Dūmoje toliau karaliaus Putino partija

Publikuota: 2021-09-20
Alexanderio Ryumino (TASS/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Alexanderio Ryumino (TASS/„Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Tai, ką Kremlius įvardijo kaip rinkimus į Rusijos parlamentą, iš tiesų labiau priminė jų imitaciją. Ir tai nebuvo netikėta – kelias dienas vykęs „renginys“ tapo vienu neskaidriausių rinkimų per du pastaruosius dešimtmečius: tiek laiko šalį tolyn nuo demokratijos vairuoja Vladimiras Putinas, siekiantis likti caru iki gyvos galvos. Netikėtumų nebuvo, vargu ar kas jų ir tikėjosi.

Praėjusį mėnesį Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) paskelbė, kad į Rusijos parlamento rinkimus nesiųs stebėtojų pirmą kartą per beveik trisdešimt metų. ESBO nurodė, kad Rusijos valdžia įvedė „didžiulius apribojimus“ rinkimų stebėtojams veikti, todėl nėra prasmės į juos vykti.

Kremliui stebėtojai nereikalingi. Bet jei jie ir būtų, esmės tai nekeistų. Vis tolyn autokratijos keliu žengiantis V. Putinas nė neslepia, kad Rusijai reikalinga kieta ranka. Ranka, kurią ramsto iš jos mintantys vadui artimi buvę ir esami klano atstovai.

Todėl represijos prieš bet kokias opozicijos užuomazgas jau tapo norma – dusinti demokratijos ištroškusių piliečių apraiškas nesibodima jokiomis priemonėmis.

Didžiausia V. Putino elgesio prieš disidentus eskalacija buvo pasikėsinimas nunuodyti garsiausią Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną. Po gydymo Berlyne sugrįžęs į Rusiją jis iškart buvo įkalintas.

O kad „sklandžios“ rinkimų eigos nesutrukdytų ir „nesuklaidintų“ rinkėjų visokie nepriklausomi kandidatai, jie paprasčiausiai buvo paskelbti užsienio agentais. Aršesniems režimo kritikams teko arba išvykti į užsienį, arba valgyti kalėjimo duoną.

Tradiciškai šios šalies parlamentą yra užsėdusi prokremliška „Vieningosios Rusijos“ (VR) partija. Remiantis viešomis valstybinėmis apklausomis, 26% apklaustųjų parlamento rinkimuose už ją buvo pasirengę atiduoti balsą. Tai yra žemiausias partijos palaikymas nuo pat 2008 m.

Tačiau niekas ir neabejojo, kad daugiausia balsų rinkėjai „atiduos“ už V. Putino partiją – ir viskas bus po senovei, taip, „kaip reikia“. Prognozuojama, kad valdančioji partija išlaikys dviejų trečdalių daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose ir tai jai leis priimti sprendimus be jokio pasipriešinimo.

„Beveik nebemaskuojamas rinkėjų papirkinėjimas, begalė manipuliacijų, mobilizuoti visi administraciniai resursai ir Kremliaus kritikų nutildymas – tai yra V. Putino ir jo partijos 2021 m. rinkiminė strategija“, – „Moscow Times“ teigė politikos analitikas Fiodoras Krašnikovas.

Ant Rusijos rinkėjų balsavimo biuletenių VR nėra vienintelis pasirinkimas, ten daugiau nei dešimt partijų – nuo komunistų iki nacionalistų partijų. Tačiau visos jos yra sisteminės partijos, nuolankios Kremliui.

Joms leista dalyvauti parlamento rinkimuose ir net užimti vietas Rusijos parlamente, nes Kremlius jų nelaiko potencialia grėsme.

Marija Snegovaja, JAV George’o Washingtono universiteto analitikė, politologė, teigė, kad niekas nežino, į kurį kitą asmenį gali nusitaikyti Kremlius. Anot analitikės, 2021 m. bus tie metai, kai Rusija taps kietosios autokratijos šalimi.

„Rusai neturi natūralaus gilaus poreikio demokratinėms laisvėms. Net ir dabar nepasakyčiau, kad dauguma žmonių norėtų pasinaudoti savo rinkimų teise. Žmonės užaugo prisitaikę prie politinės sistemos, prie režimo. Jeigu tai neliečia kasdienio gyvenimo, jie gali tai toleruoti labai ilgai“, – BBC teigė sociologas Vladislavas Inozemcevas.

A. Navalno „Išmaniojo balsavimo“ puslapis Kremliaus cenzorių buvo užblokuotas, taip pat neleista parsisiųsti išmaniosios programėlės, kuri identifikuotų, kuriuos kandidatus palaikyti. Rusijos federalinė ryšių, informacijos technologijų ir visuomenės informavimo priemonių tarnyba („Roskomnadzor“) liepą užblokavo beveik 50 su A. Navalnu susijusių svetainių, o opozicionieriaus sąjungininkai sako, kad žiniasklaidos priežiūros tarnyba taip pat siekia uždrausti jų paskyras ir kanalus socialiniuose tinkluose.

Anot politologės M. Snegovajos, Kremlius dairosi ir toliau nei rugsėjo rinkimai ar V. Putino dabartinės kadencijos pabaiga – 2024 m.

„Kai 2020 m. buvo perrašyta konstitucija, buvo nuspręsta, kad V. Putinas liks valdžioje iki gyvenimo galo. Taigi, būtina laimėti Dūmos rinkimus bet kokia kaina, be to, režimo brutalumą paspartino ir įvykiai Baltarusijoje. Nuspręsta jokių ginklų nebelaikyti spintoje ir visus traukti į dienos šviesą“, – teigia ji.

Praėjusį ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) balsavo už Andriaus Kubiliaus parengtą rezoliuciją dėl ES ir Rusijos santykių, kuriame ES raginama kovoti su agresyvia Kremliaus politika ir remti Rusijos pilietinę visuomenę.

Atnaujintame ES ir Rusijos santykių vertinime, kuriam pritarė 494 EP nariai, 103 nepritarė, o 72 susilaikė, europarlamentarai pažymi, kad santykiuose su Rusija būtina atskirti prezidento V. Putino režimą ir šalies gyventojus. Jų teigimu, dabartinis Rusijos režimas yra stagnuojanti autoritarinė kleptokratija, iki gyvos galvos valdoma oligarchų apsupto prezidento. Savo ruožtu ES turi atsižvelgti į tai, kad valdant V. Putinui labai sustiprėjo Josifo Stalino populiarumas tarp Rusijos gyventojų, o tai lėmė V. Putino vykdoma visuomenės mąstymo stalinizacijos ir represijų prieš nepriklausomus istorikus politika, teigiama rezoliucijoje.

Rezoliucijoje teigiama, kad ES turėtų aiškiai parodyti, kad negali būti nė kalbos apie sugrįžimą prie įprastų santykių, kol Rusija nesustabdys savo agresyvios politikos ir hibridinio karo prieš ES, jos valstybes nares ir Rytų partnerystės šalis. Rusija turi būti pašalinta iš SWIFT mokėjimo sistemos, siekiant atgrasyti Rusijos valdžios institucijas nuo tolesnio agresyvaus elgesio.

„Jei Rusijos parlamento rinkimai bus pripažinti nesąžiningais, ES turi nepripažinti Rusijos Dūmos ir pareikalauti suspenduoti Rusiją tarptautinėse parlamentinėse asamblėjose, įskaitant ir Europos Tarybą. Kremliaus nuolatinės represijos prieš opoziciją, laisvą žiniasklaidą ir nevyriausybines organizacijas pamina šių rinkimų legitimumą“, – EP kalbėjo A. Kubilius. Rezoliucijoje EP siūlo stiprinti ES pajėgumus nustatyti ir stabdyti nešvarių pinigų srautus iš Rusijos ir „atskleisti Rusijos režimo autokratų ir korumpuotų oligarchų ES valstybėse slepiamą turtą ir finansines lėšas“.

Stebint pranešimus iš Rusijos, vadinamieji rinkimai „vyko sklandžiai“. Tačiau vien šeštadienio popietę nepriklausoma rinkimų stebėjimo grupė „Golos“, kurią valdžią yra pripažinusi „užsienio agentu“, pranešė užfiksavusi daugiau nei 2.750 rinkimų tvarkos pažeidimų. Užtat įvairiose balsavimo vietose vyko kone karnavaliniai renginiai – lankėsi ne tik kino filmų personažais apsirėdę, bet ir carais Petru Pirmuoju bei Jekaterina apsimetę rinkėjai, fotosesijas prie balsadėžių organizavo jaunavedžiai etc.

Šou baigėsi. Skaičiuojami paskutiniai balsai, tiesa, šis procesas – praktiškai formalus, dėl akių. Rusijos parlamente ir toliau sėdės tie, kuriems leidžia Kremliaus šeimininkas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kamuolys dabar – šalies vadovo rankose 51

Vadinamųjų antivakserių choras pasipildo vis naujais „solistais“: vakar bendrą giesmę užtraukė ir...

Verslo aplinka
2021.10.27
Lietuvos ateities matymas: mums ir dėl mūsų 4

Paskelbtas startas rengti valstybės pažangos strategiją „Lietuva 2050“: ilgalaikės valstybės pažangos...

Verslo aplinka
2021.10.26
R. Vilpišauskas. Ar dabar metas diskutuoti apie Lietuvą 2050-aisiais? 3

Lietuvos Vyriausybė pakvietė diskutuoti apie tai, kokią šalį norėtume matyti po trijų dešimtmečių. Taip...

Verslo aplinka
2021.10.25
Į priekį - sraigės tempu 15

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderių susitikimas aptariant neteisėtos migracijos problemas baigėsi gana...

Verslo aplinka
2021.10.25
V. Simanavičius. Teisių gynimas internete – sunki, bet įmanoma misija 1

Gyvenant nuolatos tobulėjančioje skaitmeninėje eroje paprastam žmogui darosi vis lengviau gauti prieigą prie...

Verslo aplinka
2021.10.24
M. Ivanauskas. Naujas iššūkis: (ne)grįžtantys darbuotojai 1

Nuo pandemijos pradžios praėjus daugiau nei pusantrų metų vis daugiau įmonių, remdamosis vakcinacijos įkvėptu...

Verslo aplinka
2021.10.23
G. Ilekytė. Gyvenimas šalia diktatoriaus: kaip tai paveiks mūsų ekonomiką?

Daugiau nei prieš metus Baltarusijoje įvykę suklastoti prezidento rinkimai, po kurių buvo smurtas ir...

Verslo aplinka
2021.10.22
Formali pozicija – formali ir parama 1

Teoriškai – arklys, praktiškai – nesikelia. Panašiai galima apibūdinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos...

Verslo aplinka
2021.10.22
Nusitaikė į išlaidūnus, bet kliudys ir pirmojo būsto pirkėjus 12

Šiuos metus būsto segmentą lydėję pranešimai apie rekordus ir rekordus, gerinančius ankstesnius rekordus,...

Verslo aplinka
2021.10.21
M. Kubilius. Geostrategijos naujienos: viskas bus gerai

Šiandien įmonių veiklos planavimas susiduria su daugybe nežinomųjų ir kintamųjų. Karti pandemijos patirtis:...

Verslo aplinka
2021.10.20
Ar visi pinigai nekvepia? 5

Lietuva siekia, kad Europos Sąjunga (ES) neįsileistų avialinijų, kurios skraido į Minską ir ten veža...

Verslo aplinka
2021.10.20
D. Arlauskas. Ko reikia geresniam gyvenimui kaime? 1

Toks klausimas kilo anądien besiklausant žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pasiaiškinimų dėl grupės...

Verslo aplinka
2021.10.19
Lyderių sprendimai sėkmės formulėje

Kone visos pirmajame „Verslo žinių“ sudarytame pramonės lyderių dešimtuke esančios įmonės planuoja didinti...

Verslo aplinka
2021.10.19
M. Nagevičius. Ko mūsų politikai galėtų pasimokyti iš Antano Smetonos 12

Pirmiausia, Antanas Smetona nėra man geriausias politiko pavyzdys ir autoritetas. Tačiau būtent tuometinis...

Verslo aplinka
2021.10.18
Kiek dar pataikausime tamsuomenei? 172

Kasdien vis labiau bauginanti COVID-19 statistika atskleidžia gana makabrišką scenarijų: pirmaujame ES pagal...

Verslo aplinka
2021.10.18
M. Cardenas. Kai nebeliko „Doing Business“ 5

Šiais metais Pasaulio bankas pavedė man ir dar penkiems mano kolegoms akademikams parengti rekomendacijas dėl...

Verslo aplinka
2021.10.17
E. Leontjeva. Skatinti, skatinti, o ką? 2

Valdžia mėgsta skatinti visokius gerus dalykus. Pagal ekonominę logiką skatinama tai, ko labiausiai...

Verslo aplinka
2021.10.16
K. Smaliukas. Viešųjų pirkimų įstatymai pakeisti. Reforma įvyko?

Seimas priėmė ilgai lauktus Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos,...

Verslo aplinka
2021.10.15
Iešmininkas visad randamas

„Pažadėjo – patiešijo, netesėjo – negriešijo“ – byloja lietuvių patarlė. Panašioje situacijoje atsidūrė...

Verslo aplinka
2021.10.15
A. Sungailienė. Koks bus Lietuvos paštas, kai išnyks laiškai? 2

Spalio pradžioje minima pasaulinė pašto diena, kai beveik prieš beveik 150 metų, 1874-aisiais – buvo įkurta...

Verslo aplinka
2021.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku