Tantjemų ribojimas stebėtojų tarybos ir valdybos nariams: ar tai teisėta?

Publikuota: 2013-10-30
Akvilė Bosaitė. „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujanti teisininkė.
Akvilė Bosaitė. „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujanti teisininkė.
Advokatų kontoros „Cobalt“ partnerė


2012 m. papildytoje Akcinių bendrovių įstatymo 59 str. 7 dalyje teigiama, kad be anksčiau įtvirtinto 1/5 ataskaitinių finansinių metų pelno apribojimo metinėms išmokoms (tantjemoms) valdybos ir stebėtojų tarybos nariams skiriama ataskaitinių finansinių metų pelno dalis negali būti didesnė kaip 1/3 pelno dalies, skirtos dividendams išmokėti. Vadinasi, jeigu bendrovė skiria dividendams 100 000 Lt pelno, tai tantjemoms bendrai visiems nariams (kurių būna bent 3, o dažnai ir daugiau) ji galės skirti tik 33.333 Lt. Negana to – jei bendrovė neskiria pelno dividendams išmokėti, ji negali mokėti tantjemų savo stebėtojų tarybos ir valdybos nariams, vadinasi, negali atlyginti jiems už veiklą bendrovėje.
Susidariusi situacija bei Lietuvoje numatyti įstatyminiai ribojimai ypač piktina bendrovių akcininkus užsieniečius. Tokia praktika netaikoma nei vienoje Europos Sąjungos valstybėje, todėl užsienio verslininkams, vykdantiems veiklą Lietuvoje, yra sunku suvokti, kodėl jie yra verčiami mokėti dividendus tam, kad galėtų atlyginti valdybos nariams. Akcininkų tikslas yra aiškus – jie nori dalį uždirbto pelno panaudoti tantjemoms, o likusį – reinvestuoti į veiklą. Taigi, jei akcininkų vizija yra plėsti veiklą, o ne tarpusavyje pasidalinti pelną, tai dividendų mokėjimas tampa bereikalinga prievole siekiant mokėti tantjemas valdybos nariams. Iš čia kyla klausimas, kodėl visose Europos Sąjungos valstybėse akcininkai gali atlyginti savo stebėtojų tarybos ir valdybos nariams už veiklą, o Lietuvoje tam sudaromos dirbtinės kliūtys, tiesiogiai liečiančios akcininkų galimybes plėsti verslą.
Situacijos problemiškumą gilina ir tai, kad įstatymas nustato ribojimus ir dividendų skyrimui. Jų negalima mokėti, jeigu bendrovė turi neįvykdytų prievolių, kurių terminai yra suėję iki akcininkų sprendimo išmokėti dividendus priėmimo. Bendrovės dažnai turi tokių neįvykdytų įsipareigojimų – neretai jie būna mažos vertės, tačiau pagal Akcinių bendrovių įstatymą net pats smulkiausias neįvykdytas įsipareigojimas užkerta kelią dividendų išmokėjimui. Be to, dividendų negalima skirti, jeigu ataskaitinių finansinių metų paskirstytinojo pelno suma yra neigiama (gauta nuostolių), t.y. jeigu per praėjusius finansinius metus bendrovė sukaupė daug pelno, o per šiuos metus patyrė nedidelį nuostolį, dividendų mokėti ji negalės. Nepaskyrus dividendų prarandama galimybė mokėti tantjemas stebėtojų tarybos ir valdybos nariams.
Ar tokia sistema yra įprasta ir patraukli bendrame Europos Sąjungos valstybių kontekste?
Tantjemų ribojimas 1/3 mokamų dividendų suma viešumoje buvo teisinamas siekiu apriboti mokesčių vengimą. Kadangi pajamoms iš paskirstyto pelno iki 2014 m. taikomas didesnis gyventojų pajamų mokesčio tarifas (20%) nei kitoms pajamoms (15%), netolimoje praeityje buvo populiaru iš bendrovės pelno akcininkams vietoje dividendų mokėti tantjemas už veiklą bendrovės stebėtojų taryboje ar valdyboje bei taip sumažinti akcininkų mokėtiną pajamų mokestį. Be to, įstatymų leidėjams nepatiko, kad tantjemas, priešingai nei dividendus, galima įtraukti į leidžiamus atskaitymus ir taip sumažinti bendrovės apmokestinamąjį pelną. Tokiu būdu 2012 m. priimtais Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimais buvo siekiama užkirsti kelią galimam pelno paskirstymui ne per dividendus, o per tantjemas.
Taigi aptariamais Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimais buvo sprendžiamos ne įmonės valdymo, o mokestinės problemos visai neatsižvelgiant į tai, kad ne vien akcininkai užima stebėtojų tarybos ar valdybos narių postus. Paradoksalu, tačiau siekdami pažaboti piktnaudžiavimą palankiu tantjemoms taikomu apmokestinimo režimu, įstatymų leidėjai priimtais ribojimais praktiškai užkirto kelią verslininkams reinvestuoti pelną į tolesnę bendrovės veiklą, priversdami juos mokėti dividendus.
Dar 2012 m. buvo diskutuojama, kad tokie pakeitimai nėra adekvatūs, nes Akcinių bendrovių įstatyme jau yra tantjemų ribojimas 1/5 ataskaitinių finansinių metų pelno suma. Be to, pasigirdo perspėjimų, kad tokie papildomi ribojimai tik dar labiau atitolins bendrovių valdymo modernizavimą, kai valdyti įmones pasitelkiami išoriniai patarėjai ir nepriklausomi valdybos nariai. Įstatymo pakeitimai vis tik buvo priimti, nepaisant to, kad niūros prognozės netruko imti pildytis.
Jau nuo 2014 m. dividendai bus apmokestinami tokiu pačiu gyventojų pajamų mokesčio tarifu kaip ir kitos pajamos (t.y. 15%). Vadinasi, tiek už tantjemas, tiek už dividendus, turės būti mokama ta pati mokesčio suma. Todėl nebelieka vietos argumentams, kad tantjemų išmokėjimas turi būti apribotas 1/3 mokamų dividendų suma siekiant apriboti mokesčių vengimą.
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje taip pat pasigirsta svarstymų, ar pagrįstai tantjemos nėra apmokestinamos valstybinio socialinio ir sveikatos draudimo įmokomis. Tokios kalbos bendrovėms, siekiančioms eiti verslo modernizavimo keliu, taip pat kelia susirūpinimą. Verslo bendruomenei nesuprantama, kodėl tantjemos visuomet turėtų būti laikomos pajamomis, susijusiomis su darbo santykiais arba individualia veikla. Būtina atsižvelgti į tai, kad tantjemos, kaip ir kitos išmokos iš bendrovės, turėtų būti diferencijuojamos  pagal santykių ir išmokų turinį, o ne pagal jų formą. Priešingu atveju vėl rizikuojame įsivesti tokias taisykles, kokių nesupras mūsų partneriai iš kitų Europos Sąjungos valstybių.
Valstybė, siekdama sutvarkyti mokestines problemas, neturėtų kurti apribojimų įmonių valdymo srityje ir taip kurti Europoje beprecedenčius mechanizmus, kliudančius efektyviai įmonių veiklai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau