„Brexit“: kaip keisis prekyba lietuviškais produktais JK

Publikuota: 2019-02-19
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Iki oficialaus Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) likus mažiau nei dvejiems mėnesiams, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) informuoja, kad lietuviškų maisto bei gyvūninės kilmės produktų importas į šią šalį keisis. Kol derybos dėl Išstojimo sutarties dar vyksta, ministerija siūlo iš anksto ruoštis įvairiems scenarijams.

Europos Komisijos (EK) komunikate „Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš ES kovo 30 d. planas: pasiruošimas nenumatytiems Brexit atvejams“ aptariamas maisto produktų, gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų, augalų, vaistų eksportas ir importas, reikalavimai kelionėms su naminiais gyvūnais.

JK tapus trečiąja šalimi, ji nustatys ir savo reikalavimus į šalį įvežamiems gyventojų ir verslininkų – taip pat ir Lietuvos – maisto produktams, gyvūnams bei augalams. Šie reikalavimai priklausys nuo JK kompetentingų institucijų nustatytų importo sąlygų.

Gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų iš trečiųjų šalių tranzitas per JK į ES ir atvirkščiai, taip pat priklausys nuo JK kompetentingų institucijų nustatytų importo sąlygų, pabrėžia ŽŪM.  Derybos su JK rodo, kad ji ketina išlaikyti dabartines sąlygas gyvų gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų, pagamintų ES, importui ir tranzitui per JK.

Nepavykus susitarti, pagal sanitarijos ir fitosanitarijos reikalavimus pasikeis daugelio prekių ir gyvūninių produktų įvežimo iš JK tvarka, nes ji bus laikoma trečiąja šalimi. O tokioms šalims Europos Sąjunga (ES) kelia ir kitokius reikalavimus.

Lietuva ir kitos ES valstybės privalės užtikrinti, kad jokia siunta nebūtų įvežta iš JK neatlikus atitinkamų veterinarinių patikrinimų. Siuntos galės būti įvežamos tik per pasienio kontrolės postus.

Šie reikalavimai nebus taikomi produktams, kurie bus vežami kaip keleivių bagažas ir skirti asmeniniam vartojimui, taip pat produktams, siunčiamiems mažomis siuntomis privatiems asmenims. Svarbu, kad šie produktai nebūtų importuojami prekybos tikslais ir jų kiekis neviršytų leistino kiekio.

Keliautojai bet kokiu atveju turi žinoti, kad į ES iš trečiųjų šalių negalima įvežti nei mėsos, nei pieno produktų – jie turi būti pateikti oficialioms kontrolės tarnyboms.

Daug kas priklausys nuo susitarimo

Ne vienam importuotojui rūpi, koks likimas laukia tiekėjų siunčiamų produktų, kurie nespės kirsti sienos prieš kovo 29 d. vidurnaktį ir atvirkščiai. EK nurodo, kad jeigu bus pasiektas susitarimas, šie produktai galės kirsti sieną iki nustatyto pereinamojo laikotarpio pabaigos. Jeigu susitarimo nebus, jie bus sulaikyti ant sienos iki minėtojo laikotarpio pabaigos. Situacija keistųsi, jeigu būtų įdiegtos nenumatytų atvejų priemonės, o siuntos atitiktų visas importo sąlygas.

JK tapus trečiąja šalimi, nuo kovo 30 d. gyvų gyvūnų įvežimui iš JK į ES bus taikomos griežtesni reikalavimai, kaip ir kitoms trečiosioms šalims. Situacija galėtų pasikeisti, jeigu JK užtikrintų specifinius gyvūnų gerovės reikalavimus, įvykdytų veterinarinių sertifikatų sąlygas ir atitiktų kitus reikalavimus.

Gyvūninės kilmės produktų importas iš JK į ES taip pat bus uždraustas, nebent būtų laikomasi tam tikrų reikalavimų. Importuotas maistas turėtų atitikti visus ES teisės aktais numatytus higienos reikalavimus.

Tik tada, jeigu bus griežtai laikomasi visų su sveikatos gerove susijusių importo trečiosioms šalims sąlygų, bus leista įvežti iš JK į ES gyvus gyvūnus ir gyvūninės kilmės produktus. Patikros bus atliekamos ES šalių pasienio sanitarijos ir fitosanitarijos kontrolės inspekcijos postuose.

Visos gyvūnų ir produktų iš gyvūninės kilmės produktų siuntos iš JK turės turėti tos šalies įgaliotų institucijų išduotus kilmės sertifikatus, patvirtinančius atitiktį ES gyvūnų ir visuomenės sveikatos reikalavimams. Visa tai kontroliuos minėtieji ES pasienio inspekcijos postai.

Šiuo metu JK dar nepateikė reikiamų garantijų, kad ji būtų įtraukta į trečiųjų šalių, kurioms leidžiama eksportuoti  į ES gyvūnus ir gyvūninės kilmės produktus, sąrašą.

Jeigu ES ir JK nepavyks susitarti, JK nebegalės patekti į TRACES sistemą, kuri kontroliuoja maisto prekių  ir gyvūnų judėjimą iš kitų valstybių į ES ir pačios ES viduje. Siekdama užtikrinti, kad gyvų gyvūnų importas vyktų ir toliau, JK planuoja vietoj TRACES sukurti alternatyvią pranešimo sistemą.

Jeigu nebus pasiektas susitarimas, JK praras prieigą ir prie kitų ES informacinių sistemų: RASFF (skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus) ir kitų (bendradarbiavimas dėl sukčiavimo, augalų sveikata). JK teturės galimybę būti informuota kaip ir kitos trečiosios šalys.

Kadangi JK produktai bus laikomi produktais iš trečiųjų šalių, bus keliami reikalavimai ir jų atsekamumui. Įmonės privalės turėti įrodymų, iš kokios JK įmonės jie įsigijo produktus ar sudedamąsias jų dalis, kam produktai pristatyti ir pan.

Lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į Jungtinę Karalystę 2017 m. siekė 138,5 mln. Eur, o per 2018 m. vienuolika mėnesių – 151,9 Eur. Atitinkamai augo ir importas – 54,2 mln. Eur ir 57 mln. Eur. JK yra 11 pagal dydį rinka lietuviškų prekių eksporto kontekste.

Keliaujantieji su gyvūnais didelių pokyčių nepatirs

ES reikalavimai nustato nekomercinio keliavimo taisykles su naminiais gyvūnais: šunimis, katėmis ir šeškais keliaujantiems keleiviams iš trečiųjų šalių. ES neturi siekio Jungtinę Karalystę įvardinti kaip „periferinę“ trečiąją šalį keliaujant su gyvūnais.

Gyvūnai, atvykstantys į ES, nuo JK išstojimo datos turės būti pristatyti į paskirtą keliautojo atvykimo tašką tam, kad praeitų reikiamus patikrinimus.

Gyvūnai, grįžtantys su savininku į ES, turės turėti tinkamai užpildytą ES naminio gyvūno pasą. Žinotina, kad šis pasas JK gyvūnų savininkams po „Brexit“ negalios.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

JK gamintojai įspėja: po „Brexit“ šalyje gali pritrūks kai kurių produktų 5

Jungtinės Karalystės maisto ir gėrimų pramonės atstovai teigia, kad „kietojo Brexit“ atveju šalyje kelias...

Pramonė
2019.08.17
Grūdininkams šiemet vagonų turėtų užtekti 2

Lietuvoje baigiantis javapjūtei, grūdininkai ir vežėjai sako, kad grūdai eksportui per Klaipėdos uostą šiemet...

Pramonė
2019.08.17
Rusijos subsidijomis žemės ūkiui sugebėjo pasinaudoti ir lietuviai Premium

Rusija pratęsė maisto produktų embargą iki 2020 m. pabaigos, nors teigiamas efektas, anot analitikų, baigėsi,...

Pramonė
2019.08.14
Mirusio verslininko R. Karpavičiaus įmonių akcijas perima jo brolis 16

Mirus Lietuvos verslininkui Raimondui Karpavičiui, jo valdomų įmonių akcijas perima jo brolis Henrikas...

Pramonė
2019.08.11
„Kraft Heinz“ krizei pabaigos kol kas nematyti

Maisto pramonės gigantei „Kraft Heinz“ sunkūs laikai ir panašu, kad pabaigos jiems dar nematyti. Bendrovė...

Pramonė
2019.08.10
Išbrangus avokadams, restoranai imasi gudrybių  1

Smarkiai išaugusi paklausa ir prastas derlius taip pabrangino avokadus, kad kai kurie restoranai nebeišgali...

Pramonė
2019.08.08
Sertifikatų reikia ne tik eksportui, bet ir specializacijai įtvirtinti Premium

Panevėžio UAB „Geld Baltic“, dirbanti su liofilizuotų – šaltyje džiovintų – uogų ir vaisių užkandžių prekės...

Gazelė
2019.08.08
„Domino‘s“ picerijos ruošiasi „Brexit“ – apsirūpino priedais už 7 mln. GBP 5

Jungtinės Karalystės picerijų tinklas „Domino‘s Pizza“, besiruošdama kietojo „Brexit“ scenarijui apsirūpino...

Pramonė
2019.08.07
Kauno meras V. Matijošaitis pažeidė įstatymus, konstatavo VTEK 11

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, miesto taryboje balsuodamas dėl specialiųjų planų keitimo, supainiojo...

Verslo aplinka
2019.08.07
Tarptautinė alaus diena: kas jo pagamina, importuoja ir išgeria daugiausia 4

Pasaulis mini Tarptautinę alaus dieną. Europos Komisija (EK) siūlo pažvelgti į su alumi susijusią statistiką...

Pramonė
2019.08.02
„Bennet distributors“ apyvarta didėjo 9% iki 98,8 mln. Eur

Tarptautiniam alkoholio gamybos ir prekybos koncernui „S.P.I. Group“ priklausanti Lietuvos alkoholinių gėrimų...

Pramonė
2019.07.30
„Eugestos“ ir „Forto“ restoranų valdytoja pernai uždirbo 3% mažiau pelno 1

Bendrovė „KS investicija“ praėjusiais metais uždirbo 3,259 mln. Eur konsoliduoto grynojo pelno – 3,1% mažiau...

Prekyba
2019.07.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau