Lietuvos ekonomika TVF akyse tapo išsivysčiusi

Publikuota: 2015-04-14
Atnaujinta 2015-05-29 11:42
svg svg
Nuotrauka: SIPA/Scanpix
„Verslo žinios“

Antradienį paskelbtoje Tarptautinio valiutos fondo pasaulio ekonomikos prognozėje Lietuva pateko tarp išsivysčiusių pasaulio ekonomikų – dar sausio ataskaitoje ji buvo besiformuojanti rinka.

Kategorizuodamas šalis fondas atsižvelgia į BVP vienam gyventojui, eksporto diversifikavimą, integracijos į pasaulio ekonomikos laipsnį, taip pat kai kuriuos kitus kriterijus.Tarp išsivysčiusių šalių jau yra visos trys Baltijos šalys. Kaimynė Lenkija – vis dar tarp besivystančių šalių.TVF prognozuoja, kad Lietuvos realusis BVP šiemet didės 2,8%, o 2016 m. 3,2%. 2015 m. Lietuvai prognozuojama 0,3% vidutinė metinė defliacija, o 2016 m. – 2,0% infliacija.„Vienos iš įtakingiausių pasaulio finansų organizacijų pripažinimas yra ne tik šalies pažangos įvertinimas, bet ir įpareigojimas tvarios ekonomikos plėtros siekti laikantis finansinės drausmės ir taip nuosekliai artinti šalies finansų sistemą bei visą ūkį prie pažangiausių pasaulio valstybių lygio“, – išplatintame Lietuvos banko pranešime spaudai cituojamas Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.„Kitoms išsivysčiusioms ekonomikoms“, tarp kurių nepatenka didžiojo septynetuko ir euro zonos šalys, bet šioje ataskaitoje patenka Lietuva, numatomas 2,8% BVP augimas 2015 m. ir 3,1% augimas 2016 m.Tarptautinė organizacija taip pat prognozuoja lėtą nedarbo mažėjimą Lietuvoje – po 0,1 proc. punkto kasmet per ateinančius dvejus metus.Lietuva TVF nare yra nuo 1992 m.

Pasaulio augimas lieka nedidelis ir netolygus

Bendra pasaulio ekonomikos prognozė lieka beveik tokia pati, kaip ir sausį. 2015 m. laukiama 3,5%, o 2016 m. – 3,8% augimo (prieš tai – atitinkamai 3,5% ir 3,8%).„Daugybė sudėtingų jėgų formuoja viso pasaulio ekonomikos augimą, – ataskaitoje cituojamas Olivieris Blanchardas, TVF patarėjas ekonomikos klausimais ir tyrimų skyriaus vadovas. –  Tiek finansų, tiek euro zonos krizių palikimas vis dar sveria vartojimą ir augimą kai kuriose šalyse“.Dėl dolerio stiprėjimo fondas pablogino prognozes JAV, iki 3,1% šiems ir ateinantiems metams. Prieš tai tikėtasi 3,6% ir 3,3% augimo. Euro zonos prognozės, atvirkščiai, pagerintos, iki 1,5% ir 1,6%, arba 0,3 ir 0,2 proc. punktais. Kinijos plėtros TVF neperžvelgė – fondas tikisi 6,8% augimo šiemet ir 6,3% kitąmet.Pasaulio ekonomikos augimas išlieka vidutinis ir nevienodai pasiskirstęs įvairiuose pasaulio regionuose, rašoma TVF ataskaitoje. Prognozės išsivysčiusioms ekonomikoms, palyginti su sausį platintoje ataskaitoje pateiktomis prognozėmis, pagerėjo, tačiau prognozės besivystančioms rinkoms suprastėjo.Išsivysčiusios rinkos, prognozuoja TVF, 2015 m. ir 2016 m. augs po 2,4% kasmet, palyginti su 1,8% praėjusiais metais. Besivystančios ekonomikos, kita vertus, augs lėčiau nei iki šiol. 2014 m. jos augo 4,6%, o 2015 m. prognozuojamas 4,3% augimas.Tai labiausiai lėmė naftos kainų smūgis gausiai žaliavą eksportuojančioms šalims, taip pat – valiutų skirtumai.„Dideli palyginamųjų kainų pokyčiai, ar tai būtų valiutų kurso pokyčiai ar naftos kainos, kuria tiek laimėtojus, tiek pralaimėtojus“, – sako p. Blanchardas.Ataskaitoje teigiama, kad pavojų augimui sumažėjo, nors jie išlieka žymūs. Per pastarąjį pusmetį makroekonominė rizika – recesijos ir defliacijos euro zonoje – sumažėjo, tačiau padidėjo geopolitinė rizika.Visą ataskaitą galite rasti čia.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku