Pamario žvejai tinklus padžiovę, imsis gido duonos

Publikuota: 2013-05-18
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
 

Didėjant turistų srautams pamaryje auga ir kokybiškų paslaugų trūkumas – poilsiautojams neužtenka vien žvejybos, reikia ne tik laivo kapitono, bet ir gido. Pamario žvejai, kurių verslą ypač veikia sezoniškumas ir įvairūs apribojimai, tokią „užklasinę“ veiklą mato kaip atsvarą.

Ieškoti būdų, kaip sukurti ekonominę atramą žvejams, ėmėsi asociacija „Pamario delta“, atlikusi pamario žvejų apklausą. Pateikusi paraišką pagal Europos žuvininkystės fondo siūlomus prioritetus žuvininkystės veiklai remti, asociacija gavo 213.462 Lt finansavimą pagal priemonę „Žvejų iniciatyvų skatinimas ir gebėjimų pritaikymas rekreacijai ir turizmui“.Pasak Simonos Bokštaitės-Dryžienės, asociacijos „Pamario delta“ projektų vadovės, dauguma žvejybos įmonių išaugo ant šeimos verslo pamato, įmonių vadovai patys yra žvejai, todėl pamaryje, kuriame noriai lankosi tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių turistai, žvejų patirtis gali tapti puikiu įrankiu rekreaciniam ir turizmo verslui. Dalis asociacijai skirto finansavimo bus panaudota laivavedžių kursams. Įgiję laivavedžio pažymėjimą žvejai galės dirbti gidais. Patyrusių, žūklavimo vietas, draudimus, gamtą išmanančių ekskursijų vadovų labai ieško aktyvų poilsį siūlantys verslininkai. Pasak jų, žvejų-gidų paklausa yra, kadangi pamaryje besilankantys poilsiautojai nori kokybiškų, visaverčių paslaugų.

Turi laiko

Giedrius Griciūnas, UAB „Pamarėnas“, užsiimančios versline ir komercine žvejyba Kuršių mariose, vadovas, pažymi, kad žvejybos verslą riboja gausybė veiksnių, tarp kurių žuvų nerštas, per kurį draudžiama žvejoti, gamtos pokyčiai, todėl žūklavimas ne visada yra prognozuojamas, kaip ir pajamos iš šios veiklos. Kai prasideda draudimo laikotarpiai, žvejams tenka priverstinai ilsėtis, o būtų galima uždirbti papildomai, todėl turizmas ir rekreacija yra ta niša, kurią galima išnaudoti.„Žiemą, jei ledo nėra, nežvejojame. Vėliau draudimai įsigalioja iki vasaros, pagrindinė žvejyba prasideda tik nuo liepos 16 d., todėl laisvu laiku galėtume pabūti gidais, po marias žmones paplukdyti, parodyti, kur, kaip ir ką žvejoti, juk niekas geriau už mus marių nežino. Mes žmogų galime nuplukdyti, kur žuvys kimba. Žinome, kur yra draustiniai ir negalima žvejoti, būna, mėgėjai, išsinuomoję laivus, ir skęsta, ir ant seklumos užplaukia“, – žvejo patirties pranašumą gido darbe įžvelgia p. Griciūnas. Tai nereiškia, kad žvejai imsis kaimo turizmo, statys sodybas ir plukdys turistus kateriais, tačiau teikti gido paslaugas tokiems verslams, anot p. Griciūno, galėtų.„Mes, žvejai, ne visi turime sodybas prie pat upės ar marių, kad galėtume tai vykdyti. Todėl čia reikia susikalbėjimo su kaimo turizmo sodybomis, turime vieni kitiems padėti“, – pažymi p. Griciūnas.

Nori vienytis

Žvejybos įmonės vadovas sako, kad iki šiol tokia rekreacine veikla žvejai užsiimdavo probėgšmais, atsiradus laisvai minutei. Rimčiau į turizmą buvo panirę tie žvejai, kurie kadaise, kai ES teikė paramą, supjaustė laivus ir perorientavo veiklą į turizmo sferą.„Dabar tarp mūsų nėra susikalbėjimo su kaimo turizmo sodybomis, kitomis asociacijomis, gal galėtume rimčiau ką nors padaryti. Reikėtų mums daugiau bendrauti ir spręsti klausimą, kaip kartu galėtume pritraukti daugiau turistų“, – žvejybą ir turizmą suvienyti viliasi p. Griciūnas. Kaip vieną iš priemonių jis mato žmogaus, kuris koordinuotų tokias paslaugas, skyrimą.„Tai galėtų būti žmogus iš kurios nors asociacijos, kuris imtųsi tokios gido paslaugos reklamos. Mes, žvejai, galėtume kaip gidai dirbti ir savo laivo net neimti, jei sukalbėtume su sodybų šeimininkais, plauktume su jų laivais“, – siūlo žvejys. Žvejų, galinčių dirbti ir gidais, ypač laukia aktyvaus turizmo veiklą puoselėjantys verslininkai.

Trūksta laivavedžių

Monika Dobrovolskytė, sodybų komplekso „Mingės poilsis“ savininkė, teigia ypač nudžiugusi, kai sužinojo apie rengiamus laivavedžių kursus. Pasak jos, pamario žvejai nebūtinai yra laivavedžiai, o neturint pažymėjimo negalima plukdyti keleivių. Neretai jie samdo laivų kapitonus, kurie tik moka valdyti laivą. To pakanka žvejybai, tačiau ne turizmui.„Esu aktyvaus poilsio verslo atstovė, mano manymu, šie laivavedžių kursai pataikė kaip pirštu į akį, jie labai laiku ir vietoje, tai, ko reikėjo. Nuomojame katerius ir mums labai trūksta tokių žmonių, kurie būtų visapusiškai pasirengę aptarnauti svečius“, – naujų darbuotojų jau dairosi p. Dobrovolskytė. Jos teigimu, anksčiau poilsiautojams pakakdavo atvažiuoti į pamarį vien tik pažvejoti, pasyviai papramogauti, o dabar svečiai suinteresuoti gauti visapusišką aptarnavimą. „Reikia, kad žvejys-gidas ne tik žvejybos vietas žinotų, bet aprodytų gamtą, galbūt atskirais reisais plukdytų stebėti paukščių, papasakotų apie praplaukiamas vietas, švyturius. Šiuose kraštuose tokie žmonės labai reikalingi. Žvejams, kurie iki šiol nebuvo susiję su turizmu, tai, manau, labai palengvins gyvenimą“, – nuomonę dėsto verslininkė. Ji sako jau susitarusi su dviem žvejais, kurie šiuo metu lanko laivavedžių kursus, kad šie bus įdarbinti plukdyti turistus kateriais.

Pirks katerį

Be laivavedžių kursų, asociacija „Pamario delta“ dar planuoja įsigyti katerį, aprūpintą naujausia žvejybos įranga ir žvejų amunicija. Ponia Bokštaitė-Dryžienė pabrėžia, kad tokia įranga žvejams tarnaus kaip mokomoji priemonė, bus vykdomi ir praktiniai užsiėmimai.„Žvejai bus mokomi, kaip visapusiškai išnaudoti savo gebėjimus, juos pritaikyti turizmo ir rekreacijos veikloje. Taip pat planuojame įsigyti ornitologinio turizmo įrangą, skirtą paukščiams stebėti. Tai viena iš pamario turizmo krypčių“, – vardija p. Bokštaitė-Dryžienė. Ponia Dobrovolskytė antrina, kad aktyvus turizmas tampa neatsiejama pamario dalimi, todėl čia trūksta ne tik gerų marių gidų, bet ir aktyvių pramogų instruktorių.„Turistų daugėja, žmonių, norinčių ne tik šviežių žuvų, bet kartu ir platesnio paslaugų spektro, taip pat daugėja. Todėl mums reikalingi žvejai, mėgstantys savo darbą ir mylintys savo kraštą. Taip pat jie gali dirbti ir aktyvių pramogų instruktoriais. Krašte, kuriame nestinga nei vandens, nei vėjo, tokių taip pat trūksta“, – teigia verslininkė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau