„Ignitis” stiprina pozicijas saulės energijos rinkoje

Publikuota: 2020-05-27
svg svg

Šių metų pavasarį pradėjo veikti net 5 naujos UAB „Ignitis“ įrengtos saulės elektrinės, sumontuotos ant įmonių stogų. Bendra šių elektrinių galia sudaro beveik 1,1 megavatų (MW). Šiandien įmonės įgyvendintų ir vykdomų projektų galia viršija 8 MW Lietuvoje ir Latvijoje – elektrinių pagamintos energijos pakaktų beveik 3000 namų ūkių metiniams elektros poreikiams patenkinti.

UAB „Ignitis“ jau ne vienerius metus aktyviai vysto atsinaujinančių energijos išteklių sritį. Bendrovės Verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius Haroldas Nausėda tikina, kad  atsinaujinantys ištekliai, ypač saulės energetikos sprendimai, netrukus užims kompanijos veiklos flagmano vietą greta tradicinių energetikos paslaugų.

nuotrauka::1 left

„Saulės energijos srityje veikiame labai plačiai – sukūrėme pirmąją tokią pasaulyje šalies mastu veikiančią saulės parkų platformą, sulaužančią barjerus saulės energetika pasinaudoti tik siauram visuomenės ratui. Siūlome įvairias paslaugas fiziniams ir verslo klientams. Ne tik sumontuojame saulės modulius, bet siūlome platesnes paslaugas ir vertę savo klientams, o numatomos artimiausios ateities paslaugų inovacijos apskritai sukurs reikšmingą atotrūkį nuo šiuo metu rinkoje dominuojančių sprendimų“, – pasakoja H. Nausėda. Kaip pavyzdį jis pateikia analogiją su automobiliu: jo įsigijimas yra tik pirmasis veiksmas, tačiau su tuo susiję poreikiai yra gerokai platesni – reikia, kad jį kažkas plautų, prižiūrėtų, stebėtų veiklos parametrus, esant reikalui operatyviai remontuotų, o laikotarpiais, kai savininkas juo nesinaudoja, gal net ir įdarbintų pajamoms uždirbti, o gal paskolintas valandas iškeistų į kelionių lėktuvu mylias. „Į saulės energetiką žiūrime panašiai – gerokai plačiau nei tik kaip į elektrinės įrengimą ant stogo.“

H. Nausėda pabrėžia, kad „Ignitis“ verslo klientų segmentas – labai dinamiškas. Įmonės skaičiuoja investicijos atsipirkimą, žino apie ES paramos programas saulės elektrinėms ir siekia jomis pasinaudoti. Visgi didžioji dalis „Ignitis“ klientų elektrines įsirengia savo lėšomis, o tai, anot bendrovės atstovo, rodo du svarbius dalykus: „Pirma – mūsų teikiami saulės energetikos sprendimai sukuria ekonominę naudą net ir be paramos, antra – verslas vis atsakingiau žiūri į žaliąją energetiką, o mūsų siūlomi produktai atitinka reiklių klientų poreikius.“

Ne tik sumažėję energijos kaštai

Gamybos sektorius – vienas tų, kurie dažniausiai įsirengia saulės elektrines. Gamybos įmonės vartoja daug elektros energijos, tad galimybė pasigaminti savo energijos ir taip sumažinti gamybos kaštus atrodo itin patraukliai. Dažna įmonė akcentuoja ir „žalumo“ aspektą – užsienio partneriai ir klientai, ypač iš Skandinavijos šalių, domisi, kokias tvarumo iniciatyvas įmonė įgyvendina Lietuvoje. Saulės elektrinė gali tapti bilietu į naujas partnerystes ir rinkas, paskatinti pajamų augimą.

Alytuje įsikūrusi UAB „Svenheim Properties“, kurios patalpose yra įsikūrusios ir baldus gamina keletas bendrovių, 500 kWp galios saulės elektrinę įsirengė balandžio mėnesį. Apie alternatyvius elektros energijos šaltinius jau ilgą laiką svarsčiusiai bendrovei apsispręsti padėjo palankios „Ignitis“ partnerystės sąlygos – į elektrinės projektą pradžioje nereikėjo investuoti savų lėšų.

„Saulės generuojama energija patenkins tik apie 10 proc. mūsų metinio elektros energijos poreikio. Tačiau informacija, kurią gauname iš „Ignitis“ apie šią žaliąją energiją, jos gavimo aspektus, atsiperkamumą – aukso vertės. Į šį projektą žiūrime per perspektyvos prizmę ir tikimės, kad naudodamiesi saulės elektrine per dešimt metų susirinksime atsakymus į daugelį svarbių klausimų, susijusių su energijos generavimu, kurių pagrindu galėsime priimti tolimesnius sprendimus“, – komentuoja Vytautas Galvanauskas, UAB „Svenheim Properties“ Technikos vadovas.

Jis neabejoja, kad šiuo metu susiklosčiusi žemų elektros kainų banga nesitęs ilgai, todėl alternatyvūs energijos šaltiniai išliks aktualūs visiems. Ir ne tik dėl ekonominio aspekto – gamybinės veiklos šalutiniai poveikiai gamtai ir visuomenei yra akivaizdūs ir turi būti ieškoma sprendimų, kaip juos neutralizuoti. Visgi V. Galvanauskas pabrėžia, kad investicijos į atsinaujinančią energetiką yra didelės, todėl sprendimai turi būti gerai pasverti: „Mes įsikūrę Alytaus pramonės rajone. Aplink išties daug kaimyninių pramonės įmonių domisi saulės energetika, montuoja elektrines, naudojasi įvairiais finansavimo modeliais. Tačiau dauguma, kaip ir mes, gana atsargūs – žengia mažais žingsniais, stebi, kaip ir kokiu greičiu investicija duoda grąžą.“

[infogram id="e405b95d-69ed-4506-bce8-ac4a465a675f" prefix="GyS" format="interactive" title="TR:IGNITIS3"]

Kvalifikuoti sprendimai ir rizikų vertinimas – būtina

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, Lietuvoje įrengiamų saulės elektrinių skaičius pastaraisiais metais pastebimai auga – tiek gyventojų, tiek komercinis segmentai didėjo daugiau nei dvigubai.

„Jei 2018 m. šalyje buvo apie 1000 gyventojų, turinčių saulės elektrinę, tai 2019 metų gale jų padaugėjo iki 3140. Komerciniame sektoriuje įrengiamų saulės elektrinių skaičius didėjo nuo 77 vnt. 2018 m. iki 256 vnt. 2019m., o per šių metų pirmąjį pusmetį papildomai atsirado dar apie 1360 buitinių ir apie 160 komercinių. Gegužės mėn. duomenimis, Lietuvoje veikia apie 4900 saulės elektrinių, kurių bendra galia – 47,8 MW, iš jų 14,3 MW generuoja komercinio sektoriaus saulės elektrinės”, – statistika dalijasi Donatas Jasas, VERT Tarybos narys. Jis pastebi, kad pastaruoju metu jaučiamas viešųjų įstaigų, įsirengiančių saulės elektrines savo poreikiams, suaktyvėjimas.

Šiuo metu saulės elektrinėms, galingesnėms nei 30 kW, būtina gauti leidimą iš VERT. Pasak D. Jaso, šiuo metu aktyviai diskutuojama su Energetikos ministerija apie leidimų išdavimo procedūros supaprastinimą, svarstoma galimybė daugiau funkcijų perkelti į elektroninę erdvę, kad ji būtų dar prieinamesnė organizacijoms, ketinančioms vykdyti saulės projektus.

Dainora Tverijonė, Saulės produktų verslo klientams vadovė, akcentuoja, kad nors saulės energijos rinka Lietuvoje sparčiai auga, dėl technologijos naujumo kai kurios įmonės neturi galimybių tinkamai įvertinti rangovo kvalifikacijos ir atliktų darbų kokybės bei siūlomo sprendimo atitikimo poreikiams, tad renkasi mažiausios kainos tiekėją.

„Tokiais atvejais trūkumų tikriausiai bus neišvengta – saulės moduliai gali būti sumontuoti nekokybiškai, parinkta nesertifikuota, o kartais ir neoptimali įranga, nekvalifikuotai atlikti elektrotechniniai darbai, neatliktas stogo konstrukcijų vertinimas, kuris aktualus beveik kiekvienai verslo įmonei dėl didelės elektrinės masės ir apkrovos stogui. Tai lems lėtesnį elektrinės atsipirkimą, žemą elektrinės efektyvumą, o kartais ir papildomas investicijas į saulės elektrinę praėjus vos keleriems metams nuo jos įrengimo. Dėl to „Ignitis“ koncentruojasi į didelius ir sudėtingus projektus – mūsų ekspertų komanda gali detaliai įvertinti rizikas ir suprojektuoti kokybišką ir ilgaamžį techninį sprendimą. Nesame vienadienė organizacija, todėl akivaizdu, kad „Ignitis“ bus šalia per visus 25 elektrinės veikimo metus“, – pažymi D. Tverijonė.

Pasak Gedimino Aliukonio, Projektų įgyvendinimo skyriaus vadovas, techninių sprendimų ir rizikų įvertinimo svarba prieš pradedant saulės elektrinės įrenginio darbus – itin didelė. „Šiuo metu įgyvendiname išskirtinį savo apimtimi Baltijos šalių regione saulės elektrinės ant pastatų stogų projektą. Ekspertų numatyta optimali elektrinės galia siekia daugiau nei 2 MWp. Šiuo metu atliekami pastatų stogų konstrukcijų laikančiosios galios skaičiavimai, vertinami 11-os pastatų stogai. Tokie konstrukcijų ekspertiniai vertinimai trunka 5-6 mėnesius, taigi panašiai tiek, kiek trunka pačios elektrinės montavimo darbai.  Šis paruošiamasis projekto etapas yra labai svarbus, nes jo metu užtikrinama, jog sumontuota elektrinė neturės neigiamos įtakos pastatų konstrukcijoms ir klientui nekils problemų ilgus metus realizuojant jos teikiama naudą.“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Bumelis nupirko sklypą, investicijoms prireiks 500 mln. Eur Premium 34

Mokslininkas ir verslininkas Vladas Bumelis Vilniaus rajone nupirko žemės sklypą, kuriame pradedamas...

Pramonė
2020.10.06
„Ignitis” stiprina pozicijas saulės energijos rinkoje Verslo tribūna

Šių metų pavasarį pradėjo veikti net 5 naujos UAB „Ignitis“ įrengtos saulės elektrinės, sumontuotos ant...

Gamtinių dujų kainos, kurių net nesapnavome Verslo tribūna 14

Patikimas energijos išteklių tiekimas ir lanksti partnerystė verslui ypač aktuali sudėtingais laikotarpiais –...

Modernus apšvietimas įmonėje: sutaupytos išlaidos ir padidintas darbo našumas Verslo tribūna

Apšvietimo reikalavimai ir higienos normos darbo vietoms reglamentuojamos LST EN 12464 standarto. Tinkamai...

Elektros kaina – rekordinėse žemumose: kaip apsidrausti nuo pakilimo? Verslo tribūna 7

Elektra reikalinga visoms be išimties verslo įmonėms ir dažnai yra svarbiausias energijos išteklius, būtinas...

Elektromobiliams kelią tiesia ir įkrovimo stotelių tinklo plėtra Verslo tribūna 11

Nedaug kas abejoja, kad ateityje transportas bus vis mažiau priklausomas nuo iškastinio kuro, nes šį pakeis...

Saulės elektrinė su ES fondų parama: ką svarbu įvertinti iš anksto? Verslo tribūna

Apie atsinaujinančius energijos išteklius svarstančioms įmonėms vertėtų pasidomėti ES struktūrinių fondų...

ESCO modelis – alternatyvus būdas finansuoti energijos taupymo sprendimus Verslo tribūna

Atsakingą ir tvarų verslą kuria ne tik skaidrumas, stabilūs finansiniai rodikliai, motyvuojanti darbo aplinka...

Saulės elektrinė tinka ir žemės ūkio bendrovei, ir bendradarbystės erdvei Verslo tribūna

Prasidėjus pavasariui ir daugėjant saulėtų dienų, verslo įmonės pradeda vis aktyviau domėtis galimybe...

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus