Verslo alchemija: kaip sėkmingai išgyventi revoliuciją

Publikuota: 2016-11-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Žengiame į 4.0 pramonės revoliucijos amžių. Pigi darbo jėga Lietuvoje senka. Verslas, norintis išgyventi šiuos pokyčius, turi pradėti ruoštis tam laikui ir rasti pridėtinės vertės kūrimo būdų. Bet kaip tai padaryti?

Specialistai ir verslininkai ieškos atsakymų į šį klausimą ir pasakos apie savo patirtį lapkričio 4 d. konferencijoje „Verslo alchemija“, kuri yra renginio „Išmani Lietuva“ dalis.

Specialistai pabrėžia, kad nors ketvirtoji pramonės revoliucija tik rodo pirmąsias užuomazgas, jai jau reikia pradėti ruoštis. Naujoji pramonė pareikalaus visiškai kitokių kompetencijų. Pavyzdžiui, automobilių gamintojams nebeužtenka vien gaminti transporto priemones. Jiems reikia užsiimti ir skaitmeninių programų kūrimu, didžiųjų duomenų analizavimu.

Šioje naujojoje pramonėje produktai susipina su paslaugomis, tad tai sukuria naujų galimybių. Tačiau reikalauja ir pokyčių vertės kūrimo grandinėje, naujų partnerių.

Apie šiuos ir daugelį kitų ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkių ir galimybių kalbės Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, Linas Dičpetris“, „Ernst & Young Baltic“ partneris, ir Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.

Investicijų paieškos

Naudojant vien vidinius išteklius, sukurti savo produktams aukštą pridėtinę vertę sudėtinga. Šiam tikslui geriausia pasitelkti mokslą. Tačiau Lietuvos verslas ir mokslas kol kas sunkiai randa kelią vienas pas kitą. Pirmieji žingsniai žengti, tačiau vis dar trūksta kai kurių grandžių, pavyzdžiui, žinių vadybininkų.

Kita vertus, Agnė Paliokaitė, tyrimų bendrovės „Visionary Analytics“ vadovė, konferencijos dalyviams yra pasiryžusi pasiūlyti net 10 verslo ir mokslo bendradarbiavimo kelių.

Aukšta pridėtinė vertė taip pat neatsiranda už dyką ir reikalauja nemenkų investicijų. Kol kas Lietuvos verslo investicijų lygis į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) kelis kartus atsilieka nuo ES šalių vidurkio. Šiam skirtumui padengti yra skiriama didelė tiek ES, tiek valstybės parama. Pavyzdžiui, iki 2020 m. Lietuvos verslas gali pasinaudoti 678 mln. Eur siekiančia ES parama į MTEP ir inovacijas. Kaip tai padaryti, papasakos MITA vadovas p. Šetkus.

Dar 100 mln. Eur inovacijoms siūlo privataus kapitalo fondų valdymo bendrovė „LitCapital“. Kaip patraukti šias investicijas, konferencijos dalyviams atskleis Šarūnas Šiugžda, „LitCapital“ įkūrėjas ir vadovaujantis partneris.

Sėkmės istorijos

Sunkiausiai inovacijos ir naujovės gimsta dideles struktūras, seną paveldą turinčiose bendrovėse. To pavyzdys – bankai, kuriuos pagal inovacijas gerokai lenkia finansų technologijų startuoliai. Pasitelkti startuolius inovacijoms gali ir tradicinės pramonės bendrovės. Šią praktiką neseniai pradėjo taikyti „Lietuvos energija“, kuri steigia rizikos kapitalo fondą, skirtą investuoti į inovatyvias pradedančiąsias įmones. Apie tai, kaip klasikiniame stambiame versle pritaikomos naujovės, plačiau kalbės „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas.

Nors, kaip minėta, mokslo ir verslo traukinys Lietuvoje dar neįsibėgėjo, sėkmingų šios simbiozės pavyzdžių netrūksta. Konferencijoje „Verslo alchemija“ bus pristatytos kelios šio sėkmingo bendradarbiavimo patirtys. Pavyzdžiui, saulės energetikos bendrovės „Solitek Cells“ ir „Solitek R&D“ glaudžiai bendradarbiauja su pažangiausiomis šalies laboratorijomis. Apie šią veiklą konferencijoje pasakos bendrovių verslo plėtrai vadovaujantis Vytautas Kieras.

Apie savo pasiekimus ir mokslinės veiklos bendrovės vystymą kalbės Alvydas Naujėkas, UAB „Vėjo projektai“ prezidentas ir valdybos pirmininkas. Įmonė jau keletą metų kuria ir tobulina e. transporto sistemas. Šiuo metu ji žengia drąsų žingsnį į autotransporto industriją ir pristato savo naujausią produktą – visiškai elektrinį miesto autobusą.

Su mokslininkais bendradarbiauja ir viena seniausių Lietuvos bendrovių UAB „Rūta“. Bendrovės direktorius Rolandas Pridotkas nušvies, kaip plėtodama inovatyvius projektus, bendradarbiauja tiek su Lietuvos, tiek su užsienio mokslininkais iš įvairių universitetų ir institutų. Ne tik verslui reikia mokslo, bet ir mokslininkams reikia verslo pagalbos. Svajus Asadauskas, mokslininkas iš Fizinių ir technologijos mokslų centro, papasakos, kaip subūrę mokslo ir verslo jėgas lietuviai sukūrė naujos kartos padangų perdirbimo technologiją.

Nuo ežero dugno į kosmosą

Konferencijoje savo sėkmės istoriją pristatys ir „Deeper“, šiemet gavusi inovatyvių sprendimų lyderės vardą. Išmaniojo echoloto kūrėjai buvo įvertinti didžiausioje pasaulyje technologijų parodoje „Consumer Electronics Show 2016“. Ten bendrovė laimėjo geriausio inovatyvaus produkto nominaciją belaidžių priedų kategorijoje.

„Deeper“ komandos nariai reguliariai lankosi aukštosiose mokyklose, žiūri, kas jose kuriama, ieško darbų, kuriuos galbūt būtų galima komercializuoti. Šiuo metu „Deeper“ kuria naują prietaisą – išmaniąją dviračio spyną. Šio prietaiso idėja „Deeper“ kilo iš Kauno technologijos universiteto studentų bakalaurinio darbo.

Galiausiai konferencijoje kalbės „Nanoavionics“ komanda. Šį pirmąjį Lietuvos kosmoso startuolį sukūrė studentai, kurie taip pat yra vieni pirmojo lietuviško palydovo autorių. Iš problemų, su kuriomis studentai susidūrė kurdami pirmąjį palydovą, gimė verslo idėja. „Nanoavionics“ kuria integruotus mažųjų palydovų komponentus ir subsistemas, o bendrovės tikslas – tapti viena iš penkių pagrindinių pasaulinės rinkos dalyvių.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija“ - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sinkevičius: dirbtinio intelekto plėtrą reikia skatinti ES lygmeniu Premium 4

Europos Sąjungos valstybės turi imtis bendrų pastangų skatindamos dirbtinio intelekto (DI) plėtrą, nes kitu...

Technologijos
2018.07.18
„Open Circle Capital“ investavo į šviežią startuolį

Rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovė „Open Circle Capital” kartu su verslo angelais investavo į neseniai...

Technologijos
2018.07.16
„TransferGo“ gavo elektroninių pinigų licenciją 3

Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją piniginių perlaidų startuoliui „TransferGo“.

Technologijos
2018.07.16
„Pramonė 4.0“: skaitmeninė transformacija pagal Jonavos tekstilės bendrovę Premium 1

Jonavos audimo UAB „A Grupė“ kuria inovatyvią medžiagą ir skaitmenina gamybą – Virginijus Vizbaras,...

Pramonė
2018.07.13
Prezidentė pasirašė inovacijas skatinančius įstatymus 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Technologijų ir inovacijų įstatymą bei Mokslo ir studijų įstatymo...

Technologijos
2018.07.13
„Šviesos konversija“ atidarė naują korpusą 1

Lazerių gamybos UAB Mokslinė – gamybinė firma „Šviesos konversija“ atidarė naują gamybai ir moksliniams...

Technologijos
2018.07.12
Interviu su JAV technologijų guru: verslui teks prisitaikyti prie inovacijų Premium

Technologinis progresas verslui šiuo metu suteikia gerokai didesnę dinamiką nei kada nors anksčiau. Curtisas...

Technologijos
2018.07.11
Mašininis mokymasis: genijus su neribotomis galimybėmis Rėmėjo turinys 1

„Kodėl visuose lėktuvuose sėdi po du pilotus? Juk užtenka tik vieno. Tegul skrenda suknistas kompiuteris“, –...

Išmani Lietuva
2018.07.11
Lietuvių „Contrarian Ventures“ investavo į JK bendrovę Premium

Rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovės „Contrarian Ventures“ valdomas „Lietuvos Energijos“ išmaniosios...

Technologijos
2018.07.10
Hibridiniai sprendimai – kelias į inovacijas Rėmėjo turinys

Šiandien IT turi ne tik padėti verslui sklandžiai įgyvendinti kasdienes operacijas ir užduotis, bet ir tapti...

Atsiskaitymai telefonu: pirmi įspūdžiai apie „MoQ“ bandomąją versiją Premium 6

Trijų mobiliojo ryšio operatorių įkurta bendrovė „Mobilieji mokėjimai“ jau kurį laiką vykdo momentinių...

Technologijos
2018.07.09
Pokalbis su A. Janulaičiu – apie biotechnologijas, parduotą „Fermentą“  ir 100 mln. Lt Premium

Vienas biotechnologijų bendrovės „Fermentas“ sėkmės kalvių profesorius Eugenijus Arvydas Janulaitis ir po...

Technologijos
2018.07.04
„Zivė“ kurs namuose naudojamą širdies veiklos sutrikimų stebėjimo sistemą 3

Medicinos prietaisus kurianti Vilniaus UAB „Zivė“ drauge su partneriu iš Kauno UAB „Astra Minerva“ kurs...

Pramonė
2018.07.04
IT valdymo įrankiai: pažangi stebėsenos sistema padeda užkirsti kelią incidentams Rėmėjo turinys

Kaip parodė naujausias „Blue Bridge“ klientų tyrimas, dauguma IT priežiūros paslaugas perkančių klientų...

Kada mokslas ir verslas sukirs rankomis? 8

Valstybėje esantis mokslo potencialas turėtų geriau padėti šalies ekonomikai – Ūkio ministerija tikisi, kad...

Technologijos
2018.07.03
Akcijos darbuotojams: motyvacija ar auksiniai antrankiai Premium 2

Lietuvoje pamažu populiarėja JAV paplitęs darbuotojų motyvavimo būdas – suteikti jiems akcijų arba galimybių...

Vadyba
2018.07.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau