Elektroninių parašų tipai: kuo skiriasi ir kurie jų yra saugūs?

Reklama publikuota: 2021-11-22
svg svg

Jau keletą metų visame pasaulyje populiarėja elektroniniai parašai, naudojami viešųjų paslaugų savitarnos svetainių, bankų ir valstybinių institucijų. Vis tik el. parašai skiriasi tiek reikalingais duomenimis, tiek saugumo lygiu. Kaip žinoti, ar tai, ką naudojate, yra saugus ir patikimas elektroninis parašas? Paaiškina teisininkai ir saugaus el. parašo sprendimo „Mark Sign“ atstovai.

Anot specialistų, pagal Europos Sąjungos eIDAS dokumentą, elektroniniu parašu galima laikyti net ir asmens pasirašymą el. laiške pridėjus savo rekvizitus. Vis dėl to akivaizdu, jog tai negarantuoja, kad laišką tikrai išsiuntė žmogus, kurio vardas nurodytas teksto apačioje. Kokios yra saugesnės elektroninio parašo formos?

Naudoja trečdalis Lietuvos gyventojų

Elektroninių parašų plėtrą Lietuvoje neabejotinai paspartino karantino apribojimai – daugybei susitikimų bei susitarimų persikėlus į virtualią erdvę, nuotoliniai parašai tapo neišvengiamu pasirinkimu. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis dar 2020-ųjų pabaigoje elektroniniais parašais naudojosi apie 35 proc. šalies gyventojų. Nepaisant to, vis dar egzistuoja nemažai sumaišties dėl to, kas telpa į „elektroninio parašo“ apibrėžimą ir kuo parašai vienas nuo kito skiriasi.

„Elektroniniu parašu galima laikyti labai skirtingas išraiškos formas. Juo vadinami ir vardas bei kontaktai, kuriuos paliekate el. laiško pabaigoje, ir parašas kurjerio planšetėje, ir dokumentų pasirašymas su „Smart-ID“ programėle ar mobiliu parašu. Akivaizdu, jog šios trys parašo formos gerokai skiriasi, ir saugumo lygiu nėra tapačios“, – pastebi kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimo „Mark Sign“ ir bendrovės UAB Mark ID vadovas Marius Stonkus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ar įstatymo akyse elektroninis parašas gali prilygti parašui ranka?

UAB Legal Balance teisininkė Greta Rimkienė aiškina, kad skirtumai tarp elektroninių parašų tipų reglamentuoti tiek Europos Parlamento, tiek Lietuvos Respublikos įstatymuose. Visgi teisinė elektroninio parašo galia visuomenėje vis dar kelia nemažai klausimų ir neretai pasitaiko tokių atvejų, kai verslo partneris, paslaugų teikėjas, pardavėjas ir pan., teigia, kad elektroninių parašų nepripažįsta ir dokumentus būtina pasirašyti išimtinai tik ranka.

Iš tiesų kvalifikuotas elektroninis parašas turi aukštą juridinę galią. Iš kvalifikuoto elektroninio parašo galima nustatyti asmens tapatybę netgi paprasčiau nei iš ranka padėto parašo. Skaitmeninėje rinkoje kvalifikuotas elektroninis parašas yra bene patikimiausia ir saugiausia priemonė išreikšti savo valią.

„Lietuvos civiliniame kodekse nurodoma, kad kvalifikuotas, aukščiausią saugos standartą atitinkantis elektroninis parašas dokumente, teisiškai yra lygiavertis ranka padėtam parašui. O pagal Europos Sąjungos teisės normas parašas tokią pat teisinę vertę turi ir kitose valstybėse narėse. Taigi, teisiškai elektroninis parašas laikomas tiek pat saugiu kiek ir pasirašymas ranka, tačiau tik tuo atveju, jei jis atitinka „kvalifikuoto“ parašo standartą“, – komentuoja teisininkė.

videoklipas::1

Kuo išskirtinis kvalifikuotas elektroninis parašas?

Anot „Mark Sign“ projekto atstovo, nors pastaraisiais metais el. parašo populiarumas auga vis greičiau ir greičiau, piko jis dar nepasiekė. „Saugus elektroninis parašas gerokai sutaupo pasirašančiųjų laiką bei išlaidas – dokumentus galima pasirašyti vos per keletą sekundžių, net jei esate skirtingose planetos pusėse. Galima prognozuoti, kad po keleto metų, įmonių, kurios nenaudoja elektroninio parašo, liks absoliuti mažuma“, – tikina M. Stonkus.

Specialistas pabrėžia, jog parašus derėtų skirstyti į tris lygius. Paprastas elektroninis parašas apibrėžiamas per gana žemą saugumą. Į šią sąvoką įeina, pavyzdžiui, el. laiško parašai – jie prijungti prie kitų elektroninės formos duomenų arba logiškai susieti su pačiu pasirašančiu asmeniu.

Vidutinio saugumo el. parašais laikomos parašo formos, kurias gali panaudoti tik pats pasirašantis asmuo, o bet koks pasirašymo duomenų pakeitimas būtų pastebimas. Bene populiariausias vidutinio saugumo el. parašo pavyzdys yra nekvalifikuotas „Smart-ID“ parašas.

„Kvalifikuotas elektroninis parašas yra saugiausia ir šiai dienai vienintelė pasirašytam ranka dokumentui prilygstanti virtualaus parašo forma. Toks parašas sukuriamas naudojant kvalifikuotą elektroninio parašo kūrimo įtaisą ir patvirtinamas kvalifikuotu elektroninio parašo sertifikatu“, – pabrėžia „Legal Balance“ teisininkė G. Rimkienė.

Kvalifikuoto elektroninio parašo įtaisai yra Mobilusis parašas (suteikiamas iš mobilaus ryšio operatoriaus gavus naują SIM kortelę su parašu), Registrų centro išduodama USB laikmena su elektroniniu parašu, Asmens duomenų išrašymo centre išduodama Elektroninė tapatybės kortelė bei kvalifikuotas „Smart-ID“ parašas. Visi jie yra jūsų tapatybės įrodymai, tačiau vien jais dokumento pasirašyti negalite – tam reikia platformos, kuri įformins parašą dokumente.

Kaip pasirašyti dokumentus internetu?  

„Mark Sign“ elektroninio pasirašymo forma sukurta tam, kad užtikrintų saugų pasirašymą greitai ir patogiai.

„Elektroninio parašo sprendimą kūrėme taip, jog vartotojas galėtų viename puslapyje pats padėti juridinę teisę turinčius parašus ir iškart nusiųsti dokumentus kolegoms ar verslo partneriams. Norime leisti tiek asmenims, tiek įmonėms pasirašyti saugiai ir greitai, bet tuo pačiu nepasiklystant tarp sudėtingų nustatymų ar perteklinės informacijos.“, – teigia bendrovės „Mark ID“ vadovas.

Bendrovės platforma pradėti naudotis paprasta: svetainėje MarkSign.lt susikurkite savo paskyrą patvirtindami savo tapatybę „Smart-ID“ arba M. parašu. Tuomet galite įkelti reikiamus dokumentus, juos pasirašyti naudojantis M. parašu ar „Smart-ID“. Taip pat siųsti pasirašyti kitiems bei prireikus prie dokumento palikti komentarus.

„Vienas svarbiausių mūsų sistemos privalumų – galimybė nustatyti eilės tvarką, kuria dokumentas pasieks gavėjus. Taigi tą patį failą ne tik galės pasirašyti visi įmonės darbuotojai, bet ir padaryti tai tinkamu eiliškumu“, – pastebi M. Stonkus.

„Mark Sign“ pasirašyti dokumentai atitinka trečią, aukščiausią saugumo lygį ir teisiškai prilygsta ranka padėtam parašui.

Elektroninio parašo sprendimą „Mark Sign“ pristato bendrovė „Mark ID“ – universali tapatybės patvirtinimo ir el. dokumentų pasirašymo platforma, kurios sprendimais naudojasi Lietuvos kredito unijų grupė, „Bobutės paskola“, „Poklet“, „Affidea Lietuva“, „Eskolos.lt“, „Be Kredito“ ir kitos finansų sektoriaus įmonės. Klientams bendrovė siūlo nuotolinio dokumentų ir tapatybės atpažinimo bei patvirtinimo sprendimus, saugesnį prisijungimą ir autentifikaciją, pinigų plovimo prevencijos (AML) užtikrinimą. „Mark Sign“ elektroninio parašo sprendimą jau pasirinko „Girteka“, „Baltijos javai“, „Raso“, „Fastlink“, „FinoMark“, „Kauno Kredito Unija“, „Skaidri apskaitos sistema“ ir kiti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Elektroninių parašų tipai: kuo skiriasi ir kurie jų yra saugūs? Verslo tribūna

Jau keletą metų visame pasaulyje populiarėja elektroniniai parašai, naudojami viešųjų paslaugų savitarnos...

„It‘s simple“
2021.11.22
„Iki“ ir #walk15 partnerystė: kaip pirkėjai įvertino rudenį pristatytą inovaciją? Verslo tribūna

Siekdamas atkreipti pirkėjų dėmesį į sveikatai palankesnę gyvenseną, prekybos tinklas „Iki“ kartu su...

„It‘s simple“
2021.11.18
Lietuvių startuolis „InRento“ įsigijo estų platformą „BitOfProperty“ Verslo tribūna 1

Sutelktinio finansavimo į nekilnojamojo turto (NT) nuomos projektus platforma „InRento“ vykdo plėtrą...

„It‘s simple“
2021.11.16
„Mark Sign“: naujas žaidėjas elektroninių dokumentų pasirašymo rinkoje Verslo tribūna

Plačiai naudojamas elektroninis parašas išlaisvina nuo būtinybės kurti daugybę slaptažodžių ar visur nešiotis...

„It‘s simple“
2021.11.12
Nuo „aklų“ degustacijų iki laboratorinių tyrimų: „Iki“ pasidalijo produktų kokybės užtikrinimo patirtimi Verslo tribūna

Kaskart į savo pirkinių krepšelį dėdamas mėgstamus produktus pirkėjas tikisi, kad jie pasižymės tokiomis pat...

„It‘s simple“
2021.11.11
„InRento“ įkūrėjas: pirmąjį institucinį kapitalą pritraukiau būdamas 18 m. Verslo tribūna 2

Apie iš karto po mokyklos įsteigtus kelis sėkmingus verslus ir savo naujausią kompaniją „InRento“ –...

„It‘s simple“
2021.10.18
Verslo investicijos į skaitmenizavimą – rekordinės: ko tikėtis ateityje? Verslo tribūna 1

Investicijos į verslo procesų skaitmenizaciją rekordiškai didelės ir kasmet vis auga. Neatsilieka ir Lietuva...

„It‘s simple“
2021.10.15
E. komercijos startuolio „LastMile“ vadovas: pirkėjai vertina lankstumą ir greitį Verslo tribūna 1

Savaitei į priekį suplanuotas pirkinių krepšelis, jam susikrauti skiriama valanda naršymo internete ir...

„It‘s simple“
2021.10.14
Tyrimas šokiruoja: sukčių žinučių neatpažįsta kas antras lietuvis Verslo tribūna 6

Vis daugiau mūsų gyvenimo persikeliant į internetinę erdvę, paskui mus seka ir nusikaltėliai. Pasitelkdami...

„It‘s simple“
2021.10.04
Paskelbti 5 stipriausi Lietuvos technologijų vadovai Verslo tribūna

Pirmą kartą Lietuvoje organizuojamų „Metų CTO“ rinkimų komisija sudarė stipriausių Lietuvos technologijų...

„It‘s simple“
2021.10.01
5 tvarumo iniciatyvos, be kurių neįsivaizduojama prekybos tinklo „Iki“ veikla Verslo tribūna

Tvarumas vis sparčiau tampa neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi. Nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kokioje...

„It‘s simple“
2021.09.30
„Iki“ rudenį pasitinka atnaujindama asortimentą: tęsia sėkmingą seriją ir eksperimentuoja Verslo tribūna

Jungtinė Karalystė, Vokietija, Viduržemio jūros regionas, Azija ir Meksika – tiek skirtingų virtuvių...

„It‘s simple“
2021.09.16
Vilniaus centre Vinco Kudirkos skulptūra papuošta išmaniomis ausinėmis Verslo tribūna

Šiandien Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje neeilinis vaizdas – Vincas Kudirka pasipuošė moderniomis 3D...

„It‘s simple“
2021.09.13
FIFA pasaulio salės futbolo čempionatui Lietuvoje informacinių technologijų ir telekomunikacijų paslaugas teiks „Bitė“ Verslo tribūna

Sekmadienį startuosiančiame FIFA pasaulio salės futbolo čempionate Lietuvoje informacinių technologijų ir...

„It‘s simple“
2021.09.10
„Bitė“ tiesia pagalbos ranką pasieniečiams: nemokamai suteiks paslaugų ir sieną kertančiųjų stebėjimo įrangos Verslo tribūna 5

Nors neteisėtų migrantų srautas į Lietuvą per Baltarusijos sieną šiuo metu gerokai sumažėjęs, sienos apsauga...

„It‘s simple“
2021.08.30
„Iki“ – apie priemones, kurios padeda užtikrinti darbuotojų ir pirkėjų saugumą Verslo tribūna

Nors nuo koronaviruso paskiepytų asmenų procentas Lietuvoje didėja, augantys naujų atvejų skaičiai rodo, kaip...

„It‘s simple“
2021.08.27
Daržovių skyriuose lietuviai ieško ne tik bulvių ir bananų: „Iki“ stebi kelias augančias kategorijas Verslo tribūna 1

Rinkdamiesi vaisius ir daržoves, lietuviai vis daugiau dėmesio skiria nebe kainai, o produkto kokybei,...

„It‘s simple“
2021.08.18
Pratęsiamas „Metų CTO“ rinkimų paraiškų teikimo terminas Verslo tribūna

Kandidatų ir organizacijų prašymu pirmą kartą Lietuvoje organizuojamų „Metų CTO“ rinkimų paraiškų teikimo...

„It‘s simple“
2021.07.30
Perteklius maisto produktų lentynose – prekybininkų dilema: revoliucinė „Iki“ praktika tapo standartu Verslo tribūna

Maisto produktų auginimas, gamyba ir kelionė iki pirkėjo reikalauja itin daug resursų, tad maisto švaistymas...

„It‘s simple“
2021.07.29
„Bitė“ imasi netradicinio darbuotojų paieškos būdo: vasarą kandidatus „medžioja“ pažinčių programėlėje „Tinder“ Verslo tribūna 4

Lietuva šiandien susiduria su rekordiniu darbuotojų trūkumu – praėjusį mėnesį fiksuotas didžiausias – 60,6...

„It‘s simple“
2021.07.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku