JK toliau aklavietėje – nėra daugumos jokiam alternatyviam „Brexit“ scenarijui

Publikuota: 2019-03-27
„AFP / „Scanpix“ nuotr.
„AFP / „Scanpix“ nuotr.

Trečiadienį Jungtinės Karalystės (JK) Bendruomenių rūmuose rengta „indikacinių“ balsavimų serija, siekiant sužinoti, kokiam „Brexit“ scenarijui pritartų dauguma parlamentarų. Deja, nei vienas iš pasiūlytų scenarijų nesulaukė JK parlamentarų daugumos. Taigi, JK parlamentas ir toliau aklavietėje dėl „Brexit“ krypties. Prieš pat svarbų balsavimą p. May pranešė, kad ji ketina pasitraukti iš premjerės pareigų, jeigu jos susitarimas bus paremtas — kitoje derybų stadijoje dėl „Brexit“ ji nedalyvautų. Panašu, kad neradus daugumos kitokiam scenarijui, p. May susitarimui tai yra geros naujienos.

  • Šiandien balsavimas buvo kitoks negu įprastai. Parlamentarai balsavo tušinuku balsavimo biuletenyje pažymėdami variantus, kuriam „Brexit“ scenarijui jie pritartų. JK parlamentarai rinkosi iš 8 pasiūlymų, tačiau nei vienam nepritarė dauguma JK įstatymų leidėjų.
  • Daugumai parlamentarų nepritarus nei vienam tolimesniam scenarijui, tai padidina šansus, kad britų įstatymų leidėjai galiausiai palaikys p. May „Brexit“ susitarimą arba pasitrauks be jokio susitarimo.
  • Prieš pat balsavimą p. May paskelbė, kad ketina pasitraukti iš pareigų dar prieš kitą „Brexit“ derybų etapą, jeigu jos susitarimas iš trečio karto galiausiai būtų patvirtintas parlamente.
  • JK oficialiai išstojimo datą atidėjo iki 2019 m. gegužės 22 d., jeigu Bendruomenių rūmai ne vėliau kaip 2019 m. kovo 29 d. patvirtins susitarimą dėl išstojimo. Jei iki tos dienos JK Bendruomenių Rūmai susitarimui dėl išstojimo nepritartų,  „Brexit“ galutinė data būtų 2019 m. balandžio 12 d.

Taigi, kol kas nepavyksta rasti jokio alternatyvaus „Brexit“ susitarimui scenarijaus, kuris tenkintų daugumą JK parlamentarų. Nors tai įrodo, kad JK pasitraukimas iš ES ir toliau bus komplikuotas, tokia balsavimo baigtis yra geros naujienos JK vyriausybei, kuri, kaip manoma, dabar turi tik dar daugiau paskatų teikti balsavimui savo susitarimą trečią kartą. Jeigu parlamentarai jį palaikytų, premjerė pažadėjo pasitraukti iš pareigų. Deja, DUP iškart pareiškė, kad neketina palaikyti p. May susitarimo, taigi, jeigu premjerei nepavyktų ir trečią kartą, ji teoriškai ir toliau galėtų likti premjere.

Kol kas atrodo, kad JK parlamentas turi pasirinkimą tik arba palaikyti p. May susitarimą, arba pasitraukti be susitarimo, tačiau tokį variantą JK parlamentas jau ne kartą atmetė, tad „Brexit“ baigtį prognozuoti vis dar sunku.

Šiandien vėlyvą gyvą transliaciją iš Bendruomenių rūmų baigiame, „Brexit“ procesas dar tikrai nesibaigia, tad skelbsime svarbiausius proceso aspektus ir toliau. Ačiū, kad skaitote.

23:48 Toliau — aklavietė

Bendruomenių rūmuose paskelbus rezultatus paaiškėjo, kad nei vienam iš siūlytų scenarijų nėra daugumos JK parlamente. Arčiausiai daugumos buvo pasiūlymas J (muitų sąjunga su ES) ir pasiūlymas M (antrasis referendumas). VŽ primena, už kokius pasiūlymus balsavo JK parlamentarai.


B) Johno Barons’o pasiūlymas, kuriuo JK turėtų pasitraukti iš ES be susitarimo balandžio 12 d.
D) Nicko Boles’o pasiūlymas, kuriuo JK prisijungtų prie Europos Ekonominės erdvės (EEE) ir susitartų dėl laikinos narystės muitų sąjungoje iki kol bus rasti alternatyvūs pasiūlymai;
H) George’o Eustice’o pasiūlymas, kuriuo JK liktų Europos Ekonominės erdvės (EEE) nare ir dar kartą prisijungtų prie Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos (EFTA);
J) Keno Clarke’o pasiūlymas, JK ir ES muitų sąjungos;
K) Leiboristų planas, kuriuo siekiama alternatyvaus „Brexit“ susitarimo. Persiderėti pokyčius „Brexit“ susitarime ir politinėje deklaracijoje;
L) Joannos Cherry pasiūlymas, kuriuo siekiama atšaukti 50 straipsnio įsigalėjimą, jeigu alternatyva yra tik pasitraukimas iš Bendrijos be susitarimo;
M) Margaret Beckett pasiūlymas rengti antrąjį referendumą dėl to susitarimo, kurį palaikys dauguma JK parlamentarų ir tik gavus visuomenės pritarimą Bendruomenių rūmai jį ratifikuotų;
O) Marcus Fysho pasiūlymas, kuriuo JK įsipareigotų mokėti į Bendrijos biudžetą iki 2020 m. pabaigos ir susitars su Bendrija dvejų metų laikotarpį, per kurį JK prekės turėtų visišką neribotą prieigą prie ES rinkos.

23:23 Teks laukti

Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbė, kad indikacinių balsavimų rezultato dar teks palaukti, nes balsavimas, kaip jau ir minėjome, nėra įprastas, tad suskaičiuoti balsus užtrunka. VŽ primena, kad nuo šių indikacinių balsavimų p. May kabineto nariai susilaiko ir nebalsuoja, tačiau balsavimo biuletenių vis tiek yra tikrai daugiau nei 500, tad procesas užtrunka.

23:19 JK teisėje atidėjimo data įtvirtinta

Kaip ir tikėtasi, JK įtvirtino išstojimo datą iki 2019 m. gegužės 22 d., jeigu Bendruomenių rūmai ne vėliau kaip 2019 m. kovo 29 d. patvirtins susitarimą dėl išstojimo. Jei iki tos dienos JK Bendruomenių Rūmai susitarimui dėl išstojimo nepritartų, „Brexit“ galutinė data būtų 2019 m. balandžio 12 d.

„Už“ balsavo 441 parlamentaras, „prieš“ — 105.

23:04 Balsuoja dėl oficialaus „Brexit“ pratęsimo

Bendruomenių rūmuose užimtas metas. Dabar JK parlamentarai balsuoja dėl „Brexit“ oficialaus laiko pratęsimo įteisinimo, kurį JK vyriausybė jau susiderėjo su Bendrija. Vėliau laukiama „indikacinių“ balsavimo rezultatų paskelbimo. Nėra jokio pavojaus, kad pratęsimo JK parlamentarai nepalaikytų, tad tai daugiau formalumas. JK vyriausybė jau susiderėjo pratęsimo terminus su ES, tad tarptautinėje teisėje pratęsimas jau yra galiojantis.

23:00 DUP tvirtai apsisprendė

VŽ jau rašė, kad DUP partija ir toliau neketina palaikyti p. May „Brexit“ susitarimo, dabar ji tai patvirtino oficialiai dar kartą — nepalaikys susitarimo, o tai labai apsunkina JK premjerės galimybes ratifikuoti susitarimą Bendruomenių rūmuose.

21:11 Didėja tikinčių May susitarimu

Kol laukiame „indikacinių“ balsavimo rezultatų, kai kurie kietosios „Brexit“ linijos Torių parlamentarai skelbia persigalvoję dėl „Brexit“ susitarimo ir nutarė jį palaikyti po to, kai išgirdo JK premjerės planą dėl pasitraukimo. Kol kas skaičiuojama, kad nuo praėjusio balsavimo 20 Torių parlamentarų persigalvojo ir dabar jau palaikytų p. May susitarimą. Vis dėlto šio skaičiaus kol kas per mažai, kad susitarimas, jeigu jis bus pateiktas balsavimui trečiąjį kartą, būtų patvirtintas.

21:30 Balsavimas baigtas 

JK parlamentarai balsuodami neįprastu būdu balsavimo biuletenyje pasinaudojo proga parodyti, kokius „Brexit“ scenarijus jie palaiko ir kai kurie iš jų paviešino balsavimo biuletenius socialiniuose tinkluose.

Balsavimas dėl 8 „Brexit“ scenarijų šiuo metu jau yra baigtas ir pradedami skaičiuoti balsai. JK parlamentarai šiuo metu tęsia debatus ir vėliau balsuos dėl to, kad kovo 29-tosios diena, kuria oficialiai JK turėjo pasitraukti iš Bendrijos būtų pakeista pagal praėjusios savaitės susitarimą su ES lyderiais. Tai reiškia, kad JK išstojimo data atidėta iki 2019 m. gegužės 22 d., jeigu Bendruomenių rūmai ne vėliau kaip 2019 m. kovo 29 d. patvirtins susitarimą dėl išstojimo. Jei iki tos dienos JK Bendruomenių Rūmai susitarimui dėl išstojimo nepritartų, EVT susitarimu „Brexit“ galutinė data būtų 2019 m. balandžio 12 d.

Beje, VŽ paaiškina, kad, jeigu JK parlamentarai vis dėlto pritartų p. May „Brexit“ susitarimui trečiuoju balsavimu, tai tokiu atveju šio vakaro rezultatai nebeturėtų didelės reikšmės.

21:00 Balsavimas prasidėjo

JK parlamentarai jau pradėjo balsuoti, tam jie turi 30 min.

20:55 Laukiama balsavimo pradžios

Nepaisant to, kad p. May pareiškimas sukėlė audrą tarp JK parlamentarų, nuo 21 val. JK parlamentarai pradeda balsavimą dėl skirtingų „Brexit“ scenarijų. VŽ primena, kad per šiuos „indikacinius“ balsavimus, britų parlamentarai popieriniame balsavimo biuletenyje pažymės tik tuos „Brexit“ scenarijus, kuriems pritartų. Balsavimo rezultatų laukiama apie 23 val. Lietuvos laiku.

20:50 Borisas Johnsonas rems May susitarimą

Prieš pat prasidedant „indikacinių“ balsavimų serijai buvęs užsienio reikalų sekretorius ir vienas JK pasitraukimo iš ES pagrindinių agitatorių Borisas Johnsonas po p. May pasiūlymo pareiškė, kad palaikys vyriausybės susiderėtą „Brexit“ susitarimą, dėl kurio, kaip manoma, bus balsuojama penktadienį. Beje, p. Johnsonas yra vienas dažniausiai įvardijamų asmenų užimti p. May postą jai pasitraukus.

20:26 Airiai neketina palaikyti susitarimo

Šiaurės Airijos Demokratų junionistų partija (DUP), kuri yra JK vyriausybės mažesnioji partnerė net ir išgirdusi p. May pasiūlymą palaikyti jos „Brexit“ susitarimą, kol kas neketina to daryti.

20:02 Konservatoriai reaguoja į May pasisakymą

Theresa May, JK premjerė, kalbėdama savo Konservatorių partijos parlamentarams patvirtino, kad ji pasitrauks iš posto, po to, kai jos dar praėjusių metų lapkričio mėnesio su ES susiderėtas „Brexit“ susitarimas bus patvirtintas.

Ponia May teigė, kad ji nori suteikti galimybę Toriams turėti naują lyderį kitoje „Brexit“ derybų stadijoje.

Konservatorių parlamentarai į tokį p. May pareiškimą sureagavo „su pagarba“. Torių partijos nariai vis dėlto teigė, kad p. May nepasakė konkrečios datos, kada ji ketintų pasitraukti iš savo pareigų. BBC politikos analitikai teigė, kad toks jos pasisakymas galėtų pakeisti prieš susitarimą nusiteikusių Torių nuomonę dėl vyriausybės susiderėto „Brexit“.

19:55 „Brexit“ atidėjimo balsavimas

Kol bus skaičiuojami balsai apie 21 val. 30 min. Lietuvos laiku, JK vyriausybė pradės debatus dėl „Brexit“ formalaus atidėjimo ir įteisinimo, kurį p. May praėjusią savaitę susiderėjo su ES. Šie debatai įprastai trunka apie 90 min. ir bus užbaigti įprastu Bendruomenių rūmuose balsavimo būdu. Nėra jokio pavojaus, kad dauguma JK parlamentarų šiam atidėjimui nepritartų. JK parlamentas balsuos  atidėti „Brexit“ iki balandžio 12 d.

19:54 Balsavimui atrinkti pasiūlymai

Johnas Bercowas, Bendruomenių rūmų pirmininkas,  paskelbė, už kuriuos „Brexit“ scenarijus bus balsuojama šiandien.

B) Johno Barons’o pasiūlymas, kuriuo JK turėtų pasitraukti iš ES be susitarimo balandžio 12 d.;

D) Nicko Boles’o pasiūlymas, kuriuo JK prisijungtų prie Europos Ekonominės erdvės (EEE) ir susitartų dėl laikinos narystės muitų sąjungoje iki kol bus rasti alternatyvūs pasiūlymai;

H) George’o Eustice’o pasiūlymas, kuriuo JK liktų Europos Ekonominės erdvės (EEE) nare ir dar kartą prisijungtų prie Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos (EFTA);

J) Keno Clarke’o pasiūlymas, JK ir ES muitų sąjungos;

K) Leiboristų planas, kuriuo siekiama alternatyvaus „Brexit“ susitarimo. Persiderėti pokyčius „Brexit“ susitarime ir politinėje deklaracijoje;

L) Joannos Cherry pasiūlymas, kuriuo siekiama atšaukti 50 straipsnio įsigalėjimą, jeigu alternatyva yra tik pasitraukimas iš Bendrijos be susitarimo;

M) Margaret Beckett pasiūlymas rengti antrąjį referendumą dėl to susitarimo, kurį palaikys dauguma JK parlamentarų ir tik gavus visuomenės pritarimą Bendruomenių rūmai jį ratifikuotų;

O) Marcus Fysho pasiūlymas, kuriuo JK įsipareigotų mokėti į Bendrijos biudžetą iki 2020 m. pabaigos ir susitars su Bendrija dvejų metų laikotarpį, per kurį JK prekės turėtų visišką neribotą prieigą prie ES rinkos.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Britanijos lietuviai: migla dėl „Brexit“ sklaidosi, bet nežinios dar gausu  Premium

Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenantys ir dirbantys lietuviai tvirtina, kad po Boriso Johnsono konservatorių...

Balsavusiųjų apklausa: Toriai pakeliui į įspūdingą pergalę 8

Gruodžio 12 d. Jungtinėje Karalystėje (JK) vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai. Rinkimų rezultatai nulems...

Verslo aplinka
2019.12.12
Analitikas: JK balsuojama už vieną iš dviejų blogybių Premium

Šiuose rinkimuose balsuojama už vieną iš dviejų blogybių, sako VŽ Londone kalbintas Europos reformų centro...

Verslo aplinka
2019.12.12
Britų politikos ekspertai: konservartoriai turėtų užsitikrinti pakankamą daugumą parlamente Premium

Rinkimų dieną Londone VŽ kalbinti britų politikos ekspertai vienu balsu tvirtino prognozuojantys, kad...

Verslo aplinka
2019.12.12
Rinkimai Jungtinėje Karalystėje lems „Brexit“ kryptį Premium

Gruodžio 12 d. Jungtinės Karalystės (JK) rinkėjai balsuoja pirmalaikiuose parlamento rinkimuose. Jų...

Verslo aplinka
2019.12.12
B. Johnsonas artėjančius rinkimus pavadino lemiamu momentu šalies istorijoje

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas kitą savaitę įvyksiančius rinkimus sekmadienį...

Verslo aplinka
2019.12.08
Artėjant rinkimams svaras – brangiausias per 7 mėnesius

Valiutų rinkos dalyviams įskaičiuojant konservatorių pergalę netrukus vyksiančiuose JK parlamento rinkimuose,...

Rinkos
2019.12.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau