Perbėgėliai liko ant ledo

Žlugo valstiečių planas apdovanoti mokesčių mokėtojų pinigais prie jų prisišliejusius perbėgėlius iš socialdemokratų stovyklos nors ir būta švento įsitikinimo savo pergale, vakar ir vienų, ir kitų planai patyrė fiasko. Ramūno Karbauskio pažade suremti pečius atsirado plyšys trijų balsų pritrūko, kad valdantieji būtų atmetę prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl dotacijos Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP).
Idėja prastumti dovaną naujiesiems draugams keliavo ne per vieną Seimo posėdį tarsi nebūtų valstybei svarbių klausimų, įstatymo projektų, laukiančių savo eilės jau ne vieną sesiją. Skubiai sukurptos Politinių partijų įstatymo pataisos turėjo vieną tikslą: suteikti valstybės dotaciją šiemet įsisteigusiems socialdarbiečiams grupelei buvusių socialdemokratų. Ir būtinai šiemet, tiksliau čia ir dabar: mat, pataisos turėjo įsigalioti iki tol, kol Vyriausioji rinkimų komisija paskirstys partijoms dotacijas. Pagal įstatymą, antrojo pusmečio dotacija partijoms turi būti pervesta iki lapkričio 15 dienos.
Sakysite, kas čia per partija, kas ją rinko juk ji nedalyvavo rinkimuose? Taip klausia sveikas balsas, ir tas pats balsas atsako: partija pirmiausia turi dalyvauti rinkimuose, ir tik parodžiusi gerus rezultatus, gali gauti valstybės dotaciją kaip ir visos kitos partijos. Tokia yra teisinė bazė. Tačiau valstiečiams taip magėjo pamaloninti jų valdančiąją daugumą sutvirtinti padėjusius socialdemokratų atskalūnus, kad, pamiršę (o gal net neturintys) valstybinį mąstymą, nusprendė įkišti ranką į valstybės kišenę ir tuoj pat iš ten ištraukti 200.000 Eur. Tik štai - ryžtingą Ne tarė šalies vadovė. Bet apsalę nuo valdžios valstiečiai net neabejojo, kad mesti šalin prezidentės veto vienas juokas jų valdomam Seimui.
Atmesime veto. Jei užteko balsų priimti pataisas, užteks ir atmesti veto, - prieš nepilnas dvi savaites rėžė dotacijos ištroškusios LSDDP vadovas Gediminas Kirkilas. Aš net neabejoju, kad veto bus atmetinėjamas. Jeigu visi kolegos bus Seime, neišvažiavę, mums tai padaryti pavyks, - drąsinosi p. Karbauskis.
Jis neabejojo. Bet nepavyko. Du valstiečiai - Vytautas Bakas ir Raimundas Martinėlis - regis, įjungė sveiką protą, tad valdančiųjų planai buvo sujaukti. Negavo jie ir laukto Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos palaikymo.
Mes tikrai nepritariame, nes negali būti taip, kad politinių kampanijų finansavimo sistema keičiama su kažkokios konkrečios frakcijos ar atskirų Seimo narių pageidavimais. Tai yra teisinė sistema, reglamentuojanti rinkimus, prezidentė ne veltui vetavo šį įstatymą. Jis iš esmės iškreiptų pačią finansavimo sistemą ateityje ir netgi, mano vertinimu, menkintų politinių partijų vaidmenį demokratinėje valstybėje, - DELFI sakė šios frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.
Naivu buvo manyti, kad socialdarbiečių vadovai, kurdami naują partiją kone Seimo kadencijos viduryje, nežinojo, kokie yra įstatymai, kad jokia dotacija jiems nepriklauso. Noras prisijungti prie valdančiųjų nustelbė viską, o dėkingi valstiečiai nusprendė atsimokėti valstybės pinigais. Juk rinkimai artėja, o jie, vargšeliai socialdarbiečiai, neturės pinigų rinkiminei kampanijai...
Gal p. Karbauskis ir jo globėjiška gvardija galėtų eiti kitu keliu pasidalinti savo partijai skirta dotacija su nuskriaustaisiais socialdarbiečiais? Tik kad niekas nenori išleisti nė euro iš savo kišenės o jei kadencijos viduryje imtų skilinėti kitos partijos ir formuotis nauji dariniai? Visiems gi pinigų nepridalinsi. O valstybė, valstiečių supratimu, gali/privalo finansuoti visokius naujus partinius būrelius.
VŽ nuomone, valdančiųjų daugumos mėginimas teisę pritaikyti savo poreikiams ir tikslams demonstruoja politinį cinizmą bei teisinių normų ignoravimą. Gimsta specifinė politinės korupcijos atmaina, kai už paramą mėginama atsiskaityti mokesčių mokėtojų pinigais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti