toliau gali gana laisvai eksportuoti viską, išskyrus naftą (kuri vis dar turi daugybę pirkėjų). Pavyzdžiui, išties keista, kad JAV, gaunanti beveik 20% proc. savo elektros iš branduolinių jėgainių, vis dar importuoja rusišką uraną.

  Iki invazijos Rusijos prekybos balansas buvo teigiamas ir persvara buvo nemenka, todėl šalis vis dar turi daug galimybių naudoti tvirtą valiutą pirkdama importuojamas prekes, nors jai ir tenka mokėti brangiau, kad galėtų tas prekes nukreipti per kitas šalis, nors prekių pasiūla ir sumenko. Norėdama dar labiau užsukti varžtus Putino režimui, JAV su savo sąjungininkėmis turi rimtai pagalvoti apie antrines sankcijas.

  Tačiau lengviau pasakyti nei padaryti. Nors kai kurie teigia, kad antrinės sankcijos galėtų sukelti pasaulinę recesiją, tokios baimės, tikėtina, yra perdėtos. Didesnė problema yra ta, kad prie sankcijų neprisijungusios šalys, kaip antai Indija, ir Rusijos sąjungininkės, pavyzdžiui, Kinija, niekaip nesmerkia invazijos į Ukrainą. Antrinės sankcijos galėtų paspartinti deglobalizacijos procesą, kuris pastaraisiais metais buvo plačiai analizuojamas (nors kol kas prekybos skaičiuose jo beveik nesimato).

  Nors labiausiai tikėtina, kad Bidenas ir NATO mėgins išvengti tokios pasekmės, jie gali būti pastūmėti peržengti šį rubikoną, jei tarkime, Putinas Ukrainoje panaudotų taktinį branduolinį ginklą. Daugelis komentatorių tiki, kad šis Armagedono scenarijus niekada neįvyks, ir aš viliuosi, kad jie teisūs. Tačiau jeigu Putinas bus įvarytas į kampą (galbūt po pavasarinio Ukrainos puolimo), ir žengs šį žingsnį, Kinija ir Indija turėtų nustoti prekiauti su Rusija. Jei jos atsisakys tai padaryti, JAV ir jos sąjungininkės neturės kito pasirinkimo ir joms teks iš tiesų įvesti pačias griežčiausias sankcijas, kokias kada nors matė pasaulis.

   

  Komentaro autorius - Kennethas Rogoffas, Harvardo universiteto ekonomikos ir viešosios politikos profesorius

   Autoriaus teisės: „Project Syndicate“, 2023

   

  Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  A.Gaudiešius Ką atneš investicijų į atsinaujinančią energetiką bumas?

  Numatoma, kad sparti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektų plėtra leis jau 2030 m. patenkinti...

  Nuomonės
  14:52
  I. Langaitė. Kaip pritraukti daugiau moterų į Lietuvos technologijų sektorių?

  Lietuvos technologijų sektoriuje dirba per mažai moterų – trūksta įkūrėjų, vadovių, valdybos narių ir kitų...

  Nuomonės
  2023.03.25
  Atominė alergija pigiai elektrai 19

  Pavasarį alergiški žmonės dažnai pradeda čiaudėti. Lietuvoje imama čiaudėti, kai pradedama diskutuoti apie...

  Nuomonės
  2023.03.24
  R. Valiūnas. Ar į Prokrusto lovą guldomi bankai – geriausias būdas biudžetui papildyti? 3

  Kai Rusija pernai užpuolė Ukrainą, nemažai verslų Lietuvoje turėjo aiškinti užsienio partneriams apie mūsų...

  Nuomonės
  2023.03.23
  A. Foglia. Kaltos bankų reguliavimo taisyklės, kvailuti

  Užuot išsiugdę tvirtą supratimą, kokios klaidos nulėmė 2008 m. pasaulinę finansų krizę, politikai ir...

  Nuomonės
  2023.03.23
  Asmenybių tarp merų beieškant

  Rinkimai baigėsi, aistros nuslūgo. Jau kitą mėnesį naujieji merai užims miestų ir rajonų vadovų kėdes, o...

  Nuomonės
  2023.03.23
  E. Leontjeva. Kaip išskirtinis 32% GPM gali tapti visuotinis 8

  Didžiausia mokesčių pasiūlymų paketo staigmena – progresinio mokesčio taikymas visoms žmogaus pajamoms,...

  Nuomonės
  2023.03.22
  Skylėta mokesčių reformos versija 2

  Pradžioje buvo idėja. Gerai ji skambėjo dar 2019 m. pavasarį iš tuometės kandidatės į prezidentus ir...

  Nuomonės
  2023.03.22
  Benkunskas, Matijošaitis ir Vaitkus. Pinigai nesmirda, dvokia požiūris 7

  Baigėsi savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Jausmas – Lietuvos piliečiai pasiilgo teisės rinkis, pasiilgo...

  Nuomonės
  2023.03.21
  Maža spingsulė didelio tunelio gale

  Viename Aušrinės Armonaitės, ekonomikos ir inovacijų ministrės, sakinyje išgirdus apie Lietuvos ekonomikos ir...

  Nuomonės
  2023.03.20
  Bankų pelnai solidarumui: neramioje girioje laigančio briedžio dalijimasis 6

  Vos tik pasirodžiusi iniciatyva dėl „solidarumo įnašo“ bankams už gausiai generuojamas grynąsias palūkanų...

  Nuomonės
  2023.03.17
  E. Leontjeva. Bankų mokestis, kuris kirs ne bankams 8

  Perteklinių pelnų naratyvai visuomenėje atsirado neatsitiktinai. Pradžioje įmonės buvo įtariamos...

  Nuomonės
  2023.03.16
  Ko nereikia mokytis iš Lenkijos 4

  Nors iš kaimynės Lenkijos galime pasimokyti nemažai gerų dalykų, atrodo, yra ir pavyzdžių, kurių kartoti...

  Nuomonės
  2023.03.16
  X. Vivesas. Ar SVB yra ankstyvas galimo pavojaus šauklys? 1

  Ar likusiam pasauliui reikėtų sunerimti dėl praėjusią savaitę žlugusio Silicio slėnio banko (angl. Silicon...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Žinokitės patys

  Nuo liepos 1 d. dauguma asmens tapatybės kortelių nebebus tinkamos kvalifikuotam e. parašui. Tas pats gresia...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Rinkdami trupinius pragano pyragą 1

  Nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) džiaugiasi didesne suma, kurią sunešė verslas, deklaruojantis...

  Nuomonės
  2023.03.14
  Kur brėšime „galiojimo“ brūkšnį?

  Darbdaviai, nelinkę samdyti vyresnių darbuotojų ar skeptiškai žiūrintys į savo kolektyvo veteranus, metams...

  Nuomonės
  2023.03.13
  K. Rogoffas. Kodėl sankcijos Rusijai neduoda norimo rezultato? 6

  JAV prezidentas Joe Bidenas yra vertas visų tų pagyrų, kurias pelnė už neseniai įvykusią kelionę į Ukrainą ir...

  Nuomonės
  2023.03.12
  R. Vilpišauskas. Stabilumas ir kaita savivaldos rinkimuose

  Kovo 5 d. Lietuvoje įvykusių savivaldos rinkimų rezultatai jau yra plačiai aptarti ir pagrindiniai faktai...

  Nuomonės
  2023.03.10
  Belaukiant mokestinių batalijų

  Kovo 10-oji žymi prasidedančią Seimo pavasario sesiją, kurioje tarp pagrindinių darbų žadamas mokesčių...

  Nuomonės
  2023.03.10

  Verslo žinių pasiūlymai