Nei R. Kurlianskis, nei E. Masiulis kaltais neprisipažįsta

Publikuota: 2018-08-27
Atnaujinta 2018-08-27 16:06
Raimondas Kurlianskis. Luko Balandžio („15min“ / „Scanpix“ ) nuotr.
Raimondas Kurlianskis. Luko Balandžio („15min“ / „Scanpix“ ) nuotr.

Buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis pirmadienį teisme pareiškė, kad 90.000 Eur buvusiam liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui jis perdavė kaip paskolą, o ne kyšį. O eksparlamentaras p. Masiulis teisme teigė iš verslo koncerno „MG Baltic“ viceprezidento p. Kurlianskio nesulaukęs jokių neteisėtų prašymų.

Buvęs liberalų lyderis p. Masiulis pirmadienį teisme pareiškė, kad neprisipažįsta kaltu dėl nė vieno jam pareikšto kaltinimo politinės korupcijos byloje. 

„Kaltu neprisipažįstu“, – sakė p. Masiulis Vilniaus apygardos teismui.

Prokurorai teigia, kad p. Kurlianskis davė 106.000 Eur kyšį p. Masiuliui už koncernui naudingų sprendimų priėmimą Seime.

Abu kaltinamieji tikina, kad pas p. Masiulį rasti pinigai – 90.000 Eur – buvo paskola. 

„Aš, kaip politikais, privalėjau bendrauti su įvairiomis grupėmis, todėl ir bendravau su p. Kurlianskiu, jis jokių neteisėtų prašymų nėra pateikęs“, – teismui pareiškė p. Masiulis.

Kurliansksis: tai buvo paskola

„90.000 Eur paskolinau asmeniškai Masiuliui“, – Vilniaus apygardos teismo posėdyje sakė p. Kurlianskis. 

Jis sakė nesidomėjęs, kam konkrečiai bus naudojami pinigai.

Ponas Kurlianskis teisme sakė, kad p. Masiulį vertino kaip progresyvų liberalą, o į jo vadovaujamos LNK televizijos laidas buvęs Seimo narys buvo kviečiamas taip pat, kaip ir kiti politikai.

„Politikai kviečiami į televiziją ir tai normalu. Eligijų Masiulį pažįstu ir jam simpatizuoju, kaip progresyviam liberalui“, – sakė p. Kurlianskis.

„Pono Masiulio dalyvavimas laidoje yra natūralus ir neišsiskiriantis iš konteksto“, – sakė jis, ir pridūrė, kad laidose taip pat dalyvavę teisėsaugos ir žvalgybos vadovai.

Prokurorai kaltina p. Kurlianskį, kad jis tiesiogiai ir netiesiogiai davęs kyšių buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui p. Masiuliui, eksliberalui Šarūnui Gustainiui bei buvusiam Darbo partijos pirmininkui Vytautui Gapšiui.

Prekyba poveikiu ir papirkimu kaltinamas buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis pirmadienį pradėjo duoti parodymus teismui, kaltinamasis skaito iš anksto pasiruoštus užrašus.

„Gerbiu kolegiją, sutinku ir pageidauju duoti parodymus. Man nesuprantami kaltinimai, todėl negaliu išreikšti pozicijos dėl kaltės“, – sakė p. Kurlianskis.

Jis pareiškė esąs įsitikinęs, kad nusikaltimų nepadarė.

„Buvau ir esu įsitikinęs kad verslas, kaip mokesčių valstybei generatorius, turi bendrauti su politikais. Pastaruoju metu verslas nuosekliai demonizuojamas ir dirbtinai kriminalizuojamas“,– sakė kaltinamasis.

Jis nurodė, kad kaltinamajame akte klaidingai įvardijamas „MG Baltic“ viceprezidentu, nes tokių pareigų nėjo, niekada nebuvo sudaryta sutartis, nebuvo mokamas darbo užmokestis.

„Kaip fizinis asmuo negalėjau atstovauti koncernui, vienintelės sąsajos su „MG Baltic“, – valdybos nario pareigos. Ją sudarė šeši nariai, vienas iš šešių buvau“, – sakė p. Kurlianskis.

Skolino, nes „yra investuotojas“

Vėliau p. Kurlianskis pridūrė, kad kaip investuotojas už palūkanas įvairiems asmenis skolino pinigus, o grynaisiais juos laikė, nes bankais sunku buvo pasitikėti po daugybės Lietuvoje įvykusių komercinių bankų bankrotų. 

„Aš esu gal nelabai turtingas, bet pakankamai turtingas verslininkas ir noriu ir skolinu. Kiekvienas skolintojas tikisi ir gauna kažkokias palūkanas, palūkanos yra uždarbis, aš esu investuotojas, 26 metus buvau investuotojas“, – žurnalistams teisme sakė prekyba poveikiu ir papirkimu kaltinamas p. Kurlianskis.

Jis tai pat teismui pasakojo, kad ne vieną kartą yra skolinęs pinigus fiziniams ar juridiniams asmenis.

Ponas Kurlianskis vardijo, kad jau 2001-2002 m. ir vėliau skolino 100.000, 300.000, 460.000 Lt sumas, vardijo fizinių asmenų vardus ir pavardes. Pasak kaltinamojo, visos suteiktos paskolos buvo įformintos įstatymų nustatyta tvarka.

„26 metus esu investuotojas“, – teigė p. Kurlianskis.

„Kodėl grynais? Ponas Masiulis prašė diskretiškumo. Byloje matyti, kad aš visada laikiau dideles sumas  grynųjų pinigų, nes turėjau pakankamai pagrindo nepasitikėti komerciniais bankais, nes per savo 26 metų kaip verslininko istoriją, aš išgyvenau, jei neklystu, 21-o komercinio banko griūtį“, – teigė p. Kurlianskis. 

Masiulis: prokurorai kišasi į partijos reikalus

Ponas Masiulis sako, kad prokuratūra savo kaltinimais šiurkščiai kišasi į partijos vidaus reikalus.

Prokuratūros kaltinimuose teigiama, kad p. Masiulio prašymu buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis 2015 m. lapkritį, susitikęs su tuometiniu Liberalų sąjūdžio pirmininko pirmuoju pavaduotoju, dabartiniu Europos Parlamento nariu Antanu Guoga, panaudojo žiniasklaidos priemones kontroliuojančio vadovo įtaką.

Teisėsaugos duomenimis, p. Kurlianskis pareikalavo atsisakyti p. Masiuliui nepalankaus, galinčio padaryti politinės žalos politinio sprendimo Liberalų sąjūdyje kurti partijos politinę įtaką ir galimybę laimėti 2016 m. rinkimus į Seimą galėjusią sumenkinti „Klestinčios Lietuvos“ frakciją.

„Politikoje konkurencija normalus dalykas, p. Guoga konkuravo su manimi, visada siekiau, kad partija būtų vieninga ir stiprėtų. (..) Pono Guogos noras kurti atskirą frakciją yra silpninantis, o ne stiprinantis (veiksmas – BNS). Mano pareiga buvo, kad partija nesiskaldytų. Partija nėra uždara sekta, diskusija išplito už partijos ribų“, – Vilniaus apygardos teismui pirmadienį sakė p. Masiulis. 

Jis piktinosi, kad „viskas, kas naudinga p. Guogai, naudinga prokurorui“.

Kaip anksčiau rašė BNS, p.Guoga yra teigęs, jog papirkimu įtariamas „MG Baltic“ viceprezidentas p. Kurlianskis spaudė jį nekurti atskiros frakcijos Liberalų sąjūdyje. Jis apie tai sakė informavęs ir teisėsaugą.

Ponas Masiulis, kaip ir p. Kurlianskis, pirmadienį atsisakė atsakyti į proceso dalyvių klausimus.

Pasak p. Masiulio, p. Guogą domino Seimo pirmininko, premjero, rinkimų štabo vadovo pareigos. Ponas Masiulis sakė bandęs integruoti p. Guogą į partijos gyvenimą, nors buvo siūlymų jį šalinti.

Kaltinimai teisiamiesiems

Teisėsauga įtaria, kad verslininkas taip siekė galimai koncernui naudingų sprendimų priėmimo Seime svarstant ir priimant Vartojimo kredito įstatymo projektą, Seimo nutarimą dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projekto „Kelias Vilnius – Utena“.

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas taip pat kaltinamas siekęs paveikti pasiūlymą dėl Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projekto pakeitimo, bandęs daryti įtaką, kad iš Vilniaus savivaldybės tarybos darbotvarkės būtų išimtas klausimas dėl paminklo Jonui Basanavičiui. Šiuos klausimus p. Kurlianskis kaltinamas bandęs paveikti per p. Masiulį.

Kaip nurodyta kaltinimuose, p. Kurlianskis taip pat organizavo buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko pasisakymus koncernui priklausančių televizijų laidose, kur didinant šios politinės partijos ir jos pirmininko autoritetą, palankiai nušviesta p. Masiulio ir jo vadovaujamos partijos veikla.

Anot prokuratūros, kaltinimuose pateikiama, kad p. Masiulio prašymu p. Kurlianskis susitiko su tuometiniu Liberalų sąjūdžio pirmininko pirmuoju pavaduotoju, dabartiniu europarlamentaru Antanu Guoga. Nurodoma, kad p. Kurlianskis pasinaudojo savo, kaip žiniasklaidos priemones kontroliuojančio vadovo įtaka bei pareikalavo atsisakyti p. Masiuliui politinės žalos galinčio atnešti sprendimo – kurti Liberalų sąjūdžio partijoje „Klestinčios Lietuvos“ frakciją, galėjusią sumenkinti liberalų galimybes 2016–2020 m. rinkimuose.

Be to, p. Kurlianskis kaltinamas davęs bendros 27.100 Eur vertės kyšius buvusiam Seimo nariui p. Gapšiui. Teisėsauga teigia, kad už dalį šios sumos padaryta nuolaidų už per koncernui priklausančias televizijas transliuotą Darbo partijos politinę reklamą, kita dalis lėšų užmaskuota kaip parama viešajai įstaigai.

Koncernas „MG Baltic“ valdo kelis televizijos kanalus, tarp jų – LNK televiziją, anksčiau valdė ir naujienų portalą alfa.lt. Ponas Kurlianskis buvo LNK valdybos pirmininkas ir alfa.lt direktorius.

Anot prokuratūros, galimus nusikaltimus p. Kurlianskis vykdė nuo 2015 m. liepos iki 2016 m. gegužės 10 d. 

Kaltinamieji sako, kad tyrimas vykdytas tendencingai. Buvęs liberalų lyderis p. Masiulis tikina, kad pas jį rasti pinigai buvo p. Kurlianskio paskola.

„MG Baltic“ advokatas: Kurlianskis nebuvo koncerno atstovas

 Verslo koncerno „MG Baltic“ advokatas pirmadienį teisme pareiškė, kad papirkimu kaltinamas p. Kurlianskis neatstovavo įmonei.

„R. Kurlianskio niekada nebuvo darbuotojų sąraše, jis nebuvo juridinio asmens atstovas, jam nebuvo išduotas leidimas veikti „MG Baltic“ interesais“, – teisme kalbėjo „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius.

Advokatas teigė, kad p. Kurlianskis nebuvo koncerno viceprezidentu.

Prokurorai teigia, kad p. Kurlianskis papirkinėjo politikus, siekdamas „MG Baltic“ palankių sprendimų priėmimo Seime.

Jei bus įrodyta kaltė, „MG Baltic“ gresia bauda, veiklos apribojimas arba likvidavimas. 

Byloje kaltinamam Liberalų sąjūdžiui atstovaujantis advokatas Raimundas Jurka sakė, kad partija nieko nežinojo ir neįtarė apie buvusių partijos narių veiksmus.

„Nei partijai, nei kitiems partijos nariams nebuvo žinomi jokie E. Masiulio politinių ambicijų pagrindo ketinimai“, – sakė Liberalų sąjūdžiui teisme atstovaujantis advokatas.

Jis pabrėžė, kad liberalams nebuvo žinomi jokie E.Masiulio veiksmai, kurie gali būti traktuojami kaip neteisėti, taip pat nebuvo žinomi galimi neteisėtai Gintaro Steponavičiaus veiksmai.

Kaltinime nurodyta, kad jis p. Kurlianskio prašė pinigų parlamentaro atstovaujamai viešajai įstaigai, p. Steponavičiaus vardo paramos fondui ir jo kaip kandidato rinkiminei kampanijai.

Anot teisėsaugos, bylos duomenys patvirtina, jog iš „MG Baltic“ įmonės sąskaitos p. Steponavičiaus atstovaujamai viešajai įstaigai ir jo vardo paramos fondui buvo pervesti 15 tūkst. eurų. Dalis šių pinigų buvo panaudotos Liberalų sąjūdžio renginiams.

Vyriausioji rinkimų komisija šias išlaidas taip pat pripažino Liberalų sąjūdžio Seimo rinkimų politinės kampanijos išlaidomis – dėl to konstatuotas šiurkštus įstatymų pažeidimas. Parlamentaras Steponavičius parodymų teismui kol kas neduoda, tai padaryti žadėjo vėliau.

Darbo partijos advokatas: Gapšys neturėjo įgaliojimų

Darbo partijai politinės korupcijos byloje atstovaujantis advokatas sako, kad buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys neturėjo jokių įgaliojimų veikti partijos vardu, o pati partija kalta neprisipažįsta.

Darbo partija kaltinama kyšininkavimu ir prekyba poveikiu.

Prokurorai teigia, kad vuvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis davė daugiau kaip 27.000 Eur vertės kyšius buvusiam Seimo nariui Gapšiui.

Advokatas Vaidotas Sviderskis sako, kad p. Gapšys kaltinamas už kyšį paveikti tam tikrus Darbo partijos narius, tačiau šie nieko apie tai nežinojo.

„Patrauktas baudžiamojon atsakomybėn juridinis asmuo, kuriame vienas narys kaltinamas bandęs paveikti kitus keturis partijos narius“, – sakė  advokatas.

Pasak jo, tai rodo, kad partijos valdymo organų nariai, kuriuos turėjo paveikti p. Gapšys, nieko nežinojo apie situaciją.

Teisėsauga teigia, kad už dalį kyšio buvo padarytos nuolaidos už per koncernui priklausančias televizijas transliuotą Darbo partijos politinę reklamą, kita dalis lėšų buvo užmaskuota kaip parama viešajai įstaigai.

Advokatas Sviderskis suabejojo, ar nuolaidą galima laikyti kyšiu.

Kaltinimuose nurodyta, jog kyšiai p. Gapšiui buvo perduoti už pažadą paveikti tuometinę Seimo pirmininkę, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narius, o taip pat Darbo partijos frakcijos Seime narius, kad šie pateiktų bei balsuotų už koncernui naudingus politinius sprendimus.

Anot teisėsaugos, p. Gapšys kyšius galbūt gavo iš įtaką Seime nariams priimant nutarimą dėl kelio Vilnius – Utena. Kaltinimuose taip pat nurodyta, kad kyšiai V. Gapšiui buvo perduoti ir už pažadą paveikti tuometinę žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę, jog būtų priimti koncernui priklausančioms žiniasklaidos priemonėms finansiškai palankūs sprendimai, skirstant Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros įgyvendinamų projektų viešinimo bei visuomenės informavimo kampanijų 2016 metų biudžetus.

Prokurorai teigia, kad p. Gapšys kyšį gavo ir už pažadą paveikti p. Baltraitienę duoti nurodymą Nacionalinės žemės tarnybos tarnautojams sudaryti valstybinės žemės nuomos sutartį su koncerno valdoma bendrove dėl Vilniuje, Tujų gatvėje esančio valstybinės žemės sklypo dalies ilgalaikės nuomos.

Kaltinimuose taip pat teigiama, jog p. Gapšiui kyšiai taip pat perduoti už pažadą paveikti sprendimą dėl tuometinio „Lietuvos geležinkelių“ vadovo Stasio Dailydkos palikimo šiose pareigose dar vienai kadencijai, taip pat už pažadą paveikti frakcijos narius nulemiant Ignalinos atominės elektrinės skelbiamų viešųjų pirkimų rezultatus.

Kaltinime nurodoma, kad už kyšį p. Gapšys žadėjo paveikti ir Seimo sveikatos komiteto pirmininkę dėl p. Kurlianskio nurodyto kandidato skyrimo į Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininko pareigas.

Ponas Gapšys teismui duos parodymus kitame posėdyje, kuris vyks ketvirtadienį, rugpjūčio 30 dieną.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau