Gamintojų pasjansas

Publikuota: 2022-06-07
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Lietuvos gamintojai, priversti ieškoti alternatyvių žaliavų tiekėjų, diversifikuoti eksporto rinkas ir dairytis naujų partnerysčių, prognozuoja, kad išlaidos dar didės, tačiau kompensuoti augančias sąnaudas didesnėmis kainomis bus sunku. Didesnes pajamas galėtų užtikrinti gamybos perkėlimas, investicijos ir unikalių, aukštesnės pridėtinės vertės produktų gamyba.

Apžvelgus nemažą dalį pramonės įmonių metinių pranešimų, galima įžvelgti apdirbamosios gamybos tendencijas – įmonės įvardija svarbiausius praėjusių metų įvykius ir atskleidžia vykstančius pokyčius. Metiniuose pranešimuose gamybininkai dažniausiai akcentuoja, kad šiuo metu prognozuoti ateities neįmanoma, nes tai gali smarkiai prasilenkti su realybe. Nors dauguma nuosmukio neplanuoja, šių metų prognozės gamybininkams nėra palankios. Ne itin optimistinės nuotaikos sklinda iš Europos gamintojų stovyklos – baiminamasi recesijos, todėl prastėja ir lūkesčiai. Tokios niūrios nuotaikos pradėjo veikti ir Lietuvos pramonininkus, kurie kartu su Europos gamintojais dalyvauja pridėtinės vertės grandinėse.

Viena opiausių problemų gamintojams – žaliavų trūkumas: nutrūko bendradarbiavimas su Kinija, Rusijos pradėtas karas Ukrainoje sukėlė ir energetikos, ir žaliavų kainas. Atitinkamai didėja pramonės įmonių išlaidos, o vertinant santykinai didelį energetikos intensyvumą tokiose apdirbamosios gamybos šakose kaip mašinų gamyba, maisto produktų gamyba, medienos ir medinių dirbinių gamyba ir t. t., išlaidos linkusios didėti ir artimiausioje ateityje, o kompensuoti augančias sąnaudas didesnėmis kainomis ir pardavimais bus itin sunku.

Pasaulinės geopolitinės ir makroekonominės tendencijos grasina sumažinti daugelio gamintojų pajamas: net ir garsioms, stipriai rinkose įsitvirtinusioms įmonėms sunku tiksliau prognozuoti artimiausią ateitį. Tai metinėje ataskaitoje mini ir moderniosios biotechnologijos UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Atsižvelgiant į Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą, valstybės gali koreguoti savo biudžetų išlaidas – vietoje planuotų investicijų į ekonomikos skatinimą valstybės gali daugiau lėšų skirti gynybai stiprinti. Tai reikštų mažėjantį mokslo sektoriaus finansavimą ir mažesnį dėmesį technologinių inovacijų kūrimui bei vystymui. Be to, finansavimą mokslui gali mažinti ir energetinių resursų brangimas, ir auganti infliacija“, – rašoma bendrovės metinės atskaitomybės dokumentuose.

Tiesa, planuojama, kad ši įmonė toliau įgyvendins gamybos plėtros projektus, susijusius su gyvybės mokslų sektoriui skirtų produktų gamyba.

Sėkmingai praėjusiais metais dirbusi Vilniaus termovizorinių optikos prietaisų gamybos UAB  „Yukon Advanced Optics Worldwide“ (2021 m. uždirbo 50,9 mln. Eur grynojo pelno) ir pernai įsteigusi dvi naujas įmones, jau antroje praėjusių metų pusėje pajuto komponentų tiekimo sutrikimus. Rusijos karas privertė įmonę perkelti gamybą – mat bendrovė turėjo įmonių ir šalyje agresorėje, ir Ukrainoje, ir Baltarusijoje. Dalis sprendimų įgyvendinama šiuo metu.

„Griežta Kinijos izoliacinė politika kovai su epidemiologine situacija išderino tiekimo grandines, pailgindama žaliavų gavimo terminus. Infliacijos augimo tempai gali ilgainiui turėti įtakos paklausos bei pasiūlos pokyčiui ir atsiliepti bendrovės finansiniams rezultatams“, – įspėjama „Yukon Advanced Optics Worldwide“ metiniame pranešime.

Kai kurių gamybos įmonių metiniuose planuose greta optimistinio plano įrašomas ir pesimistinis variantas: arba augimas, arba bent jau 2021 m. lygis. Gamintojai sako ieškantys naujų užsakovų, diskutuoja su esamais klientais ir pan.

Nepaisant nestabilios padėties, kai kurios įmonės investicijų nestabdo. Štai Panevėžio LEZ dirbanti norvegiško kapitalo trikotažo gamybos UAB „Devold“ rašo, kad pernai įgyvendino robotikos projektą siuvimo padalinyje ir jau yra pradėjusi darbus dėl gamybos įmonės Latvijoje steigimo.

Sudėtingus uždavinius tenka spręsti gamintojams, dirbantiems su mediena ar metalu – auga ne tik jų kaina, bet ir paklausa. Prognozuojama, kad jos dar didės. Iškyla dilema: didinti produkcijos kainą ir taip susilpninti konkurencines galias ar ieškoti kito kelio. Marijampolės metalo apdirbimo UAB „Stevila“ metalo brangimo neperkėlė užsakovams – tai amortizavo savo pelno sąskaita. Pasak Viliaus Senkaus, vadovo ir akcininko, metai pasižymėjo metalo krizėmis, ypač aliuminio. Buvo laukiama, kad kainos stabilizuosis, bet taip neatsitiko. Neperkėlus metalo brangimo užsakovams, tai teko amortizuoti savo pelno sąskaita.

Šiemet „Stevila“ paleidžia robotikos cechą, suplanuota daugiau investicijų. V. Senkus išskiria keletą momentų, į ką atkreipia dėmesį dirbdamas su tiekėjas, – kokybė, kaina ir gamybos terminas. Kokybė yra nediskutuotinas dalykas, o konkurencinį pranašumą, patikimumą lemia terminų laikymasis – vėluojant pristatyti produktus realu susidurti su baudomis. Įvertinus tiekėjų vėlavimo riziką, buvo nuspręsta investuoti į nuosavą oksidacijos liniją, kuri bus paleista dar šį pusmetį.

VŽ nuomone, bent kiek tiksliau numatyti, kaip „kris kortos“ pramonės sektoriui antrąjį pusmetį, juolab – kitąmet, vargu ar imtųsi net pats įžvalgiausias pranašas. Kol kas ekonomikos horizonte tebešmėžuoja logistikos problemos, žaliavų stygius ir didėjančios jų kainos, neslopsta infliacija, pasauliui grasina ir recesija. Lietuvos gamintojams teks išspręsti ne vieną painų uždavinį, ieškoti išeičių iš sudėtingiausių situacijų – bet juk kelią įveikia einantis. Neprošal kartais išklausyti ir kolegų patarimų, bylojančių, kad Lietuva turi rinktis – tapti masinės gamybos ar unikalių, aukštesnės pridėtinės vertės produktų gamintoja.  

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

E. Remeikis. Laisvų įmonės lėšų įdarbinimas – ne vien korporacijoms 1

Investavimas įmonės vardu vis dar daugiau klausimų ir baimių kelianti tema nei aiškus, naujas galimybes...

Nuomonės
2022.07.05
Lygties nežinomieji išsigrynino

Po NATO viršūnių sprendimo rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą, iki brigados dydžio vienetų padidinti...

Nuomonės
2022.07.05
Į vištidę pakviesta lapė ir nedžiuginanti pergalė 7

Gali būti, kad artimiausiais metais mes pamatysime dar vieną lietuviško transporto sektoriaus triumfą. Bet...

Nuomonės
2022.07.04
V. Juzikis. Tarptautines sankcijas galima pažeisti ir netyčia: ką dabar daryti verslui?

Trys pirmieji karo mėnesiai parodė – Lietuvos ekonomika pakankamai stipri, kad atremtų naujus užgriuvusius...

Nuomonės
2022.07.03
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 9

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
Putinas „pasistengė“ NATO labui 2

Pasibaigus istoriniu tapusiam NATO viršūnių susitikimui Madride, Lietuva kiek atsikvėpė – priimtas ilgai...

Nuomonės
2022.07.01
K. Gečas. Dvi realybės: spąstai, į kuriuos nuolat papuola politikai ir verslo vadovai

Stebiu su tranzito į Kaliningrado sritį ribojimu susijusią komunikaciją ir darausi išvadą: eilinį kartą...

Nuomonės
2022.06.30
Spec. aptarnavimo zona Rusijai? 1

Lietuva, taikanti ketvirtojo paketo nuostatas, draudžiančias Rusijai gabenti sankcionuotas prekes per mūsų...

Nuomonės
2022.06.30
Nekviestam „svečiui“ – žarijų duobė

Iš NATO viršūnių susitikimo Madride Lietuva laukia sprendimo dėl Aljanso Rytų flango gynybos stiprinimo. Kol...

Nuomonės
2022.06.29
Pakels vieną antakį? 8

Kone aštuonerius metus brandintas draudimas atsiskaityti grynaisiais pinigais didesnėmis sumomis, regis,...

Nuomonės
2022.06.28
Apie patirtį – puse lūpų

Nors viešai įvairiomis progomis Vyriausybės nariai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, savo asmeniniu...

Nuomonės
2022.06.27
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 13

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
2022.06.26
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
A. Sagatauskas. Verslo pasitraukimo iš Rusijos pamokos

Po Rusijos inicijuotos karinės invazijos Ukrainoje per pastaruosius kelis mėnesius iš Rusijos rinkos...

Nuomonės
2022.06.24
Teks augti iš nuosavo kapitalo

Pasibaigus pigių pinigų vakarėliui, pasaulio technologijų įmonės praneša stabdančios plėtros planus, o...

Nuomonės
2022.06.23
„Teisybės“ paieškos su šantažo prieskoniu 4

Nors rusų vadeiva vakar eilinį kartą drąsinosi ir įtikinėjo savo piliečius bei save, kad Rusijos ekonomika ne...

Nuomonės
2022.06.22
R. Venslauskas. Akcininkų sutartis – kodėl tik pasitikėjimo versle neužtenka?

2021 m. Lietuvos teismus pasiekė 460 bylos, kada akcininkai bandė išspręsti atsiradusius nesutarimus...

Nuomonės
2022.06.21
Žygis prieš spaudą 7

Itin prastos veiklos sinonimu tapęs valstybės valdomas Lietuvos paštas (LP) savo neūkiškumą vėl imasi...

Nuomonės
2022.06.21
R. Skyrienė. Ar investuotojai išgirdo palankių žinių prezidento metiniame pranešime?

Taip, kaip reikėjo. Toks apibūdinimas, ko gero, labiausiai tiktų trečiajam metiniam pranešimui, kurį...

Nuomonės
2022.06.20
Vertybės, ginamos Ukrainos krauju 2

Ukraina vienu žingsneliu priartėjo prie Europos Sąjungos (ES) slenksčio – Europos Komisija (EK) penktadienį...

Nuomonės
2022.06.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku