JAV suteiks Ukrainai papildomą 1,7 mlrd. USD ekonominę pagalbą, Europos kosmoso agentūra nutraukia bendradarbiavimą su „Roskosmos“

Publikuota: 2022-07-12
Atnaujinta 2022-07-12 21:55
  • Ukrainos gynėjai atakavo rusų šaudmenų sandėlį Nova Kachovkoje, Chersono srityje.
  • ES įšaldė 13,8 mlrd. Eur rusų turto.
  • Ukrainos kariuomenė pranešė nukovusi tris Rusijos kariuomenės vadovybės atstovus.
  • Po apšaudymo Mykolajive sužeista 12 žmonių.
  • JAV skyrė 1,7 mlrd. USD, o ES 1 mlrd. Eur papildomą paramą Ukrainai.

Pirmadienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="2b121a75-dfbe-45d5-b098-10a907db7226" prefix="jIw" format="interactive" title="2022-07-11: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Antradienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Rusijos karo Ukrainoje įvykius kartu sekti rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:52 Europos kosmoso agentūra nutraukia bendradarbiavimą su Rusija

Europos kosmoso agentūra (EKA) paskelbė nutraukianti savo bendradarbiavimą su Rusija, praneša CNN.

ES ir Rusija kartu vykdė projektą bendrai misijai į Marsą, kurios metu pirmasis Europos kosmoso zondas turėjo būti nugabentas ant Marso paviršiaus ir ten pradėti galimos gyvybės pėdsakų šioje planetoje paieškas.

Zondas turėjo būti išskraidintas į Marsą kartu su „Roskosmos“ pagalba rugsėjo mėnesį, tačiau dar vasarį EKA pranešė, kad Rusijos invazija į Ukrainą padarė šią misiją „labai mažai tikėtina“.

Kovo mėnesį bendradarbiavimas buvo oficialiai suspenduotas, o dabar bendradarbiavimas yra visiškai nutraukiamas.

21:33 Ukraina patvirtino dalyvausianti derybose dėl grūdų eksporto Stambule

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kanceliarijos vadas Andryjus Jermakas patvirtino, kad trečiadienį Stambule bus surengtos derybos dėl Ukrainos grūdų transportavimo Juodosios jūros uostais galimybes.

Tai jis pranešė savo paskyroje „Twitter“.

Turkija kiek anksčiau paskelbė apie šias derybas ir teigė, kad jose dalyvaus Ukrainos, Rusijos, Turkijos bei Jungtinių Tautų atstovai, tačiau nepatikslino, kas konkrečiai atstovaus šias šalis.

20:26 Ukrainos separatistinės pseudorespublikos atidarė „ambasadą“ Maskvoje

Rusijos remiami Ukrainos separatistai antradienį atidarė Maskvoje savo „ambasadą“, Kremliui tęsiant puolimą prieš provakarietišką kaimynę.

Plačiau apie tai rašoma čia.

19:57 Rusijoje sulaikytas opozicionierius I. Jašinas

Rusijoje sulaikytas opozicijos aktyvistas, prieš karą Ukrainoje pasiakęs Ilja Jašinas. Apie sulaikymą savo „Facebook“ įraše pranešė jo advokatas Vadimas Prochorovas.

„Ką tik skambino tyrėjas, dabar vykdoma krata jo (I. Jašino  – VŽ) namuose“, – rašė jis.

Balandžio pabaigoje I. Jašinas buvo apklaustas pareigūnų kaip liudininkas kitoje byloje dėl melagienų apie karą Ukrainoje. Tada vyras apklaustas dėl to, kad du jo bendražygiai per Maskvos savivaldybės rajono tarybos posėdį Rusijos karą Ukrainoje apibūdino kaip fašistinės valstybės poelgį.

Viena iš kaltintųjų Elena Kotenočkina šiuo metu yra palikusi Rusiją, o kitam kaltinamajam Aleksejui Gorinovui skirta 7 metų nelaisvės bausmė, rašo portalas „Meduza“.

19:30 G. Nausėda: krūpčioti nuo kiekvieno Rusijos pareiškimo tikrai neverta

Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda sako, kad Rusija išnaudotų „menkiausią krepštelėjimą“, kad pagrasintų Vakarų šalims, ir krūpčioti nuo kiekvieno šios agresyvios valstybės pareiškimo neverta.

„Rusija turbūt išnaudotų menkiausią krepštelėjimą, kad dar eilinį kartą išspjautų savo grasinimų porciją, jie tais grasinimais apdalino jau visą Europos Sąjungą ir, ko gero, didžiąją pasaulio dalį. Taip, visada reikia rimtai reaguoti, ką tokia agresyvi valstybė šneka, bet, kita vertus, krūpčioti nuo kiekvieno jų pareiškimo tikrai neverta“, – antradienį paskelbtame interviu LRT sakė prezidentas.

Pasak šalies vadovo, Lietuva turi sutelkti savo pastangas atkreipiant sąjungininkų dėmesį į regionui kilusias rizikas ir pasiekti, kad NATO bei Europos Sąjunga adekvačiai reaguotų į kilusias grėsmes.

„Mes turime toliau daryti darbus, kurie menkai susiję su Rusija, ir pirmiausiai nukreipti į mūsų darbą su sąjungininkais, nes turime pirmiausia atkreipti sąjungininkų dėmesį į tai, kokiame rizikingame regione mes gyvename, ir kad NATO, ES adekvačiai reaguotų į tas grėsmes, kurios kilusios, ir padarytų viską, kad Rusijai nekiltų nė menkiausių pagundų bandyti mūsų tvirtybės ir atsparumo, kitaip tariant, bandyti kolektyvinės gynybos skydo“, – kalbėjo prezidentas.

19:14 JK gynybos ministerija paviešino vaizdo įrašą su treniruojamais ukrainiečiais

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija savo „Twitter“ paskyroje įkėlė vaizdo įrašą, kuriame rodomas ukrainiečių karių treniravimo procesas.

JK pažadėjo etapais apmokyti po 10.000 Ukrainos karių, o pirmoji karių delegacija jau pluša pratybose Jungtinėje Karalystėje.

18:47 Aukų skaičius Časivo Jaruose padidėjo iki 41

Ukraina skelbia, kad aukų skaičius po Rusijos pajėgų bombardavimo Časivo Jarų miestelyje Donecko regione padidėjo iki 41, skelbia BBC, remdamasi vietos gelbėtojų tarnybos pranešimais.

Iš penkiaaukščio gyvenamo namo griuvėsių antradienį buvo ištraukti dar 4 kūnai. Rusijos pajėgos miestelį raketomis apšaudė liepos 9 dienos vakarą.

18:19 Sjeverodonecke plinta antisanitarinės sąlygos

„Antisanitarinės sąlygos plinta Sjeverodonecke, trūksta geriamo vandens ir maisto“, – teigė Romanas Valsenko, regiono apskrities administracijos vadas.

Likę gyventojai, anot jo, susiduria su elektros ir gamtiniu dujų trūkumu, vyrą cituoja CNN.

Situaciją jis apibūdino kaip labai „liūdną“, o mieste likę labai nedaug gyventojų.

17:50 JAV suteiks Ukrainai papildomą 1,7 mlrd. USD ekonominę pagalbą

JAV Iždo departamentas antradienį pranešė suteiksiantis Ukrainai papildomą 1,7 mlrd. dolerių (eurų) pagalbą, kad padėtų šaliai atsigauti po Rusijos karinės invazijos.

„Ši pagalba padės Ukrainos demokratinei vyriausybei teikti būtiniausias paslaugas Ukrainos žmonėms“, – sakoma iždo sekretorės Janet Yellen pranešime.

Šios lėšos yra dalis 7,5 mlrd. dolerių pagalbos paketo, kurį gegužę pasirašė JAV prezidentas Joe Bidenas.

17:36 V. Putinas ir R. T. Erdoganas susitiks Irane

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas kitą savaitę susitiks Irane, o susitikimo metu greičiausiai bus aptartos Ukrainos grūdų eksporto galimybės, rašo „Politico“.

Kremliaus atstovas spaudai D. Peskovas patvirtino apie planuojamą susitikimą kitą antradienį.

Turkija siunčia gynybos delegacijas tiek į Maskvą, tiek į Kyjivą, siekdama rasti išeitį iš aklavietės dėl ukrainietiškų grūdų.

Pagal Jungtinių Tautų pasiūlytą planą kroviniai turėtų būti pradėti gabenti tam tikrais koridoriais, kurie leistų išvengti žinomų užminuotų akvatorijų.

Oficialiai planuojama, kad derybose daugiausia dėmesio bus skiriama padėčiai karo nuniokotoje Sirijoje.

17:30 G. Skaistė ragina sukurti naujus finansinius instrumentus ukrainiečius priimančioms šalims

Finansų ministrė Gintarė Skaistė ragina sukurti naujus finansinius instrumentus Ukrainos karo pabėgėlius priimančioms Europos Sąjungos (ES) valstybėms.

Tai ji antradienį Briuselyje aptarė su už biudžetą ir administravimą atsakingu Europos komisaru Johannesu Hahnu, pranešė Finansų ministerija.

„Situacija reikalauja praktinio europinio solidarumo, jog labiausiai paveiktos Bendrijos šalys nebūtų paliktos su šiuo iššūkiu dorotis vienos, o finansine našta būtų proporcingai pasidalinta“, – pranešime sakė G. Skaistė.

Anot ministrės, siūloma sukurti laikiną ES lygmens instrumentą, kuris leistų finansuoti ukrainiečių, gavusių prieglobstį ES valstybėse, poreikius. Šis instrumentas galėtų būti finansuojamas iš 2022 ar 2023 metų ES biudžeto.

Kitas galimas kelias – pasinaudoti 2016 metais laikinai įsteigto ES pagalbos pabėgėliams Turkijoje instrumento patirtimi ir svarstyti papildomas priemones už ES biudžeto rėmų, nukreiptas į labiausiai su humanitarine krize susiduriančias ES šalis.

16:47 5 žmonės nukentėjo per apšaudymą Charkive

5 žmonės nukentėjo antradienį per Rusijos pajėgų apšaudymą Charkivo pramoniniame rajone, rašo BBC.

Po apšaudymo mieste kilo 6 gaisrai, gelbėjimo tarnybos praneša, kad jie buvo užgesinti.

16:18 „Lego“ uždarys 81 parduotuvę Rusijoje

„Lego“ nutraukė sutartis su 81-os parduotuvės Rusijoje operatoriais, pranešė prekės ženklą franšizės būdu valdanti „Inventive Retail Group“ (IRV).

Toks žingsnis greičiausiai reiškia danų žaislų gamintojos veiklos pabaigą šalyje.

„Besitęsiant dideliems trikdžiams veiklos aplinkoje, priėmėme sprendimą stabdyti komercinę veiklą Rusijoje neapibrėžtam laikui“, – „Sky News“ cituoja Jevgenijų Čikačevą, „Lego Russia“ direktorių.

„Tai reikš didelės darbuotojų komandos Maskvoje terminavimą ir partnerystės su IRV stabdymą“, – teigė jis.

„Lego“ sustabdė savo produkcijos eksportą į Rusiją kovo mėnesį, o birželį skelbė laikinai stabdanti kai kurių parduotuvių veiklą dėl tiekimo grandinių problemų.

15:45 Rusijoje pradėta 70-oji byla dėl melagienų apie „karinę operaciją“

Rusijoje pradėta 70-oji kriminalinė byla dėl neva melagingos informacijos skleidimą apie Rusijos karą Ukrainoje, rašo portalas „Meduza“.

Ji pradėta visuomenės veikėjui, aktyvistui, dokumentinių filmų režisieriui iš Sankt Peterburgo Vsevoldui Koroliovui.

Jam pareikšti kaltinimai skleidus melagingą informaciją socialiniame tinkle „VKontakte“ apie rusų karių veiksmus Bučoje ir Borodiankoje. Tyrėjai prašo vyrą areštuoti.

Kremlius iki šiol nevadino savo veiksmų Ukrainoje karu, o oficialus terminas tebėra „speciali karinė operacija“.

15:32 A. Lukašenka: Vakarai rezga sąmokslą užpulti Rusiją

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka antradienį pareiškė, kad Vakarai per jo šalį ruošiasi pulti Rusiją.

Bendraudamas su karo mokyklų absolventais ir karininkais, A. Lukašenka atskleidė, kad šį numanomą Vakarų sąmokslą jis pirmadienį aptarė su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Rengiami strateginiai planai, kaip pulti Rusiją“, – sakė baltarusių lyderis, teigdamas, kad Vakarai sieks atakuoti Rusiją „per Ukrainą ir per Baltarusiją“.

„Istorija kartojasi“, – kalbėjo jis, turėdamas omenyje Napoleono kariuomenės įsiveržimą į Rusiją 1812 metais ir nacistinės Vokietijos invaziją 1941-aisiais.

A. Lukašenka atkreipė dėmesį į besitęsiančią NATO plėtrą ir tvirtino, kad „naujai iškepti kryžiuočiai“, ruošdamiesi užpulti Rusiją, „formuoja šarvuotą kumštį“.

„Šiandien aplink Baltarusiją ir Rusiją vykstantys įvykiai reikalauja mūsų didžiausio budrumo ir susitelkimo“, – perspėjo A. Lukašenka.

Jis pabrėžė, kad Vakarai stumia pasaulį „plataus masto karo“ link, ir paragino kariuomenę „savo paraką laikyti sausą“.

15:28 Enerhodare naktį griaudėjo sprogimai, vyko susišaudymai

Rusijos pajėgų okupuoto Enerhodaro mieste per paskutines 12 valandų girdėjosi sprogimai, vyko neaiškios kilmės susišaudymai, skelbia CNN, remdamasis pranešimais prorusiškuose socialiniuose tinkluose bei vietos mero pranešimais.

„Pirmiausia žmonės buvo pažadinti keleto sprogimų garsų, kurie vyko arba pačiame mieste, arba jo prieigose. Tada vėliau, antroje nakties pusėje, girdėjosi keisti ir neaiškūs šūviai įvairiuose gyvenamuosiuose rajonuose“, – cituojamas Dmytro Orlovas, Rusijos paskirtas meras.

Enerhodaras yra Zaporižios rajone, ten yra įsikūrusi galingiausia branduolinė elektrinė Europoje.

15:07 Turkija organizuos Rusijos, Ukrainos ir JT derybas dėl grūdų eksporto

Rusijos ir Ukrainos delegacijos trečiadienį susitiks Stambule aptarti galimybių atnaujinti dėl karo įstrigusį grūdų gabenimą Juodąja jūra, pranešė Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras.

Keturšaliame susitikime taip pat dalyvaus Jungtinių Tautų pareigūnai, siūlę atnaujinti grūdų gabenimą saugiais koridoriais iš Rusijos pajėgų užblokuotų Ukrainos uostų, sakoma H. Akaro pranešime.

Ukraina yra viena didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje. Tačiau Rusijos invazija smarkiai sutrikdė šios produkcijos gamybą ir išvežimą.

Apie 20 mln. tonų praėjusių metų derliaus grūdų yra užblokuoti Ukrainos uostuose Juodosios jūros pakrantėje.

Susiklosčius tokiai padėčiai pasaulio rinkose smarkiai išaugo tam tikrų maisto produktų ir aliejų kainos, o labiausiai paveikti yra Afrikos ir Vidurinių Rytų regionai.

Maskva teigia, kad leistų Ukrainos krovininiams laivams išplaukti iš minėtų uostų, jei Kyjivas išminuotų pakrantės zonas. Tačiau pastarasis atsisako tai daryti, nes tokiu atveju Ukrainai grėstų Rusijos atakos iš jūros.

15:02 Ukraina skelbia per „specialiąją operaciją“ išgelbėjusi 5 žmones iš rusų pajėgų nelaisvės

Ukrainos karinė žvalgyba antradienį pranešė, kad jos kariai per „specialiąją operaciją“ prorusiškų pajėgų užimtoje pietinėje Chersono srityje išgelbėjo penkis ukrainiečius.

Per Ukrainos karinės žvalgybos pajėgų „specialiąją operaciją išvaduoti penki rusų okupantų laikyti Ukrainos piliečiai“, sakoma pranešime. Jame nurodoma, kad šie asmenys yra karys, buvęs policininkas ir trys civiliai.

„Vienas išlaisvintųjų per kovos veiksmus buvo sunkiai sužeistas“, – nurodė karinė žvalgyba.

14:26 Paviešintos nuotraukos po ukrainiečių smūgio Nova Kachovkoje 

Socialiniuose tinkluose plinta nuotraukos iš Nova Kachovkos, kur Ukrainos pajėgos vakar smogė ir sunaikino Rusijos kariuomenės amunicijos sandėlį.

14:14 Rusija teigia nukovusi 166 savanorius iš Lenkijos

Rusijos gynybos ministerija išplatino ataskaitą, kurioje teigiama, kad per praėjusių trijų savaičių laikotarpį rusų pajėgos nukovė 23 savanorius iš Jungtinės Karalystės, kurie kovojo Ukrainos gretose ir kuriuos Kremlius vadina „samdiniais“.

Taip pat skelbiama, kad per tą patį laikotarpį nukauti 166 lenkų „savanoriai“, 50 kartvelų, 21 rumunų ir 15 kanadiečių.

Šių skaičių nepriklausomai patvirtinti nėra galimybių.

14:02 ES įšaldė 13,8 mlrd. Eur rusų turto

Europos Sąjunga (ES) nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją įšaldė 13,8 mlrd. Eur vertės Rusijos aktyvų, antradienį pranešė Didier Reyndersas, teisingumo eurokomisaras.

„Šiuo metu esame įšaldę 13,8 mlrd. Eur, priklausančių oligarchams ir kitiems subjektams – tai gana didelė suma“, – Prahoje žurnalistams sakė D. Reyndersas.

Daugiau apie tai rašoma čia.

14:00 R. Achmetovas perduos savo žiniasklaidos imperiją valstybei

Turtingiausias Ukrainos žmogus Rinatas Achmetovas pirmadienį pranešė ketinantis šią savaitę perduoti visą savo žiniasklaidos imperiją vyriausybei pagal įstatymą, kuriuo siekiama apriboti oligarchų įtaką šalyje. Plačiau skaitykite čia.

13:44 Rusijos pajėgos blokuoja Melitopolį

Rusijos pajėgos užblokavo išvažiavimą iš užimto Melitopolio į Zaporižią, skelbia Ivanas Fiodorovas, miesto meras.

Pasak jo, šiuo metu dėl nežinomų priežasčių neleidžiama pravažiuoti per Vasiljevkos kontrolės punktą Zaporižios kryptimi.

„Rusai taip bijo ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimo, kad prisidengė tūkstančiais civilių gyventojų kaip gyvuoju skydu. Visas miestas laikomas įkaitu. Nežinia, kiek dienų truks blokada. Tačiau mes kovojame, kad atidarytume kelią“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė meras.

13:23 Į Lietuvą neįleisti 34 vilkikai su rusiškais kroviniais

Sekmadienį įsigaliojus naujam Rusijos prekių tranzito į Kaliningradą draudimui, per praėjusią parą Lietuvos sienos neleista kirsti 34 vilkikams, antradienį pranešė Lietuvos muitinė. 

Dalis sunkvežimių krovinius gabeno per Baltarusiją į Kaliningradą, dalis į Lietuvą bandė įvažiuoti iš Kaliningrado, BNS teigė Lina Laurinaitytė-Grigienė, Muitinės departamento atstovė. 

Pasak jos, bandyta įvežti automobilių detales, medieną, baldus, alkoholinius gėrimus ir kitas prekes.

Išsamiau skaitykite čia.

13:16 Rusija skelbia nukovusi daug „užsienio samdinių“

Rusija, savo kasdienėje informacijoje, nepateikdama jokių įrodymų pareiškė, kad per pastarąsias tris savaites nukovė daug Ukrainoje kovojančių „užsienio samdinių“: 166 lenkų kovotojus, 50 kartvelų, 23 britus, 21 rumuną ir 15 kanadiečių.

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad bendras Ukrainoje veikiančių „samdinių“ skaičius yra apie 2.700.

VŽ primena, kad anksčiau Kyjivas skelbė, jog savanoriškai prie Ukrainos gynybos prisijungė apie 20.000 užsieniečių.

Anot Maskvos, per pastarąją parą agresorė nukovė mažiausiai 180 Ukrainos karių ir numušė septynis ukrainiečių bepiločius orlaivius.

12:47 Baltarusija rengia pratybas netoli Ukrainos sienos

Pasak Baltarusijos gynybos ministerijos, pietinėje Gomelio srityje prasidėjo tris dienas truksiančios karinės pratybos. Liepos 12–14 d. Baltarusijos teritorinės pajėgos treniruosis ginti vietos objektus ir tarnauti kontrolės punktuose karo padėties metu, skelbia „The Kyiv Independent“.

12:43 V. Putinas Teherane susitiks su Irano ir Turkijos vadovais

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, liepos 19 dieną vyks į Teheraną į aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Sirijos su Ebrahimu Raisi, Irano vadovu, ir Recepu Tayyipu Erdoganu, Turkijos lyderiu, antradienį pranešė Kremlius.

„Prezidento vizitas į Teheraną planuojamas liepos 19 dieną“, – sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. 

12:26 V. Zelenskis: Rusija privalo atsakyti už savo veiksmus pagal tarptautinę teisę

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo „Telegram“ paskyroje pasidalino Rusijos sukelto karo vaizdais, pridurdamas, kad Rusija privalo atsakyti už savo veiksmus pagal tarptautinę teisę.

„Rusijos teroras jau seniai peržengė ribą, kurią peržengus daugeliui civilizuoto pasaulio gyventojų tapo akivaizdu, kad pasaulinio saugumo reikalas yra nubausti Rusiją, teroristinę valstybę, už viską, ką ji padarė prieš Ukrainą ir tarptautinę teisinę tvarką“, – rašė jis.

12:16 ES skiria papildomą 1 mlrd. Eur Ukrainai

Europos Sąjungos (ES) Taryba pritarė tam, kad Ukrainai būtų skirta 1 mlrd. Eur finansinė pagalba, skirta ekonomikai paremti, praneša Valdis Dombrovskis, Europos komisijos vicepirmininkas.

„1 mlrd. Eur Ukrainai! Paspartinus priėmimą, ES suteiks karo nualintai šaliai makrofinansinę pagalbą. Pinigai bus skirti įvairioms sritims“, – paskelbė oficiali Čekijos pirmininkavimo ES Tarybai paskyra socialiniame tinkle „Twitter“.

11:58 Ukraina dėl kolaboravimo su rusais iškėlė 900 bylų

Ukrainos teisėsaugos pareigūnai pradėjo daugiau kaip 900 baudžiamųjų bylų pagal naująjį straipsnį dėl kolaboravimo karo metu, skelbia šalies vidaus reikalų ministerija.

„Šiuo metu kasdien į registrą įtraukiama apie 10 naujų baudžiamųjų bylų, o iš viso jų yra daugiau kaip 900. Tarp dažniausių tokios veiklos apraiškų yra pagalba Rusijos kariuomenei, Rusijos propagandos skleidimas ir savanoriškas dalyvavimas okupacinės valdžios institucijų veikloje“, – „Telegram“ paskyroje skelbė vidaus ministerija.

11:46 Rusai kaltina ukrainiečius atakavus civilinius objektus

Rusijos pareigūnai teigia, kad po ukrainiečių smūgio Nova Kachovkoje dingo 7 žmonės, miestui padaryti dideli nuostoliai, skelbia Vladimiras Leontjevas, rusų primestas srities vadovas.

Anot jo, dėl smūgio „sprogo sandėliai su mineralinėmis trąšomis. Yra nukentėjusiųjų, apgadintas turgus, ligoninė ir namai.“

„Miesto infrastruktūrai padaryta labai didelė žala. Sužeista daugiau kaip 70 civilių gyventojų“, – per valstybinį kanalą „Rossija-21“ sakė V. Leontjevas.

Tačiau Ukrainos gynėjai praneša, kad naudodamiesi Vakarų tolimojo nuotolio ginkluote atakavo šaudmenų sandėlį.

11:35 Ispanijos vyriausybė ragina šalies įmones sumažinti rusiškų dujų importą

Ispanijos vyriausybė paragino šalies energetikos įmones sumažinti dujų importą iš Rusijos, kuri praėjusį mėnesį išstūmė Alžyrą iš antros vietos didžiausių gamtinių dujų tiekėjų sąraše.

„Pageidautina, kad prekybininkai siektų kuo labiau sumažinti rusiškų dujų importą“, – pareiškė Teresa Ribera, energetikos ministrė, per spaudos konferenciją, surengtą po savaitinio ministrų kabineto posėdžio.

Penktadienį Ispanijos dujų tinklų operatorė „Enagas“ pranešė, kad Rusija aplenkė Alžyrą ir tapo antra pagal dydį Ispanijos gamtinių dujų tiekėja, kuriai birželį teko 24,4% Madrido dujų importo. Tiekimui iš Alžyro, kuris ilgą laiką buvo pagrindinis Ispanijos tiekėjas, teko 21,6% į Ispaniją importuotų dujų. JAV birželį išliko didžiausia Ispanijos dujų tiekėja, o joms teko 29,6% importo. 

Išsamiau skaitykite čia.

11:15 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Nuo Rusijos sukelto karo pradžios Ukraina nukovė 37.470 rusų karių (per pastarąją parą 70), 1.649 tankus (per parą – 4), skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Pranešama, kad naudojantis Vakarų tolimojo nuotolio ginklais, ukrainiečiai bandys atakuoti rusų karines bazes jų šalyje.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.

10:52 Rusijoje lankysis Mianmaro chuntos lyderis

Minas Aungas Hlaingas, Mianmaro chuntos lyderis, lankysis Maskvoje, kur planuoja susitikti su Rusijos kosmoso agentūros vadovu bei branduolinės agentūros „Rosatom“ pareigūnais, antradienį pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Šis vizitas vyko JAV pažadėjus spausti jo karinį režimą dėl 2021 metais surengto perversmo.

Rusijos ambasada Mianmare naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad M. A. Hlaingas Maskvoje lankosi su „privačiu vizitu“.

„Jis planuoja sudalyvauti Mianmaro kultūros centro atidaryme“, – tvirtino ambasada.

Mianmaro chunta, per perversmą perėmusi valdžią praėjusių metų vasarį, sulaikė tūkstančius už demokratiją pasisakančių protestuotojų.

10:31 Ukrainiečius priėmusiems gyventojams ir verslui liepą žada išmokėti 1,5 mln. Eur paramos

Iš apgyvendinusiųjų Ukrainos karo pabėgėlius per birželio mėnesį savivaldybės sulaukė daugiau kaip 1.500 prašymų skirti kompensacijas. 

Liepos mėnesį bus išmokėta apie 1,5 mln. Eur kompensacijų už birželį. Iš viso apgyvendinusiems ukrainiečius jau bus sumokėta beveik 3 mln. Eur kompensacijų, antradienį paskelbė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

10:28 Premjerė: Lietuva pagalbą Ukrainai žada tęsti, kol šalis laimės karą su Rusija

Lietuvos pagalba Ukrainai tęsis, kol šalis laimės karą su Rusija, sako Ingrida Šimonytė, premjerė.

„Mūsų karinė, humanitarinė ir finansinė pagalba Ukrainai tęsis tol, kol Ukraina laimės šį karą. Tikiuosi, kad tai padės Ukrainai greičiau pasiekti pergalę“, – Ekonomikos ir inovacijų ministerijos antradienį Vilniuje surengtoje konferencijoj apie Ukrainos atkūrimo planus sakė I. Šimonytė.

Išsamiau galite skaityti čia.

10:20 JAV skyrė Ukrainai papildomus 1,7 mlrd. USD dotacijų

JAV skyrė Ukrainai dar 1,7 mlrd. USD dotacijų, skelbia Denysas Šmhyhalas, Ukrainos premjeras.

„Į Ukrainos biudžetą iš Pasaulio banko patikos fondo ir JAV tarptautinės plėtros agentūros buvo atsiųsta 1,7 mlrd. USD subsidijų pagalba. Tai antroji JAV dotacija per pastarąsias dvi savaites, bendra paramos suma siekė 3 mlrd. USD“, – rašė Ukrainos premjeras savo „Twitter“ paskyroje.

09:53 Donbase per parą suduota mažiausiai 15 smūgių

Rusijos pajėgos sudavė mažiausiai 15 artilerijos ir raketų smūgių, kad užimtų nedideles gyvenvietes Luhansko ir Donecko sričių pasienyje ir užblokuotų miestus, praneša Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

„Mūsų kovotojai laikosi gynybinių pozicijų ir priešinasi rusų bandymams sudaryti sąlygas būsimiems puolamiesiems veiksmams. Tačiau per „operatyvinę pauzę“ okupantai nesustabdė artilerijos ir raketų smūgių, jie bando užimti nedideles gyvenvietes, esančias Luhansko ir Donecko sričių pasienyje, kad užblokuotų didelius miestus. Liepos 11 d. kaimams ir miesteliams buvo suduoti mažiausiai 4 aviacijos smūgiai“, – rašė S. Haidajus savo „Telegram“ paskyroje.

Jis pridūrė, kad Luhansko srityje rusai sudavė 8 artilerijos atakas ir mažiausiai trissyk apšaudė minosvaidžiais.

Anot gubernatoriaus, didžiojoje srities dalyje nėra komunalinių paslaugų: elektros, dujų, vandens, o rusai nesiruošia tvarkyti sugriautų tiekimo įrenginių.

09:35 JK: Rusija pasiekė nedidelių teritorinių laimėjimų Donecke

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybinėje informacijoje pareiškė, kad Rusijos kariai, teigdami, jog perėmė Hryhorivkos miesto kontrolę, toliau po truputį didina teritorinius laimėjimus Donecke.

Rusijos pajėgos taip pat tęsia puolimą palei pagrindinį tiekimo maršrutą Slovjansko ir Kramatorsko miestų link ir tikriausiai persigrupuoja bei persitvarko, kad artimiausiu metu galėtų vykdyti tolesnes puolamąsias operacijas, skelbia JK.

Rusijos ginkluotųjų pajėgų personalo trūkumas gali versti Maskvą imtis netradicinių verbavimo būdų, įskaitant personalo verbavimą iš Rusijos kalėjimų privačiai karinei bendrovei „Wagner“, priduria Gynybos ministerija.

„Jei tai tiesa, šis žingsnis greičiausiai rodo sunkumus, kylančius siekiant pakeisti didelį skaičių Rusijos karių“, – mano JK.

09:15 Patikslinti Mykolajivo nuostoliai

Atnaujinta 11:12

Kaip pranešėme 6:50 val., apšaudytas Mykolajivas, o Vitalijus Kimas, karinės administracijos vadovas, patikslino, kad sužeista 12 žmonių.

„Liepos 12 d. rytą Mykolajivas patyrė masinį raketų apšaudymą. Preliminariai žinoma, kad nukentėjo dvi medicinos įstaigos ir gyvenamieji namai“, – sakė V. Kimas, kurį citavo „Unian“.

08:55 Ukrainoje žuvo 348 vaikai

Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios žuvo 348 vaikai, 650 buvo sužeisti, skelbia ukrainiečių Generalinė prokuratūra.

Dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų bombardavimo ir apšaudymo nukentėjo 2.121 švietimo įstaiga. Iš jų 216 buvo visiškai sunaikintos.

08:33 Iš Donecko pasitraukė 1,3 mln. žmonių

Nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios vien iš Ukrainos pajėgų kontroliuojamų Donecko srities teritorijų šalies rytuose išvyko 1,3 mln. žmonių arba 80% gyventojų, skelbia Pavlo Kyrylenko, srities gubernatorius.

08:23 Generalinis štabas: atremta ataka Charkivo srityje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo ryto suvestinėje informacijoje skelbia, kad atrėmė rusų puolimą Dementijivkoje, Charkivo srityje.

„Priešas stengiasi pagerinti taktines pozicijas Bachmuto ir Novopavlivkos kryptimis. Vykdo sistemingus pozicijos apšaudymus palei kontaktinę liniją, siekdamas suvaržyti Ukrainos gynybos pajėgų padalinių veiksmus. Naudoja puolamąją ir karinę aviaciją. Kai kuriuose rajonuose talpinama priešakinių pozicijų įtvirtinimo įranga“, – rašo Generalinis štabas.

Taip pat pranešta apie apšaudymus oro raketų sistemomis ir artilerija palei visą fronto liniją.

08:01 Ukraina nukovė dar tris rusų vadovybės karius

Ukrainos kariuomenė pranešė nukovusi tris Rusijos kariuomenės vadovybės atstovus.

Anot Ginkluotųjų pajėgų strateginės komunikacijos departamento, nukautas Ukrainoje žuvo pulkininkas Kensas Sergejus Mykolajovičius, Rusijos ginkluotųjų pajėgų 20-osios gvardijos motorizuotosios šaulių divizijos vado pavaduotojas, pulkininkas Sergejus Igorovičius Kuzminovas,106-osios divizijos vado atsarginis pavaduotojas, majoras Semenovas Dmytro Volodymyrovyčius, štabo viršininkas, 16-osios atskirosios specialiosios brigados vado pavaduotojas.

Šių teiginių nepriklausomai patikrinti nėra galimybės, nes Rusija neskelbia savo nuostolių kare.

07:50 ISW: V. Putinas rengiasi aneksuoti Charkivą

Rusijos kariai stengiasi išlaikyti pozicijas pietų kryptimi, ten puolamųjų veiksmų nesiėmė, skelbia JAV karo tyrimų institutas (ISW).

ISW manymu, Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ruošiasi Charkivo srities aneksijai.

ISW atkreipė dėmesį, kad V. Putinas pasirašė dekretą, kuriuo supaprastinamas Rusijos pilietybės gavimo procesas visiems ukrainiečiams.

„Kremlius ir toliau kelia sąlygas dėl Ukrainos teritorijų, esančių už Donbaso ribų, aneksijos... Anksčiau priimtas įstatymas supaprastino pasų išdavimą „Donecko liaudies respublikai“ ir „Luhansko liaudies respublikai“ (taip Rusija vadina Ukrainos separatistinius regionus – VŽ), Chersono ir Zaporižios srityse. Todėl tai gali reikšti Kremliaus ketinimus aneksuoti kitas teritorijas, pavyzdžiui, Charkivo sritį“, – mano analitikai.

ISW teigia, kad Rusijos karinė-politinė vadovybė stengiasi stiprinti okupuotų teritorijų administracinę kontrolę, sudaryti sąlygas galimai šių teritorijų aneksijai pačioje Maskvoje.

07:16 Ukraina iškvietė Kanados ambasadorę dėl „Nord Stream“ turbinos grąžinimo

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pirmadienį pranešė, kad dėl Otavos sprendimo Vokietijai grąžinti kanadiečių remontuotą eksporto dujotiekio „Nord Stream“ turbiną į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviesta Larisa Galadza, Kanados ambasadorė.

„Užsienio reikalų ministerija buvo priversta iškviesti Kanados ambasadorę mūsų šalyje dėl absoliučiai nepriimtinos sankcijų Rusijai režimo išimties“, – sakė V. Zelenskis savo kasdieniame kreipimesi platformoje „Telegram“.

Anot V. Zelenskio, šis sprendimas „Maskvoje bus vertinamas tik kaip silpnumo apraiška“.

„Nėra jokių abejonių, kad Rusija stengsis ne tik kuo labiau apriboti, bet ir visiškai nutraukti dujų tiekimą Europai pačiu opiausiu momentu“, – pridūrė jis.

Nepaisant sankcijų Rusijai ir Ukrainos prašymų, Otava sekmadienį nusprendė Vokietijai grąžinti Kanadoje remontuotą „Nord Stream“ turbiną. Ukraina ragino Kanadą negrąžinti turbinos, taip siekiant išlaikyti tarptautinį spaudimą Rusijai praėjus keliems mėnesiams nuo jos invazijos į kaimyninę valstybę pradžios.

06:50 Apšaudytas Mykolajivas

Mykolajive nugriaudėjo galingi sprogimai, skelbia Oleksandras Senkevičius, miesto meras.

Meras paragino žmones neišeiti iš slėptuvių. Apie padarytą žalą ir aukas kol kas nepranešama.

06:36 JAV: Iranas ruošiasi tiekti Rusijai dronus

JAV turi informacijos, kad Iranas ruošiasi tiekti Rusijai dronus, įskaitant galinčius nešti ginklus, ir jau liepos pabaigoje pradėti mokyti Rusijos pajėgas, kaip jais naudotis, pirmadienį žurnalistams sakė Jake'as Sullivanas, nacionalinio saugumo patarėjas.

J. Sullivanas tikina, kad tęsiantis karui Ukrainoje Rusija patyrė „didelių išlaidų“ mūšio lauke, o pastangos užimti teritoriją rytuose „kainavo jos pačios ginkluotės palaikymo kainą“, skelbia CNN.

„Mūsų informacija taip pat rodo, kad Iranas ruošiasi apmokyti Rusijos pajėgas naudotis šiais bepiločiais orlaiviais, o pirmoji mokymų sesija numatyta jau liepos pradžioje. Neaišku, ar Iranas jau pristatė Rusijai kokius nors iš šių bepiločių orlaivių. Tačiau tai tik vienas iš pavyzdžių, kai Rusija kreipiasi į tokias šalis kaip Iranas dėl pajėgumų, kurie buvo naudojami prieš mums sudarant paliaubas Jemene, siekiant pulti Saudo Arabiją“, – teigė JAV pareigūnas.

06:30 Ukrainiečiai atakavo rusų amunicijos sandėlį Chersone

Pirmadienio vakarą, Ukrainos gynėjai vėl atakavo rusų okupantų šaudmenų sandėlį Nova Kachovkoje, Chersono srityje, praneša Serhijus Bratčiukas, Odesos karinės administracijos pirmininkas.

06:25 Išaugo žuvusiųjų skaičius Časiv Jare

Per sekmadieninį smūgį daugiabučiui Časiv Jare žuvo mažiausiai 34 gyventojai, tarp jų vienas vaikas, devyni žmonės liko gyvi, informuoja Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

Gelbėjimo darbai toliau tęsiasi.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 2

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 2

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 3

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 7

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku