2023-12-11 12:32

Lenkijoje prasideda tris dienas truksiantis valdžios perdavimas į D. Tusko rankas

Donaldas Tuskas, būsimas Lenkijos premjeras. Attila Husejnow („SOPA“/„Scanpix“) nuotr.
Donaldas Tuskas, būsimas Lenkijos premjeras. Attila Husejnow („SOPA“/„Scanpix“) nuotr.
Šią savaitę Lenkijoje aštuonerius metus trukusį dešiniųjų valdymą turėtų pakeisti Donaldo Tusko vadovaujamas centristų blokas. Vietos žiniasklaida jau skelbia ir kai kurias būsimos naujosios vyriausybės ministrų pavardes.

Pirmadienį dabartinis šalies premjeras Mateuszas Morawieckis kreipsis į Lenkijos Seimą ir paprašys suteikti pasitikėjimą jo suformuotai „zombių vyriausybei“. Tokiu terminu užsienio žiniasklaida praminė šią vyriausybę, nes neabejojama, kad balsavimą M. Morawieckis pralaimės ir baigs šešerius metus trukusį darbą ministro pirmininko kėdėje. Jis neturi galimybių laimėti balsavimo dėl savo vyriausybės, nes partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) po spalio mėnesį vykusių parlamento rinkimų prarado daugumą. 

Po to, kai balsavimas dėl M. Morawieckio vyriausybės žlugs, parlamentas išrinks D. Tuską naujuoju šalies ministru pirmininku. Antradienį jis turėtų kreiptis į įstatymų leidėjus ir nedelsdamas inicijuoti balsavimą dėl pasitikėjimo savo suformuota vyriausybe. Tikimasi, kad jis laimės šį balsavimą, nes jį remia dauguma iš 460 lenkų Seimo narių.

Į D. Tusko vyriausybę grįš kai kurie ankstesnėje jo vyriausybėje dirbę ministrai, pavyzdžiui, užsienio reikalų ministerijai, remiantis vietos žiniasklaidos pranešimais, vėl vadovaus Radoslawas Sikorskis, tačiau netrūks ir naujų vardų. Silezijoje įkurtai naujai pramonės ministerijai vadovaus Marzena Czarnecka. R. Sikorskiui, vadovaujant Lenkijos URM, netrūko ir įtemptų akimirkų santykiuose su Lietuva. 

2014-aisiais vykę privatūs R. Sikorskio pokalbiai su tuometiniu „PKN Orlen“ vadovu parodė, kad svarstyta galimybė parduoti Mažeikių perdirbimo gamyklą „Rosneft“ – tam, kad tuometinio ministro žodžiais kalbant, „pamokyti lietuvius“. Plačiau apie tai VŽ rašė čia. 

Paskelbtos ir kai kurios kitos būsimo D. Tusko vyriausybės ministrų pavardės. Kol kas D. Tuskas, atrodo, dar nėra apsisprendęs dėl visiškai visos naujos jo vyriausybės sudėties. Būsimas premjeras surengė eilę susitikimų su galimais potencialiais kandidatais į ministrus. Tačiau D. Tuskas galutinį sprendimą turės priimti greitai. 

Kasdienė tiesioginė transliacija iš Lenkijos parlamento tapo interneto hitu, pritraukiančiu šimtus tūkstančių žiūrovų per kiekvieną posėdį. Kai kurie iš jų siekia milijoną.

Netrukus naujausias privalomas žiūrėti serialas bus perkeltas į didįjį ekraną. Šios savaitės svarbiausių Seimo posėdžių paklausa tokia didelė, kad vienas pagrindinių Varšuvos kino teatrų „Kinoteka“ rodys visą seansą, siūlydamas politiką su popkornais, rašo „BBC“.

„Jie ją vadina „Sejmflix“, – skelbia BBC, turėdami omenyje populiarią srautinio transliavimo filmų ir serialų platformą „Netflix“.

Trečiadienį Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda turėtų prisaikdinti D. Tuską ir jo naująjį vyriausybės kabinetą.

Nors iš pradžių abejota, ar D. Tuskas spės sudalyvauti labai svarbioje ketvirtadienį prasidedančioje Europos Vadovų Taryboje, tačiau greičiausiai, kaip ir planuota, ketvirtadienį D. Tuskas sugrįš į Briuselį kaip savo šalies premjeras. D. Tuskas yra buvęs Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas. Lenkijos žiniasklaidoje nestigo pranešimų apie tai, kad A. Duda gali dar labiau vilkinti valdžios perdavimo procesą, kad D. Tuskas negalėtų nuvykti į EVT. 

Šioje EVT ES lyderiai diskutuos ne tik dėl papildomų pinigų į ES biudžetą, bet ir dėl tolimesnių žingsnių Ukrainai siekiant narystės ES.

Tempė laiką

Siekdamas kuo ilgiau išlaikyti savo politinius sąjungininkus prie valstybės vairo, Lenkijos prezidentas kelias savaites atidėliojo valdžios perdavimą, pirmiausia pavesdamas vyriausybės formavimą „Teisei ir teisingumui“ (PiS).

Daugelis Lenkijos piliečių laukia valdžios pasikeitimo. Spalio mėnesį vykusiuose rinkimuose dalyvavo rekordinis rinkėjų skaičius, kadangi lenkai siekė pakeisti demokratines vertybes pamynusią vyriausybę.

Aštuonerius metus valdžioje buvusi dešiniųjų vyriausybė smarkiai apribojo moterų reprodukcines teises ir atvirai pasisakė prieš LGBTIQ.

Vyriausybės pasikeitimas taip pat turės svarbių pokyčių Ukrainai, kovojančiai su Rusijos invazija, ir Europos Sąjungai.

Tikimasi, kad D. Tuskas pagerins Varšuvos ryšius su Briuseliu. Penktos pagal gyventojų skaičių ES šalies valdymą jis perims tuo metu, kai Europoje stiprėja euroskeptiškos nuotaikos.

Varšuva tapo viena stipriausių Kyjivo rėmėjų, kai Maskva praėjusių metų vasarį pasiuntė karius į Ukrainą. Tačiau pastaruoju metu jų santykiai smarkiai pablogėjo dėl, anot lenkų, Ukrainos ūkininkų ir sunkvežimių vairuotojų keliamos konkurencijos.

Tarp daugelio problemų, kurias D. Tuskas turės išspręsti, yra Lenkijos sunkvežimių vairuotojų vykdoma blokada pasienyje su Ukraina.

Dėl tebesitęsiančio lenkų vežėjų protesto taip pat sulėtėjo labdaros organizacijų Kyjivui siunčiamos karinės įrangos pristatymas. Anot D. Tusko, darbą baigianti Lenkijos ministro pirmininko M. Morawieckio vyriausybė nesiima jokių konkrečių veiksmų šiai problemai spręsti.

52795
130817
52791