Ukraina iš Vokietijos perka 100 haubicų „Panzerhaubitze 2000“, rusai bando gerinti pozicijas ties Kramatorsku ir Bachmutu

Publikuota: 2022-07-27
Atnaujinta 2022-07-27 22:07
  • Ukrainos kariai išlaisvino Andrijivkos ir Lozovos kaimus okupuotoje Chersono srityje.
  • Ukrainos pajėgos dar kartą atakavo Antonivskio tiltą, rusams vėl teko uždaryti eismą.
  • JK: „Wagner“ kovotojams pavyko pasiekti taktinių laimėjimų Donbase.
  • 84% ukrainiečių bet kokios teritorinės nuolaidos Rusijai dėl taikos yra nepriimtinos, rodo Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto apklausos rezultatai.
  • Pasirašius susitarimą dėl grūdų eksporto, Ukraina atnaujino Odesos, Čornomorsko ir Pietinio uostų darbą.

Antradienio naujienas galite rasti čia.

[infogram id="610381d7-fb8a-4cc0-9e69-6df07bab7633" prefix="aUG" format="interactive" title="2022-07-26 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:07 Baigiame pildyti trečiadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime ketvirtadienį nuo 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:54 A. Blinkenas ketina skambinti S. Lavrovui

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, pirmą kartą nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios ketina kalbėtis su Sergejumi Lavrovu, Rusijos užsienio reikalų ministru.

Trečiadienį vyriausiasis JAV diplomatas sakė, kad šią savaitę tikisi paskambinti savo kolegai iš Rusijos ir aptarti „esminį pasiūlymą“, kuris Maskvai buvo pateiktas „prieš kelias savaites“ ir kuriuo bandoma užtikrinti dviejų sulaikytų amerikiečių – Paulo Whelano ir Brittney Griner – paleidimą, skelbia CNN.

Jis taip pat planuoja aptarti neseniai pasirašytą susitarimą dėl ukrainietiškų grūdų eksporto.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Valstybės departamente, A. Blinkenas sakė, kad pokalbyje su S. Lavrovu nesiderės dėl Ukrainos, laikydamasis pozicijos, kad apie Ukrainą nediskutuos be Ukrainos.

21:43 Rusija iki 2028 m. tikisi pastatyti savo kosminį postą

Antradienį Rusijos kosmoso pareigūnai JAV kolegoms pranešė, kad Maskva tikisi likti Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) bent jau tol, kol 2028 m. orbitoje bus pastatytas jos pačios postas, „Reuters“ sakė NASA kosmoso operacijų vadovas.

VŽ rašė, kad Rusija nusprendė pasitraukti iš TKS projekto po 2024 metų, antradienį Vladimirui Putinui, prezidentui, sakė naujai paskirtas šalies kosmoso agentūros vadovas.

21:30 Po apšaudymo Charkivo srities kaime sugadinta dujotiekio atkarpa

Rusijos kariuomenė padegamaisiais sviediniais apšaudė Charkivo srities Pečenihio kaimą, pranešė Oleksandras Husarovas, kaimo seniūnas.

„Dėl apšaudymo kaimo teritorijoje kilo trys gaisrai. Užfiksuotas apšaudymas, pataikęs į ypatingos svarbos infrastruktūros objektą: sunaikinta dujotiekio atkarpa“, – rašė jis savo „Telegram“ kanale.

Pasak kaimo vadovo, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, greitoji medicinos pagalba, policija, dujų, energetikos ir kitos tarnybos dirba, kad pašalintų smūgių padarinius.

21:11 Lenkai renka lėšas trims evakuacijos sraigtasparniams 

Lenkijoje paskelbta iniciatyva „Ginkluoti Ukrainą“, kuria siekiama įsigyti tris sraigtasparnius MI-2 AM-1, skirtus evakuoti sužeistuosius.

„Sraigtasparniais bus galima greičiau evakuoti sužeistuosius ir suteikti reikiamą medicininę pagalbą, nes juose įrengta medicininė įranga“, – rašoma lėšų rinkimo aprašyme.

20:48 L. Truss: V. Putinas dėl dujų verčia pasaulį reikalauti išpirkos

Liz Truss, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorė, pareiškė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, dėl dujų kainų verčia likusį pasaulį reikalauti išpirkos.

„Gyvybiškai svarbu, kad mes išliktume stiprūs jo (V. Putino – VŽ) siaubingos agresijos akivaizdoje. Jei leisime V. Putinui pasiekti sėkmę, tai sukels neišpasakytų kančių visoje Europoje. Žinome, kad jis nesustotų tik ties Ukraina, grėsmė kyla Europos rytams ir demokratijai“, – JK diplomatijos vadovę citavo „The Guardian“.

20:22 Rusija grasina griežtu atsaku Kyjivui dėl Vakarų tiekiamų ginklų

Padidėjęs Vakarų ginklų tiekimas Kyjivui gali priversti Rusiją pereiti prie „griežto atsako, proporcingo Ukrainos naudojamų daugkartinio paleidimo raketų sistemų nuotoliui“, pareiškė Konstantinas Gavrilovas, Rusijos delegacijos derybose dėl karinio saugumo ir ginklų kontrolės vadovas.

Kaip skelbia Rusijos valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“, jis taip pat grasino pasekmėmis, jei Ukrainos ginkluotosios pajėgos Rusijos teritorijoje panaudos amerikietiškus MLRS.

19:44 E. Macronas: Rusija yra „viena paskutinių imperinių kolonijinių galybių“

Benine viešintis Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, trečiadienį Rusiją pavadino „viena paskutinių imperinių kolonijinių galybių“ dėl Maskvos karinės invazijos į Ukrainą.

„Rusija pradėjo puolimą prieš Ukrainą. Tai teritorinis karas – toks, kokie, kaip manėme, jau išnyko iš Europos“, – sakė E. Macronas, pradėjęs kelionės po Afriką antrąjį etapą. Jo kelionės tikslas – sustiprinti Paryžiaus ryšius su žemynu, kur Prancūzija turėjo daug savo kolonijų.

„Kalbu žemyne, kuris yra nukentėjęs nuo kolonijinio imperializmo“, – sakė jis bendroje spaudos konferencijoje su Patrice'u Talonu, Benino prezidentu.

„Rusija yra viena iš paskutinių imperinių kolonijinių galybių“, nes ji nusprendė „įsiveržti į kaimyninę šalį, kad apgintų savo interesus“, – sakė jis.

19:27 Generalinis štabas: rusai daug dėmesio skiria žvalgybai

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo vakaro operatyvinėje informacijoje praneša, kad atrėmė rusų atakas Berestovės gyvenvietėje ir Volodymyrivkos–Soledaro ir Ročio– Semyhirjos kryptimis.

„Donecko kryptimi priešas toliau bando pagerinti taktines pozicijas Kramatorsko ir Bachmuto miestų kryptimis, vykdydamas puolamuosius veiksmus“, – teigia jis.

Generalinio štabo teigimu, rusai daug dėmesio skiria žvalgybai, kad atskleistų ukrainiečių gynybos sistemą ir nustatytų artilerijos šaudymo pozicijas.

„Rusijos okupantai ir toliau aktyviai naudoja draudžiamų rūšių ginklus – fosforinius ir kasetinius šaudmenis. Tokie ir kiti karo įstatymų ir papročių pažeidimai yra sistemingai fiksuojami ir dokumentuojami tarptautinėms baudžiamosioms institucijoms. Okupantų, kurie liks gyvi, atsakomybė yra neišvengiama“, – pridūrė Ukrainos gynėjai.

19:17 Vokietija IRIS-T SLM sistemas žada vasaros pabaigoje

Vasaros pabaigoje arba rugsėjo pradžioje Ukraina gali gauti Vokietijos oro gynybos sistemas IRIS-T SLM, praneša Annalena Berbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė.

Anot jos, oro gynybos sistemos yra baigiamajame gamybos etape, o pagaminus Vokietija perduos jas Ukrainai.

Vokietijos oro gynybos sistema IRIS-T SLM. Chine Nouvele („Sipa“ / „Scanpix“) nuotr.
 Vokietijos oro gynybos sistema IRIS-T SLM. Chine Nouvele („Sipa“ / „Scanpix“) nuotr.

18:55 Ukraina: Rusija vykdo savo tautų etnocidą

Karą prieš Ukrainą Maskva naudoja ne tik masiniam ukrainiečių naikinimui, bet ir įvairių šioje šalyje gyvenančių Rusijos tautų etnocidui, sako Michailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas.

„Mirtina statistika. Vidutiniškai maskviečiai fronte žūsta 87,5 karto mažiau nei dagestaniečiai, 275 kartus mažiau nei buriatai ir 350 kartų mažiau nei tuviečiai. Maskvos režimas karą naudoja ne tik kaip masinio ukrainiečių naikinimo įrankį, bet ir kaip sąmoningo Rusijos tautų etnocido būdą“, – rašė M. Podoliakas savo „Twitter“ paskyroje.

18:38 Vyriausybės kanclerė su Raudonojo kryžiaus delegacija aptarė pabėgėlių iš Ukrainos padėtį 

Giedrė Balčytytė, vyriausybės kanclerė, su Raudonojo kryžiaus delegacija aptarė pabėgėlių iš Ukrainos padėtį Lietuvoje, trečiadienį pranešė vyriausybė.

„Agresijos akivaizdoje Lietuva palaiko Ukrainą ir teikia jai paramą, o nevyriausybinių organizacijų darbas šioje srityje yra ypatingai svarbus, todėl tikimės ir toliau efektyviai bendradarbiauti“, – pranešime cituojama kanclerė.

Kanclerė susitiko su Stephane'u Michaud, Tarptautinio Raudonojo kryžiaus Ukrainoje, Lenkijoje, Moldovoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje klasterio delegacijos vadovu, ir Kristina Meide, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadove.

18:25 Slovėnija žada prisidėti prie Charkivo atstatymo

Slovėnija atsiųs įrangos, skirtos išminavimui išlaisvintose Ukrainos teritorijose, ir aktyviai dalyvaus atstatant Ukrainą, ypač Charkivą, pranešė Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, per spaudos konferenciją su Tanja Fajon, Slovėnijos kolege.

„Mūsų laukia dar vienas svarbus iššūkis – išminavimas išlaisvintose teritorijose. Ir šiandien turėjome dalykinį pokalbį apie tai, kaip Slovėnija per Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą atsiųs įrangą , reikalingą civiliniam išminavimui Ukrainoje“, – teigė ministras.

Jis taip pat informavo, kad Slovėnija ir toliau teiks humanitarinę pagalbą ir aktyviai dalyvaus atkuriant Ukrainą. Pasak D. Kulebos, Charkove jau įgyvendinami pirmieji projektai pagal broliškų miestų liniją, kalbama apie viešojo transporto atkūrimą ir Charkivo protezavimo instituto atkūrimą.

„Jei pažvelgsime į Slovėnijos dydį, į Slovėnijos ekonomikos dydį ir palyginsime su pagalba, kurią ši šalis suteikė Ukrainai, tik tada galėsime suvokti, kiek daug ši šalis padarė dėl mūsų“, – sakė D. Kuleba.

17:57 Škotija pradėjo ukrainiečių apgyvendinimą kruiziniame laive

Škotija pradėjo apgyvendinti nuo Rusijos invazijos pabėgusius ukrainiečių pabėgėlius kruiziniame laive, prisišvartavusiame prie Edinburgo, pranešė šalies vyriausybė.

Pirmieji ukrainiečiai specialiai užsakytame laive „M/S Victoria“ buvo apgyvendinti antradienį, bet ši politika, anot kritikų, gali būti netinkama ir nesaugi. 

Škotijos vyriausybė planuoja naudoti šį laivą, kuris, kaip teigiama, yra aprūpintas visais būtinais darbuotojais ir saugus, iki kitų metų sausio mėnesio. Sprendžiant jau įsisenėjusią pabėgėlių apgyvendinimo problemą, 739 kajutėse numatoma apgyvendinti iki 1.700 ukrainiečių pabėgėlių.

17:38 Ukraina iš Vokietijos perka 100 haubicų „Panzerhaubitze 2000“

Vokietijos vyriausybė pritarė dėl 100 savaeigių haubicų „Panzerhaubitze 2000“ pardavimo Ukrainai.

Bendra sutarties dėl 100 savaeigių pabūklų Ukrainai vertė – 1,7 mlrd. Eur, skelbia „Unian“, remdamasi vokiečių „Spiegel“ publikacija. Haubicų gamyba užtruks kelerius metus, tačiau ji pradedama nedelsiant, abiem šalims suderinus veiksmus.

Vokietijos kaip paramos suteiktų ginklų vertė Ukrainai siekia 600 mln. Eur.

Haubica „Panzerhaubitze 2000“. Christofo Stache (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Haubica „Panzerhaubitze 2000“. Christofo Stache (AFP / „Scanpix“) nuotr.

17:24 „Reuters“: G 7 rusiškos naftos kainų ribojimą žada įvesti iki gruodžio 5 d.

Didžiojo septyneto (G 7) šalys siekia, kad iki gruodžio 5 d., kai įsigalios Europos Sąjungos (ES) sankcijos, draudžiančios importuoti rusišką naftą jūromis, būtų sukurtas Rusijos naftos eksporto kainų ribojimo mechanizmas.

„Šiuo atveju siekiama suderinti su ES jau nustatytu laiku. Norime užtikrinti, kad kainų ribojimo mechanizmas įsigaliotų tuo pačiu metu“, – sakė pareigūnas, kalbėjęs agentūrai „Reuters“ su anonimiškumo sąlyga.

„Jau išgirdome iš kelių Azijos šalių, kurios yra suinteresuotos arba prisijungti prie koalicijos, arba geriau suprasti, kokia kaina bus nustatyta, kad sustiprintų savo pozicijas derybose su rusais dėl būsimų sutarčių“, – sakė G 7 pareigūnas.

Pasak jo, dėl šios priežasties G7 nustatyta kaina bus paskelbta viešai.

Pareigūnas pridūrė, kad Rusijai bus sunku parduoti savo žaliavą kitur, nes ES sankcijose numatyta uždrausti visas finansines paslaugas, susijusias su prekyba nafta, įskaitant draudimą, perdraudimą ir krovinių bei laivų finansavimą.

17:06 Enerhodaro meras: Zaporižios AE rusai naudoja kaip tvirtovę

Dmytro Orlovas, Enerhodaro miesto meras, apkaltino Rusijos karius naudojant Zaporižios atominę elektrinę (AE) kaip tvirtovę ukrainiečių apšaudymui.

„Okupantai pradėjo naudoti sunkiąją ginkluotę netoli Zaporižios AE, gyvenamuosiuose rajonuose. Tokia situacija buvo stebima pastarąją savaitę. Okupantai apšaudo priešingą upės krantą, Nikopolio miestą, – kalbėjo D. Orlovas, skelbia CNN. – Jie puikiai žino, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos į šiuos išpuolius nereaguos, nes jie gali pakenkti atominei elektrinei.“

Jis pridūrė, kad darbuotojai ir vietiniai miesto gyventojai yra laikomi kaip įkaitai.

16:54 Kremlius grasina riboti Vakarų žiniasklaidą

Kremlius pažadėjo imtis „panašių spaudimo priemonių“ Vakarų žiniasklaidai po to, kai Europos Sąjungos (ES) teismas patvirtino Rusijos valstybinio žiniasklaidos kanalo „Russia Today“ transliavimo draudimą.

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, sureagavo į sprendimą, pabrėždamas, kad Rusija nesiims „jokios švelnios pozicijos“.

„Išpuolis prieš žodžio ir žiniasklaidos laisvę Europos šalyse, įskaitant Prancūziją, kelia mūsų susirūpinimą ir apgailestavimą. Žinoma, mes imamės ir imsimės panašių spaudimo priemonių mūsų šalyje veikiančiai Vakarų žiniasklaidai“, – sakė D. Peskovas, kurį citavo CNN.

Jis išreiškė viltį, kad transliuotojams pavyks „rasti spragų“, leisiančių atnaujinti transliaciją.

16:40 Chersone dėl apšaudymo per parą sudegė 200 ha pasėlių

Chersono srityje dėl rusų apšaudomų laukų per dieną buvo sunaikinta daugiau kaip 200 ha pasėlių, kurių vertė siekia beveik 3 mln. UAH (80.200 Eur), praneša srities policija.

16:25 „Otis“ susitarė dėl savo verslo Rusijoje perdavimo

JAV įsikūrusi didžiausia liftų gamintoja „Otis“ susitarė dėl savo verslo Rusijoje perdavimo bendrovei „Ice Development“.

Po sandorio įgyvendinimo, 100% „Otis“ Sankt Peterburgo gamyklos akcijų priklausys naujajai savininkei, skelbia pati bendrovė.

Plačiau skaitykite čia.

16:22 Apšaudytas Charkivas

Olehas Sinehubovas, Charkovo gubernatorius, pranešė, kad po rusų apšaudymo buvo apgadinta 10 daugiaaukščių pastatų. 

Aukų ir sužeistųjų nėra, tačiau padaryta žala pastatams, išdaužyti langai, sudaužyti balkonai, rašė jis savo „Telegram“ paskyroje.

15:58 Antonivskio tiltas apgadintas tiek, kad juo nejudėtų karinė technika

Kaip pranešėme 9:27 val., Ukrainos pajėgos sudavė tikslinius smūgius Antonivskio tiltui Chersono srityje. Vėliau Dmitrijus Butrimas, laikinasis Chersono srities karinės administracijos pirmininkas, patikslino, nors tiltas nėra sugriautas, tačiau dėl padarytos žalos juo negali judėti karinė technika.

„Taip Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino okupantų logistikos ir transporto kelius. Po mūsų pergalės mes būtinai atkursime transporto ryšius šiuo tiltu. Tikrai negalima atkurti okupantų ir vietinių kolaborantų fantazijos apie „rusiškąjį Chersoną“, – D. Butrimo žodžius citavo „Unian“.

15:40 Turkijoje atidarytas Jungtinis koordinavimo centras saugiam ukrainietiškų grūdų eksportui

Turkijoje oficialiai atidarytas Jungtinis koordinavimo centras, kuris turėtų užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų eksportą, praneša Hulusi Akaras, Turkijos gynybos ministras.

„Centre dalyvaus penki Turkijos, Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Tautų (JT) atstovai – tiek kariškiai, tiek civiliai. Jo užduotis – užtikrinti saugų grūdų ir panašių maisto produktų eksportą iš Ukrainos uostų“, – sakė ministras, pridurdamas, kad centro veiklą koordinuos JT.

Plačiau skaitykite čia.

15:15 Jei uostai bus apšaudomi, Ukraina žada grįžti prie geležinkelių eksporto

Ukraina žemės ūkio produktus į užsienio rinkas tieks alternatyviais maršrutais, jei Rusija ir toliau apšaudys uosto infrastruktūrą, sako Oleksandras Kubrakovas, Ukrainos infrastruktūros ministras.

„Pereisime prie „plano B“ (jei ir toliau bus apšaudoma uosto infrastruktūra – VŽ), kuris visą laiką buvo taikomas. Tai yra, naudosimės Dunojaus uostais, naudosimės geležinkeliais ir krausime kiek įmanoma daugiau“, – sakė ministras, kurį citavo „Ukrinform“.

14:54 Mykolajivo gubernatorius: Ukrainos kariai ruošiasi kontrpuolimui srityje

Ukrainos gynėjai sunaikino dalį oro gynybos sistemų S-300, kuriomis Rusijos kariuomenė smogė Mykolajivui, sako Vitalijus Kimas, srities gubernatorius.

V. Kimas tikisi, kad Ukrainos kariuomenė per ateinančią savaitę ar dvi galės pasiekti naujus įrenginius, kurie apšaudo Mykolajivą.

Jis pridūrė, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai ruošiasi kontrpuolimui srityje. Taip pat gubernatorius nurodė, jog sritis per parą 21 kartą buvo apšaudyta raketomis ir 28 kartus – artilerija, dėl to buvo sužeisti du žmonės, praneša „Unian“.

14:35 Kremlius: Turkijos ir Rusijos vadovai Sočyje aptars bendradarbiavimą

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, rugpjūčio 5 d. Sočyje aptars karinį ir techninį bendradarbiavimą su Recepu Tayyipu Erdoganu, Turkijos kolega, pranešė Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai.

D. Peskovas sakė, jog abu prezidentai galės įvertinti, kaip įgyvendinami Stambulo susitarimai dėl grūdų eksporto.

„Susitarimas dabar turėtų būti pradėtas įgyvendinti, procesas prasidės. Tai bus gera proga Sočyje pasikeisti nuomonėmis, kaip tai atitinka pasiektus susitarimus“, – kalbėjo Kremliaus atstovas, kurį citavo CNN.

14:29 Ukraina atnaujina trijų uostų darbą

Pasirašius susitarimą dėl grūdų eksporto, Ukraina atnaujino Odesos, Čornomorsko ir Pietinio uostų darbą, praneša šalies karinės jūrų pajėgos.

Laivai išvyks ir įplauks lydimi karavano, kuris apsups pagrindinį grūdus eksportuojantį laivą. Tačiau iš pradžių specialistai nustatys saugius laivų maršrutus, kartu dirbs hidrografijos ir hidrometeorologijos ekspertai.

Anot pranešimo, jie kruopščiai atlieka povandeninių objektų paiešką, įrengia specialią navigacinę įrangą, kuri padės užtikrinti saugią laivybą. Taip nustatomas gylis, kanalai ir rekomenduojami maršrutai.

„Taigi, kaip matome, nepaisant agresoriaus veiksmų, mūsų kariuomenė ir toliau atlieka savo darbą visomis kryptimis, ypač siekdama atkurti laivybos funkcionavimą, kad būtų išvengta pasaulinės maisto krizės“, – sakoma Ukrainos karinių jūrų pajėgų pranešime.

14:19 D. Peskovas: ES suprato, koks „esminis“ Rusijai yra Kaliningrado klausimas

Maskvos teigimu, Europos Sąjunga (ES) suprato, koks „esminis“ Rusijai yra prekių tranzito į Kaliningradą klausimas.

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, pareiškė, jog susitarus su ES dėl tranzito į Kaliningradą atblokavimo, įvykis yra „teigiamas“, skelbia „Reuters“.

13:58 „Gazprom“ dujų tiekimą „Nord Stream“ apkirpo iki 20%

Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ trečiadienį smarkiai sumažino dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream“, kuriuo dabar tiekiamas dujų kiekis atitinka tik maždaug 20% jo pajėgumo, pranešė Vokietijos institucijos. 

Plačiau skaitykite čia.

13:52 Ukrainos naujuoju generaliniu prokuroru paskirtas A. Kostinas

Ukrainos parlamentas trečiadienį naujuoju šalies generaliniu prokuroru paskyrė Andrijų Kostiną, pakeisiantį Iryną Venediktovą, anksčiau šį mėnesį atleistą padažnėjus pranešimų apie ukrainiečių teisėsaugos pareigūnų įtariamus valstybės išdavystės atvejus.

Prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlytą A. Kostino kandidatūra 450 vietų Aukščiausioji Rada patvirtino 299 deputatų balsais.

A. Kostinas yra V. Zelenskio valdančiosios partijos „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) deputatas, iki šiol ėjęs Aukščiausiosios Rados Teisės politikos komiteto pirmininko pareigas.

13:38 Apklausa: 84% ukrainiečių – prieš teritorines nuolaidas Rusijai

84% ukrainiečių bet kokios teritorinės nuolaidos Rusijai dėl taikos yra nepriimtinos, rodo Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto atliktos apklausos rezultatai. Juos cituoja UNIAN.

„Tik 10% mano, kad siekiant taikos ir nepriklausomybės išlaikymo kai kurių teritorijų galima atsisakyti. Palyginti su gegužės mėnesiu, gyventojų nuotaikos praktiškai nepasikeitė. Visuose Ukrainos regionuose absoliuti dauguma gyventojų nusiteikę prieš bet kokias teritorines nuolaidas“, – rašoma tyrimo rezultatuose.

Apklausos duomenys rodo, kad šalies rytuose, kur šiuo metu vyksta intensyviausi mūšiai, prieš teritorines nuolaidas pasisako 77%, su jomis sutiktų 16%.  

Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad per laikotarpį nuo gegužės iki liepos šalies rytinėje dalyje pasisakančių prieš bet kokias nuolaidas išaugo nuo 68% iki 77% (kituose regionuose reikšmingų pokyčių nebuvo).

13:19 Rusijos pareigūnas: rusiškų ir ukrainietiškų grūdų eksportas turi prasidėti tuo pat metu 

Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Andrejus Rudenka sako, kad tikimasi, jog grūdų eksportas iš Ukrainos bus pradėtas artimiausiu metu.

„Sprendžiant iš to, ką sako mūsų kolegos iš Turkijos, kur įsikūręs koordinavimo centras, šis tiekimas, bent jau iš Ukrainos, bus pradėtas netrukus“, – sakė jis, atsakydamas į „Interfax“ klausimą.  

A. Rudenka pridūrė, kad tiek Rusijos grūdų eksportas, tiek dėl Ukrainos turėtų būti pradėti įgyvendinti sinchroniškai.

„Šie du dokumentai buvo pasirašyti sinchroniškai, todėl turėtų būti įgyvendinami lygiai taip pat“, – sakė jis žurnalistams Maskvoje.

12:51 Europos teismas paliko galioti draudimą transliuoti „RT France“

Europos teismas trečiadienį paliko galioti draudimą transliuoti Rusijos naujienų televiziją „RT France“ pagal Europos Sąjungos Maskvai paskelbtas sankcijas dėl invazijos į Ukrainą.

Europos Teisingumo Teismas Liuksemburge tokią nutartį priėmė atmetęs Rusijos valstybinio transliuotojo RT apeliaciją dėl kovą ES paskelbto draudimo.

„RT France“ buvo uždrausta transliuoti dėl dezinformacijos skleidimo.

Po Teismo sprendimo Kremlius pažadėjo sudaryti kliūčių Vakarų žiniasklaidai dirbti Rusijoje.

„Žinoma, mes imsimės panašių spaudimo priemonių prieš Vakarų žiniasklaidą, veikiančią mūsų šalyje, – reporteriams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – Mes taip pat neleisime jiems dirbti mūsų šalyje.“

12:22 Maskvos patriarchui Kirilui uždrausta atvykti į Lietuvą

Lietuva uždraudė į šalį atvykti Maskvos stačiatikių patriarchui Kirilui dėl jo paramos Rusijai, tęsiančiai invaziją Ukrainoje, BNS trečiadienį patvirtino Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Dvasininkas į nepageidaujamų asmenų sąrašą įtrauktas birželio 23 dieną, iki šiol apie tai nebuvo viešai pranešta.

Sprendimas priimtas atsižvelgus į Užsienio reikalų ministerijos siūlymą. 

Plačiau apie tai skaitykite čia

11:52 Apšaudytas Bachmutas 

Ukrainos Donecko srities vadovas gubernatorius Pavlo Kyrylenko „Telegram“ kanale paskelbė atnaujintą informaciją apie padėtį regione. Jis išvardijo vietoves, kurios per naktį buvo apšaudytos rusų, įskaitant Bachmutą, kur, jo teigimu, rusai pataikė į viešbutį. Preliminariais duomenimis, čia yra žuvusiųjų ir sužeistųjų, vyksta gelbėjimo operacija.

Tuo metu Ukrainos valstybinės ekstremalių situacijų tarnyba pranešė, kad per Bakhmuto miesto apšaudymą, įvykusį apie septintą valandą ryto, apgriautas 5 aukštų gyvenamasis namas, vienas žmogus žuvo.

11:15 JK: „Wagner“ kovotojams pavyko pasiekti taktinių laimėjimų Donbase  

Rusijos privačiai karinei bendrovei „Wagner“ tikriausiai pavyko pasiekti taktinių laimėjimų Donbase aplink Vuhlehirsko elektrinę ir netoliese esantį Novoluhansko kaimą. Dalis Ukrainos pajėgų greičiausiai pasitraukė iš šios teritorijos, teigiama Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerijos atnaujintoje žvalgybos informacijoje.

Kita pranešimo dalis skiriama Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo kelionei po Afrikos šalis, kurios metu, pasak ministerijos, „labai tikėtina, kad Rusija sieks pasinaudoti vizitais, kad apkaltintų Vakarus dėl tarptautinės maisto krizės ir pelnytų paramą Afrikos valstybių, kurios kitu atveju liktų neutralios Rusijos invazijos į Ukrainą atžvilgiu“.

11:00 „Nexta“ paskelbtame įraše – Antonivskio tiltas po ukrainiečių atakos

„Nexta“ paviešino vaizdo įrašą, kuriame, teigiama, matyti, kaip apgadintas rusams svarbus Antonivskio tiltas per Dniepro upę po to, kai praėjusią naktį į jį kelis kartus smogė Ukrainos pajėgos. 

10:39 Ukraina: rusai numušė savo sraigtasparnį

Rusijos pajėgos Chersono srityje numušė savo sraigtasparnį „Kamov Ka-52“, bandydamos atakuoti Ukrainos dalinius, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. 

„Kyiv Independent“ rašo, kad vieno tokio sraigtasparnio kaina yra daugiau kaip 16 mln. USD.

10:33 Rusų raketos atlėkė ir į Mykolajivą

Mykolajivo srities vadovas Vitalijus Kimas pranešė, kad ryte Rusija raketomis apšaudė Mykolajivo miesto pramoninę zoną ir remonto įmonę.

Taip pat atakuoti gyvenamieji ir komerciniai pastatai dviejose vietovėse Mykolajivo rajone.

10:19 Ukraina: žuvusių Rusijos karių skaičius perkopė 40.000

Per paskutinę parą nukauta dar maždaug 200 Rusijos karių, o bendras skaičius nuo invazijos perkopė 40.000, skelbia Ukrainos pajėgų generalinis štabas.

10:03 Rusai apšaudė Dniepropetrovsko sritį

Dniepropetrovsko srities gubernatorius Valentinas Rezničenka pranešė, kad Rusijos pajėgos naktį apšaudė Nikopolio ir Kryvorizko rajonus iš „Grad“ raketų paleidimo įrenginių.

Marhaneco mieste (Nikopolio rajonas) sužeista 54 metų moteris. Buvo apgadinti mažiausiai aštuoni gyvenamieji namai, ligoninė, vaikų darželis ir transporto priemonės.

09:40 V. Zelenskis pateikė naujo generalinio prokuroro kandidatūrą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naujuoju šalies generaliniu prokuroru teikia Andrijų Kostiną, parlamentarą iš savo politinės partijos „Tautos tarnas“.  

Patvirtinti jo kandidatūrą turi Ukrainos parlamentas.

Anksčiau šį mėnesį V. Zelenskis paskelbė, kad atleidžia iš pareigų generalinę prokurorę Iryną Venediktovą ir Ukrainos saugumo tarnybos vadovą Ivaną Bakanovą.

Prezidentas savo sprendimą aiškino padažnėjusiais pranešimais apie ukrainiečių teisėsaugos pareigūnų įtariamus valstybės išdavystės atvejus. Prezidentas kritikavo minėtų dviejų aukšto rango pareigūnų darbą dar prieš Rusijai pradedant invaziją vasario 24 dieną.

09:27 Ukrainos pajėgos irgi patvirtina smūgius Antonivskio tiltui

Ukrainos operatyvinės vadovybės „Pietūs“ spaudos centro vadovė Natalija Humeniuk patvirtino, kad šalies pajėgos sudavė tikslinius smūgius Antonivskio tiltui Chersono srityje.

Ji pabrėžė, kad Ukrainos kariuomenė vertina viską, kas yra šalyje, todėl ji ne griauna infrastruktūrą, o naikina priešo planus.

„Mūsų artilerijos darbas toks subtilus ir juvelyriškas, kad jis labiau orientuotas į (Rusijos) kariuomenės demoralizavimą“, – sakė N. Humeniuk.

Pasak N. Humeniuk, Ukrainos pajėgos ugnimi kontroliuoja rusams strategiškai svarbius logistikos ir transporto kelius.

08:59 Charkive sužeisti šeši žmonės

Per raketų atakas šį rytą Charkive sužeisti šeši žmonės, pranešė miesto meras Ihoris Terechovas.

„Dėl Pramonės rajono apšaudymo. Vis dėlto yra sužeistųjų – šeši žmonės. Visais šiuo metu rūpinasi mūsų gydytojai“, – „Telegram“ kanale rašė meras.

Jis taip pat pranešė, kad atakuotas Novobavarsko rajonas, nukentėjusiųjų ir gaisro nebuvo, gyvenamajame name išdužo langai.

08:29 Rusija patvirtina: naktį ukrainiečiai atakavo Antonivskio tiltą

Rusijos pusė patvirtino, kad Ukrainos pajėgos naktį atakavo Antonivskio tiltą okupuotoje Chersono srityje.

Šį rytą su Rusijos žiniasklaida kalbėjęs rusų primestos Chersono srities administracijos vadovo pavaduotojas Kirilas Stremousovas sakė, kad tiltas buvo apšaudytas, tačiau teigė, kad jis vis dar stovi.

„Buvo pataikyta (po Ukrainos atakos) į Antonivskio tiltą, blokavome eismą. Mes jį suremontuosime“, – agentūrai „RIA Novosti“ teigė A. Stremousovas.

Jis pridūrė, kad Ukraina naudojo įvairias artilerijos sistemas, o raketų skaičius „viršijo dešimt“.

Naktį apie galimą ataką prieš rusams svarbų tiltą socialinėje žiniasklaidoje pranešė vietos gyventojai.

08:17 Ukrainos kariai galės būti gydomi JAV karo ligoninėje Vokietijoje

Gynybos sekretorius Lloydas Austinas pritarė sužeistų Ukrainos karių gydymui JAV karo ligoninėje Vokietijoje, praneša CNN, remdamasis gautu dokumentu bei dviem JAV gynybos pareigūnais.

Pagal šį planą vienu metu būtų galima gydyti iki 18 sužeistų Ukrainos karių Landštulio regioniniame medicinos centre – didžiulėje ligoninėje Vokietijoje, kurioje JAV jau daugelį metų gydo kovose sužeistus savo karius.

07:58 JAV apgailestauja dėl „netikėto“ Rusijos pasitraukimo iš TKS projekto

Jungtinės Valstijos antradienį išreiškė apgailestavimą dėl Rusijos pareiškimo, kad ji po 2024 metų pasitrauks iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) projekto, ir sakė, kad šis pareiškimas buvo netikėtas.

„Tai apgailestauti verčiantis posūkis, turint galvoje itin svarbų mokslinį darbą, atliekamą TKS, daug metų trukusį vertingą profesinį mūsų kosmoso agentūrų bendradarbiavimą ir, ypač, mūsų atnaujintą susitarimą dėl bendradarbiavimo kosminių skrydžių srityje“, – sakė JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as.

„Aš suprantu, kad šis viešas pareiškimas mums buvo netikėtas“, – žurnalistams sakė jis.

NASA TKS programos direktorė Robyn Gatens anksčiau sakė, kad JAV kosmoso agentūra „negavo jokio oficialaus žodžio iš mūsų partnerės apie naujienas“.

07:31 Ryte rusai smogė Charkivo pramoniniam rajonui

Šiandien, apie 4.25 val., Rusijos pajėgos atakavo Charkivo miesto pramoninį rajoną dviem S-300 raketomis, „Telegram“ kanale pranešė miesto meras Ihoris Terechovas.

Įvykio vietoje dirba gelbėtojai. Informacijos apie nukentėjusius žmones kol kas nėra.

07:17 JAV ragina Ukrainą parinkti patikimą generalinį prokurorą

Jungtinės Valstijos antradienį paragino Ukrainą parinkti patikimą generalinį prokurorą į prezidento Volodymyro Zelenskio atleistos pareigūnės vietą ir paragino imtis veiksmų kovai su korupcija net ir tokiu metu, kai Kyjivui tenka kautis su Rusijos pajėgomis.

„Prisidedame prie Ukrainos žmonių, pabrėždami, kad svarbu skaidriai paskirti aukštos kvalifikacijos ir tikrai nepriklausomą generalinės prokurorės įpėdinį“, – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as,

„Generalinio prokuroro nepriklausomumas ir nešališkumas yra gyvybiškai svarbūs užtikrinant atskaitomybės pastangų Ukrainoje vientisumą“, – pabrėžė jis.

N. Price'as teigė, kad kova su korupcija, kuri Ukrainoje jau seniai kelia didelį susirūpinimą, yra labai svarbi šaliai siekiant narystės Europos Sąjungoje.

07:12 Chersono srityje išlaisvintos Anrijivka ir Lozova

Ukrainos kariai išlaisvino Andrijivkos ir Lozovos kaimus okupuotoje Chersono srityje, feisbuke pranešė Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“.

Ukrainos aviacija rusams smogė keturis smūgius, naudodama atakos lėktuvus, bombonešius ir sraigtasparnius prie Andrijivkos, Bilohirkos ir Blahodatno.

„Taigi, Andrijivka išlaisvinta ir galutinai apginta nuo Rusijos okupacinių pajėgų. Taip pat ir Lozova, kur prieš kelias dienas mūsų kariai patikimai įtvirtino savo pozicijas!“ – rašoma pranešime.

Jame pažymima, kad per pastarąją parą raketų ir artilerijos daliniai vykdė pagrindinių okupuotų Chersono srities teritorijų transporto arterijų apšaudymą, iš viso buvo atlikta 300 apšaudymo užduočių.

07:01 Pranešta apie dar vieną galimą ataką Antonivskio tiltui

Naktų okupuotame Chersone gyventojai pranešė apie sprogimus ir galimą ataką prieš Antonivskio tiltą arba netoli jo.

Pastaruoju metu šį tiltą atakuoja Ukrainos pajėgos, kadangi jis svarbus rusų kariuomenės aprūpinimui.

Karinis ekspertas Olehas Ždanovas „Telegram“ kanale rašo, kad smūgiai suduoti būtent tiltui. Ukrainos pareigūnai kol kas jokio komentaro apie tai nėra nepateikę.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Lietuva prašo sąjungininkų nauja pakeisti Ukrainai svarstomą perduoti ginkluotę

Lietuva ieško galimybių Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai siųsti papildomos ginkluotės ir teigia,...

Verslo aplinka
2022.08.11
Švedija pirmąkart nuo ginčo dėl stojimo į NATO pradžios išduos Ankarai Turkijos pilietį

Švedijos vyriausybė ketvirtadienį pranešė, kad perduos Ankarai Turkijos pilietį, nuteistą dėl sukčiavimo...

Verslo aplinka
2022.08.11
Latvija ir Estija traukiasi iš bendradarbiavimo formato su Kinija 16+1 6

Latvija ir Estija ketvirtadienį pranešė, jog traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija, iš kurio...

Verslo aplinka
2022.08.11
Prieš Latvijos parlamento serverius surengta didelė kibernetinė ataka

Latvijos Saeimos serveriai ketvirtadienį tapo didelės paskirstytos paslaugos trikdymo atakos (DDoS) taikiniu,...

Inovacijos
2022.08.11
Specialiųjų tyrimų tarnyba L. Ašoklienei pareiškė įtarimus dokumento suklastojimu 1

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Loretai Ašoklienei, tuo metu ėjusiai vyriausiosios šalies epidemiologės...

Verslo aplinka
2022.08.11
O. Scholzas vokiečiams žada paramą nuo infliacijos poveikio ir grįžti prie „skolos stabdžio“

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienį pažadėjo imtis tolesnių priemonių vokiečiams apsaugoti...

Verslo aplinka
2022.08.11
Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai 1

Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai, ketvirtadienį pranešė Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2022.08.11
Estija įveda draudimą į šalį atvykti Rusijos piliečiams, turintiems Estijos išduotas vizas

Ketvirtadienį Estijos vyriausybė paskelbė, kad rusams, turintiems Estijos išduotas galiojančias Šengeno...

Verslo aplinka
2022.08.11
A. Lukašenka ragina imtis priemonių dėl „atimto“ Baltarusijos turto Klaipėdos uoste 2

Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija faktiškai prarado turtą...

Verslo aplinka
2022.08.11
Siūloma įvesti kompensuojamos elektros suvartojimo lubas 3

Valstybei nuo kitų metų mokant naujas subsidijas gyventojams už elektrą, siūloma nustatyti jos suvartojimo...

Pramonė
2022.08.11
Latvijos parlamentas pripažino Rusiją teroristine valstybe

Latvijos parlamentas ketvirtadienį priėmė pareiškimą, kuriuo Rusija paskelbta „terorizmą remiančia valstybe“,...

Verslo aplinka
2022.08.11
Ispanijoje siekiant taupyti energiją ribojamas kondicionierių naudojimas 1

Ispanijoje trečiadienį įsigaliojo naujos energijos taupymo taisyklės, ribojančios oro kondicionierių...

Verslo aplinka
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Ukrainoje metinė infliacija liepą augo iki 22,2%

Metinė infliacija Ukrainoje liepą išaugo iki 22,2% nuo 21,5% birželį, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.

Verslo aplinka
2022.08.11
A. Navys: ukrainiečių kontrpuolimas dabartinėmis sąlygomis dar nelabai įmanomas Premium

Kol nėra sustabdytas vis atsinaujinantis Rusijos puolimas iškart keliomis kryptimis, ukrainiečiai vargu ar...

Verslo aplinka
2022.08.11
Metų infliacija Rusijoje liepą sumažėjo iki 15,1% 1

Metų (12-os mėnesių) infliacija Rusijoje liepą sumenko iki 15,1% nuo 15,9% birželį, pranešė nacionalinė...

Verslo aplinka
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
SAM: COVID-19 diagnozuoti galios ir greitieji savikontrolės testai 2

COVID-19 ligai diagnozuoti galios ir namuose atlikti greitieji savikontrolės testai, epidemijos, atsižvelgus...

Verslo aplinka
2022.08.11
Vengrijos naftininkė MOL apmokėjo „Transneft“ rusiškos naftos tranzitą per Ukrainą

Vengrijos naftos įmonė MOL trečiadienį pranešė sutikusi padengti rusiškos naftos tranzito per Ukrainą...

Verslo aplinka
2022.08.11
Trečiadienį – 1.513 naujų COVID-19 atvejų, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyta 1.513 naujų COVID-19 atvejų, mirė vienas žmogus, rodo ketvirtadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku