Rusų oligarchas M. Fridmanas padavė Ukrainą į arbitražą, reikalauja 1 mlrd. USD

Ukraina 2023 m. vasarą konfiskavo „Sense“ banką, M. Fridmano „Alfa Bank“ padalinį Ukrainoje, kai verslininkai buvo įvestos sankcijos. Ukrainoje taip pat yra paskelbta jo paieška dėl finansinės paramos Rusijos karo mašinai.
Liuksemburge įsikūrusi „ABH Holdings“, valdanti „Alfa Bank“, gruodžio 29 d. pateikė ieškinį Tarptautiniam investicinių ginčų sprendimo centrui (ICSID) Vašingtone.
„Ieškinio teisinis pagrindas – Belgijos ir Liuksemburgo ekonominės sąjungos ir Ukrainos vyriausybės sutartis dėl abipusio investicijų skatinimo ir apsaugos“, – rašoma ketvirtadienį „ABH Holdings“ išplatintame pranešime spaudai, kurį cituoja „Kyiv Independent“.
Kompanija skundą pavadino „rimtu teisinės valstybės išbandymu Vakaruose“ ir pridūrė, kad siekia „visiškos kompensacijos už neteisėtą ekspropriaciją (prievartinį privačios nuosavybės nusavinimą – VŽ)“.
VŽ primena, kad praėjusių metų liepą Ukrainos valstybė nupirko 100% „Sense“ banko akcijų už simbolinę 1 grivinos (0,03 USD) kainą ir paskyrė naują vadovybę.
2023 m. gegužę Ukrainos parlamentas priėmė įstatymo projektą, leidžiantį nacionalizuoti bankus, priklausančius asmenims, kuriems taikomos sankcijos.
Ukrainos saugumo tarnybos duomenimis, nuo Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. vasarį pradžios M. Fridmanas į Rusijos karines gamyklas įliejo apie 2 mlrd. RUB (22 mln. USD).
Oligarchui taikomos tiek tarptautinės, tiek Ukrainos sankcijos. Kyjivas yra užblokavęs kelių M. Fridmano įmonių turtą.