2022-09-01 15:14

Premjerė: dalis ES lyderių neįvertino vizų rusams masto, bet imsimės regioninių sprendimų

Ingrida Šimonytė, ministrė pirmininkė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Ingrida Šimonytė, ministrė pirmininkė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Siūlymui riboti vizas turinčių Rusijos piliečių atvykimą pasipriešinę Europos Sąjungos (ES) lyderiai ne iki galo suprato problemos mastą, o regioniniai sprendimai šiuo klausimu – galimi, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Papildyta G. Nausėdos komentaru

„Sakyčiau, kad kai kurie mūsų kolegos kitose valstybėse gal iki galo problemos masto nelabai įsivertino – kad čia yra ne tik klausimas tų vizų, kurios naujai išduodamos, bet taip pat ir tų vizų, kurios buvo išduotos seniai ir jų yra nemažai, – žurnalistams ketvirtadienį sakė premjerė. – Tie žmonės keliauja, kerta sieną ir galbūt atvyksta kažkokiais savo malonumų tikslais, kai tuo pačiu metu jų valdžia žudo žmones Ukrainoje.“

ES užsienio reikalų ministrai trečiadienį sutarė sustabdyti susitarimo, kuriuo rusams palengvinamas kelias prašyti vizų kelionėms į Bendriją, galiojimą. Ši priemonė nereiškia oficialaus turizmo vizų draudimo, tačiau Josepas Borrellis, bendrijos užsienio politikos vadovas, pareiškė, kad su Rusija besiribojančios šalys „gali imtis priemonių nacionaliniu lygmeniu, kad apribotų patekimą į ES“.

Gabrielius Landsbergis, Lietuvos užsienio reikalų ministras, po to sakė, jog Baltijos šalys su Lenkija sieks atskirų sprendimų reikšmingai riboti rusų turistų srautus.

„Manau, kad sprendimų tam tikrų regioninių šitoje srityje gali būti. Be ES kažkokių horizontalių sprendimų. Bet manau, kad problemą dabar jau supranta visi po tos diskusijos, kuri vakar, mano žiniomis, buvo“, – ketvirtadienį kalbėjo Lietuvos premjerė.

Pasak jos, su Rusija besiribojančios ES valstybės tarsis tarpusavyje, kas imsis koordinatoriaus vaidmens šiuo klausimu.

I. Šimonytė taip pat pabrėžė, kad Lietuva ir dabar neišdavinėja vizų, nebent esant humanitariniams sumetimams: dėl jų kreipiasi Rusijos piliečiai, patiriantys savo šalies režimo persekiojimus. Tai, pasak jos, nesikeis.

G. Nausėda: Europos Komisija yra „mūsų pusėje“ dėl ribojimų rusų turistams

Ieškant sprendimų, kaip sumažinti rusų turistų srautus ES, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Komisija (EK) yra „mūsų pusėje“.

Pasak šalies vadovo, jis šiuos klausimus antradienį Kopenhagoje aptarė su Ursula von der Leyen, EK pirmininke.

„EK yra mūsų pusėje, o tai – labai geras ženklas. Nes kai ji (EK vadovė – BNS) buvo kandidatės statuso Ukrainai pusėje, galiausiai mes tą kalną įveikėme ir problema buvo išspręsta“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė prezidentas.

G. Nausėdos teigimu, sprendžiant klausimus dėl rusų patekimo į ES ribojimų, galėtų būti keičiamas ir Šengeno kodeksas.

„Visos taisyklės yra sukuriamos, keičiamos. Šengeno taisyklės taip pat gali būti keičiamos“, – kalbėjo prezidentas.

Jis sakė suprantantis kai kurių šalių nenorą apriboti galimybes rusams gauti turistines vizas europiniu lygiu, tačiau pabrėžė, kad „tai yra trumparegiškas požiūris uždirbinėti pinigus iš agresorių valstybės, kurioje agresiją palaiko nemaža dalis visuomenės“.

„Turi būti tam tikros pasekmės, kurias turi jausti ne tik penki ar septyni oligarchai, (...) bet ir platesnė visuomenės dalis“, – pridūrė G. Nausėda.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

52795
130817
52791