„Brexit“: kaip keisis prekyba lietuviškais produktais JK

Publikuota: 2019-02-19
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Iki oficialaus Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) likus mažiau nei dvejiems mėnesiams, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) informuoja, kad lietuviškų maisto bei gyvūninės kilmės produktų importas į šią šalį keisis. Kol derybos dėl Išstojimo sutarties dar vyksta, ministerija siūlo iš anksto ruoštis įvairiems scenarijams.

Europos Komisijos (EK) komunikate „Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš ES kovo 30 d. planas: pasiruošimas nenumatytiems Brexit atvejams“ aptariamas maisto produktų, gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų, augalų, vaistų eksportas ir importas, reikalavimai kelionėms su naminiais gyvūnais.

JK tapus trečiąja šalimi, ji nustatys ir savo reikalavimus į šalį įvežamiems gyventojų ir verslininkų – taip pat ir Lietuvos – maisto produktams, gyvūnams bei augalams. Šie reikalavimai priklausys nuo JK kompetentingų institucijų nustatytų importo sąlygų.

Gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų iš trečiųjų šalių tranzitas per JK į ES ir atvirkščiai, taip pat priklausys nuo JK kompetentingų institucijų nustatytų importo sąlygų, pabrėžia ŽŪM.  Derybos su JK rodo, kad ji ketina išlaikyti dabartines sąlygas gyvų gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų, pagamintų ES, importui ir tranzitui per JK.

Nepavykus susitarti, pagal sanitarijos ir fitosanitarijos reikalavimus pasikeis daugelio prekių ir gyvūninių produktų įvežimo iš JK tvarka, nes ji bus laikoma trečiąja šalimi. O tokioms šalims Europos Sąjunga (ES) kelia ir kitokius reikalavimus.

Lietuva ir kitos ES valstybės privalės užtikrinti, kad jokia siunta nebūtų įvežta iš JK neatlikus atitinkamų veterinarinių patikrinimų. Siuntos galės būti įvežamos tik per pasienio kontrolės postus.

Šie reikalavimai nebus taikomi produktams, kurie bus vežami kaip keleivių bagažas ir skirti asmeniniam vartojimui, taip pat produktams, siunčiamiems mažomis siuntomis privatiems asmenims. Svarbu, kad šie produktai nebūtų importuojami prekybos tikslais ir jų kiekis neviršytų leistino kiekio.

Keliautojai bet kokiu atveju turi žinoti, kad į ES iš trečiųjų šalių negalima įvežti nei mėsos, nei pieno produktų – jie turi būti pateikti oficialioms kontrolės tarnyboms.

Daug kas priklausys nuo susitarimo

Ne vienam importuotojui rūpi, koks likimas laukia tiekėjų siunčiamų produktų, kurie nespės kirsti sienos prieš kovo 29 d. vidurnaktį ir atvirkščiai. EK nurodo, kad jeigu bus pasiektas susitarimas, šie produktai galės kirsti sieną iki nustatyto pereinamojo laikotarpio pabaigos. Jeigu susitarimo nebus, jie bus sulaikyti ant sienos iki minėtojo laikotarpio pabaigos. Situacija keistųsi, jeigu būtų įdiegtos nenumatytų atvejų priemonės, o siuntos atitiktų visas importo sąlygas.

JK tapus trečiąja šalimi, nuo kovo 30 d. gyvų gyvūnų įvežimui iš JK į ES bus taikomos griežtesni reikalavimai, kaip ir kitoms trečiosioms šalims. Situacija galėtų pasikeisti, jeigu JK užtikrintų specifinius gyvūnų gerovės reikalavimus, įvykdytų veterinarinių sertifikatų sąlygas ir atitiktų kitus reikalavimus.

Gyvūninės kilmės produktų importas iš JK į ES taip pat bus uždraustas, nebent būtų laikomasi tam tikrų reikalavimų. Importuotas maistas turėtų atitikti visus ES teisės aktais numatytus higienos reikalavimus.

Tik tada, jeigu bus griežtai laikomasi visų su sveikatos gerove susijusių importo trečiosioms šalims sąlygų, bus leista įvežti iš JK į ES gyvus gyvūnus ir gyvūninės kilmės produktus. Patikros bus atliekamos ES šalių pasienio sanitarijos ir fitosanitarijos kontrolės inspekcijos postuose.

Visos gyvūnų ir produktų iš gyvūninės kilmės produktų siuntos iš JK turės turėti tos šalies įgaliotų institucijų išduotus kilmės sertifikatus, patvirtinančius atitiktį ES gyvūnų ir visuomenės sveikatos reikalavimams. Visa tai kontroliuos minėtieji ES pasienio inspekcijos postai.

Šiuo metu JK dar nepateikė reikiamų garantijų, kad ji būtų įtraukta į trečiųjų šalių, kurioms leidžiama eksportuoti  į ES gyvūnus ir gyvūninės kilmės produktus, sąrašą.

Jeigu ES ir JK nepavyks susitarti, JK nebegalės patekti į TRACES sistemą, kuri kontroliuoja maisto prekių  ir gyvūnų judėjimą iš kitų valstybių į ES ir pačios ES viduje. Siekdama užtikrinti, kad gyvų gyvūnų importas vyktų ir toliau, JK planuoja vietoj TRACES sukurti alternatyvią pranešimo sistemą.

Jeigu nebus pasiektas susitarimas, JK praras prieigą ir prie kitų ES informacinių sistemų: RASFF (skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus) ir kitų (bendradarbiavimas dėl sukčiavimo, augalų sveikata). JK teturės galimybę būti informuota kaip ir kitos trečiosios šalys.

Kadangi JK produktai bus laikomi produktais iš trečiųjų šalių, bus keliami reikalavimai ir jų atsekamumui. Įmonės privalės turėti įrodymų, iš kokios JK įmonės jie įsigijo produktus ar sudedamąsias jų dalis, kam produktai pristatyti ir pan.

Lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į Jungtinę Karalystę 2017 m. siekė 138,5 mln. Eur, o per 2018 m. vienuolika mėnesių – 151,9 Eur. Atitinkamai augo ir importas – 54,2 mln. Eur ir 57 mln. Eur. JK yra 11 pagal dydį rinka lietuviškų prekių eksporto kontekste.

Keliaujantieji su gyvūnais didelių pokyčių nepatirs

ES reikalavimai nustato nekomercinio keliavimo taisykles su naminiais gyvūnais: šunimis, katėmis ir šeškais keliaujantiems keleiviams iš trečiųjų šalių. ES neturi siekio Jungtinę Karalystę įvardinti kaip „periferinę“ trečiąją šalį keliaujant su gyvūnais.

Gyvūnai, atvykstantys į ES, nuo JK išstojimo datos turės būti pristatyti į paskirtą keliautojo atvykimo tašką tam, kad praeitų reikiamus patikrinimus.

Gyvūnai, grįžtantys su savininku į ES, turės turėti tinkamai užpildytą ES naminio gyvūno pasą. Žinotina, kad šis pasas JK gyvūnų savininkams po „Brexit“ negalios.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Įvesdama naują prekės ženklą „Mantinga“ bėgo nuo klišių 13

Marijampolės „Mantinga“ įveda naują sumuštinių prekės ženklą „Food on Foot“.

Rinkodara
2019.05.17
NMA vadovas E. Bėrontas negali dirbti su slapta informacija

Pernai rugsėjį teismo sprendimu į darbą grąžintas Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovas Erikas...

Pramonė
2019.05.14
Didžiausiam aludariui pasaulyje – 200 mln. Eur bauda dėl brangaus alaus Belgijoje 3

Europos Komisija (EK) didžiausiam pasaulyje aludariui – Belgijos „Anheuser-Busch InBev“ – skyrė 200 mln. Eur...

Pramonė
2019.05.13
Vilkyškių pieninės pardavimai augo 23%

AB „Vilkyškių pieninė“ konsoliduoti pardavimai šių metų sausio-balandžio mėnesiais buvo 35,2 mln. Eur – 23%...

Pramonė
2019.05.10
Pelningai dirbęs „Pienas LT“: svarbiausias tolesnio augimo veiksnys – Kinija Premium

Žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“, dvejus metus iš eilės dirbęs nuostolingai, pernai skaičiavo pelną.

Pramonė
2019.05.10
Kiaulių marui plintant Europoje ir Azijoje JAV mėsininkai skaičiuoja naudą

JAV mėsos perdirbėjas „Tyson Foods Inc“ teigia, kad, Azijoje sparčiai plintant afrikiniam kiaulių marui,...

Pramonė
2019.05.09
Maisto gamintojams supaprastino reikalavimus, palengvinimų žada dar daugiau

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, smulkiųjų maisto augintojų, gamintojų ir...

Gazelė
2019.05.09
„Auga Group“ vadovas: mąstome ne Lietuvos, o viso pasaulio lygiu Premium 12

Per penkerius metus „Auga Group“ iš tradicinio žemės ūkio bendrovės tapo viena ekologinės produkcijos...

Pramonė
2019.05.08
IKEA ruošiasi savo mėsos kukulius gaminti be mėsos 12

Augalinių baltymų mada suviliojo ir IKEA. Švedų baldų pramonės milžinė, žinoma ir dėl savo mėsos kukuliukų,...

Pramonė
2019.05.07
FNTT tyrimas: Joniškio rajone vištiena pirkėjus vis dar pasiekia nelegaliais keliais

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdyba baigė ikiteisminį...

Pramonė
2019.05.07
ES prognozuojant didesnį grūdų derlingumą, žemdirbiai rekordų nesitiki 2

Pavasarinėms sausroms šiemet prasidėjus anksčiau nei pernai, žemdirbiai kol kas nesiima prognozuoti būsimo...

Pramonė
2019.05.05
Svogūnų krizė Europoje 10

Europos šalys viena po kitos praneša apie išsekusias svogūnų atsargas ir rekordines kainas, o analitikai...

Pramonė
2019.05.03
JAV biržoje – 163% akcijų šuoliu paženklintas debiutas 2

JAV mėsos pakaitalų gamybos bendrovė „Beyond Meat“ ketvirtadienį JAV biržoje debiutavo su tokiu trenksmu,...

Rinkos
2019.05.03
Stambiųjų duonininkų receptai augti trupančioje rinkoje Premium 1

Duonos valgytojų Lietuvoje ir toliau mažėja, tačiau stambiausios šalies kepyklos augimą išlaiko. Vienos jų...

Pramonė
2019.05.03
Kaip rinkos lūkesčius užčiuopti anksčiau, nei jie susiformuoja   Premium

Už ką pirkėjai ateityje norės mokėti daugiau? Ko gero, už nieką, bet už ką nors tikrai mokės. Andrius...

Pramonė
2019.05.01
„PepsiCo“ padavė į teismą Indijos ūkininkus: augindami bulves pažeidė autorių teises

„PepsiCo“ autorinių teisių vagyste apkaltino ir į teismą padavė 4 Indijos ūkininkus. Teigiama, kad jie augino...

Pramonė
2019.04.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau