Likvidumo trūkumas Vilniaus biržoje naudingas manipuliuotojams

Publikuota: 2015-09-03
Atnaujinta 2015-09-03 14:55
Audrius Slažinskas, advokatų kontoros „Cobalt“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės asocijuotas teisininkas. Bendrovės nuotr.
Audrius Slažinskas, advokatų kontoros „Cobalt“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės asocijuotas teisininkas. Bendrovės nuotr.
 

„Nasdaq Vilnius“ vertybinių popierių biržoje kotiruojamų bendrovių akcijų kainų pokyčius sekantys asmenys turėjo pastebėti, kad atvejai, kai reikšmingas bendrovių akcijų kainų korekcijas lemia itin mažų (kartais nė 5 Eur vertės nesiekiančių) akcijų paketų perleidimai (pvz., 2015-08-24 fiksuotas 0,23 Eur vertės AB „Gubernija“ akcijų perleidimo sandoris, nurėžęs bendrovės akcijų vertę beveik 18%) rinkoje matomi gan dažnai. Iš dalies tai lemia likvidumo trūkumas biržoje, tačiau atvejų, kai akcijų kaina yra galimai keliama ar mažinama dirbtinai (įsigyjant/perleidžiant itin mažus akcijų paketus) taip pat galima išvysti vos ne kasdien.

Nors itin mažų akcijų paketų įsigijimas nėra draudžiamas, atsižvelgiant į tokiems sandoriams taikomų komisinių dydį, šiems sandoriams dažnai trūksta ekonominės logikos. Dar daugiau – tokie sandoriai yra laikomi neteisėtais, kai jais siekiama manipuliuoti rinka ir sudaryti tikrovės neatitinkantį ar klaidinantį įspūdį apie atitinkamų akcijų pasiūlą, paklausą ar rinkos kainą.

Nors su manipuliavimu finansinėmis priemonėmis susiduria ir vienu ar kitu būdu kovoja kone kiekviena išsivysčiusi finansinių priemonių rinka, reikėtų žinoti, jog manipuliavimo atvejai dažniausiai pasireiškia rinkose, kurios kenčia nuo mažo likvidumo, menkos kapitalizacijos ir didelių intervalų tarp finansinių priemonių pirkimo ir pardavimo kainų.

Žinant, kad didžioji dalis „Nasdaq Vilnius“ biržos sąraše įrašytų akcijų puikiai atitinka visus aukščiau nurodytus kriterijus, Vilniaus vertybinių popierių biržos apsaugai nuo galimų manipuliavimo atvejų Lietuvos bankas turėtų skirti ypatingą dėmesį. Siekdami nuo manipuliavimo apsisaugoti patys, rinkos dalyviai turėtų žinoti, kad, nors skirtingų manipuliavimo būdų yra daug, didžioji dalis jų pasireiškia per manipuliacijas informacija arba manipuliacijas prekybos vertybiniais popieriais veiksmais.

Manipuliavimas informacija dažniausiai atliekamas laikraščiuose, naujienlaiškiuose, forumuose bei kituose interneto portaluose pateikiant ar kitu būdu (pvz., telefonu ar el. paštu) skleidžiant klaidinančias rekomendacijas dėl tam tikrų vertybinių popierių (toliau – VP) pirkimo/pardavimo arba platinant tikrovės neatitinkančius gandus apie bendrovių veiklai esminį poveikį galinčias turėti aplinkybes (pvz., skelbiant apie naujų produktų sukūrimą, skolininkų bankrotą ar pan.) ir taip mėginant paveikti atitinkamų VP kainą.

Nors Lietuvos investuotojams skirtuose forumuose be didelio vargo galima rasti nemažai klaidinančių ar tikrovės akivaizdžiai neatitinkančių žinučių, iki šiol vienintelis viešai žinomas atvejis, kai Vertybinių popierių komisija (toliau – VPK) skyrė (vėliau Lietuvos Vyriausiojo Administracinio teismo panaikintą) baudą už manipuliavimą informacija, yra susijęs su 2007 m. balandžio mėnesį dienraštyje „Respublika“ spausdintomis publikacijomis apie gerėjančią „Gurbernijos“ finansinę būklę ir didėjantį susidomėjimą šios bendrovės akcijomis.

Atsižvelgdama į tai, kad šios publikacijos smarkiai prisidėjo prie vos per vieną mėnesį pasiekto 100% viršijusio bendrovės akcijų kainos augimo bei į tai, kad „Respublika“ ir „Gubernija“ 2007 m. buvo glaudžiai susijusios per jas abi kontroliavusius asmenis, VPK tuomet įtarė, kad straipsniais „Respublikoje“ dienraščio savininkai „Gubernijos“ akcijų kainą galėjo auginti dirbtinai.

Nors aukščiau paminėtų manipuliacijų informacija vis dar pasitaiko, šios neteisėto pasipelnymo schemos vis labiau užleidžia vietą gerokai sunkiau susekamoms ir įrodomoms manipuliacijoms rinka atliekant prekybos VP veiksmus.

Šios manipuliacijos yra atliekamos teikiant klaidinančius pirkimo/pardavimo pavedimus ar sudarant apsimestinius sandorius ir tokiu būdu dirbtinai sukuriant įspūdį apie augančią/krentančią akcijų kainą, paklausą ar prekybos VP aktyvumą. Minėtos manipuliacijosgali būti atliekamos:

  • Vykdant prekybą su savimi,
  • pateikiant ir atšaukiant didelės apimties pirkimo/pardavimo pavedimus,
  • prekybos sesijos pabaigoje itin mažais sandoriais nustatant VP kainą siekiant sudaryti ilgalaikio akcijų kainos kilimo įspūdį,
  • dideliais kiekiais parduodant pasirinktos bendrovės akcijas ir sukėlus paniką rinkoje (ar stop-loss apsaugų suveikimą) atperkant šios bendrovės akcijas už mažesnę kainą ir daugeliu kitų būdų.

Iš Lietuvos teismų nagrinėtų bylų galime matyti, kad iki šiol „Nasdaq Vilnius“ biržoje dažniausiai įkliūdavo per atidarymo ar uždarymo aukcionus dirbtinai aukštą/žemą kainą nustatinėję ir vėliau savo pavedimus atšaukdavę arba itin mažais akcijų įsigijimo sandoriais finansinių priemonių kainą didinę/mažinę manipuliuotojai.

Iš teismų praktikos taip pat matyti, kad tiesioginė finansinė nauda iš turimų akcijų pardavimo už dirbtinai išpūstą VP kainą toli gražu nėra vienintelis tikslas, kurio gali siekti manipuliuotojas. Kaip pavyzdį šiems alternatyviems tikslams galima pateikti VPK 2011 m. nustatytą atvejį, kuomet nuo 2011-02-18 iki 2011-05-10 APB „Apranga“ akcijų kaina buvo dirbtinai keliama perkant po 1–30 APG akcijų vien tam, kad manipuliuotojui nereikėtų įmokėti papildomo įnašo į maržinės prekybos sąskaitą ar parduoti už skolą pirktų akcijų. Kitas įdomus atvejis buvo užfiksuotas 2008 m., kai buvo nustatyta, jog laikotarpiu nuo 2007-12-13 iki 208-02-08 vienas spekuliantas teikė smulkius pavedimus dėl įvairių akcijų įsigijimo vien tam, kad manipuliuodamas rinkos akcijų kainomis padėtų sutuoktinei laimėti Stokholmo ekonomikos mokyklos organizuotą investavimo žaidimą.

Kalbant apie manipuliacijas rinkoje, investuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dalies institucijų ir vadovų darbo vertinimas (premijų ar valdymo mokesčio išmokėjimas) neretai būna susietas su tam tikro laikotarpio pabaigoje pasiektais rezultatais (pvz., pasiekta investicine grąža arba pasiektu valdomos bendrovės akcijų vertės prieaugiu), tad mažai likvidžiose rinkose siekiai dirbtinai padidinti atitinkamų akcijų kainą šių periodų pabaigoje taip pat yra gan tikėtini.

Kaip matyti, „Nasdaq Vilnius“ birža tikrai nėra apsaugota nuo manipuliacijų, o atsižvelgiant į tai, kad kasmet mažėjant rinkos likvidumui manipuliuoti biržos akcijomis darosi vis lengviau, itin smulkių akcijų kainą koreguojančių sandorių ar kitų mėginimų manipuliuoti rinka turėtume išvysti vis dažniau. Spekuliantus nuo manipuliavimo rinka teoriškai turėtų sulaikyti įstatymuose už šiuos veiksmus numatyta baudžiamoji ir administracinė atsakomybė, tačiau atitinkami pažeidimai yra labai sunkiai įrodomi, baudžiamoji atsakomybė (iki 3 metų įkalinimo bausmė) už šiuos veiksmus dar niekada nėra taikyta, o maksimali administracinė nuobauda tesiekia 8.686 Eur fiziniam asmeniui ir 57.924 Eur juridiniam asmeniui.

Derėtų pažymėti ir tai, kad, remiantis ES teisės aktais, paminėtos sankcijos iki 2016 m. liepos turėtų smarkiai išaugti bei numatyti iki EUR 5 mln. Eur administracinę baudą bei 4 metų laisvės atėmimo bausmę fiziniams asmenims bei iki 15 mln. Eur dydžio baudą juridiniams asmenims. Kitą vertus, rinkoje iki 2016 m. nepadidėjus likvidumui vien sankcijų didinimas problemos gali ir neišspręsti, tad visais atvejais investuotojai prieš priimdami sprendimus pirkti/parduoti VP turėtų įsitikinti bent jau sprendimą pirkti/parduotisąlygojusios informacijospatikimumu ir reikšmingumu.

Audrius Slažinskas yra advokatų kontoros „Cobalt“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikos grupės asocijuotas teisininkas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Skvernelio užsienio politikos dekalogas 16

Prieš savaitę iškėlęs kovos su verslu ir oligarchais vėliavą, kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis...

Startuoliai gerai, tačiau be stuburo – nė iš vietos 12

Lietuvos apdirbamosios pramonės įmonės, gamybą 2018 m. išauginusios beveik dešimtadaliu, o ikimokestinį pelną...

Verslo aplinka
2019.03.20
Dar sykį apie Panevėžio savivaldybės įmonių valdymą 1

Džiaugiamės, kad poreikis įmonių valdymo skaidrumui ir pasidalijimas gerosiomis praktikomis įtraukia...

Verslo aplinka
2019.03.19
Draudimo rinka junta ekonomikos imuniteto pokyčius

Pernai šalies draudimo sektorius pajuto dar 2017 metais įvykusių įmonių bankrotų padarinius. Nors praėjusiais...

2019.03.19
Vietoj paprastumo – klajonės po labirintus 2

Ekonomikos ir inovacijos ministerija skaičiuoja verslui sumažėsiančias išlaidas dėl esą sumažintos...

Finansai
2019.03.19
Politikas su mimoza 1

Šiandien jau turime naujus savivaldybių merus, daug kur, žinoma, senus, bet naujai perrinktus. Kaip kalbėjo...

Verslo aplinka
2019.03.18
Geras vardas. Kas toks? 15

Šio rašinio tema tik šiek tiek susijusi su tik ką prašniokštusiais, nors dar ne visais šiemet rinkimais. Bet...

Verslo aplinka
2019.03.15
Penkios nuostatos, nulemiančios „Lean“ taikymo sėkmę 1

Apie vadybos sistemą „Lean“ kasmet paskelbiama daug straipsnių ir knygų, tačiau noras sužinoti, kaip „Lean“...

Paslaugos
2019.03.15
Vizija: selektyvus tarnavimas 40

Garsius šūkius pasibalnojęs tarnauti Lietuvai jau „prisiekė“ prezidento kėdę besimatuojantis premjeras...

Verslo aplinka
2019.03.15
Yra dėl ko pasukti galvą

Europos Centrinis bankas, bent iki šių metų pabaigos pagrindines palūkanų normas palikęs rekordinėse...

Pramonė
2019.03.14
Atsitraukė, bet tik dėl akių 23

Pacientai ir toliau verčiami būti bandomaisiais triušiais – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga...

Paslaugos
2019.03.13
Įteiksime Nobelio premiją pasiūliusiam sprendimą, kaip nepažeisti įstatymo 5

Aplinkos ministerijos ketinimai skaidrinti atliekų sektorių tapo keiksmažodžiu iš penkių raidžių. Vieninga...

Paslaugos
2019.03.12
Europiečiai - kantrūs „Brexit“ įkaitai 1

Kuo sparčiau tirpsta laikas iki lemiamos „Brexit“ dienos, tuo mažiau vilčių lieka, kad Jungtinei Karalystei...

Verslo aplinka
2019.03.12
 Pirma sumokėk, tuomet reikalauk rezultato 4

Antrą kartą atvykęs į Dantų karalystę – juostinių plieno pjūklų lentpjūvėms gamyklą Rumunijoje –...

Verslo klasė
2019.03.11
Silpni finansiniai rezultatai atskleidžia efektyvumo stygių Panevėžio savivaldybės įmonių valdyme 16

Efektyvesnis Panevėžio savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdymas ir tinkamas pelno potencialo išnaudojimas...

Vadyba
2019.03.10
Lenkijos politika – pinigai ir teisingumas 5

2019 m. sausio pabaigoje Lenkiją sukrėtė didžiausias iki šiol skandalas dėl valdančiosios partijos „Teisė ir...

Verslo klasė
2019.03.09
Moterys architektūroje: dar diskriminacija ar jau progresas? 3

Kai Europos architektų taryboje (angl. Architects' Council of Europe, ACE) metiniame susirinkime buvo...

Statyba ir NT
2019.03.08
Alga parlamentarams – už savireklamą?

Sekmadienį prasidedanti Seimo pavasario sesija vyks rinkimų įtampos fone, o tai neišvengiamai atsilieps...

Verslo aplinka
2019.03.08
Ar iš tiesų Lietuvoje nėra elektronikos atliekų? 1

Kiekviena Europos Sąjungos (ES) valstybė narė turi užtikrinti, kad būtų įgyvendinamas gamintojo atsakomybės...

Paslaugos
2019.03.07
Kai Europa pavojuje – Lietuva nebus saugi 8

Europa yra pavojuje, o „Brexit“ yra Europos spąstų simbolis. Šie spąstai kelia grėsmę visai Europai:...

Verslo aplinka
2019.03.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau