Apklausa: verslininkai pritaria baltajam įmonių sąrašui

Verslo atstovai mano, kad sąžiningai ir laiku mokantys mokesčius verslininkai galėtų gauti patikimo mokesčio mokėtojo statusą jie patektų į baltąjį įmonių sąrašą. O į juodąjį būtų įrašyti tie, kurie nusižengia pakartotinai.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atliktoje apklausoje dalyvavo nariai iš Lietuvos prekybos, pramonės ir paslaugų įmonių asociacijų, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Investuotojų forumo, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos, Lietuvos bankų asociacijos, Infobalt ir Lietuvos laisvųjų ekonominių zonų asociacijos.
Dauguma apklaustųjų pritaria patikimo mokesčių mokėtojo statuso taikymui, nepritaria 11% respondentų, rodo.
Daugiau nei pusė apklaustųjų (53%) mano, kad patikimą mokesčių mokėtojo statusą verslo partneriai vertins teigiamai.
Patikimo mokesčių mokėtojo statusą apibrėžtų šie kriterijai: laiku Registrų centrui pateikiamos finansinės ataskaitos, kokybiškas jų parengimas atliekant privalomą auditą ar konsolidaciją. Šiuos kriterijus rinkosi 63% verslininkų.
Apklausa parodė, kad verslas yra už patikimų mokesčių mokėtojų, vadinamąjį baltąjį sąrašą ir siūlo kriterijus jam įvesti. Šis sąrašas galėtų būti naudojamas skatinant verslo tarpusavio informuotumą, gerinant reputaciją, švietimą mokesčių srityje ir diegiant aukštesnės mokesčių moralės standartus, pranešime cituojama Ieva Valeškaitė, ekonomikos ir inovacijų viceministrė.
Pasak viceministrės, Ekonomikos ir inovacijų ministerija palaikytų siūlymą dėl patikimo mokesčių mokėtojo statuso suteikimo, bet tam įgyvendinti reikėtų Finansų ministerijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sprendimų.
Anksčiau Investuotojų forumas (IF) sakė, kad mokesčių mokėtojų skirstymas į patikimus ir nepatikimus iš esmės sveikintinas, tačiau nustatant patikimumo kriterijus turėtų būti remiamasi mokestinių prievolių, priskiriamų mokesčių administratoriaus sričiai, vykdymu.
IF yra siūlęs apversti patį institucijų požiūrį į mokesčių mokėtojų patikimumą: numatyti ne baudimo pagrindu paremtus kriterijus, o atvirkščiai nustatyti pozityvius kriterijus, kurių galėtų siekti mokesčių mokėtojai, norėdami, kad būtų priskirti patikimiems.
Šiuo metu Mokesčių administravimo įstatymas (MAĮ) numato, kad, jei mokesčių mokėtojas neatitinka bent vieno iš MAĮ 401 straipsnyje nustatytų kriterijų, laikoma, kad toks asmuo neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo statuso reikalavimų.
[infogram id="3ad50f9b-bf6b-4e24-9c9b-956b6f92df61" prefix="lAs" format="interactive" title="Kada juridinis asmuo įtraukiamas į patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų neatitinkančiųjų sąrašą"]
90% Ekonomikos ir inovacijų ministerijos apklausos respondentų pritarė, kad į nepatikimų mokesčių mokėtojų (juodąjį) sąrašą juridiniai arba fiziniai asmenys patektų tik už reikšmingus pakartotinai padarytus nusižengimus: mokesčių nuslėpimą, piktybišką duomenų nutekinimą VMI, sąmoningas mokesčių mokėjimo ir apskaičiavimo klaidas, pakartotinį vengimą mokėti mokesčius, PVM grobstymą ir sukčiavimą.
Šiuo metu mokesčių mokėtojai į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą gali būti įtraukiami 13 metams. Tačiau 8 iš 10 apklaustųjų mano, kad mokesčių mokėtojams turėtų būti suteikiama galimybė iš juodojo sąrašo būti išbrauktiems anksčiau.
Šiuo metu nepatikimų įmonių sąraše yra 1.144 įmonės, rodo 2022 m. sausio 20 d. VMI duomenys.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti