Socialinis verslas gali būti ir pelno siekiantis
FOTOGALERIJA Socialinis verslas gali būti ir pelno siekiantis (6 nuotr.)
Konkurso European Youth Award (EYA) organizatoriai šiemet ir vėl ieško jaunų žmonių (iki 33 metų), kuriančių socialinį verslą, kuris darnaus vystymosi tikslų kontekste informacinių technologijų (IT) pagalba skatina socialinius pokyčius ir gerina savo bendruomenių bei visuomenės gyvenimą.
2015 m. Jungtinių Tautų Organizacija (JT) priėmė Darnaus vystymosi darbotvarkę 2030 ir nustatė 17 darnaus vystymosi tikslų (angl. Social Development Goals). Tarp jų užtikrinti visaapimantį, lygiavertį ir kokybišką švietimą, skatinti visą gyvenimą trunkantį mokymąsi, panaikinti visų formų skurdą, sumažinti nelygybę valstybėse ir tarp jų, išsaugoti ir darniam vystymui naudoti vandenynų bei jūrų išteklius.
Austrijoje įsikūrusi nepelno siekianti organizacija ICNM (angl. International Center for New Media) galimybę prisidėti prie šių JT iškeltų tikslų įgyvendinimo interpretavo savaip. Ji darnaus vystymosi tikslams pašventė savo organizuojamus skaitmeninio verslo konkursus World Summit Award (WSA) bei European Youth Award (EYA) ir kiekvienais metais renka pasaulio bei Europos lygiu geriausius skaitmeninius sprendimus, prisidedančius prie minėtų JT tikslų įgyvendinimo.
Apie šį, jaunimui skirtą, europinio masto konkursą ir tai, ką jis suteikia jauniesiems inovatoriams, kalbamės su Odeta Isevičiūte, WSA 2015 nugalėtoja, WSA ir EYA žiuri nare ir mentore, EYA ambasadore Lietuvai.
Kodėl svarbu, kad jaunuoliai kurtų socialines inovacijas?
Skaitmeninės technologijos iš esmės pakeitė pasaulį. Jaunoji karta, užaugusi ir subrendusi interneto amžiuje, visiškai kitaip suvokia pasaulio problemas ir jų sprendimų būdus. Bet tas problemas jie tikrai mato ir nori spręsti. Teko susidurti, ne tik EYA, su labai nemažai jaunų žmonių, kurie labai domisi ir rūpinasi socialiniais pokyčiais, moralės ir teisingumo principų užtikrinimu. Jauni žmonės dažnai net renkasi įdomesnį darbą už mažesnį atlygi, jei tame darbe yra galimybių saviraiškai. Jie ieško prasmės. Todėl manau, kad jauni žmonės tiek morališkai, tiek technologiškai gali ir turi kurti įrankius dabarties problemoms spręsti, bet su vizija į ateitį. Visuomenės pareiga jiems padėti, paskatinti ir juos pripažinti.
Kokią naudą suteikia dalyvavimas EYA?
Svarbiausia, manau, yra platus kontaktų tinklas ir bendruomenė, kuri supranta ir palaiko socialinį verslą. Jauniems žmonėms pradėti bet kokį verslą nėra lengva dėl patirties ir pasitikėjimo stokos. Kurti socialinį verslą yra dar sunkiau, nes dažnas, išgirdęs frazę socialinis verslas, pirmiausia pagalvoja apie ne pelno siekiančias organizacijas, kurios prašo paramos ir neaišku, ką su ja veikia. EYA bendruomenės požiūris visai kitos. Kiekvienas šio konkurso nugalėtojas tampa alumnų bendruomenės nariu ir gali bet kada kreiptis į kitus narius. Pažintys, užmegztos 3 dienų konferencijos metu neretai atneša neaprėpiamos naudos, pradedant dalijimusi patirtimi ir bendrų problemų sprendimu, baigiant ten užmegztais partnerystės ryšiais, surastais klientais, komunikacijos partneriais ir net finansavimu.
Taip pat, konferencijos metu, nugalėtojai turi galimybę pasikalbėti su mentoriais, jų verslo modelį analizuoja studentų grupės, kurios pasiūlo sprendimus ir įžvalgas iš šalies. Be abejo, ir pats apdovanojimas yra išskirtinis pripažinimas, kurį galima išnaudoti savo verslo komunikacijoje.
Kaip ir kodėl prisijungėte prie EYA iniciatyvos?
2015 m. dirbau su projektu Bliu Bliu. Tai kalbų mokymo platforma, kuri skatina natūralų kalbos išmokimą iš konteksto. Gavome kvietimą dalyvauti Naujojo knygnešio konkurse, kurį organizuoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) ir Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT). Nedvejodama užpildžiau paraišką ir, mano pačios nuostabai, Bliu Bliu laimėjo Naujojo knygnešio konkursą kategorijoje e. mokslas. Dar labiau nustebau, kai išgirdau, kad šis laimėjimas reiškia, kad partekome į kažkokį World Summit Awards (WSA) konkursą, kurio apdovanojimų ceremonija vyks Kinijoje. Netrukus sužinojau, kad WSA pasaulinė žiuri renka 40 geriausių skaitmeninių sprendimų 8 kategorijose ir laimėti reikštų būti vienu iš penkių geriausių sprendimų e. mokslo kategorijoje visame pasaulyje. Visa tai atrodė nerealu, todėl pasinėriau į startuoliškus darbus ir apie laimėjimą bei WSA daugiau negalvojau. Negalėjau patikėti, kai gavau pranešimą, kad Bliu Bliu pateko tarp nugalėtojų ir esame kviečiami apdovanojimo atsiimti į Singapūrą. Kadangi tuo metu koncentravomės į augimą, tokios kelionės negalėjome sau leisti. Atvirai parašiau apie tai organizatoriams. Ir jie sutiko apmokėti kelionę į apdovanojimų ceremoniją.
Vykdama ten neturėjau jokių lūkesčių, išskyrus gal tik tai, kad toks apdovanojimas turėtų gerai atrodyti Bliu Bliu paskyrose socialiniuose tinkluose ir reklamoje. Sunku apsakyti, ką patyriau Singapūre. Esu TEDxVilnius komandos narė, tad panaudosiu tokį palyginimą TEDx renginiuose paprastai turime 10-20 šaunių pranešėjų, kurių veikla vienaip ar kitaip yra išskirtinė ir iš jos galima kažko išmokti. Nuvykus į Singapūrą, iškart supratau, kad absoliučiai visi 400 dalyvių yra verti tapti TEDx pranešėjais. Pradedant nuo tokių startuolių, kaip CritiLink, kuris Bangladeše sukūrė savotišką greitosios pagalbos tarnybą, veikiančią Uber principu, iki CoderDojo, kuris iš didelių organizacijų surenka panaudotus kompiuterius ir siuntinėja po visą pasaulį į savo filialus mokinančius vaikus programuoti.
Tokioje kompanijoje jaučiausi neverta ten būti, tačiau labai džiaugiausi, kad ten esu. Žodžiais sunku apsakyti tokios auditorijos energiją ir jėgą. Po renginio žinojau, kad noriu būti šios organizacijos dalimi ir priklausyti šiai bendruomenei. Todėl, grįžusi į Lietuvą, būtent taip ir parašiau organizatoriams. Nesitikėjau, kad jau už poros mėnesių būsiu pakviesta į Rodo salą dalyvauti EYA žiuri susitikime. O nuo 2016 m. rugsėjo tapau EYA ir WSA žiuri nare, mentore ir pranešėja. Jau trejus metus iš eilės EYA apdovanojimų metu Austrijoje vedu prisistatymų (angl. pitch) prezentacijas.
Kas jus motyvuoja skirti savo laiką ir pastangas šiai veiklai?
Tikiu ICNM ir WSA bei EYA misija. Kiekvieną kartą EYA renginiuose iš naujo pasisemiu motyvacijos ir įkvėpimo. Jauni žmonės, kurie dar nespėję sukurti ekonominės gerovės sau, prioretizuoja kitų gerovę, yra kažkas ypatingo. Štai, pavyzdžiui, 2018 m. WSA apdovanojimų konferencijoje Vienoje 10 socialinių inovatorių iš viso pasaulio pasakojo savo istorijas. Šie žmonės yra kilę iš tokių šalių kaip Nigerija, Indonezija ar Čilė ir dažnas jų, pradėdamas veiklą, neturėjo nieko, jokių resursų. Aš nekalbu apie pinigus dotacijas ar investicijas, aš kalbu apie elementarius įrankius. Nepaisant to, šie žmonės, pamatę problemą savo aplinkoje, sugebėjo iš jos sukurti verslą, kuris laidžia jiems daryti teigiamus socialinius pokyčius, gerinti bendruomenių gyvenimą ir svarbiausia išlaikyti save ir savo šeimą. Ten supratau, kad neturiu teisės neprisidėti prie socialinės gerovės. Neturi teisės nei vienas planetos gyventojas.
Asmeniškai kurti socialinio verslo neplanuoju, man įdomiau padėti kitiems verslams augti ir pasiekti savo tikslus. Ateityje planuoju dar labiau prisidėti prie ICNM organizacijos veiklos. Šiai ne pelno siekiančiai organizacijai žinomumas, investuotojų paieška ir naujienų sklaida yra labai svarbūs veiksniai. Tai yra mano indėlis į socialinius pokyčius ir darnaus vystymosi tikslus.
Ar daug lietuvių dalyvauja šiame konkurse, kokie yra ankstesnių metų pasiekimai?
Pernai sutikau pirmuosius lietuvius laimėjusius EYA. Tai buvo ViLim - kamuoliukas mažinantis nuo rankų drebėjimą. Jis laimėjo medicinos kategorijoje. Manau, kad iki šiol lietuviai mažai žino apie EYA. Konkursas Naujasis knygnešys vykdo nacionalinę atranką į WSA, todėl geriausius projektus Naujojo knygnešio komisija nominuoja į šį konkursą, o EYA tokios atrankos proceso nėra. Norintiems dalyvauti EYA, nereikia būti nominuotiems nacionalinio eksperto. Tačiau projektai, nepatekę į WSA, gali teikti paraiškas ir į EYA.
Ką daryti norintiems dalyvauti šių metų konkurse?
Norintys patekti į EYA atranką gali paprasčiausiai užpildyti paraišką EYA svetainėje. Arba, gali parašyti man ir aš, kaip iniciatyvos ambasadorė Lietuvai, įvertinusi projektą galėsiu jį nominuoti antram žiuri turui. Pildant paraišką internetu patenkama į pirmą žiuri turą. Žiuri sprendimas priimamas taip: užsidarius paraiškų priėmimui organizuojami du turai internetu, žiuri nariai iš visos Europos balsuoja už labiausiai jiems patikusius ir standartus atitinkančius projektus. Po antrojo žiuri turo internetu 15 žiuri narių susitinka gyvai aptarti likusius projektus ir išrinkti 11 18 geriausiųjų.
Paraiškas teikti į EYA konkursą galima iki liepos 15 d., o apdovanojimai vyksta lapkričio mėnesį Grace, Austrijoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti