Viešuosiuose pirkimuose didės kainos ir kokybės santykio svarba

Publikuota: 2015-11-04
Lietuvos Vyriausybės posėdis. Evaldas Gustas (kairėje), Lietuvos Respublikos ūkio ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Lietuvos Vyriausybės posėdis. Evaldas Gustas (kairėje), Lietuvos Respublikos ūkio ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kainos ir kokybės santykis palaipsniui taps svarbiausiuoju kriterijumi vykdant biudžetui kasmet milijardus kainuojančius viešuosius pirkimus. Tikimasi, kad tokio kriterijaus įsigalėjimas leis ilgainiui sutaupyti nemažai biudžeto lėšų.

Apsvarstė gigantišką projektą

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymo projektui, numatančiam visą eilę naujų reikalavimų ir taisyklių vykdant ne mažiau kaip 4 mlrd. Eur valstybės biudžetui kasmet kainuojančius viešuosius pirkimus. Dabar šis projektas keliaus į Seimą, kur, kaip tikimasi, dar iki metų pabaigos bus bent pristatytas ir pradėtas svarstyti, o kitąmet pavasarį priimtas ir įsigalios.

Vyriausybės posėdyje Evaldas Gustas, ūkio ministras, ne vieną dešimtį minučių pristatinėjo kolegoms naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą, kurio apimtis – daugiau kaip šimtas straipsnių, ir atsakinėjo į daugybę klausimų ir abejonių dėl numatomo šio įstatymo taikymo.

Viena pagrindinių siūlomų naujovių – įpareigojimas institucijoms palaipsniui didinti kainos ir kokybės santykio kriterijaus taikymą, vertinant viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių pasiūlymus. Projekte nustatyta, kad iki 2019 m. gruodžio 31 d. pirkimai, atliekami tik pagal kainos kriterijų, negalės kasmet sudaryti daugiau kaip 60% bendros pirkimų vertės, bet nuo 2020 metų sausio 1 d. jų jau nebegalės būti daugiau 30% nuo bendros pirkimų vertės.

„Tai reiškia, kad nuo 2020 m. ne mažiau kaip 70% visų viešųjų pirkimų turės būti vykdoma įvertinus kainos ir kokybės santykį“, – pastebėjo p. Gustas. Pasak jo, įtvirtinus šią taisyklę viešuosiuose pirkimuose dominuojančiu pasiūlymų vertinimo kriterijumi taps kainos ir kokybės santykis, ko iki šiol Lietuvoje nebuvo, nes vis dar vyrauja tik mažiausios kainos principas.

Naujuoju projektu perkančiosios įstaigos taip pat bus įpareigotos eliminuoti iš viešųjų pirkimų konkursų tas įmones, kurios nesilaikys socialinės atsakomybės principo, pvz., nustatys akivaizdžiai per mažą konkursui siūlomą prekės ar paslaugos kainą, bet savo darbuotojams dėl to bus nustačiusi mažesnį nei atitinkamame rinkos segmente nusistovėjusio atlyginimo vidurkį.

„Įstatymo projektu taip pat numatytas lengvatinis reglamentavimas socialinės, švietimo, sveikatos sistemos srities pirkimams, visų viešųjų pirkimų perkėlimas į elektroninę erdvę, žyminio mokesčio diferencijavimas pagal viešųjų pirkimų pobūdį, kartu padidinant jo tarifus, tokiu būdu siekiant nepagrįstų skundų, kurie labai pailgina visą viešųjų pirkimų procesą“, – vardijo ūkio ministras.

Ilgai vardijo kitas naujoves

Ponas Gustas tikino, kad yra numatyta ir daugiau viešųjų pirkimų taisyklių supaprastinimo ir jų lankstumo didinimo principų, mažinama administracinė našta, gerinamos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių dalyvavimo viešuosiuose pirkimuose sąlygos.

Modernizuojant pirkimų taisykles sutrumpinami pirkimo procedūrų terminai, numatomos aiškios sutarčių keitimo sąlygos, visi pirkimai perkeliami į elektroninę erdvę. Numatytos galimybės elektroniniuose pirkimuose naudotis ne tik Centrine pirkimų informacine sistema, bet ir specialaus pobūdžio informacinių sistemų priemonėmis, pavyzdžiui, statinio informacinio modeliavimo priemonėmis. Tokia galimybė padės sumažinti statybos darbuose taip dažnai pasitaikančių klaidų tikimybę.

Įtvirtinama nauja inovacijų partnerystės pirkimų procedūra, padėsianti perkančiosioms organizacijoms strategiškai panaudoti viešuosius pirkimus naujų produktų kūrimui ir vėlesniam jų įsigijimui. Visa tai, tikimasi, prisidės prie inovacijų skatinimo.

Naujuoju projektu atsisakoma Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimų nutraukiant pirkimo procedūras ir sudarant vidaus sandorius. Tai reiškia, kad priimdama sprendimą sudaryti vidaus sandorį perkančioji organizacija pati turės prisiimti didesnę atsakomybę.

Ūkio ministerija aiškina, kad kuriant palankesnes sąlygas smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų dalyvavimui pirkimuose, įtvirtinamos nuostatos dėl pirkimo objekto skaidymo į dalis, tiesioginio apmokėjimo subrangovams. Taip pat nustatoma, kad reikalaujama tiekėjo apyvarta negali daugiau nei du kartus viršyti numatomos sutarties vertės.

Prognozuoja „iečių laužymą“ Seime

Vyriausybė siūlo Seimui priimti du atskirus įstatymų projektus – ne tik naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą, bet ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymą. „Du atskirus įstatymus, reguliuojančius klasikinio ir komunalinio sektoriaus pirkimus, nutarta parengti siekiant išvengti viename teisės akte nustatytų skirtingų sąvokų su beveik vienodomis apibrėžtimis, daug nuorodų į kitus straipsnius arba išimčių iš nustatytų taisyklių – tai padarytų teisės aktą sunkiai skaitomą ir painų bei, tikėtina, lemtų didesnę įstatymo taikymo klaidų tikimybę“, – paaiškino projektų rengėjai.

Ponas Gustas neabejoja, kad Seime svarstant pasiūlytąjį naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą „bus sulaužyta daug iečių“. Tačiau ir jis, ir premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė tikintys, kad pasiūlytąjį didelį naujų įstatymų paketą pavyks Seime priimti vėliausiai kitąmet kovą, kas leis jau balandį jam įsigalioti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Miškingose savivaldybėse leista kirsti medžius ir statyti namus 10

Kelios didesnio miškingumo Lietuvos savivaldybės bus atleistos nuo didesnių kompensacijų valstybei už...

Verslo aplinka
2018.11.15
Jungia Kainų komisiją su Energetikos inspekcija

Nuo kitų metų liepos Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bus sujungta su Valstybine...

Verslo aplinka
2018.11.14
Žada sutrumpinti bankroto procedūrą 1

Pertvarkius juridinių asmenų nemokumo sistemą maždaug trečdaliu sutrumpėtų bankroto procedūros laikotarpis.

Verslo aplinka
2018.11.13
Demografija ir verslas Premium

Gerbiamo redaktoriaus paskatintas, spalio „Verslo klasėje“ rašiau apie geografijos įtaką verslui ir jo...

Verslo klasė
2018.11.11
„Sodra“ turės laikiną vadovą

Aštuonerius metus „Sodrai“ vadovavęs Mindaugas Sinkevičius baigia savo darbą šiose pareigose. Nuo pirmadienio...

Verslo aplinka
2018.11.09
Pritarta prezidentės veto dėl metro statybų

Seimas sutiko su prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymais gerokai pakeisti ir sugriežtinti priimtąjį...

Verslo aplinka
2018.11.08
Iš degalų prekybos ir keleivių pervežimų šešėlio sieks ištraukti milijonus

Vyriausybė deklaruoja ieškanti būdų, kaip sugriežtinti prekybos degalais bei keleivių pervežimo apskaitą ir...

Verslo aplinka
2018.11.07
Seimas spręs, ar atmesti prezidentės veto metro statybos įstatymui 10

Seimas nusprendė svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto metro įteisinančiam įstatymui. Jau šią...

Verslo aplinka
2018.11.06
Konstituciniam Teismui skundžiami kogeneracinių jėgainių ribojimai 3

Seimo opozicija, kaip ir žadėjo, Konstituciniam Teismui (KT) apskundė valdančiųjų sprendimą priimti įstatymą...

Verslo aplinka
2018.11.06
Kitąmet pakils pareiginė bazinė alga 8

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso politikų, valdininkų, pareigūnų, karių bei dalies kitų...

Verslo aplinka
2018.11.05
Prezidentė Kinijoje susitiks su jos vadovu, dalyvaus importo parodoje 1

Kinijos prezidento Xi Jinpingo kvietimu Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė penktadienio vakarą išvyks kelių...

Verslo aplinka
2018.11.02
Lapkritį apsispręs, ką daryti su prekybos centrais ir didėjančiom kainom 9

Vyriausybė tikisi per mėnesį apsispręsti dėl priemonių, kurios, kaip ji tikisi, prisidėtų prie smulkiojo...

Verslo aplinka
2018.10.31
Nesutinka legalizuoti naminės degtinės 4

Vyriausybė nenori, kad kaimo turizmu užsiimantiems ūkininkams būtų leista gaminti ribotą kiekį naminės...

Verslo aplinka
2018.10.31
Europos ministrai vetuoja planus itin sparčiai atsisakyti laiko sukiojimo 7

Europos Sąjungos ministrai nesutinka su Europos Komisijos (EK) pasiūlymu jau kitąmet atsisakyti sezoninio...

Verslo aplinka
2018.10.30
Smulkusis verslas baiminasi pernelyg brangios visuotinės kasos aparatų „išmanizacijos“ Premium 2

Lietuvos prekybininkų ir paslaugų teikėjų laukia tikra „kasos aparatų reforma“. Per ateinančius kelerius...

Verslo aplinka
2018.10.30
Dėl nuolatinio laiko klaus žmonių, specialistų ir kaimyninių šalių 2

Sprendimas, kokį laiką taikys Lietuva, kai Europos Sąjunga atsisakys sezoninio laikrodžių sukiojimo dukart...

Verslo aplinka
2018.10.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau