Ministerijos ginčijasi, ES investicijų traukinys stovi

Publikuota: 2015-11-29
Simonas Žunda, VšĮ „Consensus Europae“ direktorius: „Jeigu pasitvirtintų, kad „Regio Invest LT+“ daugiau nebus, tai būtų smūgis investicijas į gamybą ar paslaugų plėtrą planuojančioms įmonėms.“
JUDITOS GRIGELYTĖS (VŽ) NUOTR.
Simonas Žunda, VšĮ „Consensus Europae“ direktorius: „Jeigu pasitvirtintų, kad „Regio Invest LT+“ daugiau nebus, tai būtų smūgis investicijas į gamybą ar paslaugų plėtrą planuojančioms įmonėms.“ JUDITOS GRIGELYTĖS (VŽ) NUOTR.
„Verslo žinios“

Metai netrukus baigsis, tačiau verslas dar aiškiai nežino, nei kokių ES priemonių kvietimai bus skelbiami pirmąjį ateinančių metų ketvirtį, nei kiek jiems bus skirta lėšų. Spėliojama, kad Ūkio ir Finansų ministerijos vis dar ginčijasi, kurios ES priemonės bus grąžintinos, kurios – subsidijos.

„Ūkio ministerijai tikrai reikėtų pasitempti. 2015 m. kvietimų planas įgyvendintas ne visas – jis keliamas į 2016 m. Ir nenustebčiau, jeigu 2016 m. kvietimų plano sulauktume tik apie sausį. O verslui šiuo metu labiausiai reikia aiškaus ir prognozuojamo planavimo ilgesniam laikotarpiui, kad galėtų iš anksto pasiruošti“, – sako Emilijus Vinča, verslo konsultacijų UAB „Eurokonsultacijos“ vadovas.

Ypač informacijos trūksta apie naujas priemones. Preliminariame plane, kurį pavyko gauti iš ministerijos, pirmąjį 2016 m. ketvirtį bus skelbiami kvietimai pagal tokias naujas priemones kaip „Eco Inovacijos LT“, „Atsinaujinantys energijos šaltiniai pramonei LT+“ ir „Pameistrystė LT“.

„Pavyzdžiui, „Pameistrystė LT“. Verslą tokia priemonė tikrai sudomintų, tik kad informacijos apie ją labai mažai“, – apgailestauja p. Vinča.

Iš Ūkio ministerijos parengtų skaidrių aišku, kad „Pameistrystė LT“ bus skirta įmonių mokymams, vykstantiems pameistrystės būdu, remti. Į tai ketinama investuoti 11 mln. Eur. Apskaičiuota, kad paramos dydis vienam darbuotojui galės siekti iki 5.790 Eur. O parama teikiama iki 6 mėnesių praktiniams mokymams. Mokymų išlaidos būtų perkamos iš licencijuotų profesinio mokymo įmonių, tinkamomis išlaidomis būtų pripažįstamos ir kelionės išlaidos, išlaidos medžiagoms ir reikmenims, įrankių ir įrenginių nusidėvėjimo ir pan.

Tačiau konsultantai atkreipia dėmesį, jog tvirtinant aprašus dalis reikalavimų gali keistis, tad gali paaiškėti, kad vienam ar kitam kvietimui besirengianti įmonė juo negalės pasinaudoti.

Delsimas kenkia

„Mes turime kvietimų grafiką, tačiau dalis 2015 m. trečiąjį ar ketvirtąjį ketvirtį numatytų kvietimų neįvyko ir jie nukeliami į 2016 m. Tai nėra normalu“, – svarsto Monika Būraitė, UAB Projektų procesų valdymo grupės direktorė.

Pasak jos, tradiciškai įmones labiausiai domina populiariausios ir jau žinomos priemonės, tokios kaip „Naujos galimybės“, „E-Verslas LT“ ar „Procesas LT“. Labai laukiama žmogiškųjų išteklių priemonių įmonių mokymams.

„O apie tokią priemonę kaip atsinaujinančių išteklių energijos gamybos pramonės įmonėse skatinimas įmonės paprasčiausiai nežino“, – įsitikinusi verslo konsultantė.

Pagal priemonę „Atsinaujinantys energijos šaltiniai pramonei LT+“ numatoma finansuoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių energijos gamybos pajėgumų įrengimą. Tačiau ne pardavimui, o pačios įmonės ar kelių pramonės įmonių reikmėms.

Priemonei preliminariai numatyta 10,14 mln. Eur. Maksimalus finansavimas vienai bendrovei – 0,87 mln. Eur. Paramos intensyvumas – iki 50%.

Erlandas Janėnas, statybinių konstrukcijų iš lankstytų metalo profilių projektavimo ir montavimo UAB „Lankmeta“ vadovas, sako, kad 2016 m. įmonė investicijų į atsinaujinančią energetiką neplanuoja. Šiuo metu bendrovė yra labiau susitelkusi į drauge su „BOD Group“ planuojamą įgyvendinti saulės elementų gamybos projektą Malaizijoje.

Tačiau tokia priemonė gali pagyvinti „Lankmetos“ užsakymus – įmonė užsiima saulės kolektorių montavimu, tam naudojami jų gaminami profiliai.

Kryptis į ekologinį projektavimą

Su 4,4 mln. Eur biudžetu pirmąjį 2016 m. ketvirtį turėtų startuoti ir dar viena nauja priemonė „Eco Inovacijos LT “, su beveik 87 mln. Eur biudžetu – „Eko Inovacijos LT+“. Jomis siekiama, kad įmonės racionaliau naudotų išteklius, diegtų taršos prevencijos ir taikytų ekologinio projektavimo priemones.

Pagal pirmąją bus kompensuojamas aplinkosaugos sistemų diegimas, gaminio dizaino projektavimas, naudojant ekologinio projektavimo priemones ir t. t. Pagal antrąją – išlaidos, skirtos įrangai ar technologinėms linijoms, kurios dirbtų be atliekų arba sumažintų atliekų kiekį, įsigyti. Taip pat technologijų, reikalingų įmonės naudojamoms žaliavoms pakeisti, ir pan.

Preliminariai numatoma, kad pagal priemonę „Eco Inovacijos LT“ paramos dydis vienai įmonei galės siekti iki 29.000 Eur, pagal „Eco Inovacijos LT+“ – iki 2,9 mln. Eur.

Visvaldas Varžinskas, Kauno technologijos universiteto Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas, įsitikinęs, kad priemonės bus populiarios. Tiek todėl, kad įmonėms griežtinami aplinkosaugos reikalavimai, tiek todėl, kad gamybininkai jaučia vis didesnį pirkėjų spaudimą, tiek dėl būtinybės mažinti sąnaudas: gamintojai suinteresuoti mažinti produkto savikainą, gamybai sunaudojant mažiau žaliavų ir energijos.

„Prisiminkime vartotojų požiūrį į aplinkosaugą, ypač Vakaruose. Jie ieško palankesnių aplinkai gaminių ir moka už juos daugiau. Banga jau atsirito ir iki mūsų“, – įspėja p. Varžinskas.

Jei atsiras ES lėšų tokios reikmėms ir verslas galės pasitelkti į pagalbą inovacijas, pašnekovo nuomone, tarptautinėse rinkose lietuviška produkcija taps pranašesnė.

„Žinoma, tokia parama galėjo atsirasti ir anksčiau, bet reikia džiaugtis, kad nors dabar tokia pagalba verslui atsirado“, – kalba centro vadovas.

Smūgis į paširdžius

Simonas Žunda, konsultacijų VšĮ „Consensus Europae“ vadovas, tikina, kad šiuo metu verslininkai labiausiai ieško nedidelių, maždaug 0,2–0,3 mln. Eur ES, investicijų į gamybą. Tačiau VŽ turimame plane antras priemonės „Regio Invest LT+“, nors ji buvo itin populiari (pateikta paraiškų, kurių vertė – 167 mln. Eur, kai kvietimui skirta mažiau kaip 30 mln. Eur), kvietimas nenumatytas.

infogr.am::infogram_0_investiciju_kvietimu_planas

„Tai būtų smūgis investicijas į gamybą ar paslaugų plėtrą planuojančioms bendrovėms. Techninius projektus koreguojančios įmonės, kurių projektai dėl techninio netikslumo ar nebaigtumo buvo atmesti, investicinius planus turėtų perkelti nežinia kur, gal į Baltarusijos pramonės parką“, – ironizuoja p. Žunda.

Verslas, anot jo, labai laukia paramos eksporto plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės“ ir kol kas kai kuriose parodose dalyvauja savo lėšomis, kurias iš dalies kompensuoja savivaldybės.

„Pavyzdžiui, lapkričio pabaigoje su keletu įmonių vykstame į Izraelio parodą „Isra Food 2015“. Rinka labai patraukli dėl pripažįstamų ES standartų, skaidrumo, kultūrinių ryšių su Lietuva, taip pat dėl šiais metais pradėto papildomo nepavojingų, ilgai galiojančių maisto produktų, tokių kaip dribsniai, makaronai ir kt., importo liberalizavimo“, – aiškina konsultantas.

Tačiau 2016 m. plane „Naujų galimybių“ taip pat nėra.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ lapkričio 16 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau