Kas tai? Eksperto įžvalgos

Bendradarbystės erdvės – ir darbui, ir naudingoms pažintims

Reklama publikuota: 2018-09-13
Meto Dauginio nuotr.
svg svg
Meto Dauginio nuotr.

Vis populiarėjančios bendradarbystės erdvės (angl. co-working spaces) ima keisti įprastus biurus ar darbą iš namų. Šiuolaikiniam darbui dažnai užtenka turėti kompiuterį, internetą ir puodelį kavos po ranka, todėl startuolių ir jauno verslo kūrėjai mieliau renkasi ne ilgalaikę biuro nuomą, o modernias bendradarbiavimo vietas, kuriose darbo vietą išsinuomoti galima vos vienai dienai.

„Global Coworking Unconference Conference“ (GCUC) duomenimis, 2017 m. pasaulyje veikė 14.411 bendradarbystės centrų. Manoma, kad 2019 m. jų bus daugiau kaip 21.000, o 2022 m. – viršys 30.000.

Co-working erdvės tapo pasauliniu fenomenu dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, čia dirbant nebūtina įsipareigoti, galima keliauti, keisti ne tik erdves, bet ir miestus ar šalis. Be to, daugėja technologijomis paremtų startuolių ir šioje srityje laisvai samdomų darbuotojų, kuriems nepriimtinas darbas iš namų ir reikalingas bendruomeniškumo jausmas. Startuoliai, jauni verslai ar nuolat keliaujantys laisvai samdomi darbuotojai paprastai taupo finansinius resursus, taigi labai vertina nedidelę šių erdvių nuomos kainą.

Šiandien Lietuvos didžiuosiuose miestuose yra 25 bendradarbystės erdvės: 15 Vilniuje, 8 Kaune, 2 Klaipėdoje. Populiariausia jų – „Vilnius Tech Park“, vadinama Baltijos Silicio slėniu ir burianti beveik 800 bendraminčių. O viena naujausių bendradarbystės erdvių – š. m. kovą Vilniuje atidarytas SEB Inovacijų centras. Čia dabar dirba 7 startuoliai: „Contrablock“, „Agro Clear“, „Poklet“, „Comoba“, „Tiltus“, „MIO Technologies“ ir „Match My Thesis“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Daug paslaugų už vieną kainą

Andrius Bolšaitis, SEB Inovacijų centro vadovas, sako, kad bendradarbystės centrams Lietuvoje startuoliai pirmenybę teikia dėl dviejų priežasčių – tai patogumas ir kaina.

„Startuolių veikla – itin dinamiška, kas vyksta šiandien, nebūtinai vyks rytoj. Todėl trumpalaikė darbo vietos nuoma jiems yra ypač patraukli. Kitas dalykas, jaunas verslas retai turi daug finansų, taigi svarbus kiekvienas sutaupytas euras. Bendradarbystės erdvės, pirmiausia, yra pigios, todėl startuoliai joms ir teikia prioritetą“, – sako Inovacijų centro vadovas.

A. Bolšaitis pasakoja, kad į nedidelę SEB Inovacijų centro darbo vietos nuomos kainą įeina visas paketas paslaugų. Tai ne tik smalsių lankytojų netrukdomos darbo vietos nuoma, spartusis interneto ryšys, susitikimų kambariai ir poilsio zonos, bet ir SEB banko mentorių – savanorių pagalba, partnerių pasiūlymai ir nuolaidos, nemokama reklama kartu su SEB Inovacijų centru, bendruomeniškumas ir svarbios pažintys.

„Stengiamės šį centrą paversti bendruomenės, kuri domisi inovacijomis, susibūrimo vieta. Šiuo metu esame surinkę nemažą grupę įvairių sričių profesionalų: rinkodaros, verslo plėtros, teisės, ekonomikos ir kt. Šie žmonės yra pasiryžę tapti mentoriais mūsų centre veikiantiems startuoliams. Centre taip pat nuolat rengiami įvairūs renginiai, kuriuose galima susipažinti su verslui naudingais žmonėmis, gauti vertingų pamokų. Be to, mūsų partneriai, pvz., „Amazon“, „Microsoft“, teisininkai ir rinkodaros bendrovės čia dirbantiems skiria specialius pasiūlymus ir taiko nuolaidas įvairioms paslaugoms.“

Jungia įvairius startuolius

Nors pirminis SEB Inovacijų centro tikslas buvo jungti fintech atstovus, galiausiai buvo nutarta priimti įvairaus profilio verslus. Arčiausiai fintech – startuolis „Poklet“, kuriantis banką vaikams ir jaunimui. Su fintech ir bankinėmis technologijomis gan susiję „Contrablock“ ir „Comba“: vienas startuolis kuria blockchain technologijos pagrindu veikiantį dokumentų archyvavimo sprendimą, kitas siekia bankomatams pritaikyti reklamų rodymo technologijas.

Vienas unikalesnių SEB Inovacijų centre įsikūrusių startuolių „MIO Technologies“ kuria maisto produktus viešose vietose siūlančius robotus. Dar vienas su maisto produktais susijęs startuolis „Agro Clear“ užsiima platformos ūkininkams kūrimu. „Tiltus“ platforma aktuali investuojantiems ir besidomintiems nekilnojamuoju turtu: ji padės rasti tinkamiausią objektą, palyginti kelių patikusių objektų charakteristikas ir objektą įsigyti. O „Match My Thesis“ leis studentams ir mokslo įmonėms vieniems kitus surasti ir bendradarbiauti rašant mokslinius darbus.

„Tiesiogiai su fintech dirbančių startuolių centre mažuma, tačiau džiaugiamės galėdami į vieną vietą suburti tokias skirtingas idėjas ir žmones. Nors kryptys skiriasi, startuolius vienija bendruomeniškumo jausmas ir aistra technologijoms, be to, yra ko vieniems iš kitų pasimokyti. Tuo co-working erdvės ir žavi“, – tikina A. Bolšaitis.

Svarbu dalintis patirtimi

Startuolio „Match My Thesis“ įkūrėjas Kristijonas Žibutis antrina A. Bolšaičiui ir tvirtina, kad darbas erdvėse be sienų verčia žmones daugiau bendrauti ir keistis žiniomis. „Be to, kad co-working erdvių nuomos sutartys yra žymiai lankstesnės, pavyzdžiui, kai daugėja ar mažėja darbuotojų, kai sutartį reikia nutraukti, vienas pagrindinių bendradarbystės erdvių privalumų, palyginti su tradiciniu biuru, yra galimybė bendrauti su panašios srities specialistais“, – naudas vardija K. Žibutis.

Startuolio įkūrėjas pasakoja, kad „Match My Thesis“ pirmiausia susikūrė Danijoje. Nusprendus jį perkelti į Lietuvą SEB Inovacijų centras ne tik padėjo rasti darbo vietas, bet ir supažindino su startuolių plėtojimo šalyje specifika, davė vertingų pamokų bei, kaip B2B produktą kuriantiems verslininkams, padėjo rasti klientų.

„Dauguma pirmą startuolį kuriančių žmonių daro tas pačias klaidas. Tai yra neišvengiama ir natūralu. Co-working erdvėse galima dalintis patirtimi, naudinga literatūra, mokytis čia organizuojamų renginių metu ar per mentorius ir taip išvengti kolegų jau padarytų klaidų. Tai realiai padeda pakoreguoti startuolio kūrimo ir plėtros procesus“, – teigia K. Žibutis.

FOTOGALERIJA Bendradarbystės erdvės – ir darbui, ir naudingoms pažintims (8 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku