Lietuva ir Latvija sutarė: terminalas ir saugykla – ypatingi objektai

Publikuota: 2015-10-16
Ryto Staselio (VŽ) nuotr.
Ryto Staselio (VŽ) nuotr.

Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalas Klaipėdoje ir požeminė dujų saugykla Inčukalnyje yra kritiškai svarbūs energetinio saugumo užtikrinimo elementai Baltijos šalyse.

Tai teigiama Latvijos ir Lietuvos vyriausybių memorandume dėl bendradarbiavimo gamtinių dujų sektoriuje, šios žaliavos tiekimo diverfisikavimo ir bendros dujų rinkos Baltijos valstybėse sukūrimo. Šį dokumentą penktadienį Rygoje pasirašė Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis ir Latvijos ekonomikos ministrė Dana Reiznece-Ozola.

VŽ iš anksto gautą memorandumo tekstą galite perskaityti čia.

Memorandumu, pasak Energetikos ministerijos pranešimo, siekiama stiprinti Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimą diversifikuojant dujų tiekimo šaltinius. Šiam tikslui pasiekti būtų skatinama naudotis Klaipėdos SkGD terminalu ir Inčukalnio požemine dujų saugykla, plėtoti pilnai veikiančią regioninę dujų rinką bei užtikrinti jos ilgalaikį prieinamumą rinkos dalyviams Baltijos regione.

Dokumente pabrėžiama, kad Klaipėdos SkGD terminalas ir Inčukalnio saugykla yra kritiniai energetinio saugumo elementai Baltijos šalims. „Klaipėdos SkGD terminalas ir Inčukalnio požeminė dujų saugykla yra labai svarbūs Baltijos šalims regioninio energetinio saugumo elementai, o dujotiekio Klaipėda–Kiemėnai pajėgumų padidinimas sudaro sąlygas tarpvalstybiniam dujų tiekimui“, – rašoma jame.

Abi šalys pareiškė remiančios „Lietuvos ir Latvijos įmonių bei dujų rinkos dalyvių suinteresuotumą pradėti bendradarbiavimą SkGD tiekiant per Klaipėdos terminalą“.

Dokumentu siekiama sukurti ilgalaikius mechanizmus, kad būtų padidintas dujų tiekimo per Klaipėdos terminalą įvairiems abiejų šalių vartotojams konkurencingumas, taip pat skatinti abiejų šalių dujų rinkos dalyvius bendrai ieškoti galimų dujų tiekėjų, kad būtų gauta naudos iš masto ekonomijos. Memorandumu patvirtinama, kad Lietuva ir Latvija tęs derybas dėl prekybos SkGD apimčių didinimo, bet viena kitai neteiks „jokių reikalavimų dėl memorandumo, jei tolimesnėse derybose šalys dėl to nesusitars“. „Nė viena šalis neprivalo atlyginti jokių nuostolių ar mokėti kokių nors kompensacijų, jei prekyba SkGD nebus vykdoma, kaip numatyta memorandume“, – rašoma jame.

Dokumente taip pat kalbama apie įsipareigojimą „sukurti liberalias, skaidrias, konkurencingas ir visapusiškai veikiančias regionines dujų ir elektros rinkas“.

Nors pats memorandumo tekstas nėra konfidencialus, visa informacija, kuria šalys apsikeis jį vykdydamos, bus konfidenciali. Bet šalys neprivalės saugoti informacijos, kuri kitai šaliai jau yra žinoma, privalo būti skelbiama pagal įstatymus, „yra ar tampa viešai žinoma kitais būdais, o ne dėl to, kad ją atskleidžia informacija gaunančioji šalis“.

Be to, dokumentas gali būti bet kuriuo momentu nutrauktas: „Memorandumo galiojimo laikotarpiu kiekviena šalis bet kuriuo metu ir savo nuožiūra gali nutraukti memorandumą be jokių įsipareigojimų kitai šaliai.“

Memorandumas galios iki 2017 m. gruodžio 31 d. ir galės būti pratęstas.

Apie tai, kad artimiausiu metu numatoma pasirašyti tokį dvišalį memorandumą dėl bendradarbiavimo dujų sektoriuje, paskelbta dar rugsėjo viduryje per Rokiškyje įvykusį bendrą Lietuvos ir Latvijos vyriausybių posėdį.

FOTOGALERIJA Lietuvos ir Latvijos memorandumas dėl bendradarbiavimo dujų sektoriu (14 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau