Viešuosiuose pirkimuose didės kainos ir kokybės santykio svarba

Publikuota: 2015-11-04
Lietuvos Vyriausybės posėdis. Evaldas Gustas (kairėje), Lietuvos Respublikos ūkio ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Lietuvos Vyriausybės posėdis. Evaldas Gustas (kairėje), Lietuvos Respublikos ūkio ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kainos ir kokybės santykis palaipsniui taps svarbiausiuoju kriterijumi vykdant biudžetui kasmet milijardus kainuojančius viešuosius pirkimus. Tikimasi, kad tokio kriterijaus įsigalėjimas leis ilgainiui sutaupyti nemažai biudžeto lėšų.

Apsvarstė gigantišką projektą

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymo projektui, numatančiam visą eilę naujų reikalavimų ir taisyklių vykdant ne mažiau kaip 4 mlrd. Eur valstybės biudžetui kasmet kainuojančius viešuosius pirkimus. Dabar šis projektas keliaus į Seimą, kur, kaip tikimasi, dar iki metų pabaigos bus bent pristatytas ir pradėtas svarstyti, o kitąmet pavasarį priimtas ir įsigalios.

Vyriausybės posėdyje Evaldas Gustas, ūkio ministras, ne vieną dešimtį minučių pristatinėjo kolegoms naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą, kurio apimtis – daugiau kaip šimtas straipsnių, ir atsakinėjo į daugybę klausimų ir abejonių dėl numatomo šio įstatymo taikymo.

Viena pagrindinių siūlomų naujovių – įpareigojimas institucijoms palaipsniui didinti kainos ir kokybės santykio kriterijaus taikymą, vertinant viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių pasiūlymus. Projekte nustatyta, kad iki 2019 m. gruodžio 31 d. pirkimai, atliekami tik pagal kainos kriterijų, negalės kasmet sudaryti daugiau kaip 60% bendros pirkimų vertės, bet nuo 2020 metų sausio 1 d. jų jau nebegalės būti daugiau 30% nuo bendros pirkimų vertės.

„Tai reiškia, kad nuo 2020 m. ne mažiau kaip 70% visų viešųjų pirkimų turės būti vykdoma įvertinus kainos ir kokybės santykį“, – pastebėjo p. Gustas. Pasak jo, įtvirtinus šią taisyklę viešuosiuose pirkimuose dominuojančiu pasiūlymų vertinimo kriterijumi taps kainos ir kokybės santykis, ko iki šiol Lietuvoje nebuvo, nes vis dar vyrauja tik mažiausios kainos principas.

Naujuoju projektu perkančiosios įstaigos taip pat bus įpareigotos eliminuoti iš viešųjų pirkimų konkursų tas įmones, kurios nesilaikys socialinės atsakomybės principo, pvz., nustatys akivaizdžiai per mažą konkursui siūlomą prekės ar paslaugos kainą, bet savo darbuotojams dėl to bus nustačiusi mažesnį nei atitinkamame rinkos segmente nusistovėjusio atlyginimo vidurkį.

„Įstatymo projektu taip pat numatytas lengvatinis reglamentavimas socialinės, švietimo, sveikatos sistemos srities pirkimams, visų viešųjų pirkimų perkėlimas į elektroninę erdvę, žyminio mokesčio diferencijavimas pagal viešųjų pirkimų pobūdį, kartu padidinant jo tarifus, tokiu būdu siekiant nepagrįstų skundų, kurie labai pailgina visą viešųjų pirkimų procesą“, – vardijo ūkio ministras.

Ilgai vardijo kitas naujoves

Ponas Gustas tikino, kad yra numatyta ir daugiau viešųjų pirkimų taisyklių supaprastinimo ir jų lankstumo didinimo principų, mažinama administracinė našta, gerinamos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių dalyvavimo viešuosiuose pirkimuose sąlygos.

Modernizuojant pirkimų taisykles sutrumpinami pirkimo procedūrų terminai, numatomos aiškios sutarčių keitimo sąlygos, visi pirkimai perkeliami į elektroninę erdvę. Numatytos galimybės elektroniniuose pirkimuose naudotis ne tik Centrine pirkimų informacine sistema, bet ir specialaus pobūdžio informacinių sistemų priemonėmis, pavyzdžiui, statinio informacinio modeliavimo priemonėmis. Tokia galimybė padės sumažinti statybos darbuose taip dažnai pasitaikančių klaidų tikimybę.

Įtvirtinama nauja inovacijų partnerystės pirkimų procedūra, padėsianti perkančiosioms organizacijoms strategiškai panaudoti viešuosius pirkimus naujų produktų kūrimui ir vėlesniam jų įsigijimui. Visa tai, tikimasi, prisidės prie inovacijų skatinimo.

Naujuoju projektu atsisakoma Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimų nutraukiant pirkimo procedūras ir sudarant vidaus sandorius. Tai reiškia, kad priimdama sprendimą sudaryti vidaus sandorį perkančioji organizacija pati turės prisiimti didesnę atsakomybę.

Ūkio ministerija aiškina, kad kuriant palankesnes sąlygas smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų dalyvavimui pirkimuose, įtvirtinamos nuostatos dėl pirkimo objekto skaidymo į dalis, tiesioginio apmokėjimo subrangovams. Taip pat nustatoma, kad reikalaujama tiekėjo apyvarta negali daugiau nei du kartus viršyti numatomos sutarties vertės.

Prognozuoja „iečių laužymą“ Seime

Vyriausybė siūlo Seimui priimti du atskirus įstatymų projektus – ne tik naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą, bet ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymą. „Du atskirus įstatymus, reguliuojančius klasikinio ir komunalinio sektoriaus pirkimus, nutarta parengti siekiant išvengti viename teisės akte nustatytų skirtingų sąvokų su beveik vienodomis apibrėžtimis, daug nuorodų į kitus straipsnius arba išimčių iš nustatytų taisyklių – tai padarytų teisės aktą sunkiai skaitomą ir painų bei, tikėtina, lemtų didesnę įstatymo taikymo klaidų tikimybę“, – paaiškino projektų rengėjai.

Ponas Gustas neabejoja, kad Seime svarstant pasiūlytąjį naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą „bus sulaužyta daug iečių“. Tačiau ir jis, ir premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė tikintys, kad pasiūlytąjį didelį naujų įstatymų paketą pavyks Seime priimti vėliausiai kitąmet kovą, kas leis jau balandį jam įsigalioti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Įstatymas leistų, bet valdžia tikina radikalaus žingsnio neruošianti Premium

Vyriausybė ramina, kad nepasinaudos nuo šių metų pradžios įsigaliojusia įstatymine galimybe stabdyti jau...

Japonai branduolinę energetiką palieka Rusijai ir Kinijai Premium 2

Japonijos koncernas „Hitachi“, tikėtina, įšaldys savo dalyvavimą branduolinės elektrinės Velse, Jungtinėje...

Energetika
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 19

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Tarp Baltijos šalių didžiausia infliacija 2018 m. fiksuota Estijoje

Kainos Lietuvoje pernai pakilo mažiau nei Estijoje, bet daugiau nei Latvijoje.

Verslo aplinka
2019.01.11
Gyventojų skaičiaus mažėjimas sulėtėjo, Lietuvoje – 2,8 mln. žmonių 14

Lietuvoje šiuo metu gyvena 2,794 mln. žmonių, tai yra apie 14.900 mažiau nei praėjusių metų pradžioje. Tad...

Verslo aplinka
2019.01.11
Karaliaučiaus SkGD terminalas dujų tranzito kol kas nepakeis Premium 11

Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje įrengtas plūduriuojantis suskystintų gamtinių dujų importo terminalas...

Energetika
2019.01.08
Tikisi, kad Lietuva pasieks „Doing Business“ dešimtuką 1

Vyriausybė turi vilčių, kad jos siūlomos priemonės leis Lietuvai jeigu ne šiemet, tai bent kitąmet rudenį...

Verslo aplinka
2019.01.03
Patys, viską patys, arba Jūsų pensija Premium

Valstybė beveik atviru tekstu sako (norintiems girdėti), kad jau tikrai atėjo laikas būsimos pensijos...

Verslo klasė
2019.01.01
Ko Lietuvoje ir pasaulyje laukti 2019-aisiais?

Lietuva turės naują prezidentą, Europos Sąjunga – naują Parlamentą ir Komisiją, bet praras Jungtinę...

Verslo aplinka
2019.01.01
V. Putino ir A. Lukašenkos susitikimas baigėsi be rezultatų 26

Šeštadienį Maskvoje susitikę Rusijos ir Baltarusijos vadovai „aptarė aktualius dvišalių santykių klausimus“,...

Energetika
2018.12.29
Kodėl baltarusiai iš Maskvos nori kompensacijos už naftą Premium

Rytoj, gruodžio 29-ąją, Aliaksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas susitiks Maskvoje ir bandys išspręsti...

Energetika
2018.12.28
Licencijas prekiauti degalais išduos Kainų komisija 1

Vyriausybė siūlo, kad licencijas prekiauti nefasuotais naftos produktais išdavinėtų ne savivaldybės, bet...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau