Verslo alchemija: kaip sėkmingai išgyventi revoliuciją

Žengiame į 4.0 pramonės revoliucijos amžių. Pigi darbo jėga Lietuvoje senka. Verslas, norintis išgyventi šiuos pokyčius, turi pradėti ruoštis tam laikui ir rasti pridėtinės vertės kūrimo būdų. Bet kaip tai padaryti?
Specialistai ir verslininkai ieškos atsakymų į šį klausimą ir pasakos apie savo patirtį lapkričio 4 d. konferencijoje Verslo alchemija, kuri yra renginio Išmani Lietuva dalis.
Specialistai pabrėžia, kad nors ketvirtoji pramonės revoliucija tik rodo pirmąsias užuomazgas, jai jau reikia pradėti ruoštis. Naujoji pramonė pareikalaus visiškai kitokių kompetencijų. Pavyzdžiui, automobilių gamintojams nebeužtenka vien gaminti transporto priemones. Jiems reikia užsiimti ir skaitmeninių programų kūrimu, didžiųjų duomenų analizavimu.
Šioje naujojoje pramonėje produktai susipina su paslaugomis, tad tai sukuria naujų galimybių. Tačiau reikalauja ir pokyčių vertės kūrimo grandinėje, naujų partnerių.
Apie šiuos ir daugelį kitų ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkių ir galimybių kalbės Nerijus Mačiulis, Swedbank vyriausiasis ekonomistas, Linas Dičpetris, Ernst & Young Baltic partneris, ir Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.
Investicijų paieškos
Naudojant vien vidinius išteklius, sukurti savo produktams aukštą pridėtinę vertę sudėtinga. Šiam tikslui geriausia pasitelkti mokslą. Tačiau Lietuvos verslas ir mokslas kol kas sunkiai randa kelią vienas pas kitą. Pirmieji žingsniai žengti, tačiau vis dar trūksta kai kurių grandžių, pavyzdžiui, žinių vadybininkų.
Kita vertus, Agnė Paliokaitė, tyrimų bendrovės Visionary Analytics vadovė, konferencijos dalyviams yra pasiryžusi pasiūlyti net 10 verslo ir mokslo bendradarbiavimo kelių.
Aukšta pridėtinė vertė taip pat neatsiranda už dyką ir reikalauja nemenkų investicijų. Kol kas Lietuvos verslo investicijų lygis į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) kelis kartus atsilieka nuo ES šalių vidurkio. Šiam skirtumui padengti yra skiriama didelė tiek ES, tiek valstybės parama. Pavyzdžiui, iki 2020 m. Lietuvos verslas gali pasinaudoti 678 mln. Eur siekiančia ES parama į MTEP ir inovacijas. Kaip tai padaryti, papasakos MITA vadovas p. Šetkus.
Dar 100 mln. Eur inovacijoms siūlo privataus kapitalo fondų valdymo bendrovė LitCapital. Kaip patraukti šias investicijas, konferencijos dalyviams atskleis Šarūnas Šiugžda, LitCapital įkūrėjas ir vadovaujantis partneris.
Sėkmės istorijos
Sunkiausiai inovacijos ir naujovės gimsta dideles struktūras, seną paveldą turinčiose bendrovėse. To pavyzdys bankai, kuriuos pagal inovacijas gerokai lenkia finansų technologijų startuoliai. Pasitelkti startuolius inovacijoms gali ir tradicinės pramonės bendrovės. Šią praktiką neseniai pradėjo taikyti Lietuvos energija, kuri steigia rizikos kapitalo fondą, skirtą investuoti į inovatyvias pradedančiąsias įmones. Apie tai, kaip klasikiniame stambiame versle pritaikomos naujovės, plačiau kalbės Lietuvos energijos vadovas Dalius Misiūnas.
Nors, kaip minėta, mokslo ir verslo traukinys Lietuvoje dar neįsibėgėjo, sėkmingų šios simbiozės pavyzdžių netrūksta. Konferencijoje Verslo alchemija bus pristatytos kelios šio sėkmingo bendradarbiavimo patirtys. Pavyzdžiui, saulės energetikos bendrovės Solitek Cells ir Solitek R&D glaudžiai bendradarbiauja su pažangiausiomis šalies laboratorijomis. Apie šią veiklą konferencijoje pasakos bendrovių verslo plėtrai vadovaujantis Vytautas Kieras.
Apie savo pasiekimus ir mokslinės veiklos bendrovės vystymą kalbės Alvydas Naujėkas, UAB Vėjo projektai prezidentas ir valdybos pirmininkas. Įmonė jau keletą metų kuria ir tobulina e. transporto sistemas. Šiuo metu ji žengia drąsų žingsnį į autotransporto industriją ir pristato savo naujausią produktą visiškai elektrinį miesto autobusą.
Su mokslininkais bendradarbiauja ir viena seniausių Lietuvos bendrovių UAB Rūta. Bendrovės direktorius Rolandas Pridotkas nušvies, kaip plėtodama inovatyvius projektus, bendradarbiauja tiek su Lietuvos, tiek su užsienio mokslininkais iš įvairių universitetų ir institutų. Ne tik verslui reikia mokslo, bet ir mokslininkams reikia verslo pagalbos. Svajus Asadauskas, mokslininkas iš Fizinių ir technologijos mokslų centro, papasakos, kaip subūrę mokslo ir verslo jėgas lietuviai sukūrė naujos kartos padangų perdirbimo technologiją.
Nuo ežero dugno į kosmosą
Konferencijoje savo sėkmės istoriją pristatys ir Deeper, šiemet gavusi inovatyvių sprendimų lyderės vardą. Išmaniojo echoloto kūrėjai buvo įvertinti didžiausioje pasaulyje technologijų parodoje Consumer Electronics Show 2016. Ten bendrovė laimėjo geriausio inovatyvaus produkto nominaciją belaidžių priedų kategorijoje.
Deeper komandos nariai reguliariai lankosi aukštosiose mokyklose, žiūri, kas jose kuriama, ieško darbų, kuriuos galbūt būtų galima komercializuoti. Šiuo metu Deeper kuria naują prietaisą išmaniąją dviračio spyną. Šio prietaiso idėja Deeper kilo iš Kauno technologijos universiteto studentų bakalaurinio darbo.
Galiausiai konferencijoje kalbės Nanoavionics komanda. Šį pirmąjį Lietuvos kosmoso startuolį sukūrė studentai, kurie taip pat yra vieni pirmojo lietuviško palydovo autorių. Iš problemų, su kuriomis studentai susidūrė kurdami pirmąjį palydovą, gimė verslo idėja. Nanoavionics kuria integruotus mažųjų palydovų komponentus ir subsistemas, o bendrovės tikslas tapti viena iš penkių pagrindinių pasaulinės rinkos dalyvių.
Lapkričio 45 d. Litexpo parodų centre Vilniuje vyks renginys Išmani Lietuva, kuris apims tris konferencijas: 50 kelių į sėkmę, Ateities komandos DNR ir Verslo alchemija.
50 kelių į sėkmę tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.
Ateities komandos DNR - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.
Verslo alchemija - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.
Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti