Ieško sprendimų, kaip suteikti paskolą, o ne jos neduoti

Publikuota: 2019-08-13
Deividas Žukas, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovas.
Deividas Žukas, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovas.

Ilgą laiką vienas iš lyderiaujančių specializuotų bankų Europoje „Bigbank“ Lietuvoje buvo labiau žinomas kaip vartojimo paskolų bankas. Tačiau pastaruoju metu bankas vis aktyviau finansuoja ir verslą, ypač nekilnojamojo turto vystytojus, bei sugeba lanksčiomis sąlygomis konkuruoti su tradiciniais bankais. Apie šią tendenciją kalbame su Deividu Žuku, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovu.

Kaip kito paskolų išdavimas per pastaruosius metus, kokios tendencijos?

Bankai, kaip ir kitas verslas, yra linkęs mokytis iš savo klaidų ir reaguoja į ekonominius ciklus. Todėl paskolų išdavimas yra ganėtinai dinamiškas. Įvertinus verslo aplinką ir rinką akivaizdu, kad per pastaruosius metus Lietuvos ekonomika gerėjo – šalies BVP augo apie 4%, o bankai konsolidavosi ir rinka šiuo metu yra oligopolinė – „Danske bank“ išėjo, DNB ir „Nordea“ bankai susijungė. Tai skandinaviškiems bankams leidžia labiau atsirinkti finansuojamus projektus ir siūlyti brangesnę kainodarą, kuri jau vejasi specializuotus bankus. Universalių bankų lankstumas vis mažėja, kadangi juos riboja griežtos vidinės projekto vertinimo gairės, o mūsų kreditavimo sąlygos yra lankstesnės. Pavyzdžiui, finansuodami nekilnojamąjį turtą (NT) bankai prašo išankstinių pardavimų, kurie turėtų būti ne mažesni nei 50% nuo parduodamo ploto, o mes tokio griežto reikalavimo neturime, bandome šią ir kitas rizikas kompensuoti įvairiais projekto aspektais: tai gali būti geras užstatas ar didelis projekto pelningumas, kas, esant reikalui, leistų mažinti pardavimo kainą ir didinti įkeisto turto likvidumą.

Be to, projektai vertinami vis atsargiau ir kruopščiau, iš įmonių vadovų galima išgirsti, kad bankai prašo pateikti nemažą kiekį informacijos. Manau, kad tai teigiama praktika, rodanti atsakingą skolinimą. Kuo daugiau informacijos turi ir kuo labiau įsigilini į projektą, tuo profesionaliau gali pakonsultuoti įmonę ir sudėlioti sąlygas, kurios nestabdys įmonės augimo ar projekto vykdymo. Kartais net pats klientas neapgalvoja visų aspektų, tad bankas padeda užbėgti įvykiams už akių ir veikti kaip verslo konsultantas.

 Kokie verslai dažniausia kreipiasi paskolų?

Paskolas dažniausiai išduodame vidutiniam verslui. Tačiau neaplenkiame ir smulkių bei labai stambių įmonių. Šiandien labiausia fokusuojamės finansuoti NT vystymą, bet vis labiau įsitraukiame ir į apyvartinio kapitalo paskolų rinką. Vidutinis paskolos terminas yra apie 24 mėnesiai, o paskolos dydis – apie 3 mln. Eur. Turime ir didesnių projektų, kurių paskolos siekia apie 5 mln. Eur. Tačiau, nors ir neturime kapitalo ribojimų, portfelį stengiamės diversifikuoti.

Verslas teigia, kad vis sunku gauti paskolą, griežtėja jų sąlygos, o kai kurie verslai apskritai negauna paskolų. Kaip situaciją vertina „Bigbank“ ekspertai?

Tokia tendencija pastebima, įvardinčiau tris pagrindines jos priežastis. Pirma, yra oligopolija bankų sektoriuje ir šiandienis bankų tikslas – aktyviai didinti paskolų portfelio pelningumą, bet ne paskolų sumą. Antra, išmoktos blogosios kreditavimo praktikos pamokos ir išorės institucijų aktyvesnė priežiūra bankus verčia mažiau rizikuoti, griežčiau vertinti įmonės rodiklius ir taikyti projektams vis kritiškesnius vadinamuosius streso testus. Kad finansų įstaigos linkę prisiimti mažiau rizikos, rodo ir oficiali Lietuvos banko atlikta apklausa. Trečia, bankų portfelių diversifikacija. Stengiamasi paskolas paskirstyti į skirtingus sektorius, dažniausiai po ne daugiau kaip 15% nuo viso portfelio. Todėl, pavyzdžiui, kai NT paskolų suma sudaro 10–15% nuo visų kreditų, laikinai pristabdomas tokių paskolų išdavimas arba finansuojami tik išskirtiniai projektai.

„Bigbank“ tokių ribų neturi, tačiau diversifikuojame projektus būtent per paskolos sumą, kuri įprastai yra ne didesnė nei 5 mln. Eur vienai įmonei.
 

Kokios „Bigbank“ paskolų sąlygos verslui?

„Bigbank“ rinkoje vis dar labiau žinomas kaip vartojimo paskolų bankas. Tačiau aktyviai dalyvaujame ir verslo paskolų rinkoje, kurioje vis labiau didiname savo žinomumą. Suteikiame paskolas įmonėms konkurencinga kaina, kurią labiausia lemia rizikos dydis. Vienas iš didžiausių mūsų privalumų – lankstumas. Neturime ypač griežtų rėmų, kurie mus ribotų, stengiamės viską vertinti racionaliai ir ieškoti sprendimų, kaip suteikti paskolą, o ne priešingai. Todėl matome save kaip banką, siūlantį lanksčius bei greitus sprendimus už rinkos kainą.

Vertinant paskolų kainodarą kompleksiškai, patrauklumu galime pralenkti ir universalius bankus. Pavyzdžiui, suteikdami paskolas NT vystymui nereikalaujame išankstinių pardavimų bei generalinės statybų rangos sutarties. Tai vystytojui leidžia sutaupyti 10–15%, nes parduodant turtą dokumentinėje stadijoje, dar nepradėjus statybų, dažniausiai pirkėjui taikoma 5–10% nuolaida, o generaliniam rangovui atiduodama ne mažiau nei 5% pelno. Panaikinę šiuos reikalavimus prisiimame daugiau rizikos, tačiau padidiname projekto pelningumą, kas klientui kompensuoja galimus palūkanų skirtumus. Taip pat netaikome kintamos palūkanų dalies, todėl visos paskolos yra su fiksuotomis palūkanomis.

Taip pat įprastai NT vystytojui paskolos išsimokamos dalimis, lygiagrečiai su statybų ciklu, o palūkanos mokamos nuo panaudotos kredito dalies. Kai projektas baigiamas, kreditas paprastai grąžinamas labai operatyviai, todėl net ir esant didesniam palūkanų procentui, įvertinus sumine išraiška, skirtumas ne toks didelis, tuo labiau, kad kiti bankai ima iki 1/3 palūkanų dydžio įsipareigojimo mokestį, skaičiuojamą net ir nuo nepanaudotos kredito sumos.

Dar vienu privalumu įvardinčiau galimybę įmonei gauti didesnį kreditą ir žemės sklypo užskaitymą kaip reikalaujamą nuosavą dalį projekte. Todėl klientai, vertindami mūsų siūlomas sąlygas kaip vieną visumą, finansiniu partneriu pasirenka „Bigbank“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau