Šilėnas: bijau, kad alkoholiu nebus apsiribota

Publikuota: 2016-10-24
Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdžios kišimasis į verslą, kurį mini rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, yra nepagrįstas ir nepateisinamas, sako Žilvinas Šilėnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas.

Anot jo, valstiečių-žaliųjų minimos valstybinės struktūros ne tik nebūtų efektyvios, bet ir didintų korupcijos riziką.

„Paprastai, kai valdžia sugalvoja įsiveržti į verslą, tai nepasitenkina mažais įsiveržimais. Atsiminkime, kad apie valstybines vaistines iš pradžių nebuvo kalbama, ta idėja išmesta paskutinę minutę. Ko aš sąžiningai bijau – ties alkoholiu nebus apsiribota, nes kai valdžia turės savo parduotuves, ras ką ten pardavinėti. Antra, yra didelė korupcijos rizika. Kai valdžia užsiims vaistų ir alkoholio prekyba, tai korupcijos, apie kurią net nesužinosime, bus daug. Visiškai nepateisinamas, nepagrįstas valdžios kišimasis į verslą. Čia ne kažkoks sudėtingas sektorius, o elementari prekyba, valdžia čia neturi ką veikti“, – VŽ sako p. Šilėnas.

Anot jo, kalbos apie tai, kad bus sumažintos vaistų kainos, nėra logiškos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Nėra nė vienos priežasties, kodėl valdiškoje vaistinėje kainos turėtų būti mažesnės. Sunkiai tikėtina, kad valdiškos vaistinės vaistus iš didmenininkų gautų pigiau nei privačios, turint galvoje, kad pastarosios turi tikrai nemažą derybinę galią“, – dėsto LLRI prezidentas.

„Nėra nė vienos priežasties manyti, kad valdiškos veiktų efektyviau nei privačios, nes reguliuojamų vaistų kainų maržos ne tik neviršija ribos, bet ir yra mažesnes. Vienintelis būdas valstybinėms vaistinėms pateikti mažesnes kainas – tai pardavinėti vaistus nuostolingai arba papildomai subsidijuoti valdiškų vaistinių veiklą. Bet tuomet, jei mūsų tikslas yra pigesni vaistai, žymiai gudriau didinti vaistų kompensacijas. Taigi šitas pasiūlymas neturi jokios ekonominės logikos“, – teigia jis.

Anot p. Šilėno, vienintelis tikslas įkurti valstybinę vaistinę gali būti susijęs su noru „daryti valdišką biznį‘.

„ Jeigu būtų įkurtos valdiškos vaistinės, šioje konkurencinėje kovoje pirmiausia kristų smulkios, tinklams nepriklausančios vaistinės“, – teigia LLRI vadovas.

Anot jo, alkoholinių gėrimų monopolio atveju situacija labai panaši.

„Visas alkoholinių gėrimų priemones, kurias norima taikyti, galima taikyti neįkuriant valdiškų parduotuvių. Jeigu norime, kad alkoholis būtų brangesnis, užtenka didinti akcizus. Jeigu norime daugiau pinigų skirti sveikatai, galime skirti iš akcizo, tam nereikia valdiškų parduotuvių. Jeigu norime, kad alkoholio parduotuvės trumpiau dirbtų, galima per įstatymus tai reguliuoti. Panašiai kaip ir su vaistinėmis, jokios logikos čia nėra, išskyrus viena – užgaida“, – sako p. Šilėnas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku