Politinio cinizmo triumfas

Publikuota: 2018-03-15
Irmanto Gelūno („15min“) nuotr.
Irmanto Gelūno („15min“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Devyni iš dešimties šalies gyventojų šiandien nepasitiki Seimu, tačiau parlamentas geba dar labiau save diskredituoti. Viktoras Pranckietis, parlamento pirmininkas, savo kadencijos pradžioje patetiškai kalbėjo apie gražų asmeninį norą pagaliau grąžinti visuomenės tikėjimą Seimu, tačiau kolegos Mindaugo Basčio apkaltos procedūra ne tik nė per sprindį nepriartino prie šio tikslo, bet ir privertė piliečius suabejoti bendrais teisinės valstybės principais bei Konstitucinio Teismo autoritetu.

Pastarosiomis dienomis p. Bastys, Konstituciniam Teismui paskelbus apie sulaužytą priesaiką, nusprendė tęsti procedūrą Seime.

Po jam sėkmingo balsavimo baigties kitą dieną visuomenės nuomonės spaudžiamas Seimas desperatiškai svarstė, ką daryti toliau, o p. Bastys tėškė jam dar vieną antausį ir pareiškė atsistatydinantis.

„Teisingumas triumfavo, mano sąžinė rami“, – pareiškė politikas. Taip jis interpretavo už slapto balsavimo šydo pasislėpusių politinės atsakomybės neturinčių parlamento narių valią.

Šitaip esą visiems buvo įrodyta, kad jam skirti kaltinimai neturi pagrindo.Tokiu būdu ir p. Bastys, ir jį palaikę menko supratimo parlamentarai pasirinko, diplomatiškai sakant, visuomenės ir politikos supriešinimo kelią. Išvertus į buitinę žmonių kalbą, tai reiškia, kad tiesiog „arogantiškai nusivalė batus į jubiliejų švenčiančią Lietuvos valstybę“.

Ponas Bastys aiškina, kad planavo atsisakyti mandato, tačiau Zanavykų apygardos rinkėjai įkalbėję jį to nedaryti. Žinodami, kad ten registruota 32.370 rinkėjų, turėtume patikėti, kad p. Bastys turi amžinam Rusijos prezidentui Putinui prilygstančių antgamtiškų galių. Keista, kad jau po dienos šis politiką aklai mylinčių rinkėjų prašymas buvo pamirštas. Ciniška, tačiau politikas neatmeta galimybės vėl siekti Seimo nario mandato iš naujo šioje apygardoje rengiamuose rinkimuose. Konsultuotis dėl to jis vėl žada su tais, į kuriuos nusivalė batus...

Kokiu stebuklingu medumi turi būti pateptas Seimo mandatas, kad žmogui jis tampa svarbesnis už visuomenės, aukščiausių šalies vadovų nuomonę, valstybės, kurios piliečiu save laiko, reputaciją? Pradėjus skaičiuoti modernios Lietuvos atkūrimo antrąjį 100-metį, laikas politikams perprasti vakarietiškų vertybių sistemą ir gebėti suvokti, kada privalu pasitraukti.

VŽ nuomone, ši valstybės orumą žeminanti istorija verta atidaus ir aukščiausių politikų dėmesio. Žinoma, paaiškėjus, kad slaptas balsavimas tokiais atvejais apskritai yra nereikalingas, net p. Pranckietis gali pasiūlyti įtvirtinti vienintelę nuostatą, kad balsavimas dėl pasitikėjimo privalo vykti Seime tik viešai. Nebereikėtų tuščiai drebinti oro, kas kaltas dėl subliūškusio balsavimo, apgailėtinų diskusijų dėl biuletenių fotografavimo teisėtumo, išnyktų toksiškos terpės sąmokslo teorijoms gimti, o politinio turgaus kultūra išliktų tik prisiminimuose, kaip slogus nebrandžios politinės sistemos pavyzdys. Visuomenė sužinotų ir tuos, kurie savo tautos mandatą suvokia kaip gėdingą paslaugą ar mainų prekę. Tokių, gadinusių biuletenius per balsavimą dėl p. Basčio apkaltos, buvo net 11.

Galiausiai būtina užtikrinti tokią valstybės sąrangą, kad Konstituciją pažeidę politikai neturėtų galimybės likti poste ir piliečiams netektų kęsti gėdingo savo valstybės pažeminimo. Laikas užlopyti teisines sistemos spragas, kad niekam nekiltų pagunda elgtis taip, lyg virš jų nėra net Dievo.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau