Verslo alchemija: kaip sėkmingai išgyventi revoliuciją

Publikuota: 2016-11-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Žengiame į 4.0 pramonės revoliucijos amžių. Pigi darbo jėga Lietuvoje senka. Verslas, norintis išgyventi šiuos pokyčius, turi pradėti ruoštis tam laikui ir rasti pridėtinės vertės kūrimo būdų. Bet kaip tai padaryti?

Specialistai ir verslininkai ieškos atsakymų į šį klausimą ir pasakos apie savo patirtį lapkričio 4 d. konferencijoje „Verslo alchemija“, kuri yra renginio „Išmani Lietuva“ dalis.

Specialistai pabrėžia, kad nors ketvirtoji pramonės revoliucija tik rodo pirmąsias užuomazgas, jai jau reikia pradėti ruoštis. Naujoji pramonė pareikalaus visiškai kitokių kompetencijų. Pavyzdžiui, automobilių gamintojams nebeužtenka vien gaminti transporto priemones. Jiems reikia užsiimti ir skaitmeninių programų kūrimu, didžiųjų duomenų analizavimu.

Šioje naujojoje pramonėje produktai susipina su paslaugomis, tad tai sukuria naujų galimybių. Tačiau reikalauja ir pokyčių vertės kūrimo grandinėje, naujų partnerių.

Apie šiuos ir daugelį kitų ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkių ir galimybių kalbės Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, Linas Dičpetris“, „Ernst & Young Baltic“ partneris, ir Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.

Investicijų paieškos

Naudojant vien vidinius išteklius, sukurti savo produktams aukštą pridėtinę vertę sudėtinga. Šiam tikslui geriausia pasitelkti mokslą. Tačiau Lietuvos verslas ir mokslas kol kas sunkiai randa kelią vienas pas kitą. Pirmieji žingsniai žengti, tačiau vis dar trūksta kai kurių grandžių, pavyzdžiui, žinių vadybininkų.

Kita vertus, Agnė Paliokaitė, tyrimų bendrovės „Visionary Analytics“ vadovė, konferencijos dalyviams yra pasiryžusi pasiūlyti net 10 verslo ir mokslo bendradarbiavimo kelių.

Aukšta pridėtinė vertė taip pat neatsiranda už dyką ir reikalauja nemenkų investicijų. Kol kas Lietuvos verslo investicijų lygis į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) kelis kartus atsilieka nuo ES šalių vidurkio. Šiam skirtumui padengti yra skiriama didelė tiek ES, tiek valstybės parama. Pavyzdžiui, iki 2020 m. Lietuvos verslas gali pasinaudoti 678 mln. Eur siekiančia ES parama į MTEP ir inovacijas. Kaip tai padaryti, papasakos MITA vadovas p. Šetkus.

Dar 100 mln. Eur inovacijoms siūlo privataus kapitalo fondų valdymo bendrovė „LitCapital“. Kaip patraukti šias investicijas, konferencijos dalyviams atskleis Šarūnas Šiugžda, „LitCapital“ įkūrėjas ir vadovaujantis partneris.

Sėkmės istorijos

Sunkiausiai inovacijos ir naujovės gimsta dideles struktūras, seną paveldą turinčiose bendrovėse. To pavyzdys – bankai, kuriuos pagal inovacijas gerokai lenkia finansų technologijų startuoliai. Pasitelkti startuolius inovacijoms gali ir tradicinės pramonės bendrovės. Šią praktiką neseniai pradėjo taikyti „Lietuvos energija“, kuri steigia rizikos kapitalo fondą, skirtą investuoti į inovatyvias pradedančiąsias įmones. Apie tai, kaip klasikiniame stambiame versle pritaikomos naujovės, plačiau kalbės „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas.

Nors, kaip minėta, mokslo ir verslo traukinys Lietuvoje dar neįsibėgėjo, sėkmingų šios simbiozės pavyzdžių netrūksta. Konferencijoje „Verslo alchemija“ bus pristatytos kelios šio sėkmingo bendradarbiavimo patirtys. Pavyzdžiui, saulės energetikos bendrovės „Solitek Cells“ ir „Solitek R&D“ glaudžiai bendradarbiauja su pažangiausiomis šalies laboratorijomis. Apie šią veiklą konferencijoje pasakos bendrovių verslo plėtrai vadovaujantis Vytautas Kieras.

Apie savo pasiekimus ir mokslinės veiklos bendrovės vystymą kalbės Alvydas Naujėkas, UAB „Vėjo projektai“ prezidentas ir valdybos pirmininkas. Įmonė jau keletą metų kuria ir tobulina e. transporto sistemas. Šiuo metu ji žengia drąsų žingsnį į autotransporto industriją ir pristato savo naujausią produktą – visiškai elektrinį miesto autobusą.

Su mokslininkais bendradarbiauja ir viena seniausių Lietuvos bendrovių UAB „Rūta“. Bendrovės direktorius Rolandas Pridotkas nušvies, kaip plėtodama inovatyvius projektus, bendradarbiauja tiek su Lietuvos, tiek su užsienio mokslininkais iš įvairių universitetų ir institutų. Ne tik verslui reikia mokslo, bet ir mokslininkams reikia verslo pagalbos. Svajus Asadauskas, mokslininkas iš Fizinių ir technologijos mokslų centro, papasakos, kaip subūrę mokslo ir verslo jėgas lietuviai sukūrė naujos kartos padangų perdirbimo technologiją.

Nuo ežero dugno į kosmosą

Konferencijoje savo sėkmės istoriją pristatys ir „Deeper“, šiemet gavusi inovatyvių sprendimų lyderės vardą. Išmaniojo echoloto kūrėjai buvo įvertinti didžiausioje pasaulyje technologijų parodoje „Consumer Electronics Show 2016“. Ten bendrovė laimėjo geriausio inovatyvaus produkto nominaciją belaidžių priedų kategorijoje.

„Deeper“ komandos nariai reguliariai lankosi aukštosiose mokyklose, žiūri, kas jose kuriama, ieško darbų, kuriuos galbūt būtų galima komercializuoti. Šiuo metu „Deeper“ kuria naują prietaisą – išmaniąją dviračio spyną. Šio prietaiso idėja „Deeper“ kilo iš Kauno technologijos universiteto studentų bakalaurinio darbo.

Galiausiai konferencijoje kalbės „Nanoavionics“ komanda. Šį pirmąjį Lietuvos kosmoso startuolį sukūrė studentai, kurie taip pat yra vieni pirmojo lietuviško palydovo autorių. Iš problemų, su kuriomis studentai susidūrė kurdami pirmąjį palydovą, gimė verslo idėja. „Nanoavionics“ kuria integruotus mažųjų palydovų komponentus ir subsistemas, o bendrovės tikslas – tapti viena iš penkių pagrindinių pasaulinės rinkos dalyvių.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija“ - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sistemų analitiko darbas – tarp IT ir kūrybos Rėmėjo turinys 1

Sprendimo kūrėjas ir tarpininkas tarp komandos ir kliento – taip galima būtų trumpai apibūdinti sistemų...

Išmani Lietuva
2019.01.17
Startuoliai į pramonės sektorių žengia nedrąsiai Premium 2

Nors pramonė yra vienas pagrindinių šalies ekonomikos variklių, generuojantis beveik 65 mlrd. Eur pajamų per...

Technologijos
2019.01.17
Vis daugiau užsienio startuolių renkasi kurti verslą Lietuvoje 7

Du metus Lietuvoje veikianti užsienio startuolių pritraukimo programa „Startup Visa“ sulaukia vis daugiau...

Technologijos
2019.01.16
KTU mokslininkų išradimą komercializuos studentų startuolis 2

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė įrenginį, kuris per pirmas 10 sekundžių, lėktuvui...

Technologijos
2019.01.15
Startuoliams draugiškiausios pasaulio šalys 2

Žurnalas „CEO World“ paskelbė jaunam ir sparčiai augančiam verslui šiemet draugiškiausių šalių...

Technologijos
2019.01.15
T. Andrejauskas: Lietuvoje pernelyg vadovaujamasi nuostata „drausk ir neleisk“ Premium 8

Tomas Andrejauskas, Lietuvos biotechnologų asociacijos (LBTA) viceprezidentas, fitobiotechnologijų UAB...

Pramonė
2019.01.15
KTU tyrėjai laimėjo bendrovės „Nvidia“ konkursą 10

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai, taikantys dirbtinio intelekto ir matematinius metodus...

Technologijos
2019.01.10
Islandijos mokėjimų rinkos veteranai kuria įmonę Vilniuje 3

Islandijos finansinių technologijų bendrovė „Paystra“, teikianti mokėjimų paslaugas, steigia būstinę Vilniuje...

Technologijos
2019.01.10
Su kinais ne pakeliui: „Elgama sistemos“ tapo „Navitus LT“ Premium

Energijos valdymo sprendimų bendrovė „Elgama sistemos“ 2019-uosius pasitiko su nauju vardu. Įmonės vadovai ir...

Technologijos
2019.01.10
Fiksuotas internetas Lietuvoje – 4-tas pigiausias ES 11

Europos Komisijos (EK) paskelbto tyrimo duomenimis, Lietuva yra viena iš keturių Europos Sąjungos (ES)...

Technologijos
2019.01.09
Veiklą pradeda „Iron Wolf Capital“ fondas

Antradienį veiklą oficialiai pradeda dar vienos rizikos kapitalo fondų valdymo įmonės „Iron Wolf Capital...

Technologijos
2019.01.08
Vilnius prašo sukurti išmanią transporto sistemą senamiesčiui 8

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kartu su Vilniaus miesto savivaldybe skelbia ikiprekybinį...

Technologijos
2019.01.07
Efektyvesniam vėžio gydymui – KTU startuolio dozimetras

Kauno technologijos universiteto (KTU) taikomosios fizikos, medžiagų mokslo, medicinos fizikos ir...

Technologijos
2019.01.05
Du universitetus prisijungęs VDU žada atgaivinti mokytojų rengimą 3

Dvi aukštąsias mokyklas nuo sausio prisijungęs Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) žada aukštesnės kokybės...

Technologijos
2019.01.03
TOP 10: svarbiausi 2018 m. įvykiai Lietuvos technologijų rinkoje Premium

Nors buvo keli sukrėtimai, Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriui 2018 m. buvo gana...

Technologijos
2019.01.03
Įmonės vertybės: nuo „katės maiše“ iki metų darbuotojo Rėmėjo turinys 1

Metų pabaiga signalizuoja ne vien apie visų laukiamas šventes, bet ir įmonių metinius vakarėlius. O tokiuose...

Inovatyvus verslas
2018.12.28
Skaitmeninė transformacija 2018-aisiais: nuvilti lūkesčiai ir užgimstanti IT tiekėjų ekosistema Rėmėjo turinys 2

Šiemet paaiškėjo, kad praktinis esminių veiklos pokyčių įgyvendinimas pasitelkiant technologijas – daug...

Išmani visuomenė
2018.12.27
Biotechnologijų „Froceth“: kuriame inovatyvius vaistus itin sunkioms ligoms gydyti Premium

Jaunų lietuvių mokslininkų įkurta biotechnologijų įmonė „Froceth“, gaminanti individualiai pritaikytus...

Technologijos
2018.12.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau