Likvidumo trūkumas Vilniaus biržoje naudingas manipuliuotojams

Publikuota: 2015-09-03
Atnaujinta 2015-09-03 14:55
Audrius Slažinskas, advokatų kontoros „Cobalt“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės asocijuotas teisininkas. Bendrovės nuotr.
Audrius Slažinskas, advokatų kontoros „Cobalt“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės asocijuotas teisininkas. Bendrovės nuotr.
 

„Nasdaq Vilnius“ vertybinių popierių biržoje kotiruojamų bendrovių akcijų kainų pokyčius sekantys asmenys turėjo pastebėti, kad atvejai, kai reikšmingas bendrovių akcijų kainų korekcijas lemia itin mažų (kartais nė 5 Eur vertės nesiekiančių) akcijų paketų perleidimai (pvz., 2015-08-24 fiksuotas 0,23 Eur vertės AB „Gubernija“ akcijų perleidimo sandoris, nurėžęs bendrovės akcijų vertę beveik 18%) rinkoje matomi gan dažnai. Iš dalies tai lemia likvidumo trūkumas biržoje, tačiau atvejų, kai akcijų kaina yra galimai keliama ar mažinama dirbtinai (įsigyjant/perleidžiant itin mažus akcijų paketus) taip pat galima išvysti vos ne kasdien.

Nors itin mažų akcijų paketų įsigijimas nėra draudžiamas, atsižvelgiant į tokiems sandoriams taikomų komisinių dydį, šiems sandoriams dažnai trūksta ekonominės logikos. Dar daugiau – tokie sandoriai yra laikomi neteisėtais, kai jais siekiama manipuliuoti rinka ir sudaryti tikrovės neatitinkantį ar klaidinantį įspūdį apie atitinkamų akcijų pasiūlą, paklausą ar rinkos kainą.

Nors su manipuliavimu finansinėmis priemonėmis susiduria ir vienu ar kitu būdu kovoja kone kiekviena išsivysčiusi finansinių priemonių rinka, reikėtų žinoti, jog manipuliavimo atvejai dažniausiai pasireiškia rinkose, kurios kenčia nuo mažo likvidumo, menkos kapitalizacijos ir didelių intervalų tarp finansinių priemonių pirkimo ir pardavimo kainų.

Žinant, kad didžioji dalis „Nasdaq Vilnius“ biržos sąraše įrašytų akcijų puikiai atitinka visus aukščiau nurodytus kriterijus, Vilniaus vertybinių popierių biržos apsaugai nuo galimų manipuliavimo atvejų Lietuvos bankas turėtų skirti ypatingą dėmesį. Siekdami nuo manipuliavimo apsisaugoti patys, rinkos dalyviai turėtų žinoti, kad, nors skirtingų manipuliavimo būdų yra daug, didžioji dalis jų pasireiškia per manipuliacijas informacija arba manipuliacijas prekybos vertybiniais popieriais veiksmais.

Manipuliavimas informacija dažniausiai atliekamas laikraščiuose, naujienlaiškiuose, forumuose bei kituose interneto portaluose pateikiant ar kitu būdu (pvz., telefonu ar el. paštu) skleidžiant klaidinančias rekomendacijas dėl tam tikrų vertybinių popierių (toliau – VP) pirkimo/pardavimo arba platinant tikrovės neatitinkančius gandus apie bendrovių veiklai esminį poveikį galinčias turėti aplinkybes (pvz., skelbiant apie naujų produktų sukūrimą, skolininkų bankrotą ar pan.) ir taip mėginant paveikti atitinkamų VP kainą.

Nors Lietuvos investuotojams skirtuose forumuose be didelio vargo galima rasti nemažai klaidinančių ar tikrovės akivaizdžiai neatitinkančių žinučių, iki šiol vienintelis viešai žinomas atvejis, kai Vertybinių popierių komisija (toliau – VPK) skyrė (vėliau Lietuvos Vyriausiojo Administracinio teismo panaikintą) baudą už manipuliavimą informacija, yra susijęs su 2007 m. balandžio mėnesį dienraštyje „Respublika“ spausdintomis publikacijomis apie gerėjančią „Gurbernijos“ finansinę būklę ir didėjantį susidomėjimą šios bendrovės akcijomis.

Atsižvelgdama į tai, kad šios publikacijos smarkiai prisidėjo prie vos per vieną mėnesį pasiekto 100% viršijusio bendrovės akcijų kainos augimo bei į tai, kad „Respublika“ ir „Gubernija“ 2007 m. buvo glaudžiai susijusios per jas abi kontroliavusius asmenis, VPK tuomet įtarė, kad straipsniais „Respublikoje“ dienraščio savininkai „Gubernijos“ akcijų kainą galėjo auginti dirbtinai.

Nors aukščiau paminėtų manipuliacijų informacija vis dar pasitaiko, šios neteisėto pasipelnymo schemos vis labiau užleidžia vietą gerokai sunkiau susekamoms ir įrodomoms manipuliacijoms rinka atliekant prekybos VP veiksmus.

Šios manipuliacijos yra atliekamos teikiant klaidinančius pirkimo/pardavimo pavedimus ar sudarant apsimestinius sandorius ir tokiu būdu dirbtinai sukuriant įspūdį apie augančią/krentančią akcijų kainą, paklausą ar prekybos VP aktyvumą. Minėtos manipuliacijosgali būti atliekamos:

  • Vykdant prekybą su savimi,
  • pateikiant ir atšaukiant didelės apimties pirkimo/pardavimo pavedimus,
  • prekybos sesijos pabaigoje itin mažais sandoriais nustatant VP kainą siekiant sudaryti ilgalaikio akcijų kainos kilimo įspūdį,
  • dideliais kiekiais parduodant pasirinktos bendrovės akcijas ir sukėlus paniką rinkoje (ar stop-loss apsaugų suveikimą) atperkant šios bendrovės akcijas už mažesnę kainą ir daugeliu kitų būdų.

Iš Lietuvos teismų nagrinėtų bylų galime matyti, kad iki šiol „Nasdaq Vilnius“ biržoje dažniausiai įkliūdavo per atidarymo ar uždarymo aukcionus dirbtinai aukštą/žemą kainą nustatinėję ir vėliau savo pavedimus atšaukdavę arba itin mažais akcijų įsigijimo sandoriais finansinių priemonių kainą didinę/mažinę manipuliuotojai.

Iš teismų praktikos taip pat matyti, kad tiesioginė finansinė nauda iš turimų akcijų pardavimo už dirbtinai išpūstą VP kainą toli gražu nėra vienintelis tikslas, kurio gali siekti manipuliuotojas. Kaip pavyzdį šiems alternatyviems tikslams galima pateikti VPK 2011 m. nustatytą atvejį, kuomet nuo 2011-02-18 iki 2011-05-10 APB „Apranga“ akcijų kaina buvo dirbtinai keliama perkant po 1–30 APG akcijų vien tam, kad manipuliuotojui nereikėtų įmokėti papildomo įnašo į maržinės prekybos sąskaitą ar parduoti už skolą pirktų akcijų. Kitas įdomus atvejis buvo užfiksuotas 2008 m., kai buvo nustatyta, jog laikotarpiu nuo 2007-12-13 iki 208-02-08 vienas spekuliantas teikė smulkius pavedimus dėl įvairių akcijų įsigijimo vien tam, kad manipuliuodamas rinkos akcijų kainomis padėtų sutuoktinei laimėti Stokholmo ekonomikos mokyklos organizuotą investavimo žaidimą.

Kalbant apie manipuliacijas rinkoje, investuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dalies institucijų ir vadovų darbo vertinimas (premijų ar valdymo mokesčio išmokėjimas) neretai būna susietas su tam tikro laikotarpio pabaigoje pasiektais rezultatais (pvz., pasiekta investicine grąža arba pasiektu valdomos bendrovės akcijų vertės prieaugiu), tad mažai likvidžiose rinkose siekiai dirbtinai padidinti atitinkamų akcijų kainą šių periodų pabaigoje taip pat yra gan tikėtini.

Kaip matyti, „Nasdaq Vilnius“ birža tikrai nėra apsaugota nuo manipuliacijų, o atsižvelgiant į tai, kad kasmet mažėjant rinkos likvidumui manipuliuoti biržos akcijomis darosi vis lengviau, itin smulkių akcijų kainą koreguojančių sandorių ar kitų mėginimų manipuliuoti rinka turėtume išvysti vis dažniau. Spekuliantus nuo manipuliavimo rinka teoriškai turėtų sulaikyti įstatymuose už šiuos veiksmus numatyta baudžiamoji ir administracinė atsakomybė, tačiau atitinkami pažeidimai yra labai sunkiai įrodomi, baudžiamoji atsakomybė (iki 3 metų įkalinimo bausmė) už šiuos veiksmus dar niekada nėra taikyta, o maksimali administracinė nuobauda tesiekia 8.686 Eur fiziniam asmeniui ir 57.924 Eur juridiniam asmeniui.

Derėtų pažymėti ir tai, kad, remiantis ES teisės aktais, paminėtos sankcijos iki 2016 m. liepos turėtų smarkiai išaugti bei numatyti iki EUR 5 mln. Eur administracinę baudą bei 4 metų laisvės atėmimo bausmę fiziniams asmenims bei iki 15 mln. Eur dydžio baudą juridiniams asmenims. Kitą vertus, rinkoje iki 2016 m. nepadidėjus likvidumui vien sankcijų didinimas problemos gali ir neišspręsti, tad visais atvejais investuotojai prieš priimdami sprendimus pirkti/parduoti VP turėtų įsitikinti bent jau sprendimą pirkti/parduotisąlygojusios informacijospatikimumu ir reikšmingumu.

Audrius Slažinskas yra advokatų kontoros „Cobalt“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės asocijuotas teisininkas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dvigubų standartų cinizmas 2

Seimo nariai taupyti nelinkę: valstybės biudžetą palaiminę jie nepamiršo ir savo kišenių – kone vienbalsiai...

Finansai
05:50
Kita nuomonė? Ant laužo! 12

Valdantieji lengviau atsikvėpė – kitų metų valstybės biudžetas patvirtintas. Vargu ar kada nors anksčiau...

Verslo aplinka
2018.12.12
Faktai, o ne išgalvotos naujienos. Nenužudykite gretutinių teisių 3

Vos prieš du mėnesius, rugsėjo 12-ąją, Europos Parlamentas per balsavimą masiškai palaikė pasiūlytą...

Rinkodara
2018.12.11
Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? 2

Migla dėl Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido. Panašu, kad...

Verslo aplinka
2018.12.11
VMI „atlaidai“ – tik pusė žingsnio 2

Vyriausybė, siekdama atkovoti iš šešėlio bent kažkokią sumą pinigų, imasi amnestijos – Valstybinė mokesčių...

Finansai
2018.12.11
Trys investicijų į šalies transporto infrastruktūrą varikliai 3

Vilniaus ir Kauno oro uostų atnaujinimas, o gal net ir naujas oro uostas. Projektų „Via Baltica“ ir „Rail...

Transportas
2018.12.10
Žodis žvirbliu išskrenda, bumerangu smogia 15

Vyriausybė žada sudaryti palankesnes sąlygas stambiems investuotojams, tačiau pastarosiomis dienomis iš jos...

Verslo aplinka
2018.12.10
Investuotojai: gluminanti valdžios pareigūnų retorika gali sugriauti trapius pasitikėjimo likučius 15

Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pareiškimas, esą Pensijų fondų valdytojai bei administratoriai yra...

Verslo aplinka
2018.12.08
Gamintojai netoliaregiški, o Ūkio ministerija? 8

Šiuos besibaigiančius metus tikrai galima laikyti kovos su plastiko atliekomis pradžia. Žiniasklaida vos ne...

Pramonė
2018.12.07
Politinio pasjanso skersvėjai 2

Premjeras Saulius Skvernelis, į atleidžiamos švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės kompaniją...

Verslo aplinka
2018.12.06
Koks jūsų socialinio kredito reitingas? 10

„Laba diena, deja, jūs negalite apsistoti šiame viešbutyje, nes prieš metus socialiniuose tinkluose dalinotės...

Technologijos
2018.12.05
Reikia revoliucijos 5

Šiandien daugybei šalių minint Pasaulinę konkurencijos dieną, verta prisiminti praėjusios savaitės „The...

Verslo aplinka
2018.12.05
„Barclays“ pasitraukimas: nereikia nei panikos, nei saviplakos 24

Daug kas šiandien komentuoja apie „Barclays“ pasitraukimą iš Lietuvos – neva tai nutiko dėl to, kad jau...

Technologijos
2018.12.05
„Barclays” išėjimas iš Lietuvos - fintech žaidėjų diktuojamas pokytis 6

Vakar pasitvirtino jau kurį laiką sklandę gandai apie tai, kad nuo 2009 m. Lietuvoje veikęs „Barclays“ stabdo...

Rinkos
2018.12.05
Praradimo kartėlį atsveria laimėjimai 5

Nors apie „Barclays“ operacijų centro Lietuvoje pasitraukimą buvo kalbama nuo pavasario, vakarykštis...

Finansai
2018.12.05
Politikų nekompetencija jau bado akis 26

Kad vadinamoji profesionalų Vyriausybė prisidirbs buvo tik laiko klausimas. Daugumos ministrų nekompetencija...

Verslo aplinka
2018.12.04
Interpretacijų kainą moka verslas

Teisės aktų kūrėjų darbe vis atsiranda naujų properšų – šįkart teisininkai turi priekaištų dėl Mokesčių...

Verslo aplinka
2018.12.03
Kandidatus pasitinka su novatoriškų mokymų programomis 6

Artėjant naujajai technologijų revoliucijai, spartėjant automatizacijai, besikeičiant vartotojų įpročiams ir...

Vadyba
2018.12.02
Kibernetinis saugumas – kuo įvairesnės žinios, tuo saugesnė visuomenė

Remiantis globalia statistika, kibernetinis nusikalstamumas yra antroje nusikaltimų sąrašo vietoje, todėl...

Verslo aplinka
2018.12.01
Prie starto - valdininkų išraustos duobės 6

Valdžios atstovai, grąžydami rankas dėl po 2020 m. Lietuvai sumažėsiančių ES paramos pinigų, nesugeba...

Pramonė
2018.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau