JT Saugumo Tarybos posėdyje A. Blinkenas žadėjo, kad V. Putinas neišsisuks, S. Lavrovas pasirodė tik savo kalbai

Publikuota: 2022-09-22
Atnaujinta 2022-09-22 21:54
  • Po apsikeitimo karo belaisviais į Ukrainą sugrįžo 215 Rusijos nelaisvėje buvusių ukrainiečių karių.
  • Per mitingus prieš mobilizaciją, vykusius 38 miestuose visoje Rusijoje, buvo sulaikyti mažiausiai 1.386 žmonės.
  • ISW: Rusijos prezidento trečiadienį paskelbta dalinė mobilizacija artimiausiais mėnesiais neturės esminės įtakos karo eigai.
  • Rusai apšaudė Zaporižios, Mykolajivo miestus, Kramartorską.
  • „Novaja Gazeta“ šaltinis sako, kad paslėptame V. Putino įsako punkte kalbama apie milijono žmonių mobilizaciją. Kremlius tai neigia.
  • Niujorke surengtas specialus Saugumo Tarybos posėdis Rusijos agresijai aptarti. Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas čia pasirodė tik savo kalbai pasakyti ir iškart po jos išėjo.

Trečiadienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="09c22d4c-3dae-49d7-a98f-48ffccadbd0c" prefix="WdU" format="interactive" title="2022-09-19 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 7 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:53 NATO pasmerkė būsimus pseudoreferendumus

NATO pasmerkė Rusijos planus surengti pseudoreferendumus okupuotose Ukrainos teritorijose.

„Fiktyvūs referendumai Ukrainos Donecko, Luhansko, Zaporižios ir Chersono regionuose neturi jokio teisėtumo ir bus akivaizdus JT Chartijos pažeidimas. NATO sąjungininkai nepripažins jų neteisėtos aneksijos. Šios žemės priklauso Ukrainai“, – teigiama NATO pareiškime.

21:15 Kinija ragina pradėti „dialogą be išankstinių sąlygų“

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi, ketvirtadienį kalbėdamas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje, ragino JT agentūras laikytis „neutralumo“, taip pat teigė, kad bet koks karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimas turi būti „pagrįstas faktais, o ne prielaidomis apie kaltę“.

Jis taip pat ragino Rusiją ir Ukrainą įsipareigoti pradėti „dialogą be išankstinių sąlygų“ ir taip pat visas puses – užkirsti kelią išpuoliams prieš civilius gyventojus ir civilinius objektus.

Saugumo Tarybai šiuo metu pirmininkaujanti Prancūzija posėdį sušaukė siekdama pabrėžti siekį užtikrinti atsakomybę už įvykius Ukrainoje.

„Nėra taikos be teisingumo“, – žurnalistams sakė prancūzų užsienio reikalų ministrė Catherine Colonna. 

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pažymėjo, kad JT Žmogaus teisių taryba nagrinėja „žiaurumo katalogą“, apimantį masines egzekucijas, seksualinį smurtą, kankinimą ir kitokį nežmonišką bei žeminantį elgesį su civiliais gyventojais ir karo belaisviais.

21:06 Ukraina – apie naujausius smūgius rusams

Per parą Ukrainos oro pajėgos smogė 10-čiai rusų gyvos jėgos ir karinės technikos koncentracijos vietų, taip pat dviem jų priešlėktuvinių raketų sistemų pozicijoms, ketvirtadienio vakarą pranešė Ukrainos Generalinis štabas.

„Be to, mūsų priešlėktuvinės gynybos daliniai sunaikino du okupantų bepiločius orlaivius“, – rašoma štabo pranešime.

Taip pat pažymima, kad Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija per parą smogė keturioms vadavietėms, dviem gyvos jėgos ir karinės technikos koncentracijos vietoms, trims priešlėktuvinės gynybos pozicijoms, artilerijos pozicijai, taip pat trims amunicijos sandėliams.

20:36 G. Landsbergis: geriausias atsakas į V. Putino žvanginimą ginklais – ramybė ir ryžtas

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ragina tarptautinę bendruomenę nenusigręžti matant naujus Vladimiro Putino karo nusikaltimus ir pasiekti, kad agresorius atsakytų už savo veiksmus.

„Rusija, nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė, atvirai kėsinasi į saugumą ir taisyklėmis grįstą pasaulio tvarką – pamatinius Saugumo Tarybos principus ir jos grasinimai yra pagrindinė šio susitikimo priežastis“, – ketvirtadienį Niujorke vykstančioje Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje į jos dalyvius Baltijos šalių vardu kreipėsi G. Landsbergis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad diena po dienos Rusija pažeidinėja Jungtinių Tautų principus ir tapo „beprotiško brutalumo, terorizmo ir genocido sinonimu“.

Pasak G. Landsbergio, Iziume aptikti Rusijos žiaurumo pėdsakai yra tokie sukrečiantys, kad dauguma paklūsta natūraliam instinktui – nusigręžti, bet būtent dabar tarptautinė bendruomenė negali ir neturi to padaryti.

„Vakar pasaulis pabudo skambant naujiems Putino grasinimams eskaluoti agresiją. Rusijoje paskelbta mobilizacija – tai karas prieš Rusijos žmones. Baimė, šantažas, manipuliacijos – tai tie keli dar likę ginklai Rusijos arsenale. Gąsdinimas – vienintelė Rusijos taktika. Tačiau mes neturime baimintis. Geriausias atsakas į Putino žvanginimą ginklais – ramybė ir ryžtas“, – kalbėjo G. Landsbergis. Plačiau skaitykite čia.

20:20 Turkija galutinį sprendimą dėl „Mir“ kortelių priims penktadienį

Ne vieno įspėjimo iš Jungtinių Valstijų sulaukusi Turkija svarsto, ar atsisakyti priimti atsiskaitymus rusiškomis mokėjimo kortelėmis „Mir“, ketvirtadienį pareiškė turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Vašingtonas pastaruoju metu smarkiai spaudžia Turkijos bankus ir įmones paisyti Rusijai paskelbtų Vakarų sankcijų. Pasak JAV pareigūnų, antraip Turkijos verslas pats rizikuoja sulaukti antrinių sankcijų.

Du iš penkių Turkijos bankų, tvarkančių mokėjimus kortelėmis „Mir“, atsižvelgė į Vašingtono įspėjimus ir sustabdė šių kortelių aptarnavimą bei paprašė tolesnių rekomendacijų, kaip galėtų būti taikomos sankcijos.

R. T. Erdoganas yra davęs suprasti, kad mokėjimų rusiškomis kortelėmis aptarnavimo nutraukimas jo nenudžiugintų, nes šie mokėjimai padeda remti Turkijos turizmo sektorių.

„Penktadienį Stambule sušauksiu (posėdį) ir priimsiu galutinį sprendimą“, ar nutraukti rusiškų kortelių aptarnavimą, Niujorke žurnalistams sakė prezidentas.

19:56 A. Blinkenas: neleisime V. Putinui išsisukti nuo atsakomybės

Kalbėdamas JT Saugumo Tarybos posėdyje JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad Vladimiras Putinas sugriovė tarptautinę tvarką „mūsų akyse“.

Pasak A. Blinkeno, Rusijos prezidentas „įpylė žibalo į ugnį“ paskelbdamas mobilizaciją bei planuodamas „referendumus“ okupuotose Ukrainos teritorijose ir turi atsakyti už savo veiksmus.

„Mes negalime leisti – neleisime – prezidentui Putinui išsisukti nuo atsakomybės“, – teigė A. Blinkenas.

Jis taip pat teigė, kad labai svarbu parodyti, jog „jokia tauta negali perbraižyti kitos tautos sienų jėga“.

„Jei nesugebėsime apginti šio principo, kai Kremlius jį taip šiurkščiai pažeidžia, agresoriams visur siųsime žinią, kad jie taip pat gali jo nepaisyti“, – kalbėjo A. Blinkenas. 

19:30 Trumpas S. Lavrovo pasirodymas JT Saugumo Tarybos posėdyje

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas į JT Saugumo Tarybos posėdį atėjo praėjus 1,5 val. po jo pradžios, pasakė savo kalbą ir iškart išėjo.   

Kalbėdamas S. Lavrovas Ukrainą ir jos Vakarų sąjungininkes apkaltino „nebaudžiamumu“ Donbase.

Jis taip pat teigė, kad Ukraina ir jos sąjungininkės bando „primesti mums visiškai kitokį pasakojimą apie Rusijos agresiją“.

19:18 Rusai atakavo Očakovo uostą Mykolajivo srityje

Rusijos pajėgos atakavo Očakovo uostą (Mykolajivo sritis) naudodami Irano dronus kamikadzes „Shahed-136“. Nukentėjo vienas laivas vilkikas. Apie tai pranešė operatyvinės vadovybės „Pietūs“ atstovas Vladislavas Nazarovas.

18:59 ES planuoja pateikti bendrą poziciją dėl bėgančių rusų prieglobsčio

Europos Sąjunga planuoja nustatyti bendrą poziciją, ar įsileisti Rusijos piliečius, bėgančius iš savo šalies po V. Putino paskelbtos „dalinės“ mobilizacijos, ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė Europos Komisijos atstovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad kol kas kiekviena valstybė narė jų prašymus turės vertinti kiekvienu konkrečiu atveju, ir pridūrė, kad ES išorės sienų valdymas turi atitikti „pagrindines teises ir visus galiojančius teisės aktus dėl prieglobsčio suteikimo procedūrų“.

18:47 Berlynas: Vokietija pasiruošusi priimti dezertyrus iš Rusijos

Vokietija yra pasirengusi priimti rusų dezertyrus, ketvirtadienį pareiškė keli ministrai, pasirodžius pranešimams apie žmones, bėgančius nuo prezidento Vladimiro Putino paskelbtos dalinės mobilizacijos.

„Dezertyrai, kuriems gresia rimtos represijos, paprastai gali gauti tarptautinę apsaugą Vokietijoje“, – interviu laikraščiui „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ sakė vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser. 

„Kiekvienas, kuris drąsiai priešinasi Putino režimui ir dėl to patenka į didelį pavojų, gali prašyti prieglobsčio nuo politinio persekiojimo“, – pridūrė ministrė.

Tuo metu teisingumo ministras Marco Buschmannas per „Twitter“ parašė: „Panašu, kad daug rusų palieka savo tėvynę – Vokietijoje laukiami visi, kas nekenčia Putino kelio ir myli liberalią demokratiją.“

18:17 Ukraina: į balsavimą pseudoreferendumuose įtraukiami paaugliai

Okupacinė valdžia planuoja plėsti „rinkėjų bazę“ pseudoreferendumuose dėl okupuotų teritorijų prijungimo prie Rusijos, į balsavimą įtraukdama paauglius nuo 13 iki 17 metų. Apie tai pranešė Ukrainos saugumo tarnyba, remdamasi perimtais apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos dokumentais.

„Siekiant padidinti rinkėjų aktyvumo kontrolę, nepilnamečius į rinkimų apylinkes turėtų lydėti jų tėvai, globėjai arba vadinamųjų „vaikų namų“ atstovai“, – teigia Saugumo tarnyba.

17:44 „Aeroflot“ mobilizuotiesiems grąžins pinigus

Rusijos valstybinis oro vežėjas „Aeroflot“ paskelbė, kad grąžins pinigus už bilietus, įsigytus iki trečiadienio imtinai, tiems rusams, kurie buvo mobilizuoti. Tam jie turės susisiekti su bilieto pirkimo vieta ir pateikti bet kurį iš dokumentų, patvirtinančių teisę nutraukti sutartį ir susigrąžinti pinigus.  

17:35 Dagestane – nepasitenkinimas dėl mobilizacijos 

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame, kaip teigiama, matyti protestas Dagestane dėl mobilizacijos – prie Babajurto kaimo vietiniai gyventojai blokuoja federalinį greitkelį.

Kiek anksčiau pasirodė kitas įrašas, kur gyventojai reiškia nepasitenkinimą dėl mobilizacijos prie karinio komisariato. 

17:17 R. T Erdoganas: apsikeitimas kaliniais – svarbus žingsnis siekiant užbaigti karą

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad Rusijos ir Ukrainos įvykdytas apsikeitimas karo belaisviais, kuris apėmė beveik 300 žmonių ir kuriam tarpininkavo Turkija, yra svarbus žingsnis siekiant užbaigti karą.

R. T. Erdoganas Niujorke žurnalistams sakė, kad apsikeitimas įvyko dėl diplomatinių veiksmų, vykdytų su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu ir Rusijos prezidentu V. Putinu.

„Turkija dabar sulaukė savo tikėjimo dialogo ir diplomatijos galia rezultato“, – sakė Turkijos vadovas.

„Mes ir toliau stengsimės siekti taikos ir stabilumo ateityje. Pavyzdžiui, kai tik grįšime, vėl paskambinsime lyderiams ir tęsime su jais diplomatiją telefonu“, – pridūrė jis.

16:53 Lenkijoje dalinamos jodo tabletės

Lenkija išdalijo jodo tabletes regioninėms ugniagesių tarnyboms, kad jos būtų duodamos žmonėms radioaktyvaus apšvitinimo atveju, tvyrant nerimui dėl kovų aplink Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę, rašo „Reuters“.

„Po žiniasklaidos pranešimų apie mūšius prie Zaporižios atominės elektrinės nusprendėme iš anksto imtis apsauginių veiksmų ir išdalyti jodą“, – privačiam transliuotojui „Radio Zet“ sakė vidaus reikalų ministro pavaduotojas Blazejus Pobozy.

„Norėčiau nuraminti visus piliečius, kad tai yra įprasti, prevenciniai veiksmai, kuriais siekiama apsaugoti mus susidarius situacijai, kuri, tikiuosi, neįvyks“, – pridūrė jis.

16:34 Teikiamų šaukimų skaičius signalizuoja apie didesnę mobilizaciją 

Britų „The Guardian“ korespondentas Rusijoje Andrew Rothas rašo, kad teikiamų šaukimų skaičius rodo, kad mobilizuojamų asmenų skaičius gali iš tiesų viršyti 300.000, apie kuriuos kalbėjo Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu. 

„Ką tik kalbėjausi su moterimi iš mažo 450 žmonių kaimelio Buriatijoje. Ji sakė, kad vietos valdžios institucijos bandė išdalinti 20 šaukimų, tarp jų keliems vyresniems nei 50 metų. Net jei daugelis atsisakys, vis tiek būtų surinkta daugiau nei 300.000, jei tai kartotųsi visoje Rusijoje“, – twiteryje rašė A. Rothas.

16:19 Kremlius neigia, kad ketina mobilizuoti milijoną žmonių

Kremlius neigia nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta. Europe“ pranešimą, kad neskelbiamas V. Putino dekreto dėl dalinės mobilizacijos punktas numato milijono žmonių mobilizavimą.

„Tai melas“, – valstybinei naujienų agentūra „RIA Novosti“ sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

16:15 Vokietijos gynybos ministrė: V. Putino veiksmai skatina mus toliau remti Ukrainą

Rusijos „dalinė mobilizacija“ ir planuojami pseudoreferendumai okupuotose Ukrainos dalyse neatgrasys Vokietijos nuo karinės paramos Ukrainai, ketvirtadienį pareiškė šalies gynybos ministrė Christine Lambrecht.

„Ši Putino reakcija į Ukrainos sėkmę veikiau skatina mus toliau remti Ukrainą ir siųsti šį aiškų signalą“, – sakė K. Lambrecht žurnalistams Berlyne po susitikimo su Prancūzijos gynybos ministru Sebastienu Lecornu. Šis sakė, kad Prancūzija taip pat toliau rems Ukrainą ginkluote ir mokymais.

16:03 Teismas atmetė Rusijos TV bendrovės skundą 

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Rusijos televizijos bendrovės „Vserossijskaja gosudarstvennaja televizionnaja i radiovieščatelnaja kompanija“ skundą dėl programų „Planeta RTR“ ir „Rossija 24“ retransliavimo ar platinamo internete, ketvirtadienį pranešė teismas. 

Rusijos televizijos bendrovė teigdama, jog sprendimas buvo nemotyvuotas, teismui buvo apskundusi Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sprendimą, kuriuo penkeriems metams buvo sustabdytas „Planeta RTR“ ir „Rossija 24“ retransliavimas ir platinimas.

Anot teismo, išnagrinėjus bylą buvo konstatuota, kad Rusijos bendrovės nurodyti argumentai nesudaro pagrindo sprendimą panaikinti.

15:51 Apklausa: dauguma ukrainiečių nenori visam laikui persikelti į JAV ar ES

Paklausti, ar norėtų visam laikui persikelti į Europos Sąjungą arba JAV, jei jiems būtų suteikta pilietybė be jokių sąlygų, 91% ukrainiečių atsakė „ne“, rodo naujausia Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto apklausa. 2020 m. spalį atsakymą „ne“ pateikė 69%, rašo „Kyiv Independent“. 

15:40 CNN šaltiniai: Rusijos pajėgose nesutariama, kaip pasipriešinti kontrpuolimui

Pasak kelių su JAV žvalgybos informacija susipažinusių šaltinių, Rusijos kariuomenė nesutaria, kaip geriausiai pasipriešinti sėkmingam Ukrainos kontrpuolimui šalies rytuose ir pietuose, rašo CNN.

Šaltinių teigimu, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pats tiesiogiai duoda nurodymus generolams, kas yra labai neįprasta vadovavimo taktika modernioje kariuomenėje. Anot CNN pašnekovų, tai byloja apie disfunkcinę vadovavimo struktūrą.

Vienas iš šaltinių sakė, kad žvalgyba užfiksavo, kaip rusų karininkai ginčijasi tarpusavyje ir skundžiasi draugams bei giminaičiams namuose dėl sprendimų priėmimo iš Maskvos.

Be to, esama didelių nesutarimų dėl strategijos – kariuomenės vadai nesutaria, kur sutelkti pastangas, kad būtų sustiprintos gynybinės linijos.

15:19 Rusijai paskelbus mobilizaciją Lietuvoje prieglobsčio prašymų nepadaugėjo

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paskelbus dalinę mobilizaciją, Lietuvoje prieglobsčio prašymų skaičius kol kas neišaugo, sako Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

„Prieglobsčio prašymų kol kas ne, nes antra diena, kol kas jokių pokyčių nėra. Mes, kaip Migracijos departamentas, nieko nejaučiam išaugusio“, – BNS ketvirtadienį sakė E. Gudzinskaitė.

Vidaus reikalų ministerija trečiadienį teigė, kad dalinė mobilizacija nebus automatiniu pagrindu suteikti Rusijos piliečiams prieglobstį, o kiekvienas atvejis bus vertinamas individualiai.

14:49 „Novaja Gazeta“ šaltinis: paslėptame punkte kalbama apie milijono žmonių mobilizaciją

Įslaptintas Vladimiro Putino įsako dėl mobilizacijos 7 punktas leidžia į kariuomenę pašaukti milijoną žmonių, pranešė nepriklausomas laikraštis „Novaja Gazeta. Europa“, remdamasis šaltiniu Kremliuje.

Anot šaltinio, iš pradžių norėta visą V. Putino įsako dėl mobilizacijos tekstą pažymėti kaip „skirtą tarnybiniam naudojimui“, tačiau vėliau nuspręsta slėpti tik 7 punktą – mobilizuojamų žmonių skaičių.

„Skaičius buvo kelis kartus keičiamas, kol galiausiai buvo nustatytas milijonas“, – sakė „Novaja Gazeta“ šaltinis. 

Gynybos ministras Sergejus Šoigu viešai sakė, esą mobilizuoti ketinama 300.000 rezervistų.  

14:41 Daugiau kaip pusė sulaikytų protestuotojų – moterys

Nepriklausomos protestų stebėsenos grupės „OVD-Info“ duomenimis, daugiau nei pusė trečiadienį Rusijoje sulaikytų antikarinių demonstracijų dalyvių yra moterys, ir tai daugiausiai moterų sutraukęs antivyriausybinis protestas pastaruoju metu, rašo CNN.

Pagal viešai paskelbtas pavardes moterys sudarė 51% sulaikytųjų, dalyvavusių antikarinio protesto akcijoje, nors stebėjimo grupė patikslino, kad visas sulaikytų asmenų mastas dar nežinomas.

Grupės skaičiavimu, sulaikyta daugiau kaip 1.300 žmonių, įskaitant devynis žurnalistus ir 33 nepilnamečius. Vienas nepilnametis protestuotojas buvo žiauriai sumuštas, pridūrė „OVD-Info“ savo „Telegram“ kanale.

14:20 D. Peskovas: šaukimų įteikimas sulaikytiems protestuotojams neprieštarauja įstatymams

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį pareiškė, kad pranešimai apie šaukiamojo amžiaus vyrų išvykimą po mobilizacijos paskelbimo yra perdėti.

Kaip jau skelbta, skrydžių pardavimo duomenys parodė, kad skrydžiai iš Maskvos į Sakartvelo, Turkijos ir Armėnijos sostines, į kurias rusai gali vykti be vizų, buvo išpirkti tuojau pat po V. Putino kalbos, taip pat susidarė išvykstančiųjų eilės pasienyje su Suomija ir Sakartvelu.

Paklaustas apie pranešimus, kad per antikarinius protestus sulaikytiems vyrams išduodami šaukimo į kariuomenę dokumentai, D. Peskovas atsakė, kad tai neprieštarauja įstatymams.

13:58 Rusijos invazijos Ukrainai padaryta žala jau siekia apie 1 trln. USD

Rusijos invazija į Ukrainą jau lėmė žalą už beveik 1 trln. USD ketvirtadienį pranešė Olehas Ustenko, prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas ekonomikos klausimais.

Šis skaičius penkis kartus viršija Ukrainos metinį bendrąjį vidaus produktą (BVP), buvusį prieš vasarį prasidėjusią invaziją, teigė O. Ustenko Vokietijos užsienio santykių tarybos surengtame renginyje Berlyne. 

Pareigūnas anksčiau buvo pranešęs, kad per pirmąsias dvi karo savaites įsiveržusių Rusijos pajėgų padaryta žala siekė apie 100 mlrd. USD.

Per karą sugriauta infrastruktūra bei gyventojų perkėlimas tapo „dideliu krūviu viešojo finansavimo sektoriui“, teigė O. Ustenko. 

Daugelis įmonių, kurios nebuvo sunaikintos, dirba ne visu pajėgumu arba dirba vos kelias valandas per dieną, dėl ko biudžetas gaus mažesnes pajamas.

Ukrainos vyriausybė skaičiuoja, kad šiais metais ekonomika susitrauks 35–40%, pažymėjo O. Ustenko.

13:53 Dvejiems metams uždraustas rusiškų ir baltarusiškų TV programų retransliavimas

Seimas pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms, laikinai uždrausdamas Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos įsteigtų, tiesiogiai ar netiesiogiai valdomų, kontroliuojamų ar finansuojamų subjektų radijo programų, televizijos programų ir atskirų programų retransliavimą bei platinimą internete. 

Už tokį sprendimą balsavo 113, nė vienas nebuvo prieš, susilaikė 4 Seimo nariai. Plačiau skaitykite čia.

13:44 Rusija kaltina Kyjivą apšaudžius Zaporižios AE

Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį apkaltino Kyjivą „provokacijomis“ prie Rusijos kontroliuojamos Zaporižios atominės elektrinės Pietų Ukrainoje. Tais veiksmais buvo „siekiama sukelti technogeninę katastrofą“, pareiškė ministerija.

Maskvos teigimu, per pastarąją parą Ukraina ne kartą apšaudė šios didžiausios Europoje AE apylinkes, įskaitant netoliese esantį Enerhodaro miestą. Vis tik ministerijos pareiškime nurodoma, kad radiacijos lygis jėgainės teritorijoje yra „normalus“.

13:26 Išpuolis Melitopolyje

Rusijos pajėgos surengė išpuolį okupuoto Melitopolio centrinėje turgavietėje, praneša Ivanas Fiodorovas, meras.

„Okupantai surengė teroristinį išpuolį žmonių perpildytoje vietoje, siekdami apkaltinti Ukrainos valdžios institucijas teroru pseudoreferendumo išvakarėse“, – rašė I. Fiodorovas savo „Telegram“ kanale.

Anot jo, surengtas sprogimas, per kurį žuvo trys kareiviai, informacija apie civilius dar tikslinama.

13:19 Ukraina: agentai gynybos struktūrose perduoda informaciją Rusijai

Rusija Ukrainos gynybos struktūrose turi agentų, kurie perduoda informaciją Maskvai ir leidžia agresorei numatyti Kyjivo veiksmus mūšio lauke, ketvirtadienį pareiškė Fediras Venislavskis, prezidento atstovas Ukrainos parlamente.

„Negalime nuvertinti priešo, – sakė F. Venislavskis, kurį citavo „Reuters“. – Pagrindinė žvalgybos valdyba, deja, turi daug agentų, taip pat ir mūsų gynybos sektoriuje. Manau, kad jie iš dalies supranta tolesnius mūsų ginkluotųjų pajėgų žingsnius, kuriuos pamatysime artimiausiu metu“.

13:01 Rusijoje vyksta mobilizacija

Socialiniuose tinkluose dalijamasi pirmaisiais įrašais, kuriuose mobilizuoti rusai atsisveikina su šeimomis.

12:34 Maskva: per apsikeitimą belaisviais su Kyjivu paleisti 55 kariai jau yra Rusijoje

Maskva ketvirtadienį pranešė, kad 55 rusų kariškiai, paleisti per didžiausią apsikeitimą belaisviais su Kyjivu nuo karo prieš Ukrainą pradžios, jau yra Rusijoje.

„Visi kariškiai buvo pristatyti į Rusijos Federacijos teritoriją kariniu transporto lėktuvu ir yra Rusijos gynybos ministerijos medicinos įstaigose“, – nurodė Gynybos ministerija išplatintame pareiškime.

Pareiškime neužsimenama apie Viktorą Medvedčuką – buvusį Ukrainos įstatymų leidėją ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininką, kaltinamą valstybės išdavyste, kuris taip pat buvo perduotas Rusijai per apsikeitimą belaisviais.

12:25 D. Medvedevas grasina išpuoliais prieš Europą ir JAV

Dmitrijus Medvedevas, buvęs Rusijos prezidentas ir ministras pirmininkas, dabartinis Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas, pareiškė, jog Rusija savo gynybai naudos branduolinius ginklus ir naujais principais pagrįstus ginklus.

„Todėl įvairiems į pensiją išėjusiems idiotams su generolų juostelėmis nereikia mūsų gąsdinti kalbomis apie NATO smūgį Krymui. Hipergarsiniai ginklai garantuotai galės daug greičiau pasiekti taikinius Europoje ir Jungtinėse Valstijose. Vakarų valdantieji, apskritai visi NATO šalių piliečiai turi suprasti, kad Rusija pasirinko savo kelią. Kelio atgal nėra“, – rašė D. Medvedevas savo „Telegram“ kanale.

Jis pridūrė, kad po „referendumų“ Donbaso „respublikos“ bus priimtos į Rusijos sudėtį, taip patvirtindamas, jog šie balsavimai tėra priedanga aneksijai, nes demokratiniuose rinkimuose gali būti priimtas ir priešingas sprendimas.

„Visų prisijungusių teritorijų apsaugą gerokai sustiprins Rusijos ginkluotosios pajėgos“, – teigė jis.

12:11 E. Macronas: Ukrainos sąjungininkai turi tvirtai pasipriešinti Rusijos šantažui

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ketvirtadienį parodytame interviu pareiškė, kad Ukrainos sąjungininkai turi tvirtai pasipriešinti Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, „šantažui“.

V. Putinas, išvakarėse skelbdamas dalinę mobilizaciją, pareiškė, kad Rusija, jei kils grėsmė jos teritoriniam vientisumui, ginsis panaudodama „visas turimas priemones“, turėdamas omenyje branduolinį ginklą, pabrėždamas, kad „tai ne blefas“.

„Mūsų užduotis – laikytis savo linijos, t. y. padėti Ukrainai, kaip tai ir darome, ginti jos teritoriją ir niekada nepulti Rusijos“, – sakė E. Macronas televizijai BFM, trečiadienį grįždamas iš Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Niujorke.

„Rusija akivaizdžiai patiria spaudimą“, – pridūrė jis, bet patikino neketinąs „dalyvauti jokiame konflikto eskalavime“.

„Rusija nusprendė žengti žingsnį link eskalacijos“, bet „mes neturime blaškytis“, sakė E. Macronas.

11:48 Prie Suomijos sienos su Rusija naktį suintensyvėjo eismas

Prie rytinės Suomijos sienos su Rusija naktį suintensyvėjo eismas, ketvirtadienį pranešė Matti Pitkaniitty, Suomijos sienos apsaugos tarnyba vadovas, ir pridūrė, kad padėtis kontroliuojama.

Vis dėlto trečiadienį Suomijos sieną kirtusių žmonių skaičius buvo mažesnis nei savaitgalį, sakė M. Pitkaniitty.

Jis pridūrė, kad trečiadienį per rytinę sieną į Suomiją atvyko 4.824 rusai, o prieš savaitę jų buvo 3.133, skelbia „Reuters“.

11:32 V. Rupšys: mobilizacija rodo Rusijos personalo trūkumą kare

Rusijos sprendimas dėl dalinės mobilizacijos nėra netikėtas, jis rodo šios šalies personalo problemas kare prieš Ukrainą, sako Valdemaras Rupšys, Lietuvos kariuomenės vadas.

„Nieko nelaukto arba netikėto neįvyko, paprasčiausiai matosi, kad Rusijos kariuomenė turi tikrai didelių problemų komplektuojant personalą, atstatant jų nuostolius, bendrai užpildant jų vienetus kare. Reikėjo laukti to žingsnio, mobilizacijos, kokia ji bebūtų, dalinė ar ne dalinė“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė kariuomenės vadas, lankydamas pasienyje su Baltarusija patruliuojančius karius.

Reaguodama į mobilizaciją, Lietuva pakėlė kariuomenės greitojo reagavimo pajėgų budrumo lygį, kitą savaitę dėl to šaukiama ir prezidento Gitano Nausėdos vadovaujama Valstybės gynimo taryba.

Kariuomenės vadas pabrėžė, kad ši mobilizacija apima visą Rusijos teritoriją, įskaitant su Lietuva besiribojančią Kaliningrado sritį, o čia sukomplektuoti daliniai greičiausiai bus metami į karo zoną. Tačiau, anot jo, Lietuva turi būti pasirengusi ir nenumatytiems scenarijams.  

„Ten bus komplektuojami daliniai. Spėju, ir pati logika sako, kad tie daliniai bus komplektuojami su tikslu, kad juos transportuotų, kad jie galėtų vykti į operacijos rajonus, į karą su Ukraina. Bet turime būti pasirengę, jei kartais sukomplektuotų tuos vienetus ir net jeigu atsitiktų kažkas tokio, ko esame nenumatę, kad galėtumėme reaguoti laiku, o ne imtis priemonių, kai jau bus vėlu“, – kalbėjo jis.

Išsamiau skaitykite čia.

11:21 I. Šimonytė: ne kaimyninių valstybių pareiga išgelbėti rusus nuo mobilizacijos

Ne kaimyninių valstybių pareiga išgelbėti rusus nuo Kremliaus paskelbtos dalinės mobilizacijos šalyje, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Taip ji komentavo Lietuvos poziciją dėl galbūt išaugsiančio Rusijos piliečių srauto prie Lietuvos sienos.

„Išgelbėti visus Rusijos piliečius nuo mobilizacijos turbūt nei Lietuvos, nei kitų kaimyninių valstybių pareiga“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį teigė ministrė pirmininkė.

Pasak jos, sprendžiant tiek dėl humanitarinių vizų, tiek dėl prieglobsčio suteikimo kiekvienas asmuo turi būti vertinamas individualiai, atsižvelgiant į jam kylančias grėsmes.

„Man nebūtų suprantama tokia situacija, kai mes žmones į Lietuvą humanitariniais pagrindais įsileidžiame tik dėl to, kad karas jiems buvo okey, kai matei jį per televizorių, sėdėdamas ant sofos, bet pasidarė nebe okey, kada tavo vyriausybė ir tavo Šoigu tave pakvietė į kariuomenę ir pasiūlė kare sudalyvauti savo fiziniu kūnu“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Pasak jos, Kremliaus karas Ukrainoje prasidėjo 2014 metais ir Rusijos piliečiai turėjo „laiko apsispręsti, kokia jų pozicija“.

10:57 Apšaudyta įmonė Kramatorske

Donecko srityje rusų pajėgos trečiadienio vakarą apšaudė gamybos įmonę Kramatorske, skelbia Oleksandras Gončarenko, meras.

„Vakare okupantai vėl apšaudė Kramatorsko pramonę. Nukentėjusiųjų nėra, bet įmonė rimtai sugriauta“, – rašė meras savo „Facebook“ paskyroje ir paskelbė nuotrauką iš įvykio vietos.

10:47 G-7 smerkia Rusijos „eskalacinius žingsnius“

Didžiojo septyneto (G-7) valstybių užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad sieks tolesnių sankcijų Rusijai, Vladimirui Putinui, prezidentui, trečiadienį paskelbus rezervistų mobilizaciją karui Ukrainoje.

Trečiadienį vakare paskelbtame pareiškime G-7 ministrai „pasmerkė tyčinius eskalacinius Rusijos veiksmus, įskaitant dalinę rezervistų mobilizaciją ir neatsakingą branduolinę retoriką“.

G-7 imsis „tolesnių tikslinių sankcijų ir yra pasiryžęs daryti nuolatinį ekonominį ir politinį spaudimą Rusijai“, sakė ministrai po susitikimo Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijos kuluaruose.

G-7 šalių – Kanados, Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos ir Jungtinės Karalystės – ministrai ir ES užsienio politikos vadovas taip pat pasmerkė planus surengti „suverenioje Ukrainos teritorijoje fiktyvius referendumus“ dėl rusų okupuoto Donbaso prijungimo prie Rusijos.

Balsavimas „negali būti laisvas ar sąžiningas“, kai ten yra Rusijos pajėgos, pridūrė jie. Ministrai pakartojo rugsėjo pradžioje duotą pažadą „užbaigti pasirengimą“ nustatyti rusiškos naftos kainų viršutinę ribą.

Jie taip pat paragino Rusiją grąžinti Ukrainai Zaporižios atominės elektrinės, pastarosiomis savaitėmis tapusios smūgių taikiniu, kontrolę.

10:44 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad per pastarąją parą nukovė 400 rusų karių, sunaikino devynis tankus, 28 šarvuočius.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.

10:15 Rusija J. Bideno kalbą JT pavadino „nepadoria“

Marija Zacharova, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, Joe Bideno, JAV prezidento, kalbą JT pavadino „nepadoria“ ir apkaltino jį  neteisingai citavus iš Vladimiro Putino, rusų prezidento, žodžius.

„Kalbant apie JAV prezidento kalbą, manau, kad jos pradžia buvo visiškai nepadori. Nepadori ne todėl, kad jie neturi teisės liesti kitų šalių. Faktas tas, kad jis neva pradėjo cituoti Rusijos prezidentą. Mes, kaip visada, ėmėme dukart tikrinti J. Bideno žodžius ir pamatėme, kad Rusijos prezidentas taip nesakė“, – teigė M. Zacharova, kurią citavo rusų valstybinės naujienų agentūros.

Ji apibūdino tai, kaip V. Putino žodžius pateikė J. Bidenas ir JAV žiniasklaida, kaip „absoliučiai propagandinius“.

VŽ primena, kad J. Bidenas iš tiesų pradėjo savo kalbą apžvelgdamas karą Ukrainoje ir paskelbtą dalinę mobilizaciją Rusijoje.

„Kalbėkime atvirai. Nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė (Rusija – VŽ) įsiveržė į savo kaimynę, bandė ištrinti suverenią valstybę iš žemėlapio. Rusija begėdiškai pažeidė pagrindines JT Chartijos nuostatas. Vėlgi, kaip tik šiandien (kalba sakyta trečiadienį JAV laiku – VŽ), prezidentas V. Putinas atvirai grasino Europai branduoliniais ginklais“, – sakė JAV prezidentas savo kalboje.

Išsamiau apie V. Putino trečiadienio rytą pasakytą kalbą skaitykite čia.

09:52 Apšaudytas Mykolajivas

Atnaujinta 10:26 

Rusia apšaudė Mykolajivą, kur sugriauti keli gyvenamieji namai, apgadinta miesto infrastruktūra, skelbia Oleksandras Senkevičius, miesto meras.

Kaip vėliau patikslino Vitalijus Kimas, Mykolajivo gubernatorius, rusai miestą apšaudė raketų sistema S-300.

„Dėl to buvo apgadinti daugiaaukščiai pastatai, dujotiekis, vandentiekis, kino teatras ir jo kiemas, administraciniai pastatai. Taip pat 01.21 val. dėl raketų atakų kilo gaisras sandėlyje. Anksčiau aukų ir sužeistųjų nebuvo. Išsamesnė informacija tikslinama“, – sakė jis.

09:45 JK: Rusija pripažino, jog išnaudojo visas savanorių atsargas

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybos informacijoje įvertino Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, praskelbtos dalinės mobilizacijos įtaką, kuri, jos nuomone, greičiausiai nebus veiksminga.

Kaip teigia ministerija, Rusija susidurs su logistiniais ir administraciniais sunkumais, kai reikės surinkti net 300.000 karių.

„Šis žingsnis iš esmės reiškia pripažinimą, kad Rusija išnaudojo visas savanorių, norinčių kariauti Ukrainoje, atsargas“, – sako JK.

Anot ministerijos, ši mobilizacija bus nepopuliari tarp rusų, o V. Putinas prisiėmė didelę politinę riziką.

09:37 Apšaudyta Zaporižia

Atnaujinta 10:02

Rusai apšaudė Zaporižią, dalyje miesto neliko elektros, yra aukų, praneša Anatolijus Kurtjevas, miesto tarybos sekretorius.

Kaip skelbiama, į miestą buvo paleistos devynios raketos.

Oleksandras Staruchas, gubernatorius, patikslino, jog kol kas žinoma apie vieną žuvusį asmenį.

09:24 Ukraina Rusijai perdavė V. Medvečiuką

Pasak Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, Viktoras Medvečiukas, prokremliškas Ukrainos politikas, paskelbtas išdaviku, kuris buvo suimtas dar balandį, per apsikeitimą karo belaisviais buvo perduotas Rusijai.

„Iš pradžių mums buvo pasiūlyta grąžinti 50 mūsų žmonių mainais į vieną iš tų, kurie yra Ukrainos saugumo tarnybos sulaikymo centre (V. Medvečiuką – VŽ). Mes kalbėjomės. Mes primygtinai reikalavome. Penkiasdešimties skaičius išaugo iki 200“, – sakė V. Zelenskis per savo vakarinį vaizdo kreipimąsi.

Pasak V. Zelenskio, Ukraina iš viso Rusijai perdavė 55 karo belaisvius.

09:10 K. Budrys: dalinė mobilizacija Rusijoje rodo V. Putino pralaimėjimą

Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, paskelbta dalinė mobilizacija yra akivaizdus Kremliaus pralaimėjimas, sako Kęstutis Budrys, Lietuvos vadovo patarėjas.

„Politine, strategine prasme mes jau čia galime vertinti daug plačiau (...). V. Putino prasme, V. Putino kaip lyderio, vadovaujančio visam režimui prasme, tai yra akivaizdus pralaimėjimas“, – LRT radijui ketvirtadienį teigė K. Budrys.

„Jis prieš save turi tiktai blogus sprendimus arba šaliai, arba jam kaip lyderiui. Tai geriausias sprendimas šaliai būtų fiksuoti, kad šitoj situacijoj neįveiks Ukrainos gynybos, neatlaikys Ukrainos spaudimo, reikėtų tartis dėl kažkokių sąlygų, kaip ramiai išeiti iš valstybės. Jam kaip lyderiui tai reikštų pabaigą“, – pridūrė jis.

Pasak patarėjo, Rusija patiria problemas, susijusias su personalo skaičiumi, ir nėra tikėtina, jog dalinė mobilizacija jas išspręs.

„Kad tai lies tik tai tarnavusius žmones, kad eina kalba tik tai apie rezervo karių pašaukimą pagal reakciją panašu, kad niekas tuo netiki, netiki tuo apibrėžtu 300.000 skaičiumi (...). Gyventojai sako, kad tikėtina, jog šita mobilizacija jums nepavyks“, – nurodė K. Budrys.

Pasak K. Budrio, Rusija signalizuoja, jog neketina sustoti vykdyti karinių veiksmų todėl Lietuva ir sąjungininkai turi toliau užtikrinti paramos tiekimą Ukrainai.

08:59 Kanados premjeras pasmerkė V. Putino pareiškimus

Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, įsakymas mobilizuoti kariuomenę ir grasinimai panaudoti branduolinį ginklą rodo, kad invazija į Ukrainą žlunga, trečiadienį pareiškė Justinas Trudeau, Kanados ministras pirmininkas.

„Kanada smerkia neatsakingą V. Putino karo eskalavimą, dalinę karinę mobilizaciją, grasinimus branduoliniais ginklais, taip pat Rusijos paskubomis rengiamus referendumus, kuriais bandoma aneksuoti dalį Ukrainos, yra nepriimtini“, – sakė J. Trudeau žurnalistams Niujorke, kur dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, skelbia „Reuters“.

„Putino elgesys tik parodo, kad jo invazija žlunga, – sakė J. Trudeau.

08:33 Eilės Rusijos–Sakartvelo pasienyje

„Echo Kavkaza“ skelbia apie eiles Rusijos–Sakartvelo pasienyje. Kaip teigiama pranešimuose, eilė nejuda.

08:21 Pchenjanas neigia siunčiantis ginklus Rusijai

Šiaurės Korėja pareiškė, kad per karą Ukrainoje neeksportavo ir neplanuoja eksportuoti ginklų į Rusiją, ir tvirtina, kad JAV žvalgybos pranešimai apie ginklų perdavimą yra bandymas pakenkti Pchenjano įvaizdžiui.

Ketvirtadienį komentaruose valstybinei žiniasklaidai vienas Šiaurės Korėjos gynybos pareigūnas sakė, kad JAV turėtų liautis reiškusios „neapgalvotas pastabas“ ir „laikyti burną užčiauptą“.

Šiaurės Korėjos ginklų eksportas į Rusiją pažeistų Jungtinių Tautų rezoliucijas, kuriomis šiai šaliai draudžiama importuoti ar eksportuoti ginklus.

Minėtas Šiaurės Korėjos pareigūnas pabrėžė, kad Pchenjanas niekada nepripažino „neteisėtų“ JT Saugumo Tarybos sankcijų šaliai, kurias „parengė JAV ir jų vasalinės pajėgos“.

Tas pareigūnas sakė, kad karinės įrangos eksportas ir importas yra „teisėta teisė, būdinga suvereniai valstybei“, teigiama Šiaurės Korėjos pateiktame jo pareiškimo vertime į anglų kalbą.

„Tačiau naudojamės šia proga, kad paaiškintume vieną dalyką. Niekada anksčiau neeksportavome ginklų ar šaudmenų į Rusiją ir neplanuojame jų eksportuoti“, – sakė pareigūnas, pranešime vadinamas Gynybos ministerijos bendrosios įrangos biuro generalinio direktoriaus pavaduotoju.

08:06 L. Truss: JK teiks karinę pagalbą Ukrainai, kol ji triumfuos prieš Rusiją

Liz Truss, Jungtinės Karalystės (JK) ministrė pirmininkė, trečiadienį Jungtinėse Tautose pažadėjo toliau teikti karinę pagalbą karo nuniokotai Ukrainai, kol ji triumfuos prieš Rusiją.

Jos teigimu, šis V. Putino žingsnis tik pabrėžia Rusijos invazijos į kaimyninę šalį „katastrofišką nesėkmę“ ir sustiprina Vakarų sąjungininkų ryžtą paremti Kyjivą.

„Nesustosime, kol Ukraina nenugalės“, – sakė L. Truss JT Generalinėje Asamblėjoje, į kurią pirmąkart kreipėsi kaip JK lyderė.

Ji pažymėjo, kad „man kalbant, į Ukrainą atkeliauja nauji Jungtinės Karalystės ginklai“.

„Šiuo svarbiu konflikto momentu pasižadu, kad savo karinę paramą Ukrainai išlaikysime arba didinsime tiek ilgai, kiek reikės“, – pabrėžė L. Truss.

L. Truss taip pat paragino siekti ekonominės vienybės kaip galingos kovos su agresija priemonės.

„Jei agresyvus režimas kėsinasi į vieno partnerio ekonomiką, turėtume jį paremti – visi už vieną ir vienas už visus“, – pridūrė premjerė.

07:52 ISW: dalinė mobilizacija artimiausiu metu įtakos karui neturės

JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW) skelbia, kad Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, trečiadienį paskelbta dalinė mobilizacija artimiausiais mėnesiais neturės esminės įtakos karo eigai.

Anot ekspertų, Rusijos paskirti okupaciniai administratoriai okupuotose Ukrainos teritorijose didina filtravimo priemonių skaičių, ruošdamiesi Maskvos organizuojamiems fiktyviems referendumams.

Analitikai pastebėjo, jog Ukraina vykdė puolimą šalia Lymano, į šiaurę ir rytus nuo Chersono miesto. Chersono srityje ir toliau tęsiama strategija, kai siekiama sunaikinti Rusijos logistikos mazgus ir ginkluotės sandėlius.

Taip pat į šiaurės vakarus nuo Chersono miesto, netoli ukrainiečių priešakinio tilto per Inhulecio upę, į pietus nuo Chersono ir Dnipro srities sienos ir Vysokopilio apylinkėse vyko aršūs mūšiai.

07:33 Kirgizija, Kazachstanas ir Uzbekistanas uždraudė piliečiams kariauti Ukrainoje

Kirgizija, Kazachstanas ir Uzbekistanas uždraudė savo piliečiams kariauti Ukrainoje, kitaip jiems grėstų 5–10 metų laisvės atėmimo bausmė.

Kaip skelbia „Unian“, Kirgizams, kurie gyvena Rusijoje ir kuriuos kvies dalyvauti kariniuose veiksmuose, būtina apie tai pranešti vietos ambasadai. 

07:27 V. Zelenskis kreipėsi į JT

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kreipdamasis į Jungtinių Tautų (JT) Generalinę asamblėją pareikalavo, kad specialus Jungtinių Tautų (JT) tribunolas „teisingai nubaustų“ Rusiją už įsiveržimą į Ukrainą, įskaitant finansines sankcijas ir atimtų iš Maskvos veto teisę Saugumo Taryboje.

V. Zelenskis išdėstė, jo teigimu, penkias nediskutuotinas taikos sąlygas. Tarp jų – bausmė už Rusijos agresiją, Ukrainos saugumo ir teritorinio vientisumo atkūrimas bei saugumo garantijos.

Išsamiau skaitykite čia.

06:39 Turkija smerkia „referendumus“ Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose

Turkija trečiadienį pasmerkė neteisėtus planus surengti aneksinius referendumus keturiuose Rusijos kontroliuojamuose Ukrainos regionuose.

„Tarptautinė bendruomenė nepripažins tokių neteisėtų fait accompli (įvykusių faktų)“, – sakoma Turkijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Turkija niekada nepripažino Kremliaus įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos, kuri įvyko 2014 metais.

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, naudodamasis savo atvirais santykiais tiek su Maskva, tiek su Kyjivu, bando pradėti tiesiogines derybas dėl paliaubų.

Jungtinėse Tautose R. T. Erdoganas pasaulio lyderiams sakė, kad Maskvai ir Kyjivui reikia padėti rasti „orią išeitį“ iš krizės.

06:34 ES svarsto galimybę įvesti naujas sankcijas Rusijai

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai trečiadienį neeiliniame posėdyje svarstė galimybę įvesti naujas sankcijas Rusijai, šiai paskelbus dalinę mobilizaciją karui Ukrainoje, sakė Bendrijos diplomatijos vadovas.

„Išnagrinėsime ir priimsime naujas ribojamąsias priemones, tiek asmenines, tiek sektorines“, – po susitikimo žurnalistams sakė Josepas Borrellis, ES užsienio politikos vadovas.

Vis dėlto jis pridūrė, kad galutinis sprendimas turi būti priimtas oficialiame posėdyje.

06:32 Rusijoje per protestus prieš mobilizaciją sulaikyta daugiau nei 1.300 žmonių

Rusijoje per demonstracijas prieš prezidento Vladimiro Putino anksčiau paskelbtą dalinę mobilizaciją karui Ukrainoje trečiadienį sulaikyta daugiau kaip 1.300 žmonių, skelbia informavo protestus stebinti nevyriausybinė organizacija „OVD-Info“.

Organizacijos duomenimis, per mitingus, vykusius 38 miestuose visoje šalyje, buvo sulaikyti mažiausiai 1.386 žmonės.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai pranešė Rusijos sostinės centre matę, kaip policija su riaušėms malšinti skirta ekipuote pagrindinėje parduotuvių gatvėje sulaikė mažiausiai 50 žmonių.

Šalies antrajame pagal dydį mieste Sankt Peterburge AFP žurnalistai matė, kaip policija apsupo nedidelę grupę protestuotojų, vieną po kito juos sulaikė ir vedė į autobusą.

Demonstrantai skandavo: „Ne mobilizacijai!“

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo Rusijos vidaus reikalų ministeriją, kuri teigė užkirtusi kelią bandymams „organizuoti nesankcionuotus susirinkimus“.

Visos demonstracijos buvo sustabdytos, o „pažeidimus“ padariusius asmenis policija suėmė ir išsivedė. Dėl jų bus atliktas tyrimas ir jie bus patraukti atsakomybėn, sakė ministerija.

06:25 Į Ukrainą grįžo 215 karo belaisvių

Po apsikeitimo karo belaisviais į Ukrainą sugrįžo 215 Rusijos nelaisvėje buvusių ukrainiečių karių, skelbia Andrijus Jermakas, Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas, savo „Twitter“ paskyroje. 

Tarp jų – dalis „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje gynėjų.

Kaip sako pareigūnas, šis apsikeitimas kaliniais buvo suderintas tarp Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, ir Recepo Tayypo Erdogano, Turkijos vadovo.

Į Ukrainą sugrįžę karo belaisviai. Ukrainos saugumo tarnybos / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Į Ukrainą sugrįžę karo belaisviai. Ukrainos saugumo tarnybos / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

10 turtingiausių Estijos žmonių: milijardus atnešė programėlės Premium

Turtingiausių Estijos žmonių šių metų TOP, kurį sudarė estų verslo dienraštis „Aripaev“, viršūnėje – iš...

Finansai
2022.10.03
Latvijoje K. Karinis pradeda dėlioti naująją koaliciją

Egilas Levitas, Latvijos prezidentas, pirmadienį žurnalistams sakė įgaliojęs Krišjanį Karinį, ministrą...

Verslo aplinka
2022.10.03
Lenkija įteikė notą Vokietijai ir pareikalavo 1,3 trln. Eur II pasaulinio karo žalai atlyginti 7

Zbigniewas Rau, Lenkijos užsienio reikalų ministras, pirmadienį pasirašė oficialią notą Vokietijai su prašymu...

Verslo aplinka
2022.10.03
Dėl „Nord Stream“ sprogimų JEF didins budrumą Baltijos ir Šiaurės jūrų regionuose

Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) gynybos ministrai sutarė didinti budrumą ir žvalgybinės informacijos...

Verslo aplinka
2022.10.03
Rusijos Dūma ratifikavo užgrobtų sričių aneksiją

Rusijos įstatymų leidėjai pirmadienį vienbalsiai nubalsavo už įstatymą dėl keturių okupuotų Ukrainos regionų...

Verslo aplinka
2022.10.03
Lietuva išsiunčia iš šalies Rusijos laikinąjį reikalų patikėtinį

Lietuva išsiunčia iš šalies Rusijos laikinąjį reikalų patikėtinį Sergejų Riabokonį dėl su diplomato statusu...

Verslo aplinka
2022.10.03
Bulgarijoje įvyko ketvirti rinkimai per 1,5 metų: rezultatai politinės krizės pabaigos nežada

Bulgarijoje sekmadienį įvykusių visuotinių rinkimų negalutiniai rezultatai rodo, kad buvusio premjero Boiko...

Verslo aplinka
2022.10.03
JAV gynybos sekretorius žada padėti Taivanui „išvystyti gebėjimą apsiginti“

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas sekmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos padės Taivanui...

Verslo aplinka
2022.10.03
J. Červiakovskis. Valstybės dilema: kompensacijos ar investicijos į vandentvarką

Elektros kainų šuolis sukėlė šoką ne tik eiliniams vartotojams, bet ir verslo įmonėms bei viešajam sektoriui.

Nuomonės
2022.10.03
JK vyriausybė keičia kursą – atšaukė planus karpyti mokesčius turtingiausiems

Pragyvenimo išlaidų krizę išgyvenančios Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė pirmadienį atsisakė rinkas...

Verslo aplinka
2022.10.03
G. Landsbergis – apie branduolinį vėzdą, „Nord Stream“, rusus Europoje ir savo tarptautinę karjerą Premium

Lietuvoje jau gerokai sumažėjo turistų iš Rusijos, ypač po to, kai buvo priimti regioniniai sprendimai...

Verslo aplinka
2022.10.03
Sekmadienį nustatyti 69 nauji COVID-19 atvejai, mirė keturi žmonės

Lietuvoje sekmadienį nustatyti 69 nauji COVID-19 atvejai, keturi žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.10.03
Kur skolintis jaunam verslui: amžiaus riba, kada prasideda derybos dėl finansavimo su banku Premium 2

Smulkiam verslui gauti finansavimą sudėtinga, smulkiam ir jaunam – šansų dar sumažėja. VŽ domėjosi, kokių...

Gazelė
2022.10.03
Brazilijos prezidento rinkimuose reikės antrojo turo

Po labai įtempto Brazilijos prezidento rinkimų pirmojo rato reikės antrojo turo, dabartiniam prezidentui...

Verslo aplinka
2022.10.03
„Arrow Electronics“ tapo „Cohesity“ atstovais Lietuvoje Verslo tribūna

„Arrow Electronics“ tapo duomenų valdymo lyderio „Cohesity“ platintoju ir nuo šiol taip suteiks pridėtinę...

Inovacijos
2022.10.03
„Adampolis Shop“: parduotuvės tapo kompetencijų centrais Verslo tribūna

Viena didžiausių komercinio ir nekomercinio transporto bei spec. technikos pardavimo, nuomos ir aptarnavimo...

Farsas su kliedesių prieskoniu 20

Nors Putinas jau nusibraižė „padidintos“ Rusijos žemėlapį, civilizuotas pasaulis jam siunčia tvirtą žinią:...

Nuomonės
2022.10.03
Po ekonominių viražų naujosios JK premjerės L. Truss politinė ateitis – miglota Premium

Naujoji Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Liz Truss rinkimų kampanijos metu aiškiai išdėstė savo ekonominę...

Verslo aplinka
2022.10.03
Šią savaitę: biudžetas, aneksija ir deokupacija, nauja europietiška bendrija, Nobelis Premium

Lietuvoje prasidės 2023 m. biudžeto priėmimas, Kremlius užbaigs okupuotų Ukrainos teritorijų aneksijos...

Verslo aplinka
2022.10.03
GOD – naujas žaidėjas „įkaitusioje“ Lietuvos IT rinkoje Verslo tribūna

„Vokietija yra didelė šalis, bet joje nėra lengva rasti tinkamų darbuotojų, todėl vis dažniau ieškome talentų...

Inovacijos
2022.10.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku